01/18/11 11:10
(http://patepis.com/)
(http://patepis.com/)
Bicing в Барселона – една каталонска приумица :)
Във връзка с вчерашните всенародни тържества ;-) реакцията малко не беше в състояние да качи нов разказ ;-) За сметка на това днес Иван ще ни води до Барселона, за да ни покаже нещо, чиято вероятност да се случи в София е по-малко, отколкото вероятността в София да се построи Саграда Фамилия. И въпреки, че съм заклет автомобилист и обичам да горя бензин и да увеличавам въглеродните емисии в атмосферата, белким стане по-топло през януари, то наистина ще се радвам някой софийски кмет да ме опровергае :) Т.е. не да строи Саграда Фамилия в София (аман от плагиати), то поне да направи нещо по въпроса с:
Bicing в Барселона
една каталонска приумица :)
Отдавна се каня да напиша нещо за тази каталунска приумица. За тези, които не знаят, думата „bicing” произхожда от “bicicleta” – велосипед или казaно по нашенски – колело.
[singlepic id=7675 w=600 h=450 float=center]
Какво му е толкова интересното, че заслужава внимание този т.н. „bicing”?
Това е полезно решение на общината, за подпомагане и облекчаване на градския транспорт. Известно е, че решаването на този въпрос е предизвикателство за общинската управа на всеки по-голям град, да не говорим за такъв мегаполис като Барселона. На първия фотос се виждат наредени на една дълга носеща греда, специални велосипеди и една колонка, на която има поместено указание за ползването им,
[singlepic id=7677 w=600 h=450 float=center]
kарта с точното местонахождение на такива стоянки в града, контролен панел, чрез който се извършва комуникацията, карта за това на кой bicing се намираме в момента, интернет адрес и телефон на фирмата, обслужваща тази дейност. Не е трудно да се досетим какви са ползите от такава инициатива, но за всеки случай ще спомена някои от тях:1. Разтоварване на обществения транспорт
2. Не малък екологичен ефект
3. Икономия на гориво и паркоместа, понякога се губи много време в безрезултатно търсене на място за безплатно паркиране.
4. Здраве за ползващите услугата, като се въртят педалите.
5. Улеснение на гражданите, понякога се налага придвижване на къси разстояния и не е оправдано да се ползва скъпия градски транспорт. Все пак билета е 1.20 евро отделно губенето на време за влизане в метрото и излизането от него или чакането на автобус или трамвай.
[singlepic id=7679 w=600 h=450 float=center]
6. Откриване на допълнителни работни места за обслужващия персонал, който се грижи за поддържане и ремонт на велосипедите, интернет страницата и т.н. И не на последно място печалба за общината от тази дейност, защото все пак услугата е платена. За една година се заплаща такса 24 евро, като всеки път може да се ползва велосипеда 20 мин. Ако се превиши това време, на час се заплащат допълнително 50 цента.
[singlepic id=7681 w=600 h=450 float=center]
В такива случаи си заслужава да се сменят велосипедите, ако се пътува по дълго време. Целия град е осеян с местостоянки на bicing. За снабдяване с карта, за ползване на услугата, е необходимо да се влезе в интернет-страницата, или директно в офиси на фирмата или общината. Трябва да се разполага с действаща банкова сметка и личните данни на клиента. Ако се задържи велосипеда за дълго се начисляват на всеки час по 50 цента. За кражба е абсурдно да се мисли ( разбира се докато не се намесим ние с румънците :-). Парите се теглят от банковата сметка на клиента и не може да се получат злоупотреби. Как се взема велосипед?
[singlepic id=7683 w=600 h=450 float=center]
-Доближава се абонаментната карта до екрана, и автомата приема данните на клиента, които са заложени там. Отчита се наличието на кредит и ако има такъв, на екрана се показва от кое място да вземе велосипед. Местата са номерирани и съответно системата го отключва. Всеки велосипед също има свой номер. Така в компютърната система се знае във всеки един момент, кой клиент, какъв номер на велосипед е взел и се отчита времето. Ако на стоянката няма велосипеди, т.е. всички са в разход, доближавайки картата до екранчето се появява съобщение на кой най-близък bicing може да се вземе велосипед. Ако искаме да си оставим велосипеда и всички места са запълнени, също се дава информация къде е най близкото място, където можем да оставим превозното средство.
[singlepic id=7685 w=600 h=450 float=center]
[singlepic id=7687 w=600 h=450 float=center]
А ето какво представляват и велосипедните алеи, съответно на пътното платно и на тротоара.
[singlepic id=7689 w=600 h=450 float=center]
Тук се вижда едно повредено колело, което чака да го вземат за ремонт. Счупения педал на велосипеда е оставен на видно място. До него в дясно е показан номера на паркомястото върху носещата греда
Автор: Иван Христов
Снимки: авторът
- Една разходка из цветния град Барселона
- Една разходка из цветния град Барселона – част първа
- Една разходка из цветния град Барселона – част втора
- Разходка из Барселона: Паркът Гюел и Аквариумът
- Пътуване до Барселона
- Барселона, Испания
- Барселона – съвети за пътуване
- Каталуния и Лангедок (1): Барселона
Прочети цялата новина
Публикувана на 01/18/11 11:10 http://patepis.com/?p=20370
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/01/18