Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Желаното слънце се появи за кратко и почуствах, че пролетта е дошла. Силно се надявах топлия въздух да се задържи, да премине в топъл дъжд, а после слънцето отново да изгрее – още по-силно и топло. Но облаците го скриха и пак усетих студения вятър. Уви, март винаги е бил такъв – променлив и изненадващ, прокрадващ се във времето като лъжец. Март е и като ново начало, в което се луташ, все още незнаещ накъде да поемеш. За мен този март е един от най-странните и за разлика от забързания (направо спринтов) и пълен с всякакви емоции февруари, сега забавям темпото, волно или неволно. Като че ли да си поема глътка въздух преди да се впусна отново в маратона на живота. Нямам търпение да свърши (март).
Но докато съм „на забавен кадър“ покрай мен продължават да валят желания. Сипят се като дъжда онзи ден и инстинктивно ме карат да забързя темпо, както забързвам крачка, когато дъжда ме сварва без чадър. Понякога ми се иска да остана под падащите капки вода, да измият лицето ми, да изтрият обърканите мисли. Променливите мисли на променливия март. Исках да пиша за Нисоаз. Случва се, когато започна да пиша за храната, която съм приготвила, да идват други мисли, други думи, като че ли да подчертая емоционалното ми състояние в момента. Почти винаги изтривам написаното, съсредоточавам се и започвам да пиша наново за това, което искам да ти покажа. Е, сега искам да ти покажа Нисоаз, но пиша толкова объркано, колкото объркани са представите за тази салата. Несъмнено емоционалното състояние се отразява върху храната, която приготвяме, но в случая, май стана обратното. Колкото повече искам да открия истината, толкова повече тази салата ме обърква.
Най-лесно ми е да кажа, че няма правила напук на всички пуристи, които не се съмнявам ще критикуват всичко, което покажа по-долу. И знаеш ли, ценя класиката, но се опитвам да избягам от нея. Това съм го казвала вече, а причината е именно, че класиката неизбежно води до дебати, спорове за истинност. Променлива е. Като съставките на Нисоаз. Казват, че в Нисоаз се съдържа най-доброто от Ница. Казват, че в нея има картофи и зелен боб. Казват, че трябва да съдържа артишок и прясна чушка. Казват, че шалота е неизменна част от салатата. Казват, че прясна краставица и пресни подправки като босилек и естрагон са присъщи. Казват, че се сервира върху канапе от маруля. Казват, че в Нисоаз няма термично обработени зеленчуци. Каквото и да казват едно е ясно – в Нисоаз има риба тон, аншоа, маслини нисоаз и твърдо сварени яйца.
За дресинга обаче всички са единодушни, че той е класическия винегрет, някъде с добавка на горчица и/или ситно нарязан шалот. Презентацията на салатата изглежда като редена салата, което лично на мен не ми се нрави особено. Предпочитам всичко да е смесено и добре овкусено, не само с дресинг, а и ароматите на отделните компоненти да се слеят. Откъде идват всички тези разлики? От консуматорите. Нямам друго обяснение. Класиката вече не е класика. Променила се е като модата през годините. Но всъщност кой знае как се приготвя салата Нисоаз? Аз мисля, че дори французите не знаят първообраза ѝ. Тази ситуация ми напомня за една друга салата. Дори прочетох в една дискусия, твърдение, че салатата е италианска. За какво говорим? Искам просто да си направя една салата.
Търся някаква основа, нещо на което да стъпя, за да придада достоверност на Нисоаз, но не откривам нищо. Разликите във всеки един предложен вариант на салатата са прекалено много. Не е като шопската, в която може да варират единствено чушките – сурови или печени. Затова избрах да покажа два варианта на Нисоаз. Единият е версията на Джулия Чайлд, а другият е от кулинарна книга, написана от двама французи. Разликите в двете салати са съществени, като както вече споменах обединяват ги рибата тон, аншоата, доматите, яйцата и името, разбира се.
Салата Нисоаз си пожела Елица.
Адаптирано от ochef.com
В тази версия всички продукти се подреждат върху зелена салата и се заливат с дресинг. Джулия Чайлд съветва отделните компоненти да се овкусят предварително и аз напълно се съгласявам с това. Иначе салатата не би била така вкусна. Но всъщност, подреждането ѝ никак не е задължително. Аз бих смесила всичко и накрая бих декорирала с маслините, каперсите и яйцата.
Дозите са за 6 порции.
Продукти:
За дресинга:
Дресингът се приготвя като всички съставки се смесят и разбъркат добре. Слага се сол и черен пипер на вкус.
Марулята се почиства и по-големите листа се накъсват на едро. Листата се подреждат в плато или голяма чиния.
Зеления боб се смесва с шалота. Овкусяват се с малко дресинг и се разбъркват. Картофите и доматите също може да се овкусят.
Върху марулята се подреждат отделните съставки – рибата тон, картофите, доматите, зеленият боб с шалота. Отгоре се подреждат яйцата и филетата аншоа. Салатата се поръсва с дресинг. Гарнира се с маслините и каперсите и се поръсва с магданоз.
Адаптирано от книгата French Cooking – Classic Recipes and Techniques
В тази версия липсват картофите и зеленият боб. На тяхно място има артишок, червена чушка и селъри. В салатата присъстват пресен лук и репички, като намигане за идващата пролет. Салатата отново е представена като редена, но този път смесих и овкусих всичко заедно. Това беше и предпочетеният вариант от дегустаторите, а причината не е в различните продукти, а именно в овкусяването.
Дозите са за 6 порции.
Продукти:
За дресинга:
Приготвя се дресингът като всички съставки се смесят и се разбъркат добре. Слага се сол и черен пипер на вкус.
Салатата отново може да се подреди в плато или голяма чиния, но този път предпочетох да смеся всичко.
В голяма купа се смесват доматите, селърито, чушката, артишокът, пресният лук, репичките и рибата тон. Овкусяват се с дресинга и се разбъркват. Прехвърлят се в купа за сервиране. Отгоре се разпределят яйцата, аншоата и маслините. Салатата се гарнира със стрък пресен босилек.
И накрая ще ти представя и трети вариант от „Меню“, който също носи своите достойнства и разлики.
Сигурна съм, че каквото и да срещнеш под името Нисоаз, съдържанието винаги ще бъде различно. Затова най-добрия навигатор за тази салата си остава сезонът, в който се приготвя. Използвай всичко, което обичаш от сезонните продукти. Няма начин да не ти хареса.
„Среднощна алея“ е третата книга за вампирите от Морганвил. Вече нееднократно съм казвала, че най-много в поредицата харесвам кървавия, емо-готически образ на вампирите, които не блестят и не са вегетарианци, a напротив - упражняват ужасяващата си диктатура над малцината смъртни в градчето Морганвил. Третата книга залита леко и определено не е на нивото на първите две, но може би на мен пубертетските истории този път ми дойдоха леко в повече. Все пак има интересен обрат в сюжета.
...Институциите с пришествието на Борисов са в скоби, те са евакуирани от публичния дебат, няма ги по същество, те са изцяло подчинени на това, което наричаме харизма, еднолична власт, квази анархия на един човек, който се яви тук, упълномощен да упражнява собствената си воля, както намери за добре и той го прави...
Д-р Н. Михайлов, "Тази сутрин" по бТВ
Снимка Дневник |
Става дума за човешки животи и сякаш въпросът какво прави Бойко Борисов в Сливен изглежда абсурден. Но не е , защото освен главният секретар Калин Георгиев, тук са опитни антитерористи, психолози, спецчасти и т.н.Не, г-н Премиер, държавата, освен вертикална структура, има и хоризонтални отношения и механизми. Например, разделението на функциите на отделните ведомства са част от тях. Държавата не е РПУ, та, като влезе шефът, другите да замлъкнат. И, разбира се, не всичко е телевизия. Понякога трябват и компетенции...
Същите са достатъчно ерудирани да се справят с изключително тежката ситуация, но юнашкото сърце на бате Бойко не трае както го е казал постът. Той е Спасителят, той е народният закрилник, той е българският Шварценегер, готов във всеки момент да разпердушини всякакви бандити, да отвее всяка черна магия и да вкара в правия път всеки съгрешил. Няма подобен прецедент никъде по света премиер или президент да поеме подобни полицейски функции. Калин Георгиев и останалите му помощници остават като част от фона на величавите усилия на премиера да оправи нещата.
След Сливен е време Бойко да отлети за Либия и да разчисти и там нещата. Така ще прослави не само себе си, но и България.
Новите правила относно правата на потребителите целят да гарантират по-добра защита на онлайн купувачите и да повишат доверието на потребителите при покупки в други страни от ЕС. Депутатите приеха в четвъртък поправки към законодателното предложение по темата, но решиха да отложат крайното гласуване на закона и да върнат въпроса в парламентарната комисия, с цел да [...]
Добрата администрация никога не се спира. Когато реши всичките си задачи, когато постигне всичките си цели, когато свърши всичко, ама наистина всичко, което има да върши, тя не се отпуска, а търси нови предизвикателства и нови хоризонти.
С огромен интерес научих, че имало такава практика в Европа, според която общините на столиците се разполагали в най-красивите сгради в тях. По тази и единствено по тази причина нашият Министерски съвет ще гласува решение, според което Общината и Министерство на земеделието ще разменят сградите си. Ако Министерски съвет може да мести Министерствата си, то може ли и да мести и общините на хората, питам се, но си отговарям, че общината сигурно с благодарност се е съгласила да бъде преместена от Министерски съвет и затова преставам да се питам. Както и да е… Столична община ще дойде на бул. „Христо Ботев”, а Земеделието ще отиде на „Московска”. В това имало и чисто икономическа логика, защото щели да се съберат на едно място всички служби на общината. Не знам какъв точно би бил икономическият ефект от това, но сигурно ще е достатъчен да изплати в кратки срокове разходите по преместването. Вероятно икономиите ще дойдат от това, че ако шефът на общинската реклама, който се намира отвъд уличката до общината, бъде повикан при кмета, няма да му се налага да пресича уличката, както е сега, а само ще се качи на горния етаж. Пък и ако навън вали, няма да му се налага да взима шлифер и чадър, за да отиде на общински съвет.
Обаче, ако Министерство на земеделието се премести в по-малка сграда, няма ли да му е тясно? И за това е помислено. Някои негови структури ще се разхвърлят по провинцията. Така например Агенцията по рибарство ще се премести във Варна, тъй като там е особено воднисто, докато тази по горите ще отиде в Пловдив, понеже там очевидно е гористо. Сигурно в това има някаква друга „чисто икономическа логика”, различна от онази с пресичането на уличката, и тя личи най-добре в случаите когато шефът на Агенцията по горите трябва да се срещне с шефа на Агенцията по водите или пък когато двамата трябва да се явят на оперативка при министъра си. Както обяснява премиерът, целта на всичко това била „постепенно София да бъде освободена от централната администрация”.
Аз като стар софиянец и ревностен поклонник на централната администрация пръв ще приветствам тази цел. Дори мога да предложа и атрактивни способи за освобождаване от администрацията, но едно са мечтите и желанията, друго е суровата действителност. Столицата затова е столица, защото в нея е концентрирана администрацията с цел добрата комуникация между структурите й. Но пък може би съм старомоден с този свой възглед, защото нашата администрация отскоро е въоръжена с Ай-падове и е достатъчно компетентна да комуникира чрез тях със себе си, независимо от това къде е дислоцирана физически. Пък и административната децентрализация е моден приоритет на Европейския съюз, който, както вече съм казвал, ми прилича все повече на съветски.
Да, може би наистина съм демоде и е необходимо да се поправя. Но не мога да се съглася, че сградата на Земеделието е най-красивата сграда в София. Сградата на „Александър Невски” е много по-красива. Нека тогава пратим общината там. Свещениците ще отидат в Университета (също много красива сграда), а професорите – в сградата на Централна баня (супер красива сграда!). Теляците ще се преместят в сградата на гара Подуяне (красива също), а началниците движение, спирачите и кантонерите ще се преместят в сградата на „Московска”. За съжаление, акцията ще се оскъпи малко с това, че влакът вече няма да минава през гара „Подуяне”, а ще трябва да минава по „Московска”, но това не трябва да плаши сърцата наши. Освен това ще е чудесно, ако разменим местата на пристанище Варна и пристанище Бургас, а водата от язовир „Искър” да прелеем в язовир „Батак” и обратно.
Що се отнася до децентрализацията. НАП също може да бъде подложен на нея. Например ще е много модерно и европейско всички местни данъци да се плащат в Силистра, ДДС – в Петрич, данък печалба – Синеморец, а корпоративният данък – във Видин. Изключение ще правят глобите за непоставени колани в автомобилите, като тези, които се отнасят до предните седалки ще де плащат в Плевен, а за задните – в Хасково. Освен това НОИ също ще се децентрализира като дамската тоалетна се премести в Лом, а мъжката – в Малко Търново.
Като четете това, може би втората част ще ви се стори малко абсурдна. Но пък сравнете я с първата. Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.
Запис на предаването по БНТ, “Денят започва с култура”, от 24 март, където с Мохамед Халаф и Милен Атанасов обсъдихме темата “Медиите и войната”, т.е. как медиите отразяват войната в Либия и арабските протести, включително мнения от Facebook и Twitter. Разбира се за толкова малко време, няма как да се представят всички гледни точки и данни, но поставихме общите граници на темата.
Както се получава обикновено при участия, най-интересните разговори се водят зад кадър, както сега стана между мен и Милен Атанасов, който е международен редактор на на новините в БНТ.
Запис на предаването по БНТ, “Денят започва с култура”, от 24 март, където с Мохамед Халаф и Милен Атанасов обсъдихме темата “Медиите и войната”, т.е. как медиите отразяват войната в Либия и арабските протести, включително мнения от Facebook и Twitter. Разбира се за толкова малко време, няма как да се представят всички гледни точки и данни, но поставихме общите граници на темата.
Както се получава обикновено при участия, най-интересните разговори се водят зад кадър, както сега стана между мен и Милен Атанасов, който е международен редактор на на новините в БНТ.
Особени маймуни сме това хората – гледаме телевизия и виждаме земетресения, цунамита, ядрени катастрофи, бомбардировки, банкови обири и много други глупости... Няколко седмици по-късно това ще бъдат напълно забравени събития, както например чудовищното наводнение в Австралия от преди само няколко седмици. Днешният пътепис се развива на фона точно на наводненията в Австрали. Изебела ще ни води до Тасмания по време не бедствието. Приятно четене:
утре е Благовещение и по традиция организираме събитие за популяризиране на фолиевата киселина и повече (поне 300) повече здрави бебета - утре сутрин в 11 ч в двора на Майчин Дом София ще пуснем 300 балона с пожелания, които събирахме онлайн в подледните седмици майките, живеещи наоколо и съпричастни с идеята ...
Икономически Либия стои на картата не по-зле от Турция. За разлика от Йемен, Тунис, Мароко, Египет, тя не влиза в зоната на риск. На графиката са нанесени два показателя – БВП на глава от населението и нивото на безработица. В светло виолетово е зоната на риск за бунт. Виждаме, че Либия не попада в нея. [...]
Какво представлява македонската земя и откъде идва силната любов на поколения българи към нея? Отговорът на този въпрос търси Иван Бабев в уникалната си книга, събрала съдбите на над 30 български семейства от Ениджевардарско, прогонени от Егейска Македония и заселили се в Несебър и околността преди повече от сто години. „Македонска голгота” е историята на хората, предпочели да напуснат родните места, но да отстоят правото си на българско самоопределяне. Книгата е издадена през
Иван Бабев е роден в с. Свети Влас през
В продължение на 30 години авторът издирва и събира спомени и документи, с които да разкаже нерадостната съдба на бежанците и трагедията на останалите в родните места техни роднини. „Македонска голгота” е ценно историческо, етнографско и фолклорно проучване, изцяло изградено на основата на автентични документи и свидетелства. Спомените обхващат периода от края на XIX до началото на XXI век. Разказите на ениджевардарски диалект са преработени на език, близък до книжовния, но въпреки това авторът прилага речник с повече от 2000 специфични думи в говора на бежанците. В книгата присъстват и повече от 60 снимки и факсимилета на оригинални документи и писма, които илюстрират важни исторически събития или показват за първи път образите на забравени исторически личности от Ениджевардарско. Включени са и текстове на автентични песни, съхранени от потомците.
