(http://ikonomika.org/)
Ненужен стадион и скъп затвор
Явно строителният бизнес ползва някакво специално отношение, щом постоянно бива възнаграждаван с нови безсмислени държавни поръчки.
Затвор за 100 милиона евро до Волуяк планира правителството – за 2000 затворници, изцяло държавно финансиран, с подарена от общината земя. Това е над 50 хиляди евро на затворник, или по 100 хиляди евро на килия за двама. С толкова пари може на всеки затворник да се изгради не килия, а триетажна къща във Волуяк.
Отделно, 120-140 милиона ще се дават за втори национален стадион (отделно десетки милиони за метро до него). Аргументите за стадиона са не просто повърхностни, а направо смешни:
1. Сегашният национален стадион не отговарял на изисквания, които щели да влязат в сила през 2012 година (80% от седалките да са покрити с козирка)
Когато падне една керемида от покрива, не строим цяла къща, а подменяме керемидата. Защото е логично и по-евтино. Същото е и при стадиона – много по-евтино е да се ремонтира сегашният стадион вместо да се строи нов. Още повече, че стадионът е точно до спирка на метрото.
2. Националният стадион трябва да е в края на града, защото всяка седмица се затварят улици при мачове
Националният отбор рядко играе /4-5 пъти годишно/ а и невинаги има много публика – така че това не е аргумент. Клубовете, които ползват националния стадион, често въобще нямат публика, така че също няма смисъл от затваряне на улици толкова често. Въобще, полицията да спре да затваря улици когато й скимне. Между другото, много известни стадиони не са в края на града и на никой не му хрумва да ги мести.
3. Строителството на стадиони финансирало частния бизнес
Бойко Борисов въобще не осъзнава, че за да дава на строителните фирми пари, той първо взема тези пари от други фирми, които са произвели нещо полезно, наели са работници, инвестирали са. Всъщност, вземането на пари от ефективния бизнес и наливането им в ненужни проекти, пречи на икономиката, а не й помага. Още повече, при наличие на огромна корупция в администрацията и политиката.
Между другото, защо въобще ни е нужен държавен стадион? В много страни няма национални стадиони, а в Англия – където има национален стадион – той не е държавен, а е на футболната асоциация. Футболните клубове и БФС могат да инвестират в ремонта на един стадион, все пак това е техният бизнес.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/12/22