(http://vasvalch.com/)
Реклама за обединение
Всички знаем колко ужасни са рекламистите и как промотират кухите консуматорски идеи, причинявайки хронична незадоволеност на колективния потребителски ум. Но дали тази монета има и обратна страна? Ако съдим по една интересна кампания от Тунис, отговорът ще бъде “да”.
Малко предистория: революцията в Тунис донесе повече свобода, но и вечно свързаната с такива събития икономическа нестабилност. Не съм икономист и не искам да влизам в тази територия, но резултатите бяха явни: повсеместни стачки и практическо спиране на икономиката в страната. Естествено, брандовете се притесняват как ще се възприеме харченето на ценни капитали за реклама – все пак това би било доста лицемерно поведение пред лицето на кризата, нали? Рекламните агенции са сериозно ударени, но Memac Ogilvy Label има какво да направи по темата: кампанията “16 юни 2014″.
Избирайки дата в бъдещето, агенцията показва една доста положителна картина на това, което Тунис може да бъде. В кампанията се включват 6 големи бранда и 5 национални медии. На 16 февруари медиите излизат с броеве и емисии, посветени на 16 юни 2014 – когато страната е започнала да се превръща в демократична и икономически стабилна страна. На специален сайт потребители също могат да допълнят бъдещето, като споделят свое съдържание по темата. Появява се хаштаг #16juin2014, който става най-активната тема във френско-говорящия Twitter. Кампанията се опитва да инжектира нова надежда на жителите в страната, а оптимизмът бързо става заразителен. Много от стачкуващите се връщат на работа, като с това показват вярата си в бъдещето на Тунис. А самата кампания е отразена в почит всички основни медии в страната.
Тук, естествено, има силно застъпен икономически интерес – Memac Ogilvy Label знаят, че ако ситуацията не започне да се нормализира, рекламистите ще останат без работа. Марките в кампанията се надяват да стимулират потреблението и да започнат да възстановяват потока от приходи. Но кампанията има ефект за мотивиране на гражданите и успява да напомни, че бъдещето е в техните ръце и икономическата нестабилност обикновено е свързана до голяма степен с човешка психология.
Как възприемате кампанията – като позитивна обществена инициатива или като евтин трик в полза на марките и рекламната индустрия?
Още по темата:
- Създаването на реклама като PR
- Онлайн реклама – промените на големите
- Prince of Persia: Нещо повече от реклама
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/04/07