12/07/11 07:00
(http://patepis.com/)
(http://patepis.com/)
Таджикистан: от Душанбе към Бадахшан
Да открием нова страна за сайта днес? какво ще кажете? Домоседът с пътеписа си днес ще открие Таджикистан за нашия сайт и ще надникне (буквално!) в Афагнистан. Как ще стане това? Приятно четене:Таджикистан: от Душанбе към Бадахшан
Бил съм бил молодец, че съм знаел думата гаишник. Катаджия. Според дружелюбния чичко с таксито. Виж - имам жълта майка, значи съм официално такси. Добре, че знам и думата майка, че мустакатата му арийска физиономия никак не предполагаше майка с дръпнати очи. Тениска. Гаишниците размахваха отегчено палки, за да отбележат присъствие по пустата рано сутринта главна улица. Но на мене хич не ми се виждаше рано. Не и след два часа чакане консулът на летището да ми хареса паспорта от купчината и да ми даде виза. С ехидна забележка - ама защо не се обади, че си за Памир, щях първо на тебе да ти дам. Действието се развива в кабинето-чакалня с капацитет двадесетина смирено чакащи чужденци, стоварени от самолета от Рига, от които се очаква да струпат паспортите си на бюрото му, а той да реши в какъв ред да ги обработи. Бях преценил, че е в сила правилото никога да не се дразни имигрантски чиновник с даване на зор. Преценката ми щеше да се потвърди като правилна в най-близко бъдеще, споделяйки опит с други пътешественици. Докато изляза, слънцето беше изгряло отдавна, а бяхме кацнали в 4 сутринта. Тамам рекох да си полегна и - хоп! - нахълта някаква строга дама с вид на старша дежурна администраторка и, без да се представи, почна да проверява нещо бойлера. Нищо му нямаше. Тоест - топла вода имаше. Но може ли човек да е сигурен дали един бойлер е това, което е. Според Lonely Planet точно в тоя хотел в зората на независимостта се намирали и щатското, и руското посолство и все ще да е останал в наследство някой уред за следене на живота на другите. А, предвид че гордостта на съвесткото фино уредостроене открай време е бил размерът, бойлерът съвсем логично буди известни подозрения. ("Пчелите бръмчаха подозрително", Мечо Пух)
[/caption]
Назаршо Додхудоевич Додхудоев бил живял на ул. Мирзо Турсун-Заде. Други видни личности от Таджикистан, които би могло да се споменат, са Мастибек Ташмухамедов, Тохир Каландаров, Гуломхайдар Гуломалиев, Давлат Худоназаров, Раимкул Малахбеков, Руслан Зарифбеков, Умед Хасанбеков, Артур Одилбеков, Хушбахт Курбонмамадов ... Сещам се за добрия войник Швейк, попаднал по погрешка в конски вагон с руски военнопленници, на които му се налага да запомня имената. Впрочем и моята работа на писар в казармата през 80-те беше да помня наизуст имена, та винаги съм му съчувствал на Швейк.
[caption id="" align="aligncenter" width="560" caption="Назаршо Додхудоевич Додхудоев е живял на улица Мирзо Турсунзода 38/1"]
[/caption]
Назаршо бил "виден държавен деятел на Таджикистан", което си го превеждам като "съвестки номенклатурчик от провинциална величина". Мирзо от друга страна е бил поет от общосъвестка величина, избрал да твори в стила социалистически реализъм. По главната улица Рудаки (поет от общоперсийска величина, творил около 1000 години преди Мирзо) съседстват светли стъклени офиси от 2000-те (малко) с комуналки от 1930-те (много). И по двама милиционерски прапорщици дават (бичат, арм.жрг.) наряд целодневно на всяко кьоше, че току виж профучал кортежът на президента, на когото се дължи отдаване на чест. Профуча. Отдадоха му чест. Другата им задача е да не се допускат пешеходците по тротоара до новия паметник на персийския шах от IX в. Исмаил Самани, когото са си избрали за пръв сред равни национални герои, вероятно защото е станувал в Бухара. Което според Й.В.Сталин е град в Узбекистан. Таджик - централно-азиатски мюсюлманин с персийски говор - като националноопределящо понятие не е съществувало преди сталинската прогресивна и напредничава (передовая, рус.) наука да го изобрети. Аналогията с някои западно-балкански национални образувания да се счита за случайна. Впрочем Александър Македонски се е мяркал тъдява. "На танке!" както биха уточнили метафорично руснаците.
![Най-големият Буда в Центална Азия (след унищожения от талибаните в Бамиян) Най-големият Буда в Центална Азия (след унищожения от талибаните в Бамиян)](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110024dushanbe.jpg)
![Назаршо Додхудоевич Додхудоев е живял на улица Мирзо Турсунзода 38/1 Назаршо Додхудоевич Додхудоев е живял на улица Мирзо Турсунзода 38/1](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110013dushanbe.jpg)
Шофьорът на маршрутката ми се зарадва, че съм българин.
