Любимци в новините: постоянни и променливи величини

Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...

Публикувано на 11/18/12 16:20

съвети за млади предприемачи след StartUP@Plovdiv 2011

това са част от записките ми от вдъхновяващата лекция на Христо Попов на StartUP@Plovdiv 2011. споделям напълно вижданията му. мисля, че може да е от полза на младите предприемачи, за тях е този пост. дефиниция за предприемач? луд човек. от 10 проекта, с които се захаване само 1 оцелява повече от ...

Ето Новата България и хората, които я строят!

Всяко добро нещо си има начало. България се сдоби с първата си магистрала въпреки Тройната коалиция. Един добър ден за Родината. Благодарим на Дневник за прекрасните снимки.

Европейската комисия се захваща с ограниченията за български работници в ЕС

Европейската комисия ще разгледа в следващите седмици ограниченията за български работници в 10 страни от ЕС. На 13 май 2011, евродепутатът Илиана Иванова от Групата на ЕНП(ГЕРБ) внесе въпрос с искане за писмен отговор от страна на ЕК. Темата на въпроса е в продължение на кампанията, която г-жа Иванова поде още в края на 2009 година и е свързана с третия етап от ограниченията за работа в част от старите страни- членки на ЕС, за българи и румънци.

15 май в кръв #Nakba #Palestine

12 трупа.

Това е резултатът от днешните сблъсъци между про-палестински активисти и израелските сили за сигурност. При няколко протеста имаше ранени и жертви, като изненадата за Израел дойде откъм сирийската граница, която бе пробита от няколко стотин души, искащи да стигнат до селището Маждал Шамс в Голанските възвишения, населено със сирийци, останали зад границата, определена през 1967 г., когато Израел окупира тази част от Сирия.

При последвалите сблъсъци, са убити между 4 и 6 души, а десетки са ранени. Този случай ще създаде казус, който сериозно може да застраши мира в региона. От една страна трябва да се обясни пробива на границата, от друга Израел със сигурно трябва да обясни действията си. Тел Авив побърза да обвини Дамаск, че е изпратил хора, с цел да отклони вниманието от себе си. Едва ли е така, тъй като сирийските власти имат достатъчно проблеми на територията си, за да рискуват война с Израел.

По всичко личи, че инициативата “Трета интифада”, която се създаде в атмосферата на арабските протести от началото на 2011 г., изпълнява плановете си. Замисълът да се притиснат израелските управляващи по всички граници на държавата, в деня за отбелязване на Накба(Twitter резултати, Nakba Day – Wikipedia), се изпълни – протести имаше в Газа, Западния бряг, по границите с Египет, Йордания, Сирия, Ливан.

Зад всички тези събития стои едно единствено нещо – желанието на палестинските бежанци да се завърнат по домовете си. Те нямат това право от 1967 г. насам, като Израел нарушава редица международни закони. Организаторите, също младежи, както в Египет и Тунис, са вдъхновени от арабските протести, залели арабския свят, и настояват да бъде признато правото на завръщане на палестинските бежанци. В момента Израел няма силен съюзник сред арабските държави, тресящи се от вътрешни сблъсъци, и може би най-накрая ще разреши проблема с палестинските бежанци. Всяко друго решение ще доведе до още повече кръв, тъй като едва ли “Третата интифада” ще спре сега, т.е. протестите и демонстрациите ще се засилват, още повече, че има жертви.

CNN: видео, показващо сблъсъците в Каландия.

Следващо видео на CNN, в което се чуват изстрели покрай репортерката на телевизията. Мястото е Марун Ал-Рас, на границата между Израел и Ливан. Там загинаха 4 души.

Колекция от снимки на инициативата “15 март” във FLickr. Следва видео от Russia Today.

Един ден, който остава

"As happens sometimes, a moment settled and hovered and remained for much more than a moment. And sound stopped and movement stopped for much, much more than a moment.

And then the moment was gone."

"As happens sometimes, a moment settled and hovered and remained for much more than a moment. And sound stopped and movement stopped for much, much more than a moment.

Then gradually time awakened again and moved sluggishly on."

Джон Стайнбек, "За мишките и хората"

Колко важен може да е един ден, за живота на двама души, един единствен ден?

А какво се случва, когато този единствен 15 юли се повтаря всяка година?

Повтаря се не със случките и топосите, а с мислите и хората, с неизказаното и всичко, което то носи със себе си – надежди, страхове, мечти, провали и променливи житейски възгледи.

Кой и защо командва мизерията на истерията на българските антиамерикански гласове

„Външната ни политика е в състояние на ликвидация Американският посланик Джеймс Уорлик задряма, докато слушаше идеите на опозицията”. Това са заглавието и подзаглавието на в. „Дума“, който е намерил какво още да добави за безобразията на Каулбарс , както президентът им Първанов нарече американския посланик Джеймс Уорлик. Ще рече някой: пак ли?! Ами да: те [...]

Димитровска нощ в Политехническия музей

(внимание - много снимки!)

Не бях ходил в Политехническия музей. Не го бях и чувал, докато Гонзо не каза, че щял да ходи на „Физика на китарата“. Да де, ама сега е май, времето е страхотно и в 7 „вечерта“ аз бях в парка, наслаждавах се на втвърдяващото се пролетно слънце, чаках пералнята да свърши, и въобще – моментът не беше подходящ.

Уж съм инженер, а за политехнически музей не бях чувал. Кратка проверка установи, че се намира на ул. Опълченска, близо до канала. Странно място.

Тръгнах доста късно, към 22,15, движение нямаше и стигнах много бързо. Нямаше места за паркиране. Направих кръгче из квартала. Паркирах малко далече.

Къде ли е този политехнически музей? Имам бледи спомени, че тук някъде беше къщата-музей на Георги Димитров. По платното и между паркираните коли се промушват тълпи хора, включително с малки деца, значи наближавам.

Я, ето я къщата, а тая тълпа трябва да е за музея!

Влизам вътре и преживявам микро-шок - Политехническият музей всъщност е в двора на къщата-музей на Георги Димитров. Къщата е в добро състояние, просто всякакви табелки са разкарани, вътре в двора няма как да се разбере каква е тази къщичка. Разбирам политическото неудобство на ситуацията, но ако имаме предвид, че в другата половина на къщата по същото време е живял Петър Дънов и в двете половини на къщата честичко са се организирали събрания от съвсем различен характер, то една обща табелка, демонстрираща преплетеността и домашния характер на българската история, ще свърши добра възпитателна работа.

Не мога да повярвам - пред входа на музея има гигантска опашка от ученици, поне 100 човека.  Ама нали е музейно-научният Великден - веднъж годишно хората се сещат за музеите. През главата ми прехвърчат светкавици с други възможности. Няма шанс, не ми се ходи другаде, а и няма време. Импровизирани изкуства мога да гледам през ден в центъра, докато за хубав технически музей трябва да се ходи чак до Мюнхен.

Оказва се, че тълпите са за астрономически наблюдения, а иначе в музея може да се влезе без проблем. Промушвам се покрай тълпата.

Експозицията е леко хаотична. Не знам колко е стар самият музей и на каква поддръжка се радва от властта, но има още много да се желае. От 22 000 експоната, които твърдят, че имат, подборката е била на принципа „гордостта на колектива“. Има няколко автомобила, няколко велосипеда, часовници, много измервателна техника от университети и лаборатории на различна възраст.

Направо се стреснах, с каква част от експонатите съм имал някакъв личен опит. Много съм стар, бе!



Циклостил, прадядото на ксерокса, предполагам че просто са го преместили от къщата-музей в двора ;-)



Лаптопи от 1990-та. Аз пък у дома пък имам домашен компютър от 1985-та


А така изглеждаха лабораторните уреди на които правех упражнения като студент.


А краищните мерки използвах в работата си на инженер в края на 90-те.

А на военната разновидност на това чудо работех в казармата.


„Соларен“ велосипед, българска разработка. Освен като куриоз, колко сме били неориентирани, не знам за какво друго може да послужи.



Имаше паралелна експозиция с експерименти, достъпни за всички. Нивото беше като от училищен кръжок.


Прадядото на 3D киното



Първият ми мобилен телефон беше почти като експоната вляво.


Почти пълно копие на шевната машина на баба, с изключение на това, че нейната беше Singer


На такъв компютър (клонинг на Apple II) започнах да се уча на компютърна грамотност. От него наследихме фонетичната подредба на клавиатурата.

На тоя кабел едно време можех да му рецитирам цветовете и групирането на жичките. Сега-абсурд.


Дълги години у дома имахме като телефона долу вдясно

Не ми стигна времето за аудиовизуалната секция, но и там имаше приятни изненади - телевизор „Опера“, например. Един телевизор „София - 81“ също би паснал, поради култовия си статус ;-)

Изгониха ни към 23,30, въпреки че нощта на музеите беше обявена до 00,00 часа и то с доста селски номера - светване и гасене на лампите, и енергични подканяния от персонала.

Друг селски номер беше, че не разрешаваха снимки. Заради тълпата в началото не ми обръщаха особено внимание и успях да поснимам, но накрая уредничката ме спипа.

„Извинявайте, не е разрешено да се снима.“
„Защо?“
„Такива са правилата“

Правилата всъщност са, че в обикновен ден за фотоапарат се плаща отделен билет от 10 лева (!), но понеже е нощ на музеите и билети не се плащат, тогава значи ще караме по метода на Цецо и Баце - всичко е забранено, щото не можем да го измислиме иначе.



За да не приключваме с кофти емоции, ето една загадка за довиждане - какво представляват нещата на снимката. Честно да ви кажа, имам чувството, че съм държал горното кръгло уредче в ръце и дори съм знаел за какво се ползва. Имам две хипотези засега, но няма да ви ги споделям, за да не ви обърквам.

На излизане погледнах към магазина „за сувенири“, който е доста условен - всъщност освен да слагат печати в туристическите книжки, не забелязах друга полезна функция или пък сувенири. Нито албуми видях, нито картички, нито пък играчки с някаква научна цел.

После се усетих, че съм можел да спра на паркинга на Била без проблем, или дори да оставя колата в огромното OMV срещу музея, ама айде - от пет минути ходене нищо няма да ми стане.

P.S. Не мога да разбера, каква е идеята на ул. Симеон да има два денонощни секс-шопа на 30 метра един от друг? Спешна помощ? Ако случайно вибраторът се счупи или куклата се спука?

Тъгата на сукубата

Въпреки че мразя предразсъдъците и се стремя да давам шанс на всеки и всичко да ми допадне, един грях ми тежи на душата. Далеч не съм литературен сноб, но и за мен има жанрове, автори и един конкретен тип литература, които предизвикват желанието ми, ако не да горя книги, поне да ги предам за вторични суровини. Няма значение кои са тези книги – в крайна сметка липсата на топли чувства помежду ни е наш проблем, които дори и да не решим със времето, ще запазим, обвит в дипломатично мълчание.*

Така че: „Тъгата на сукубата“ на Ришел Мийд е приятна, неангажираща книжка, която е прекрасно допълнение към един мързелив следобед на терасата. Разказва се за Джорджина Кинкейд, която изкарва прехраната си като книжар. Но само през деня. След залез Джорджина е сукуба – прелъстява невинни мъже, поглъща енергията им и обрича душите им на вечни мъки.

Сметката? За американския посланик

siderov_warlick

Професията на дипломат не е само почивка, поне не всеки ден от седмицата. Американският посланик в София Джеймс Уорлик го знае от личен опит. Спомняте си, нали, за Негово превъзходителство Уорлик, посланикът, който умее всичко и е толкова лесно да го срещнеш в модните места в българската столица, дори да пиеш бира в неговата компания? Толкова е лесно, че представителят на българската крайна десница Волен Сидеров му организира истинска клопка. Неговата цел? Да връчи неочаквано на посланика на Съединените Американски Щати "сметката" изписана от самия него с цифрата, която Вашингтон трябвало да плати на България за използването на военните бази от американската армия. Или според аритметиката на Сидеров, поне 2 милиарда долара за последните пет години.

"Не е нормално най-богатата страна в света да продължава да използва безплатно нашите бази, докато България е в криза и няма пари за да плати пенсиите и да оправи здравеопазването" - казал той.

Тъй като Волен Сидеров е депутат, той избра парламентарната трибуна, за да разкаже този анекдот, случил се според него вчера вечерта в софийски ресторант. В българския парламент неговата партия Атака има 20 депутата. Атака подкрепя днес дясно-центристкото правителство на Бойко Борисов, но Сидеров има понякога проблем да се държи като "уважаван политик" - какъвто вече претендира, че е. Бивш журналист и опозиционер на комунизма през 90-те, Волен Сидеров има опит с провокативните декларации, въпреки че избягва призивите като "Циганите на сапун" от началото на политическата си кариера. Българите, които имат чувство за политически шарж, му намериха удачно название, замествайки първата буква от името му В, с Б, или "Болен Сидеров".

Ако може да се вярва на "болния Сидеров", американският посланик е реагирал "нервно, гадно дори". Той хвърлил прословутата сметка и заплашил Сидеров да го унищожи. Поради това последният поиска от НСО да му назначи охрана. "Когато ви заплаши посланикът на най-могъщата страна на света, имате основания да се чувствате застрашен".

На 500 км оттук, в Белград, съпругата на Джеймс Уорлик, Мари, също се среща с политици в ресторанти, но в много по-малко напрегната атмосфера. Да, защото Мари Уорлик е посланик на САЩ в Сърбия - една уникална ситуация в историята на дипломацията, която освен предимството на географическата близост дава възможност на двамата съпрузи да правят интересни сравнения.

В един от първите си доклади от Белград, изпратен на 5 февруари 2010, [10BELGRADE21] г-жа Уорлик разказва с подробности обяда на който е поканена от младия и блестящ външен министър Вук Йеремич.

За тяхната първа среща сръбският дипломат избрал шикозния ресторант Madera, отлично разположен за външните погледи в самия център на Белград. Госпожа посланикът има право на истинска очарователна постановка, придружена с малък сюрприз: по стечение на обстоятелствата на съседната маса обядва министърът на отбраната, атлантистът Драган Султанович, което позволява размяната на непредвидени, но твърде интересни реплики.

"Този избор на Йеремич е също толкова информативен, колкото коментарите му" - пише в заключение Уорлик, която подчертава, че сръбският дипломат търси "ново начало" в отношенията и иска да бъде публично възприет като "приятел на САЩ". Дори и ако това не винаги съвпада с политическите му декларации, по-специално по въпроса за Косово.

Американската посланичка в Белград има шанса - или малшанса, според гледната точка, да работи в "русофилска страна ръководена от про-американско правителство", както сръбските управляващи сами определяли актуалната ситуация. Дали в България е обратното? Скоро ще го узнаем, четейки прозата на нейния съпруг. В Белград, във всеки случай, историята не ни казва кой е платил сметката.

Превод: Биволъ

Събота, 14 Май 2011

Утре ще откриват магистрала Люлин, а днес се възползвах, че е празна и направих обиколка по нея с колелото. Доста мостове, три тунела и тук там недовършена маркировка. Имаше водоноски, с които миеха около тунелите и като цяло нещото изглежда спретното и готово за ползване, но 19 км. си е смешно за магистрала. Зорът е да се стигне до втория тунел след това е само спускане, където могат да се вдигнат над 50 км. без много да си даваш зор. Цялото упражнение с леката отбивка от центъра на Перник беше 62 км., минати за три часа и половина. Отдавна не бях правил сериозно каране.

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване