Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
Витя, майка му и Мая. |
Блок 2, ЧАЄС, Снимка: chernobil.info |
След като доволно установих, че козунак може да се направи и от пълнозърнесто брашно, дадох старт на Великденските експерименти. Всъщност, Свилен ми подхвърли идеята да напиша пост за пълнозърнест козунак, а на мен само това ми трябва. Мухата беше пусната в главата ми. Започнахме да измисляме различни съчетания от аромати и плънки, някои не толкова интересни, други доста смели. Но накрая се спрях на комбинация, повлияна от изтока и от книгата Purple Citrus and Sweet Pеrfume. Рози в тестото и шамфъстък, мед и кардамон в плънката.
Основният акцент беше решен, а брашното, което исках да използвам не подлежеше на дискусия. И двамата се съгласихме, че спелтата е най-подходящата пшеница за този сладък хляб. Протеините в нея се оказват много добри, дори когато тестото е обогатено с доста мазнини от яйцата, млякото и маслото. Докато месих забелязах здравото и еластично тесто, направо като ластик. Първоначалната идея беше да смеся пълнозърнеста спелта с бяло брашно, но в последствие количеството бяло брашно, което добавих беше минимално. Просто така се случи.
Опитът се оказа успешен, но както често става, има какво да се подобри. Това, което ми направи най-силно впечатление е, че козунакът не се получи така сладък (поне за моя вкус). Подлъгах се от сладкото от рози, което добавих в тестото и намалих драстично количеството захар, като си мислех, че то (сладкото) ще даде сладост на тестото. Това е единственото нещо, което бих променила в настоящата рецепта – да добавя още захар и може би да подсиля розовия аромат, като заедно със сладкото добавя и розова вода.
Като изключа нововъведенията, технологията по замесване на козунака се запазва по обичайния начин, който може да видиш на видео във Великденски забави и домашно видео. А моите препоръки може да прочетеш във ViewSofia. Температурата, която постигнах в кухнята беше 24°C. По-късно, когато козунаците втасваха за трети път, слънцето напече стаята и температурата се вдигна на 30°C. Идеално! Времето за втасване дори се посъкрати от обикновено.
За един успешен козунак се иска той да бъде на конци, но при този вид това няма как да се получи и причината е в пълнозърнестото брашно. Въпреки това отбелязвам финалния резултат като успешен. Защото получих невероятен сладък хляб, с дъх на козунак, богат и питателен. Комбинацията от аромати в източен стил много ми допадна със сладката спелта.
И както често казвам – докато не опитаме, няма как да разберем. Е, аз опитах и разбрах. Да живее експериментът!
От посочените количества се получават два големи козунака около 1,200 кг всеки.
За закваската:
Маята и захарта се разтварят в прясното мляко. Добавя се брашното и сместа се разбърква добре. Трябва да се получи гъста каша или по-лепкаво тесто. Купата със закваската се покрива добре с кърпа и се оставя на топло място за около 30 минути или докато шупне.
За тестото:
В голяма купа се смесват пълнозърнестото и бялото брашно със солта.
Яйцата и захарта се разбиват с вилица. Към тях се добавя ванилията.
В брашнената смес се прави кладенче. В него се изсипват закваската, яйцата, сладкото от рози и по малко от прясното мляко, като се замесва меко тесто. Тестото се меси докато стане гладко. Ако лепне прекалено се добавя още малко бяло брашно.
Следва месене на тестото с разтопеното масло. Маслото се добавя по малко, като след всяко добавяне тестото се меси докато маслото се поеме от него. Месенето продължава дълго, докато тестото се усети еластично и меко. Отне ми около 20 минути.
След омесването тестото се поставя в голям затоплен съд, покрива се със стреч фолио или кърпа и се оставя на топло място да втаса, докато утрои обема си. В зависимост от температурата в помещението втасването може да продължи между два и три часа.
Втасалото тесто се премесва за кратко с мазнина. Разделих тестото на една голяма част и две по-малки. Следва плънката.
За плънката:
Шамфъстъкът се смила ситно в кухненски робот. Добавят се кардамонът и медът. Сместа се разбива отново докато всичко се смеси.
По-голямата отделена част от тестото разделих на три равни части. Всяка от тях разточих леко с длани и сложих от плънката.
Завих на рула, които усуках леко.
От фитилите (рулата) сплетох плитка.
Поставих я в кръгла форма с диаметър 26 см. Формата се намазва предварително с мазнина.
От останалите две по-малки части направих същите фитили, които усуках и поставих в две продълговати форми с размери 29x10x7 см. също намазани с мазнина.
Формите, които ще се пекат първи се оставят на топло място да втасат за около 1 час. Формите, които изчакват второто печене се оставят на по-хладно място (например в стая, в която не е сауна, като в стаята, в която е замесено тестото).
Финални щрихи:
След като козунаците втасат за трети път се намазват с прясно мляко и се поръсват с шамфъстък и едра кафява захар.
Пекат се в предварително нагрята фурна на 160°C за около 1 час. Ако загарят бързо на повърхността се покриват с лист алуминиево фолио. Към края на печенето се проверяват с дървена клечка, която забодена в центъра до дъното трябва да излезе суха.
Изпечените козунаци се оставят да се охладят във формите за 10 минути. След това се освобождават от формите и се оставят да изстинат напълно.
Този експеримент приключи успешно. Да се готви следващият.
На 16 април 2011 светът за четвърти път отбеляза Международния ден на магазините за грамофонни плочи. И въпреки че (или точно поради това, че) в цяла България от над 20 години няма нито един специализиран магазин за плочи, това издание на предаването е посветено на Record Store Day. Гост в студиото е Димитър Димитров, музикален редактор в Радио Варна и страстен колекционер на грамофонни плочи. И двамата сме в едно особено състояние на духа, което може да бъде предизвикано само от компанията на добър приятел (каквито сме ние двамата, освен че сме и колеги), грамофон (в случая два) и няколко плочи (в случая - много). Говорим си за плочи, за грамофони, за магията от слушането на музика на грамофонни плочи (твърде често повтарям думата плочи, но просто няма с какво да я заменя, а пък и не искам). Слушаме любими парчета, които не подбираме, тъй като искаме да пуснем толкова много музика за толкова кратко време (трите часа на предаването отлитат като миг).
В края и двамата сме стигнали до извода, че за истинския фен на музиката всеки ден може да бъде Record Store Day - дори и в държавата, в която живее, от 20 години да няма нито един магазин за грамофонни плочи.
45 оборота в минута #103 - плейлист:
Herbie Hancock – Doin' It / CBS
Sly & the Family Stone – Thank You (Re-Mix by Todd Terry) / Sony
The Commodores – Sorry To Say / Motown
Curtis Mayfield – Pusherman / RSO
The New Birth – I Can Understand It / RCA
Aretha Franklin – Jumpin' Jack Flash / Melodiya
Sun – Sun Is Here / EMI
Leroy Hutson – Butterfat / Brown Sugar
O'Donel Levy – Everything I Do Gonna Be Funky / Brown Sugar
The Gap Band – Shake / Total Experience
Gonzales – Just Let It Lay / EMI
Sofia Orchestra – If You Want To Boogie, Forget It / Balkanton
Sofia Orchestra – Y.M.C.A. / Balkanton
George Michael – Too Jazzy (U.S. Mix) / Sony
Elton John feat. George Michael – Wrap Her Up / Rocket
The New Jersey Kings – Spinning Wheel / Acid Jazz
Mezzoforte – E.G. Blues / Funkin' Marvellous
The Philadelphia International Allstars – Let's Clean The Ghetto / Philadelphia International
The Jones Girls – Nights Over Egypt / Philadelphia International
The Temptations – Papa Was a Rolling Stone / Supraphon
1 час:
2 час:
3 час:
Пътешественик, пресичайки дива местност, попаднал на група зверове, които се състезавали в красноречие. Съдия бил лъвът и той поканил човека да се присъедини като зрител. Пътешественикът приел поканата.
Станала лисицата и произнесла гладка и умна реч, утвърждаваща, че луната е по-голяма от слънцето.
Слонът бил следващия на трибуната. Гласът му звучал мощно и авторитетно. Част от изложението му била посветена на това, че лятото е по-хладно от зимата.
Тигърът спечелил всички с красноречието си. А едно от твърденията му било:"Реката тече нагоре по хълма."
Човекът се обърнал към лъва:
-Всички те са прекрасни оратори, но изказват твърдения, които са очевидна лъжа, а аудиторията въобще не реагира на това. Защо?
-Защото аудиторията се интересува повече от представлението, отколкото от просвещението или просветлението - отвърнал лъвът. - И ако позволите да отбележа, ние сме възприели този лош маниер от вас, хората.
Ошо
Ако бяхме дизайнери на вратовръзки, те сигурно щяха да изглеждат ето така:
—
—
Добре, че не сме в бизнеса с вратовръзките и че си имаме друга работа. Тези дни, тя е да се опитаме да ви убедим, че Форум Бизнес абсолютно ще си заслужава отделеното време. Ако вече сме успели, регистрирайте се тук.
