Март
2025
02/09/11 16:01
(http://de-zorata.de/blog/)

Берлинале по време на революции и климатични катастрофи

Утре се открива 61-ият Берлински филмов фестивал

© Милен Радев

Зимата пак се стяга за път и пак Берлинале хлопа на Бранденбургската порта. Все по-шеметната скорост, с която се завъртат Берлинале след Берлинале не може да не е свързана с надвисналата над всички ни климатична катастрофа. Хипотезата звучи според мен не по-малко убедителна от професорската теза за глобалното затопляне, когато я съзерцаваш изпод планините от сняг и посред незапомнените студове, които ни донесе тази зима.

И така, ето ни, изправени пред 61-то издание на този пръв за годината от големите световни филмови фестивали. Блестящ старт му предвещава филмът, с който ще стане откриването утре вечер пред подбрана публика в Берлинале паласт. True Grit е римейк на един от големите уестърни на миналия век, известен в България под различни заглавия – като „Непреклонните“, „Истинска доблест“ и „Истински характер“. Дело на Хенри Хатауей, това бе филмът, за който легендарният Джон Уейн получи своя единствен „Оскар“ през 1969 г. Новата екранизация е дело на братята Коен и вече бе номинирана за 10 Оскара. В ролята на едноокия помощник-шериф се очаква с интерес мощното както винаги присъствие на Джеф Бриджес.

Как!? Берлинале, този социален, олицетворяващ съвестта на прогресивното човечество фестивал да се открие с американски уестърн, ще се запитат мнозина. И то не с някоя пародия от рода на „Лимонадения Джо“, а c уестърн, издържан в класическите рамки на жанра… Разгадката не е сложна. На стартовата пресконференция фестивалният директор Дитер Кослик словоохотливо си призна, че е бил готов на всичко, само и само да привлече отново в Берлинската програма двамата големи на американското кино – братята Коен. А както можем да се досетим те едва ли съгласуват предварително с Берлин своите филмови проекти…

В официалната програма тази година са включени 22 филма от 19 страни. В надпреварата за Златната и сребърните мечки от тях ще се включат 16 – едно неголямо число, сравнено с други години. Но това е неминуемата дан на строгите критерии за участие и на все по-ожесточеното съперничество между големите фестивали за приоритетно представяне на новите ленти.

Германия отново е представена с няколко филма – директно или като копродуцент. В официалната програма, но извън конкуренцията за наградите ще видим най-новата продукция на Вим Вендерс „Пина“ – отдавнашен негов проект, започнат заедно с дългогодишната му и близка приятелка, уникалната хореографка Пина Бауш. След смъртта й по-миналата година филмът е реализиран, при това в 3D-техника, с нейния танцов ансамбъл от град Вупертал.

Естествено, че никое уважаващо себе си издание на Берлинале не може да мине без два тематични акцента – студентските бунтарско-терористични упражнения от 1968 и следващите я години и темата за Третия райх. Дългокоси, загрижени от съдбата на света и от реакционната същност на ФРГ младежи ще видим в „Кой ако не ние“ на Андреас Файел, а есесовци с напети фуражки и концлагеристи в раирани костюми – в „Моят най-добър приятел“ на Волфганг Мурнбергер – според анотацията за филма „интелигентна комедия“ със сюжет, прекомерно абсурден за капацитета на доверчивост на пишещия тези редове.

Великобритания и Франция също участват с по няколко филма, а освен тях в конкурсната програма правят впечатление също филми от Турция, Израел, Аржентина, Унгария, Корея и Мексико…

Преди да сме видели самите филми разчитаме за ориентация предимно на големите имена. Ето защо обръщам внимание на англо-германския „Без име“ (Unknown) с Лиам Нийсън и Даян Крюгер, обявен за динамичен и загадъчен трилър с ЩАЗИ-елементи, с действие, разиграващо се в днешния Берлин. С интерес се очаква и номинираният вече за 12 Оскара „Речта на краля“ (The King´s Speech) c Колин Фърт, Хелена Бонъм Картър и Джефри Ръш – Великобритания/Австралия.

Американското кино се представя с Margin Call (фатален термин от сферата на борсовите спекулации) с Кевин Спейси, Джереми Айрънс и Деми Мур. Това е драма от висшите етажи на банковия сектор в навечерието на голямата финансова катастрофа през есента на 2008 г.

Своя режисьорски дебют ще покаже в Берлин Ралф Файнс („Английският пациент“, „Списъка на Шиндлер“) с адаптация на кръвожадната Шекспирова трагедия „Кориолан“. Историята на римския диктатор и неговото стълкновение с бурята на народното недоволство е пренесена от режисьора в наши дни. Главната роля изпълнява самият Файнс, партнира му голямата дама на британското кино и театър Ванеса Редгрейв.

Турция се явява на това Берлинале като страната, отнесла миналогодишната Златна мечка – за „Мед“ на Семих Капланоглу. Сега тя е представена в конкурса с „Нашата голяма безнадежност“ на младия режисьор Сейфи Теоман – триъгълна любовна история в днешна Анкара с някои мигрантски импликации в посока Германия, която заедно с Холандия е копродуцент на филма. Балканите присъстват в конкурса и с един албански филм и то в очаквано кървав и потискащ контекст: „Кръвна прошка“ е разказ за трагедията на няколко поколения от едно семейство, страдащо от вековната традиция на вендетата – родовото отмъщение.

На рецензента му е вече неудобно да приключва своите дописки от Берлинале с неминуемото от години уточнение за пълното почти отсъствие на българското кино от различните фестивални секции. Взирането с лупа във фестивалната програма помогна тази година да се направи едно изключение. Признателността си трябва да насочим към съседна Македония – чрез филма на прославилия се преди всичко с отличения и в Кан „Пред дождот“ Милчо Манчевски в секцията Панорама и България се разписва като копродуцент на 61-то Берлинале . Склонният към формални експерименти самобитен режисьор Манчевски разказва в „Майки“ три истории из общо взето не много вдъхновяващия делничен живот в нашата западна съседка. Веднага след Берлинале Манчевски ще представи „Майки“ и пред публиката в София.

Управата на фестивала и лично директорът Кослик подчертават тази година много гласовито своята солидарност с творческата и гражданска свобода на иранските кинематографисти, чиито филми са били винаги високо ценени и отличавани на предишните Берлиналета. Големият ирански режисьор Джафар Панахи бе осъден през декември в Техеран на 6 години затвор и 20 години забрана да снима заради симпатиите му към опозицията срещу тамошния средновековен ислямистки режим. Поканен бе да участва в журито на конкурса, но мястото му там ще остане празно. Затова пък във всички секции ще бъдат показани допълнителни прожекции на негови по-раншни филми.

Това ми даде повод да задам на предстартовата пресконференция въпроса как да си обясним слабото присъствие на филми от една друга голяма страна на Изток с авторитарен режим – Русия – в която много творци днес се чувстват ограничени в своята творческа и гражданска свобода. Дали пък, продължих въпроса си, включването в секция Панорама-Документи на филма „Ходорковски“ на германския режисьор Кирил Туши бива да се тълкува като позиция на фестивала по тази явна разправа с политически неудобен противник? В допълнение зададох редовния си в последните години въпрос как да тълкуваме последователното отсъствие от Берлинале на документациите на режисьор като Андрей Некрасов, талантливи, опасни за живота и отличавани вече на други фестивали?

Директорът Кослик побърза да ме опровергае, посочвайки, че в конкурсната програма бил включен новият руски филм „В събота“ – филм, бързам да поясня, за чернобилската катастрофа и за борбата на млад партиен секретар с партийната бюрокрация(!). Посочването на филм с толкова съмнителна актуалност ми прозвуча не по-убедително отколкото ако Дитер Кослик се бе припомнил с редовните венцехваления и постоянното уважение, с което се приема на Берлинале „творец“ като кремълският любимец Никита Михалков. Отговор на въпроса за отношението към Андрей Некрасов така и не постъпи в рамките на пресконференцията.

Следващите дни обаче донесоха ново развитие на зачекнатата от мен тема. От завчера около документацията „Ходорковски“ се разиграват съвсем некинематографични бурни страсти: стана известно, че в берлинското студио на режисьора е извършен взлом и са откраднати носители на ценен филмов материал. В самата Русия и от кремълски медии като „Коммерсантъ“ се носят познатите от Брежнево време гръмогласни заклинания за „намеса във вътрешните работи на Русия“ и предупреждения, че включването на филма в програмата на Берлинале можело да се тълкува като признак за антируски настроения.

Изказват се подозрения, че московската прокуратура е заинтересована да получи част от 180-те часа филмов материал, заснет от режисьора в рамките на разговори с близки и сподвижници на Михаил Ходорковски в Русия и особено зад граница. Самият млад режисьор прави впечатление в тази история на попаднало и оплело се в кълчища пиле, което не е осъзнало с какво се заема и няма определена позиция в този еднозначно политически и граждански казус.

С нетърпение очаквам премиерата на филма на 14 февруари. Ако до тогава в Берлин остане поне едно негово копие…

Публикувана на 02/09/11 16:01 http://de-zorata.de/blog/2011/02/09/berlinale2011-1/
Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки

новините от вчера Новините от вчера
новините от днес Новините от днес

Търсене


Архив

ПоВтСрЧеПеСъНе
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване