(http://ikonomika.org/)
Против шоковото увеличаване на здравния бюджет
Чрез заплаха за протест здравеопазването е на път да бие всякакви рекорди и да получи почти 30% увеличение на бюджета през 2011 (увеличение от 800 милиона лева). За сравнение - средното увеличение на всички останали бюджетни разходи през 2011 година е близо до нулата, защото бюджетът няма средства. За здравеопазването, обаче, изведнъж се намират цели 800 милиона повече (а ако всички останали тръгнат да протестират какво ще стане?).
Увеличение на разходите за здравеопазване, % годишно/средногодишно
Няма друга година, която дори да се доближава до подобно увеличение на здравните разходи, включително годините с висок икономически растеж, висока инфлация, големи излишъци. За сравнение, средногодишното увеличение на бюджетните разходи за здравеопазване е 11% за периода 1998-2010.
Общо правителствените разходи за здравеопазване ще достигнат 3.6 милиарда лева през 2011 година – или с 343% повече отколкото през 1998 година. Всъщност, само увеличението на бюджетните разходи за здраве през 2011 година е повече отколкото общите разходи за здравеопазване през 1998 година. Общо за периода 1998-2011 година похарчените от държавата пари за здравеопазване са 30 милиарда лева.
Правителствени разходи за здравеопазване, млн.лв.
Източник: Министерство на финансите
Огромното увеличение на разходите през 2011 няма да промени системата – както предишните увеличения също не я промениха. Здравната система се нуждае от структурни промени, които да премахнат сегашните погрешни стимули (всеки има стимул за постоянно увеличение на оборотите, а никой няма стимул за ефективност и качество). Такива структурни промени не са предвидени. Предвидено е просто харчене на повече пари, които ще изтекат без ефект. Всъщност, ще имат негативен ефект, тъй като заради това харчене се увеличават осигуровките и се натоварва пазарът на труда.
По-долу в графиката има данни от едно изследване на здравната каса – според което за 4 години броят на хората, лекувани в болница, се е увеличил драстично от 1.3 милиона годишно на над 2 милиона годишно (а населението намалява, има и емиграция). И тъй като няма някакво реално увеличение на заболеваемостта, това означава, че масово се надписват пътеки и се отчитат повече лекувани от реалните (още по-страшно би било ако се лекуват и оперират хора, които нямат нужда).
Източник: НЗОК
Накрая ще засегна една доста продължително повтаряна (и невярна) теза – че България отделяла малко за здравеопазване като дял от БВП. Твърди се, че в България отделяме само 4% от БВП за здравеопазване, а в другите страни е двойно повече. Обаче, всъщност, въобще не е така – защото тези 4% от БВП са само правителствените разходи за здравеопазване. Като се включат всички разходи (вкл. държавни и частни), България отделя за здраве над 7% от БВП, сравнимо и дори повече от страните в региона (и това са официални данни, т.е. не включват плащания под масата).
Общи разходи за здравеопазване, % от БВП
Източник: Евростат (данни за 2008 г. с изключение на Словакия, България и Латвия – 2006 г.)
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/10/18