10/04/15 21:21

В маратона на София триумфираха Ребека Корир от Кения и Етиопецът Самуел Демие

Етиопецът Самуел Демие спечели 32-ото издание на лекоатлетическия маратон на София. С мощна атака в последните метри той пресече финалната линия за 2,16:40 часа, което е второ най-добро време в историята на надпреварата и най-доброто от 1957 г. насам.

В оспорвана битка по 42.195-километровото трасе Демие изпревари с една секунда кениеца Моузес Кибире. Трети се нареди друг представител на Кения - Гудета Бирату, който финишира за 2:17.12 часа.

Маратонът беше валиден и за държавно първенство, в което титлата взе завършилият на пето място угандец Исмаил Сенанджи от клуб "Евър" (Варна). Той завърши с време 2,18:48 часа, като остави зад себе си двама представители на клуб "Атлет" (Мездра). Втори е кениецът Пол Коеч с време 2,20:55 часа, а трети се нареди Йоло Николов (2,27:29 ч.).

При жените триумфира Ребека Корир от Кения. Тя постави нов рекорд на маратона на София при жените - 2,32:35 часа. Това е неин личен рекорд.

Втора завърши сънародничката й Агнес Кибет за 2,38:15 часа, а трета се нареди Арегу Ауаки от Етиопия с време 2,41:03 часа.