За да отговори на важни за националното ни самоопределение въпроси в „Македонска голгота” Иван Бабев включва и две свои исторически студии. Връща се назад през вековете до първото уседнало местно население – траките, преминава през атаките на по-силните пришълци, преразглежда старите схващания за елинизацията на македонската империя, изследва влиянието на славяни, прабългари, византийци и османлии, опирайки се на писмени източници от древността и средновековието. Изследвайки етимологията на думите и названията Бабев дори стига до извода, че Гърция не би могла да има претенции към името Македония, защото то не е гръцко.
Въпреки, че през повечето време от съществуването си населението на Егейска Македония е било под властта на византийските императори и османските султани, то е съхранило принадлежността си към българската общност. Затова и подложени на гонения и репресии в началото на XX век бежанци от Ениджевардарско, Солунско, Воденско и Гевгелийско търсят убежище в свободна България. Тогава бедната и съсипана от войни държава ги приютява, осигурява им подслон и поминък.
Днес българската политическа класа не се интересува от сънародниците ни зад граница. Дипломатическите ни представители нехаят, а българите се питат има ли място по света, където могат да бъдат защитени от държавата си. Докога те ще се страхуват да кажат че са българи, пита Иван Бабев. Не са много хората, посмели зад граница да заявят българщината си, така както го направиха семейство Здравевски. Но и те, подложени на груби репресии и намерили помощ от приятели в България, сега могат да разчитат единствено на съдействието на патриотични организации и сдружения. От тяхната съдба държавата не се интересува.
На теория издаването на електронна книга звучи невероятно лесно, нали? Просто дай на хората безплатни книги, изчакай ги да се влюбят в тях и те сами ще ти ги продадат. Това е една от онези теории, които не са нищо повече от обикновен мит: Създай книга и читателите сами ще дойдат.
С изключение на една шепата писатели, които са съумели да създадат успешна търговска платформа чрез пускането на безплатни електронни книги, по-голямата част от авторите нямат този късмет.
"Visual Cut Bulgaria" е едно много добро изследване на българския визуален дизайн през последните 20 и повече години. Не пълно, но наистина много добро изследване. Андреан Нешев ни кани в 23 работни пространства на 25-ма души, оставили своя отпечатък в начина, по който аз и вие виждаме България. Много по-дълбоки отпечатъци, отколкото можете да си представите, вярвайте ми!
Къде са учените от БАН, които си казаха мнението, че не се препоръчва строежа на АЕЦ БЕЛЕНЕ? …………………. ТОВА МОЖЕ И ДА СТЕ ЧЕЛИ, НО НЕ ПРЕЧИ ДА ГО ПРОЧЕТЕТЕ ПАК И ДА ГО ПОПУЛЯРИЗИРАТЕ: САГАТА АЕЦ “БЕЛЕНЕ” д-р Вера Михайлова, радиохимик Началото на тази сага трябва да се търси в потъналите в забрава папки [...]
4 години от първия пост в този блог. Да празнувам ли?
4 години не те правят много по-мъдър. 4 години не ти дават много повече опит. Но пък са стъпка в правилната посока. Защото правилната посока е всяка посока, в която си тръгнал.
Блогът се променя заедно с автора му. Стана малко по-активен и амбициозен. В същото време започна да говори за себе си малко повече
Някои неща са много по-различни отколкото преди година. Работех на друго място, живеех другаде, познавах други хора, имах други предстоящи задачи. И това му е забавното на живота – че е толкова шарен. Точно като свещите на тортата!
Но други неща (може би по-важните) си остават същите: отново трябва да кажа “Благодаря!” на четящите, коментиращите, даващите идеи, както и на всички, които са понесли поне веднъж “Добре, чао засега, че трябва да напиша нещо!” Отново ще си ви гушна лично – макар и със закъснение от няколко месеца.
С удоволствие забелязвам, че блогът продължава да е източник на нови познанства и възможности, вдъхновение, сили и ентусиазъм. Затова си го харесвам. Честито, Блогчо!
___
снимка: himatan_
Още по темата:
Продукти:
1 опаковка бутер тесто
500г обезкостено пилешко месо
250г зелен боб
1 връзка зелен лук
3 картофа
2 моркова
2- 3с.л. олио
1ч.л. сол
1с.л. сух девесил
Приготвяне:
Тестото се разстила на кухненски плот. Доразточва се. Слага се в керамичен гювече, като се притиска плътно да полепне по дъното и околната стена. Месото се реже на кубчета. Шулките боб се режат на 2. Морковите и картофите се белят, измиват и стържат на едро. Стръковете лук се почистват, измиват и режат на колелца. Взема се тиган. Наливат се 2- 3с.л. зехтин. Слагат се всички зеленчуци у кубчеатата месо. Долива се 1/2ч.ч. вода. Задушават се за 10 минути. Бърка се непрекъснато с дървена шпатула. Поръсва се сол и сух, стрит девесил. Запържената плънка се слага в гювеча. Отгоре се загъва плътно с остатъка тесто. Самото тесто леко се надупква с вилица. Похлупва се. Ястието се пече 30 минути на умерен огън. После се отхлупва и се връща за допичане, докато се зачерви тестото отгоре. Оставя се за 30 – 40 минути да изстире. Режат се парчета заедно с тестото.
Продължаваме с експедицията на Таня сред нашенците – гораните на Косово. Бяхме на горанска сватба в село Драгаш, после отодохме до крайграничното село Рестелица, а сега ще отидем завършим нашето госъуване при гораните в село Зли поток Приятно четене:
Ето какво може да направите с многото копчета, които винаги остават по едно, две. А ние ги събираме, защото някак не ни се изхвърлят…. ами ако потрябват все пак
Снимките ни изпрати Красимира Великова от гр.Правец. Тя работи в книжарницата в ОУ”В.Левски”и ГПЧЕ”Ал.Константинов”. Тези красиви цветя са й подарък от децата в 3 клас с кл.ръководител Мария Вушева.
За да си ги направите имате нужда от : всякакви цветни копчета в различна големина и хартиен шнур с тел, с който да направите дръжките. От зелена хартия направете листенцата и ги залепете.
Вижте още:
Пътят към удавянето е постлан с добри пожелания. А пък може да има и чисто библейска символика – гмурваш се с количката и това е софийското ти кръщене. Или пък просто преминаваш върху водата.
Пламен Асенов
Този текст е защитен от “Закона за авторското право…..” Право за препечатването му електронни и печатни медии получават срещу сумата от 150 лева, преведени по сметка: UniCredit Bulbank – BG 04 UNCR 70004504154064, Пламен Асенов /Plamen Asenov/ За контакти, допълнителни уточнения и поръчки – тел. 0885 99 35 74. Колеги, надявам се поне занапред да подходите професионално и проявите уважение към институцията “журналист на свободна практика”. Ние не късаме житейските блага от Дърво на живота в собствена плантация, а, също като вас, сме принудени да ги купуваме от магазина!
Голяма колекция от образи ни заобикаля в този свят, граждани! Навремени направо се пощипвам силно по едно тайно място, за да разбера дали случайно не сънувам, но – не, напълно буден съм. И напълно трезвен, `щото от доста време не съм близвал.
Например венецуелският президент Уго Чавес изненадващо изби всичката риба в мен със страхотното си твърдение, че животът на Марс е изчезнал заради въвеждането на капитализма по онези земи. Ей така, отведнъж – щрак и го няма.
Иначе си живеели марсианците мирно и кротко, постигали големи успехи в строителството на социализъма и другите негови производни, марсианец за марсианеца бил брат, а не някакъв си неизвестен марсиански хищник, петрол се леел на поразия и всички имали дял, докато…..вдруг и най-неочаквано…..решили да въведат мръсния капитализъм. И изчезнали мърцина.
Така им се пада, като не питат първо класика Чавес и другите класици на марксизма как се прави истински социализъм на една отделно взета планета. То е всеизвестно, де – секвестираш всичко от богатите и го даваш на бедните, като заделяш само малка част за себе си. После като държава потъваш в бедност, `щото бедните пък не знаят какво да правят с това всичко, изплюскват го най-безцеремонно и пак застават с просешка паничка в ръка под резиденцията ти, като те величаят за още.
Някой привърженик на тъй наречената социална справедливост ще се изрепчи и ще каже, че бедността не е порок, че хората не са виновни, задето са се родили бедни и т.н. Да, бедността не е порок, но ражда пороци, сред които най-големият е простотията и способността да възприемаш манипулацията за чиста монета, а реалността за измислица.
Това, погледнато от българска гледна точка, може и да не изглежда съвсем вярно, защото простотията, която цари сред богаташите тук, е пословична и не по-малка, отколкото онази сред маргиналните слоеве. Поне ако се съди от еднаквата чалга, по която се захласват и едните и другите. Само че не бъркайте простащината с онзи вид простотия, за която ви говоря. Тя е простотията на първичното ниво на разсъждение, която се мултиплицира в геометрична прогресия и води точно до обществените и личностни изкривявания, които виждаме по нашите земи.
Е, не само по нашите, де, в Русия е същото, пък и други места по света са заразени. Ето ни го Кадафито например, изправено пред заплахата да сдаде властта, вика – ще ги разгромим. Той не че си вярва, `щото много добре знае доколко наистина може да ги разгроми, но част от народът на Либия се радва на такива озъбени изблици и ги повтаря като папагал.
Вчера например говорих с Махмуд, един либиец, който от много време живее в България. И той ми обясни как Кадафито не бива да бъде притискано много, защото ще взриви целия свят. Ама наистина, бе, ще го взриви! И как американците крият, не си признават за многото свалени техни самолети ми разказа, как хората в Либия искрено обичат Кадафито и го защитават доброволно с телата си, как Саркозито е взело от Кадафито едни пари, пък сега, като не иска да ги връща, удря го военно…..
Ето, за това говоря. Махмуд иначе е богат човек, ама прост, прост – тъкмо по оня начин, за който ви казах. Ще взриви света…..Той ако можеше, отдавна щеше да го е взривил, поне западния свят, де – например още когато съветските му приятелчета го подкрепяха напълно и не даваха косъм да падне от рядката му брадица, а не като сега – да крият подкрепата си зад някакво си “въздържал се” в Съвета за сигурност на ООН.
Но, както е казано в Библията – да оставим мъртвите да погребат своите мъртви, ние да се огледаме какво правят нашите.
АЕЦ “Белене” ще струва най-малко 11 милиарда евро, ако се спазят всички нормативни изисквания за строежа на централата и цената на киловатчас електроенергия, произведена там, ще е сравнима с цената на същия киловатчас, произведен от вятърни централи. Това твърди Красен Станчев, шеф на Института за пазарна икономика, като се позовава на проучване, направено от въпросния институт.
Според мен Красен малко греши, граждани. Нищо чудно вятърна централа да го вее. Занижил е цената, защото такова мащабно проучване очевидно е правено във времето преди събитията в Япония и преди ЕС да каже, че на европейска територия ще се вземат допълнителни мерки за повишаване сигурността на ядрените централи. Колко ще струват тези допълнителни мерки в пари, засега не е ясно, но нищо чудно да го докараме с нашето, пардон, с руското “Белене”, до заветната цифра 26 милиарда лева или 13 милиарда евро.
Ако си спомняте, това беше една от първите цифри, които самият ни премиер Бойко Борисов посочи като цена преди повече от година, докато още беше лют противник на строежа на централата. Наистина, сега той е на точно обратната позиция по отношение на строежа и, както се разбра, железният му от икономическа гледна точка аргумент е: какво ми пука колко ще струва, щом някой друг плаща. И хората в България масово започват да си викат – бе верно, бе, к`во ми пука, щом друг таквозинка…..Ало-о-.о, а онова с безплатния обяд, дето го няма никъде по света, пак го забравихме, нали?
Ама голям образ е този наш Бойко. Не мога да си представя някъде във Вселената да има друг човек, който да е по-малко икономист от него, но така точно да прогнозира стойността на дадена ядрена централа. И после с лека ръка да се отрече от собствената си вярна прогноза. Няма да питам в името на какво се е отрекъл, в резултат от какво и т. н. Няма да питам, `щото имам достатъчно основателни подозрения, а от опит знам, че в случаи като този питането не подпомага изясняването, а само довежда до допълнително забъркване на ситуацията, тоест, напълни излишно е.
Само ще кажа, че откъм политическа гледна точка цялата работа излезе малко обратно на онази, която самият Бойко се опитваше да представи пред обществото. Досега той твърдеше, че десницата, в лицето на Синята коалиция, се е сдушила с комунистите, за да бутне красивото дясно правителство на ГЕРБ. Сега, с категоричното, макар и напълно безхаберно от каквато и да е национално отговорна гледна точка заявление на премиера, че “Белене” ще се строи, вече се разбра окончателно и безвъзвратно, че въпреки някои погрешни тактически ходове на Синята коалиция, тя все пак не се е сдушила с комунистите. Самият Бойко се е сдушил. Така ги е гушнал, че отстрани не може да се разбере кой кого. Или кой изпитва по-голямо удоволствие от взаимното гушкане. Най-вероятно всеки от тях го изживява по своя начин, но контрата остава у нас, гледащите отстрани. `Щото гледката никак не е приятна. Пък и това, че няма да плащаме за централата никак, ама никак не е вярно.
За мен лично се оказа твърде неприятна и една друга българска гледка – гледката как самият Алексей Петров води преговори, на практика от нашето целокупно народно име, с официални държавни институции по тежките въпроси за икономическото положение в страната. Ама, граждани, няма ли някаква мярка, с която все пак нещата да се мерят реалистично в тази страна, бе?
Няма ли някаква мъ-ъ-ъ-ъничка мерчица, с която като отмерим, да кажем – ами най-малкото е срамота, унижение и безпримерен тепигьозлък един обвиняем в редица тежки престъпления да ходи да се пъчи сред отговорни държавни органи като Националния съвет за тристранно сътрудничество и вицепремиера Симеон Дянков. И те да го приемат спокойно, седнали кълка до кълка да си хортуват с него и току-виж, дори да възприемат някои от добрите му идеи. Все едно Лъки Лучиано да ходи да дава официален акъл на федералния резерв как да се грижи за парите на американския народ. И главният прокурор на Щатите да вика в същия момент – не мога да разбера защо се бави обвинението срещу тоя Лъки.
`Ми `щото е щастлив пич, lucky man, затова! Родил се е в наистина свободна страна, където може да прави каквото си иска за сметка на всички други и никой да не му търси сметка. И това ако не е близо до пълното щастие, тогава не знам кое е.
Всъщност, май има едно нещо, което е още по-близо – фактът, че от 1 юли 2010 година като български граждани сме плащали с три процента по-висока цена на тока, заради включването в системата на ТЕЦ “AES Гълъбово”, без централата да е произвела и пуснала на пазара дори един киловатчас електроенергия.
Така де, усещам това щастие чак сега, защото едва сега разбирам, че ни е споходило. Може и иронично да ви звучи, но не е – за мен винаги е било въпрос на чест, изпълнен граждански дълг и висока морална добродетел да подпомагам материално различните монополисти в България не с колкото мога, а с колкото те ми поискат. Горките хора, иначе как ще задоволят своите непрекъснато растящи нужди?
Съжалявам само за едно – дето не съм знаел още от миналата година, че плащам повече от предвиденото, та да се наслаждавам по-дълго време на това си неземно щастие. Защото само след няколко месеца, от 1 юли, както се закани шефът на регулатора Семерджиев /и той образ безподобен/, щели да започнат да изравняват сметките и да ми връщат надвнесените пари. Гадост. Добре, че, пак според Семерджиев, по-рано не може по никакъв начин да стане това връщане на пари. Иначе щях да се почувствам унижен и оскърбен. А можеше и някаква простотия да сътворя от мъка, че монополистите ме пренебрегват като донор и настояват веднага да си върнат надвзетите пари.
Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, всеки ден могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес www.passenov.wordpress.com
Оригиналното лого на хорър екшън играта Dead Island си отнесе гнева на Entertainment Software Ratings Boards (ESRB) в САЩ с мотива, че на него има обесен. В страна, където смъртното наказание е в сила, това може да звучи доста … лицемерно, но факт е че обесеният наистина ще бъде заменен от “живо” зомби до палмата. [...]
2004 - 2018 Gramophon.com