(http://www.bivol.bg)
Wikileaks: Как САЩ се борят с екстремизма в България
Мисията на САЩ в България се бори с екстремизма във всичките му форми. Американците вярват, че той се подхранва от липсата на икономически възможности. Много българи са потиснати от продължителния преход и от това тяхно състояние се възползват популисти, националисти и опортюнисти ксенофоби. Според посланикът на САЩ Джон Байърли, който е подписал секретната каблограма (най-високо ниво на секретност от наличните в Wikileaks) [05SOFIA1681], общият икономически подем на България е най-ефикасният инструмент за пресичане на екстремизма.
В грамата са очертани двата полюса на екстремизма в България: чужди екстремистки групи, вербуващи сред традиционната мюсюлманска общност и националистическата ксенофобска партия Атака, изявяваща се против САЩ и ЕС. Политиката на посолството към Атака е "никакви контакти", но внимателно се следят всички изяви на говорене на омразата. В посолството не са получавали доклади за екстремистка активност от средите на Българската православна църква или други религиозни общности в страната.
Няколко дни след изпращането на тази грама, посланик Байърли изпраща във Вашингтон подробен анализ за исляма и ислямския екстремизъм в България.
Обучение за службите, образование, подкрепа за умерения ислям - оръжията срещу екстремизма
САЩ и България поддържат отлично ниво на сътрудничество в сферата на сигурността, по-специално с Националната служба сигурност, която осъществява мониторинг на арабските, чеченските и кюрдските общности в България. Отбелязано е, че в миналото българското правителство е имало агресивна политика за депортиране на заподозрени радикални елементи, но присъда на ЕСПЧ от 2001 година за нарушаване на човешките права не депортираните е блокирала тази практика.
Не са намерени данни за връзки между религиозни екстремисти и "добре развитата българска организирана престъпност", но заплахата от потенциално сътрудничество за снабдяване с оръжия и експлозиви остава реална, смятат американците.
САЩ помагат на българските служби с финансиране и програми за обучение на кадри в областта на противодействието на екстремизма. Около 200 души на година от различни служби за сигурност (Гранична полиция, Митници, Прокуратура и Национална служба Полиция) преминават обучение по оръжия за масово унищожаване.
Друг мерки на посолството включват внимателно проучване на проблемите на традиционните ислямски общности, срещи с лидерите им, обучение на политически лидери (от младежката организация на ДПС), както и на журналисти срещу "говоренето на омразата". Посолството помага финансово за възстановяване на мюсюлмански културни паметници и е инициирало многобройни образователни проекти за мюсюлманските и ромските общности с фокус върху толерантността, демокрацията и гражданските ценности - отчита Байърли.
Ключов момент на американската политика за борба с екстремизма е оказването на подкрепа за умерените религиозни и етнически лидери и институции, както и постоянното публично дипломатическо говорене с акцент върху толерантността, мултиетническото разнообразие и равните възможности - пише в заключението на доклада американският посланик в София.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/07/14