11/27/15 08:10
(http://www.klassa.bg/)

Възможна ли е глобална коалиция срещу ИДИЛ по френска инициатива

 Френският президент Франсоа Оланд призовава за категорични действия срещу "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ) след парижките атаки, но въпросът е възможно ли е единство в борбата с групировката. Париж е изправен пред трудната задача да накара Великобритания, САЩ и Германия да работят с Русия по отношение на сирийската криза, пише в. Guardian.

Тази седмица е напрегната за Оланд в дипломатически аспект, със срещи с британския премиер Дейвид Камерън, американския президент Барак Обама, германския канцлер Ангела Меркел и руския държавен глава Владимир Путин. Целта е амбициозна – да се превърне изразената към Париж световна солидарност в конкретни действия и да се изгради глобална военна коалиция срещу ИДИЛ.

Изгледите за успех са смесени. Лидерите на САЩ, Русия, Германия и Великобритания са съгласни с необходимостта да се унищожи групировката и искат прекратяване на войната в Сирия. Но имат различия за начина, по който това да стане.

Великобритания

Камерън представлява най-лесната цел на дипломатическата офанзива. Той изрази съжаление, че Лондон не се е присъединил към Париж във въздушните удари срещу ИДИЛ в Сирия. И предложи на Франция да използва британската авиобаза в Кипър, както и помощ за зареждане с гориво във въздуха. След което заяви, че ако нещата станат по неговия начин, британските военновъздушни сили скоро ще се присъединят към ударите в Сирия.

Но дори и така, различията съществуват. Камерън подчертава проблема с чуждите бойци, които се връщат в Европа. И затова посочва, че Великобритания ще домакинства конференция за набиране на средства за спиране на притока на сирийски бежанци. Тези приоритети отразяват британския фокус върху имиграцията и сигурността.

САЩ

Във Вашингтон предизвикателството е по-голямо. Обама е под натиск да направи повече в Сирия както вътре в страната, така и от страна на европейски дипломати, които се оплакват, че САЩ подценяват сериозността на двете кризи в Европа – терористичната и бежанската. Засега Обама устоява на критиките. Той заявява, че няма да изпрати наземни сили в Сирия извън ограничените по брой специални части, които оторизира миналия месец.

Така че надеждите на Оланд за проактивно американско участие се оказаха напразни. Той ще трябва да се задоволи с обещанието, което получи от Обама, за повече американски въздушни удари в Сирия и Ирак и полагането на усилия за затварянето на турско-сирийската граница за екстремисти, идващи в Европа.

"САЩ подпомагат последните френски удари в Сирия и ще засилим нашата координация. Ще сторим всичко по силите си, за да защитим нашите държави. Ние ще победим, а групировки като "Ислямска държава" ще изгубят. Viva la France (Да живее Франция)", заяви президентът на САЩ Барак Обама на пресконференция с Оланд във Вашингтон.

Русия

Проблем за Оланд е отказът на американците да си сътрудничат във военно отношение с руснаците, чието влизане в сирийската война миналия месец те осъдиха. Обама се съгласи на общ подход за стимулиране на сирийския мирен процес. Но дълбоките различия остават относно бъдещето на сирийския президент Башар ал Асад. На военния фронт изгледите за съвместни операции или споделяне на разузнавателна информация не са големи.

Усещайки начин да надхитри американците, Путин засвидетелства руската солидарност към Франция. "Последните трагични събития в Париж показват, че трябва да обединим усилията си в борбата със злото – нещо, което трябваше да направим отдавна", коментира той. И нареди на руските военни кораби в Средиземно море да си сътрудничат с Франция "като със съюзници". За него идеята на Оланд за коалиция срещу ИДИЛ е добре дошла. Тя ще легитимира руската роля в Сирия и ще извади Асад от светлината на прожекторите, тъй като според руския президент войната срещу ИДИЛ трябва да засенчи всички други фактори в сирийския конфликт. Но знаците за задълбочаване на сътрудничеството между Париж и Москва са объркващи за САЩ. И Путин може да използва това.

Германия

След края на втората световна война Германия не си е позволявала офанзивни военни операции, така че очаквано не предложи нищо на Оланд в тази сфера. В сряда френският президент поиска Германия да се ангажира повече в борбата срещу ИДИЛ в Сирия и Ирак", отбеляза френският президент, цитиран от Bloomberg. "Ако Германия може да стигне по-далеч, това ще е добър знак за битката срещу тероризма", отбеляза Оланд на съвместната пресконференция с Меркел, цитиран от Bloomberg. Германският канцлер обаче не даде специални обещания, а само заяви, че ще помисли как Берлин може да помогне на Париж. В последните месеци Меркел изгуби инициативата в европейската бежанска криза. Нейната политика на отворените граници, представена през лятото, е силно атакувана у дома, докато Оланд наложи засилен граничен контрол. И засега се оказва, че Германия предлага само своето съчувствие на французите.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване