Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
традиция е по празниците живеещите в чужбина българи да си идват по родните места. и да започнат да нареждат (често на завалян български) колко гот е да се живее там, как сме на космически години далеч, колко сме зле тук, колко сме изостанали, колко е мръсно, каква е мизерия ... обикновено ...
Правителствата още си мълчат, но най-накрая медиите се размърдаха. След като властите в Тунис обвиниха Al Jazeera, че настройва населението срещу властта със своите репортажи, сега Guardian се включи с коментар от журналиста Брайън Уайтейкър. В коментара си той сравнява падането на режима на Чаушеску през 1989 г. в Румъния със събитията, случващи се в Тунис днес и режима на Бен Али. Ако си припомним, режимът на Чаушеску изведнъж се срива след 22 години управление. За западните медии е дори малко неочаквано последвалото кърваво решение. В един момент народното недоволство се изсипва по улиците на Букурещ и за сравнително малко време режимът пада, като с това си отива цяла една епоха в историята на Румъния. За добро или лошо.
В момента бунтовете и демонстрациите в Тунис показват, че режимът на Бен Али може да сподели подобна съдба с тази на Чаушеску, с някои разлики. Тунизийската власт има силната подкрепа на западните правителства и медийното мълчание е само един аспект на това приятелство между Бен Али и западните лидери. От началото на бунта в Сиди Бузид, през сблъсъците с полицията, та до опитите за самоубиство на няколко души, притиснати от бедността на тунизийската провинция, в Twitter текат гневни статуси, свързани с мълчанието на медиите. И активистите имат право, ако погледнем как бе отразено напрежението в Техеран миналата година при студентските бунтове, и как се показва положението в Тунис днес. Липса на въпроси, липса на покритие на събитията, а всичко това е спомогнато и от цензурата. Но в Иран също имаше цензура и въпреки това бяха отразени дори туитовете на студентите от Исфахан и Техеран.
Да припомним защо се случват тези неща в Тунис (първи и втори постинг за началото на бунтовете). Демонстрантите бързо превърнаха социалната криза в политическа за страната, показвайки пластовете от нередности на режима на Бен Али. Началото на протестите бе дадено след като 26-годишният Мохамед Буазизи, живеещ в Сиди Бузид, се опитва да се самоубие поради липса на работа. Той е образован, има университетска диплома, но е принуден да продава зеленчуци на пазара, за да изхрани семейството си. Той няма лиценз за тази дейност и когато властите идват и изземат производството, той толкова се отчайва от живота си, че се опитва да се подпали. Миналата сряда друг човек се самоуби с ток и с викове “не на безработицата”. Това доведе до запечатване на града от властите и последваха протести.
(Вляво е карта на бунтовете в Тунис, натиснете картинката за голям размер)
В петък (24 декември) бунтовници в Менцел Бузайен подпалиха полицейски коли, локомотив, полицейското управление и централата на управляващата партия. След като бяха нападнати с коктейли “Молотов”, полицаи отвръщат с огън и убиват младеж, който се намира сред протестиращите. До събота (25 декември) протестите вече обхващат и столицата, където на 27 декември се проведе втора демонстрация.
Отразяването на тези събития е меко казано слабо. В Тунис пресата, разбира се, е строго контролирана, а международните медии проявяват слаб интерес. В контекста на Тунис, обаче, тези събития са много важни. Това е най-полицейската държава сред всички в Северна Африка и Близкия изток. Никога не са се случвали протести, а още по-малко из цялата страна.
Същевременно активистите от Сиди Бузид продължават да качват колкото се може повече материали, свързани с бунтовете. Преди 14 часа във Facebook пуснаха видео, на което се виждат протестиращи, влезли в сблъсък с полицията.
Според новините, които идват от Тунис, изводът е, че този режим не е успял да направи така, че системата да работи добре и властта губи контрол, защото само при първите дни в сблъсъците с полицията участваха над 1000 души.
И да кажем отново за безработицата. Официално тя е около 13%, но в действителност може да е по-висока, особено сред хората с висше образование. Според скорошно проучване, 25% от мъжете с висше образование и 44% от жените са безработни, особено в Сиди Бузид. Това очевидно е доста странно, на фона на цялото тръбене колко развит е Тунис, колко голям туристически поток има и как той осигурява добър живот за тунизийците. Разбира се, че повечето от средствата отиват в джоба на управляващите.
Засега президентът Бен Али избягва грешката на Чаушеску да се скрие дълбоко в правителствената сграда. Напротив, той още се изтъква по медиите в страната. Но получи студен душ от собствената си партия, когато произнесе слово в Сиди Бузид миналата седмица, с което трябваше да се успокоят протестиращите. Повече от 1/3 от партийците не дойдоха. А фактът, че властта сега се опитва да намери 15 милиона долара за Сиди Бузид, говори, че протестиращите имат право.
Режимът на Бен Али се опитва да се задържи засега. Той идва на власт през 1987 г., когато обявява президента Бургиба за “негоден”. Може би е въпрос на време това определение да получи и Бен Али.
Последни ъпдейти с таг #sidibouzid в Twitter:
Ако до всяка една БГМама, застане една Супер Мама, предвиждам, предвиждам такъв живот, че само си казвам ако, ако, ако… X3
... Доколкото изобщо образът на премиера е важен за този анализ, той символизира събитието на годината за България. Което, подобно на случващото се в Европа, също е процес, само че в тотално противоположна посока. За една година в ментално отношение България направи такава крачка назад, каквато не помним за последните 20 години. За последната година възкресяването на близкото минало се случи с такава невероятна скорост, колкото щеше да е невероятна, ако Мавзолеят беше възстановен в предишния си вид...
БЛАГОДАРЕНИЕ НА КОМЕНТАТОР В БЛОГА ПОПАДНАХ НА СТАТИЯ ЗА ЛОБИРАНЕТО В ЕС. МОЖЕ ДА ПРОЗВУЧИ ВРАЖДЕБНО КЪМ ЕВРОКОМИСАР КРИСТАЛИНА ГЕОРГИЕВА, КОЯТО ПОЛУЧАВА В МОМЕНТА СИМПАТИИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ ( СПОРЕД ПРОУЧВАНИЯ НА СОЦИОЛОЗИ), НО ВЪВ ВСИЧКИ СЛУЧАИ СТАТИЯТА НА БОЖИДАР ЧЕКОВ РАЗГЛАСЯВА ВАЖНИ ФАКТИ ОТ ЗАДКУЛИСИЕТО НА “ГОЛЯМАТА ПОЛИТИКА” И ПОДБУЖДА КЪМ РАЗМИСЪЛ. ОТ ДАН КОЛОВ [...]
Българският инженер и изобретател Северел Първанов получи втора награда на австрийския национален конкурс за технологични иновации за 2010 г. Първанов, който от 2002 г. живее в Австрия е разработил и патентовал отоплителен котел с девет иновационни решения, който работи с биомаса: дървени пелети, трици, дървен чипс, талаш, соя, костилки и даже гранулирани фекалии..
Отоплението с индивидуален котел захранван с биомаса е все по-популярно заради относително ниската цена и екологичната ефективност от използването на възобновяеми материали
Първанов твърди, че благодарение на иновационните решения неговият котел има КПД от 97%, което е рекорд. Колкото по-висок е коефициентът на изгаряне, толкова по-евтино излиза топлото и поддръжката на инсталацията. Друго предимство на неговото решение е, че горивната плоча може да се подмени без смяна на основните възли и елементи на инсталацията. Така за увеличаване на мощността се сменя само горелката, а не целия котел, което излиза значително по-евтино.
Северел Първанов сподели за Биволъ, че търси инвеститори за организиране на серийно производство. Амбицията му е след време да се конкурира на пазара за отоплителни решения на индивидуални къщи с австрийските фирми, които са световни лидери и изнасят в цяла Европа, САЩ и Япония.
За контакти със SEVI-SАM и инж. Северел Първанов:
Email: severel.parvanov@chello.at Skype: parvanov.severel
Ruine is a gift. Ruine is a ticket to the total transformation.
Eat.Pray.Love (2010)
Обикновено оставам много повече от само разочарована след като гледам филм, по прочетена от мен книга. Човешкото въображението е толкова силно, а при четящите е развито толкова добре, че картините от филма, най-често нямат нищо общо с визуализираните от нас.
Направих си един експеримент* с другия ни сайт и с резултатите от него искам да ви поздравя с настъпващата Нова година.
НА КРАЯ НА ГОДИНАТА Е ПРИЕТО ДА СЕ ПИШАТ ОБОБЩЕНИЯ. СВЪРШИХ ТАЗИ РАБОТА ЗА В. “ СЕДЕМ” И НЕ ВИЖДАМ ПРИЧИНА ДА НЕ ПУБЛИКУВАМ ЗАЯДЛИВИТЕ СИ МИСЛИ И В СОБСТВЕНИЯ СИ БЛОГ. Десетата година от това хилядолетие може да бъде описана по десетки, ако не и по хиляди начини. И няма да е уникална с [...]
Дошла зимата. И брезичката, и клена облякла в бели пухкави кожухчета. Топло бяло кожухче наскоро било получило и зайчето. То подскачало, радвало се на зимата, как щедро сипе снежинки: "Взимайте колкото искате! Не ми се свиди!" Пухкави красавици - във въздуха, на лапичките, ушичките, ресниците, нослето. "Ах, каква ръкоделка е зимата, чудни снежинки е сътворила! "
Зайчето си наловило пълна чаша със снежинки и я занесло в къщи. "Толкова са красиви! Ще им се любувам цяла година!"- мислело си то, заспивайки.
А на сутринта намерило на дъното на чашата само малко вода.
"Кой ми открадна снежинките?" - обидило се зайчето и заплакало.
Татяна Воронина
:) Не съм я маркирала като детска, защото на 4 и на 40 години отговорът може да е един и същ, но обясненията са различни.
При копиране на материали от блога, посочвайте източник!
Продукти:
7- 8 варени картофа
2 мариновани филета херинга
2 глави червен лук
6- 7 кисели краставички
3 сварени жълтъка
2с.л. зехтин
2ч.л. горчица
1с.л. прясно изцеден лимонов сок
щика сол
4- 5 клонки пресен копър
Приготвяне:
Главите лук се почистват, измиват и режат на кръгове. Филетата херинга се режат напречно на тънко. Краставичките се отцеждат от марионатата. Режат се на кръгове. Картофките се надребняват на кубчета. Продуктите се смесват в пластмасова салатна купа.
Сварените жълтъци се намачкват в отделна купа. Към тях се добавят 2с.л. зехтин, 2ч.л. горчица, 1с.л. прясно изцеден лимонов сок и щипка сол. Разбива се с бъркалка и пасатор. С получения сос се полива салатата. Обърква се добре. Поръсва се със ситно нарязан копър. Салатата се слага на студено. Поднася се в стъклени купички на столче.
След маркетинга и новите медии време е да се отдадем на нещо по-интересно и творческо: фотографията. Тук няма да правя обобщение на живота си в снимки, а просто ще споделя малко от миговете, които са ме зареждали с енергия. Както и в предните два поста, тук са 10-те най-посещавани поста и още три бонуса от мен.
И въпреки че не са в топ 10, тези три бонус-поста са също толкова важни:
Сама не предполагах колко много морски снимки има в този блог Утре ще публикувам и последния пост от тази тетралогия, посветен на разказите и онези мъъънички-мънички, къъъсички-късички, глууупавички глупавички мои размишления
___
снимка: Dave_B_
Още по темата:
„Тайната в очите” им от Едуардо Сачери определено е нестандартна книга. Не прилича на никоя друга, попадала в ръцете ми. И макар нито сюжетът, нито героите да са кой знае колко по-особени от всички останали персонажи в книгите, все пак ти се иска да разбереш час по-скоро как точно свършва историята.
"Един скункс* като видял, че лъвът избягал от него, решил, че вече той е царят на джунглата. Но след някое време срещнал едно хремясало куче" **
Silvy Shtinkova posted a photo:
2004 - 2018 Gramophon.com