07/03/15 11:56
(http://pik.bg)

Процедурни хватки в парламента заради закона за референдумите

Процедурни хватки в парламента заради закона за референдумите

След близо два часа дебати и процедурни хватки, поименна проверка на кворума и прекъсване на заседанието, Народното събрание успя да приеме едва два параграфа от закона за референдумите.

Депутатите измениха Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, като дадоха възможност и на български граждани извън територията на страната да могат да участват в референдуми. Единствената друга приета поправка урежда техническото произвеждане на референдум и избори за местна власт 2 в 1. Според Михаил Миков съвместяването на двете функции от страна на избирателните комисии ще доведе до хаос в изборния ден, ще забави изборния процес, ще затрудни гражданите и ще се формират опашки.

Да му мислят членовете на избирателните комисии, които ще трябва да подготвят протоколи за избор на кмет, за общински съветници, за преференциите и отделно за референдума и всичко това в разумно време, каза Миков. Процедурните хватки, поименната проверка и поисканата почивка по време на дебатите бяха дело на парламентарната група на ДПС във връзка с предложение на Георги Кадиев за поправка, която в крайна сметка не се прие. Самият Георги Кадиев не бе в зала, за да защити своето предложение, което стана причина за дълги разправии между депутатите от различни групи.

По същество Георги Кадиев имаше предложение на референдум да не могат да бъдат поставяни въпроси, засягащи права на българските граждани, както и националната сигурност. Същевременно той искаше изключване на забраната гражданите да се произнасят чрез референдум относно евентуален импийчмънт на президента. "Съгласно конституцията основните права на гражданите са неотменими, тоест не могат да се отменят дори чрез референдуми", каза Четин Казак в защита на предложението на Георги Кадиев.

Според него единственият орган, който може да промени тази глава от конституцията, а именно основните права на българските граждани, е Велико Народно събрание. Предложенията на Кадиев обаче не срещнаха подкрепа в никой друг, освен в групата на ДПС. "Няма да подкрепим поправката на г-н Кадиев и поправката на ДПС, защото заприличва на обща манджа", каза Юлиян Ангелов от Патриотичния фронт. Депутатите спориха дали думата "засягащи" основни права да не се замени с думата "ограничаващи", като според Янаки Стоилов ако народът бъде попитан относно разширяване на неговите права, това не би трябвало да е проблем.

В опит да не се стигне до гласуване днес на предложенията на Кадиев от ДПС първо поискаха почивка, а след това и поименна проверка на кворума. Последваха няколко опита чрез прегласуване, лични обяснения и всякакви други процедурни хватки от ДПС да отложат гласуването, но това не се случи и предложенията на Георги Кадиев бяха отхвърлени, а депутатите продължиха с парламентарен контрол. През следващата седмица предстои Народното събрание отново да се захване със закона за референдумите, като се предвижда намаляване на изискуемите прагове за валидност на референдума, както и по-малък брой подписи за неговото иницииране.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване