Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Спиро бе успял да укрие от властите един античен транзистор, който по някакво странно недоразумение все още бачкаше - против всички закони на физиката, радиотехниката и пазарната икономика. Иначе в жилището му трън да завъртиш - няма що да закачиш: взеха му "Темп"-а, прахосмукачката "Чайка", радиолата, стенния часовник. Пералнята оставиха, защото при първия опит да я вдигнат взе да се разпада.
- Абе, той няма и без туй кво да пере - заяви данъчният генерал. - Оставете я на моя отговорност.
Въпреки всичко Спиро не бе длъжник, камо ли пък злостен. Къде с парите за хляб, къде чрез експроприирани от всички членове на семейството вещи бе успял да си плати парното, тока и водата, както и всички данъци, такси, вноски и глоби. За здравните осигуровки се наложи да даде и кръв, но изцърцори само 12 капки, защото му бяха останали 22. Неговата данъчна издължимост бе за сметка на прехраната, но той бе горд, че е изряден платец...
Спиро включи транзистора. Прозвуча бодряшкият глас на едър държавник:
„Големият лидер”, обобщава в своите мемоари генерал Колин Пауъл (шеф на Генералния щаб на САЩ по време на успешните американски войни отпреди 20 години) „е онзи, който умее да схване простите неща, скрити под шумотевицата от думи и анализи. И на тяхна основа да вземе разбираеми за всички решения.”
Започвам сериозно да се тревожа за качеството на лидерството, упражнявано в България. Седмици наред от правителството излиза шумотевица от думи и анализи, която успява да скрие простите неща, за които става дума. По-лошо – скрива ги не само от погледа на публиката, но и от погледа на онзи, който трябва да вземе и наложи решенията.
А това може да бъде само министър-председателят, по две причини. Първата: Конституцията дава властта нему. Втората: във време на криза властта се персонифицира допълнително – съсредоточава се в ръцете на един човек, от когото всички очакват резултати. За справка: Маргарет Тачър по време на английската криза, президентът Рузвелт по време на американската.
2004 - 2018 Gramophon.com