А вратовръзката избрахме за символ на форума. И си дадохме ясна сметка, че тя е символ, утвърждаващ стереотипа, че хората, които се занимават с бизнес са от мъжки пол. А това е далеч от истината.
—
Почти всяка година на Великден ходим на Рилския манастир. Тази година ни посрещнаха още повече полицаи. Бяха забранили паркирането на улицата, а на платения паркинг нямаше места, така че се наложи да паркирам на новопостроения паркинг, отдалечен на около 1км над манастира.
Паркингът е изграден, като са насипани големи каменни блокове, а дупките между тях са запълнени с чакъл или пясък. Една дупка беше запълнена само с листа. Не знам как я нацелих, но пропаднах в нея и се пребих.
Следващата година няма да ходя на Рилския манастир.
Руският олигарх Александър Мамут, близък до Роман Абрамович, може да купи британската верига книжарници Waterstone's, съобщава Guardian. 51-годишният бизнесмен е собственик на най-голямата руска блог-платформа LiveJournal и на мажоритарен дял от стъпилия току-що в Англия мобилен оператор Euroset. Едно евентуално придобиване на веригата ще нареди Мамут между крупните руски инвеститори на Острова, наред с Абрамович и собственика на Independent и London Evening Standard Александър Лебедев.
Светлият Великден получи своя ореол от празнични новини ( ако не броим убийството на шестима подрастващи от пиян шофьор на приблизително същата възраст в малко българско градче, чиято трагедия обаче не предизвика съчувствена реакция от празнуващите „държавници“). В един сайт чета уверенията на браншови шеф на хлебопроизводителите, че цената на хляба ще се стабилизира и [...]
Регионалната библиотека "Захарий Княжески" в Стара Загора получи 100 тома литература от поредицата „Българска класика” като дарение от „ТЕЦ Марица Изток 2” ЕАД, съобщава сайтът Загора24. Инициативата на централата е част от националната програма "Четяща България" и Международния ден на книгата и авторското право - 23 април.
Радостина Манахова е маркетинг експерт и съосновател на консултантската агенция MMD Partners. Завършила е ТУ и УНСС в София, а после и MBA в London School of Economics. Професионалният и опит минава през медиа отделите на няколко големи агенции в София и Лондон и стига до създаването на MMD Partners, където целта и е да създаде професионален маркетингов екип, “с опит в решаването на пазарно предизвикателни задачи и изграждането на цялостни системи, които описват архитектурата на една марка и начините за нейното предложение и развитие”.
—
Поканихме Радостина на Форум Бизнес за да говори за бизнес възможностите, които идват с интернет и социалните мрежи. Заглавието на презентацията и е “Когато се промени гравитацията”.
—
1.Коя е любимата ти игра от детството?
Ръбче! Бях много добра в махалата!:)
2.Участвал ли си в бой с въглавници?
Със сигурност!
3.Изброй три свои хобита?
Да срещам интересни хора, да срещам интересни бизнеси, да бягам от града.
4.Кой е твоят любим предмет от ерата на социализма?
Не се сещам за конкретен. Социализмът е моето детство, а аз обичам детството си. Сега като се замислих - дъвките идеал с магданоз бяха неповторими!:)
5.Коя песен пееш под душа?
Вече не пея аз, а дъщеря ми - нейният репертоар е доста богат и творчески интерпретиран всеки път!
6.Кой е най-добрият концерт в България на който си бил?
Не обичам да ходя на концерти, но ако можеше да дойде John Lennon щеше да е най-добрият!
7.Кое е най-готиното име на град в България?
Полски Тръмбеш
8.Коя световноизвестна личност, от сега или от миналото, би била идеалния министър-председател за България?
Маргарет Тачър. Нейното министър председателство показва, че освен да знаеш какво трябва да се направи и да можеш да го направиш, трябва да имаш и куража да го направиш!
9.Имаш ли любимо предаване?
Divine Design по FLN. Дизайнер с невероятно чувство за хумор и умение да представи и продаде (обясни) идеите си не се среща често и е удоволствие да гледаш Candice Olson как измисля и реализира идеите си.
10.Без какво не можеш?
Без семейството и приятелите си.
11.А с какво можеш и без?
Колата. Обичам да ходя пеша и да ползвам градски транспорт, когато е удобен и чист.
12.Twitter или facebook?
Facebook. Тwitter не умея.
13.Кои са блоговете, които следиш?
Не следя конкретни блогове. Рея се из интернет, където ме отведат линковете и интересните хора с интересни мисли, които срещна по пътя си.
14.Кой е достоен за пример?
Не се сещам за конкретен човек, но се възхищавам от хора, които умеят да живеят живота си по свой собствен начин и да постигат това, което искат!
15.Най-странния смс, който си получавал?
За смс не се сещам, но най-странното за мен съобщение на гласовата ми поща (оствяно от няйколко пъти от различни хора) е „Търсих те, обади ми се!”
16. Каква ти е работата мечта, ако можеше да избираш година и място?
Тук и сега, това което работя, по начина, по-който го работя и с хората, с които работя.
17. Едно нещо, което искаш да направиш преди да умреш?
Не е едно, но ще се радвам да съм успяла да отделя един месец да обиколя Южна Африка.
18. Кой е най-големият ти страх?
Бррр! Уча се да не задържам страхове в себе си!
19.Какво ще пише на корицата на биографична ти книгa?
«There is a pleasure sure in being mad, which none but madmen know!»
20. И какво ще вземеш на самотен остров (да, само три неща може да се вземат на един самотен остров :))?
Интернет и нещо за интернетене, останалото все ще се намери на острова!:)
—
Форум Бизнес е на 14 май 2011
Обидно е за дружески нам етноси и нации.
Гурко е бил генерал-губернатор на Полша след потушаването на въстанието от 1830 г. и като такъв е останал в полската памет с извънредно жестоките си мерки за русификация на полското население, особено по времето когатоэ е бил Варшавски генера-губернатор. В полската либерална преса е наричан "пожиратель поляков" - чудя се как да го преведа - единственото, което ми хрумва е "човек, който яде поляци".
Скобелев е залял Кавказ с кръв. По-точно кавказките народи, нежелаещи да се покорят на Русия.
И в полските, и в източниците на кавказките народи, а най-пйче в руските ще видите зверствата, особено в Кавказ. Предлагам и вариант лично да се убедите - споменете тези две имена - Гурко и Скобелев - в Полша или в Кавказ. Но е добре да имате авторитетен човек до вас -да ги убеди да не ви бият
Получих любопитен коментар в постинга "АЕЦ "Белене". Бойко тъп ли или какво?" -любопитен освен с агресията, и с невежеството си:
"маринов валентин каза...
Да потвьрждава се правилото че в Бьлгария всеки от всичко разбира.Та и авторката на статията е наи-голямата разбирачка,ами да се вьрнем в пьрвобитните векове тогава.да беше се аргументирала сьс факти цифри и други атрибути на знаещите по темата.А да се плюе е това всеки малоумник го може.Такава и мьж до нея как да стои!"
За него и немуподобните давам малко факти и числа (така е правилно да се казва, цифрите са от 0 до 9):
АЕЦ „Козлодуй” има не повече от 120 милиона евро печалба на година.При същите стойности на печалбата на АЕЦ „Белене” ще са необходими 40 години, през които България няма да получава никаква печалба, за да изплати взетия от Русия заем! А през тези 40 години кой дава гаранция за пазара на ел.енергия и съответно за цената й? Всеки икономист ще ви каже - НИКОЙ! Реални икономически прогнози се правят максимум за 5 години. Айде, с изсилване нещо приблизително може да се докара и до 10 години.
Официалната цена на проекта засега е 5 млрд евро (с неясната руска уговорка, че трябвало да се индексира според "инфлацията"). Би трябвало да прибавим и некалкулираната цена за инфраструктурата - и социална, и технологична - последното значи, че нямаме съответни далекопроводи и подстанции с всичката съпътстваща техника най-общо казано, за да включим "Белене" в енергийната система; т.е трябва да ги изградим. А тази цена, която хич не е малка, е изцяло за наша сметка.
Варотно ако се разкрият изцяло договореностите, ще се окаже, че в руските сметки не са включени разходите за експлоатираното гориво - ще ги пращаме ли в Русия (което ще ни струва едни немалки пари), или ще си заравяме тук (което хранилище ще струва доста повече пари). Т.е., и това ще се пише на наш гръб.
Но дори и официалната - засега - цена е скандална. Няма правителство след Тодор Живков, което да е ангажирало България с такъв заем. Да оставим настрана, че договорените инфлационни добавки и останалите разходи, които споменах, ще вдигнат тази цена горе-долу двойно. Ха, честит ви дълг по-голям от дедо Тодоровия!
Текст към снимката: Новият и старият готвач. Кой повече ще ни набута?
2004 - 2018 Gramophon.com