(http://www.klassa.bg/)
WSJ: Международните инвеститори в КТБ поискаха парите си обратно
Банковата криза в България, която доведе до политическа нестабилност в най-бедната страна в ЕС, се разбуча отново, пише вестник "Уолстрийт джърнъл".Сега международните инвеститори искат парите си обратно. Група, включително американски и британски хедж фондове, е подала иск за възстановяването на 172 милиона долара, дължими от КТБ, обяви запознат източник пред изданието.
Четвъртата по големина банка в страната по размер на активите беше затворена миналата година, след като клиентите се втурнаха да теглят парите си заради появилите се доклади, че основният акционер на банката, Цветан Василев, присвоява средства.
По-късно той официално беше обвинен в злоупотреба от българските прокурори и в момента е в Сърбия в очакване на съдебно решение за екстрадирането му в България.
Изтичането от банката, което по-късно се разпространи към друг кредитор, предизвика най-лошата банкова криза в България от близо две десетилетия през юни миналата година и допринесе за падането на правителството. Ръководителят на българската Централна банка миналата седмица обяви намерението си да се оттегли три месеца преди края на мандата си. Централната банка е широко обвинявана за неправилни действия по време на банковата криза, което институцията отрича.
Г-н Василев също отхвърли обвиненията и прехвърли отговорността за краха на банката върху своите бизнес опоненти. Групата инвеститори е предявила иск в края на миналия месец.
"В момента се разглеждат множество възможности, включително иск срещу Република България в международните трибунали, които да разследват движението на активи на КТБ от ключови служители в правителството", заяви Даниел Фрайфелд, директор на базирания в Лондон фонд "Callaway Capital Management", който е един от многото участници в колективния иск.
Други фондове от групата на международните кредитори включват британския хедж фонд "Rhodium Capital", американски и европейски мениджъри, както и българският пенсионен фонд, съобщи запознатият източник.
"Уолстрийт джърнъл" посочва, че Василев, който издигна КТБ от малък местен кредитор през 2000 г. до финансов гигант, има интереси във всичко – от медии до енергийна и тютюнева промишленост. Банката дължи мълниеносното си издигане на близките връзки на Василев с властимащите. Дълго време банковата институция е била заемодател на елита в страната. Много министри и държавни компании държат депозитите си в КТБ, отбелязва вестникът.
Българското финансово министерство отрече да е било уведомявано за исковете и отказа да коментира повече.
През ноември по-широка група от притежатели на облигации написа писмо до "правителството и народа на България", в което твърди, че ликвидацията на банката ще е далеч по-скъпа от спасителен заем. Те оцениха нетните разходи за ликвидирането на КТБ на 6 милиарда лева, или около 3,4 млрд. долара в сравнение с 300 милиона лева, нужни за рехабилитацията на банката, настоявайки, че банката струва повече жива, отколкото мъртва.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2015/07/03