Работил бил с български строители в Екатеринбург и бил запомнил с добро началника си Гешев (А ние го дирим вече 65+ години в Бразилия!*) Нов пример за синдрома на българофилия, разпространен по периферията на руския дял от земната суша (една шеста,както пишеше с дебели букви в учебниците по география по соца) . У арменците се е дължи на предполагаема историческа солидарност. А у таджиките? Оказва се, че повечето български строители в Екатеринбург били турци. Което надали би породило същата симпатия у арменците, но нейсе. И за Форис и за Отамбек нямало място в националната столица по време на гражданската война в Таджикистан - 1992-97. Били им неправилни и етносът, и езикът, и религията. Гладували в планината. На Отамбек му било мечта от цяла Европа да види ... София. Също Будапеща, Париж и Лондон. От София очаква да е по-чиста от Душанбе. Къде ти. Градът е изблизан, защото ... кметът имал алергия към прахоляк. Имало наредба да се мият колите от прах на входовете на града под страх от кисели глоби. Длъжен си да спреш на автомивка. Има ги достатъчно, възползващи се от така любезно предоставената им от държавата бизнес платформа. Тия работи ги обсъдихме на вечетя с шашлици, лакханки (таджикски национален бульон с месо, зарзават и дебело фиде) и Блатика-7 (premium экспортное) и узбекски кавъри на шлагерите на Ала Пугачова от 70-те в ресторант-градина-тераса на главната улица, поддържащ стила и класата си от 60-те. [caption id="" align="aligncenter" width="560" caption="Добре дошли в Шурабад"]![Добре дошли в Шурабад – долина Бадахшан, Таджикистан Добре дошли в Шурабад – долина Бадахшан, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110119.jpg)
Преходът с джипове от Душанбе до Кала-й-Хумб отне 13-часа
с незначителни произшвествия от механичен характер. Въпреки подменената по обяд гидромуфта (каквото и да значи това) една от колите (тойота ландкрузер) прегря още в Шурабадския проход. А ни чакаха и по-високи превали! Този даже и 3000 м нямаше. Другите джипове прегряха и без да е имало нужда да им се сменя гидромуфтата. И една жигула беше прегряла и я заливаха с вода от чешмата по средата на баира ("чешма" - древна таджикска дума, разбираема и на руски. Означава чешма). Долу в низината температурата е над 35 градуса. Горе на превала - пак там някъде. Зад предела - блокпост (roadblock, англ.) Граничари проверяват откритите листове. После и полицията (милитсия, тадж.). Оня явно поиска толкова много бакшиш, че командирът на шофьорите ни Гадо, бивш съветски десантчик с неуточнен още чин, го наруга на висок глас и тръшна вратата на караулното. След което приложиха Дипломацията на Краставицата. Поднесоха си една за помирение, поклониха се един на друг с ръка на сърцето и се сдобриха. С ръка на сърцето ни беше благодарил и чичкото с тюбетейката, от багажника на чиято лада-шестица бяхме накупихме дини на изхода от столицата. Четири. По една за всяка кола. А междувременно в Европа се организират спешни улични фестивали за реабилитиране на Краставицата като ядлив зеленчук, след като неподготвено я бяха набедили, че заразила германския народ със смъртоносна бактерия.
появяви Афганистан на един хвърлей оттатък река Пандж,
приток на Аму-Даря (Оксус, др.гр.) Тая граница е поредната шега, пусната от европейските велики сили в края на XIX век без допитване до местното население. Резултатът на така наречената Голяма игра между Русия и Англия през втората половина на XIX век. Които няколко десетки години са се дебнали за по-голям пай от азиатската баница. И макар да не е случайна права като примерно Макмахоновата линия между Британска и Португалска Африка, а да върви по физикогеографски обект, река, пак не е наред. В планинските долини живеят едни и същи хора и от двете страни на реките. Поне да бяха прекарали гранцата по някое било. Както са прекрали границата между Афганистан и (днешен) Пакистан по билото на Хиндукуш. Всъщност централно-азиатските граници от вътрешната за Съветския съюз страна, които никога не са мислени да се окажат държавни, са още по-безумни. Все едно, че Сталин, като е нямал с кой равностоен партньор да си играе на Големи игри в собствения си заден двор, си е играл сам със себе си да си съставя пъзъли.![Памирската магистрала, Таджикистан Памирската магистрала, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110134.jpg)
Транс-памирската магистрала
от съветската страна и мулетарска пътечка от афганистанската. Тук там - редичка подредени по конец тополи, вероятно за защита на тънкия слой почвица от ерозия. По въпросната пътечка забелязах първите си афганистанци - мъж и момчета караха нещо увито в син чувал, възседнало муле. Предполагаемо - матрираха на семейството. По магистралата - изстрадал черен еднолентов път - продължаваха да се срещат предимно китайска марка камиони с местна регистрация. Прекарват памук по пътя на коприната. [caption id="" align="aligncenter" width="560" caption="Първите афганистанци от другата страна на реката. Синият чувал върху магарето вероятно съдържа матриарха на семейството"]![Афрганистанци Афрганистанци](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110127afghanistan.jpg)
![Проход Хабуробод – Таджикистан-Афганистан–Памир Проход Хабуробод – Таджикистан-Афганистан–Памир](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110242khaburabotpass.jpg)
![Здраво тяло - здрав дух - долина Бартанг, Таджикистан Здраво тяло - здрав дух - долина Бартанг, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110143bartangvaley.jpg)
![Петроглифи – долина Бартанг, Таджикистан Петроглифи – долина Бартанг, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110201.jpg)
Хорог. Горнобадахшанската столица.
Отамбек, който там е расъл, разправя как преди десетина години (около '99. т.е. след края на войната в Таджикистан) гледали от балконите си талибанския екшън със стрелби отвъд реката, докато не ги озаптили набързо от руската база в Хорог. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Горнобадахшанци очевидно никога не са имали проблеми с руско-съветското присъствие. Виж - със сегашния режим на Емомали Рахман и по 99% печелещата му на избори партия си имат. Но стискат зъби, за да има вахдат. При условие зъбите да не са златни. Президентът наредил на цялото население да си свали златните зъби, че да изглежда по-бедно, за да имал очи да проси помощи от Запада. [caption id="" align="aligncenter" width="560" caption="Тези двама французи бяха минали през Памир с велосипедите си"]![Французи - велосипедисти в Памир, Таджикистан Французи - велосипедисти в Памир, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110178.jpg)
В Хорог, в магазина за тюбетейки, кръгли, памирски, рус(к?)о момиченце на около 12 години се опита да ми обясни как се различават мъжките от женските, което обяснение може да се сведе до простата линейна функция, че колкото по-избродирана с повече орнаменти е една тюбетейка, толкова е тя по-мъжка, а колкто е по-семпла и едноцветна, толкова е по-женска. Последвали наблюдения в парка покзават завишено ниво на еманципация на младите жени, които без да свенят, посягат към мъжкото. Имаше фестивал по класическа(!) борба на тепих на открито в парка, което се приема за добър повод градските моми, които и без друго си носят традиционните басми всеки ден, да се издокарат и с тюбетейки.
Момците през това време се захласваха по-малко в борбата, а повече във водата, цъмбуркайки се според възрастта и бабаитлъка си или в изкуствения плажобасейн в парка, зиме обръщан на ледена пързалка, или в пенещите се бързеи на ледената и през лятото река. Ага хан им е го построил този градски парк и е наложил драконовски правила за поддържането му. Оазис сред сиромашкия прахоляв хаос наоколо. Който владее например на пазара.
Там се сдърпах с някакъв по анцуг, който се опита да ми нареди да не снимам, без обяснение и мотивация. В СССР и пост-СССР-ското пространство по анцуг би могъл да се разхожда и комендантът на гарнизона, и градоначалникът, и кметът, и звеневият, и ревизорът, и местният феодал. Може и филнакишията да е. Та за това на въпроса "Кой си ти?" му отвърнах с "А ти кой си?", че да съм сигурен. Инстинктивната му реакция бе да поиска документи, а моята - да му обърна гръб, че да си спестя безсмислена по-натътшна разправия. Спестих си я. После се потвърди, че не е бил местният феодал, бивш командващ бадахшанската армия по време на гражданската война и настоящ кръстник на транс-амударянската търговия с маково семе, просто защото същият бе забелязан по анцуг да се пазари нещо няколко сергии по-надолу от лъскав брониран джип. Той и без друго надали би ме занимавал точно с документи. Междувременно Мете изкупила лука и патладжаните от пазара! Ще ги пренасяме в обратна на маковото семе посока, без да имаме нужда от изрична благословия от феодала. За лука се твърди, че бил любима цел на североафганистанските джебчии, та били добре да имаме повечко за всеки случай, макар да не е проверено дали и за откуп го приемат.
Зърнахме граничния пункт с Афганистан край Ишкашим.
Вече три дни се бяхне движили все покрай граничната река и, колкото по-нагоре по течението се качвахме, толкова по-лесно ми се струваше, че би се прекосила реката и без мост. На места се разлива в широки долини и има вид, че е до колене. На КПП-то забелязахме колнона от военни коли, пътуващи към Афганистан. Тия пък какви са? "Юеновци" (ще рече - от UN) карат нова техника за афганистанската полиция, обяснява Отамбек. Но преди да се наредим и ние, бяхме решили да си оставим един ден да проучим кой как живее по във Ваханската долина от северната, таджикската страна.Населяващите Бадахшан памирци и вахи са предимно исмаилити,
ако изобщо трябва им се търси религиозен етикет. Исмаилитсвото е разклонение на шиитския ислям, което исторически се е пръкнало в ерата на междуособиците между четвъртия халиф и шестия имам. Теорията е, че при него се отдава по-голямо значение на мистичното (батин), нежели на видимото (захир). И по възможност се избягват ненужни крамоли с други религии. При условие, че са монотеистични. Като и тук има едно на ум с омешване на езически вярвания и ритуали. Правиш си олтар за жертвоприношения с рога от ибекс и дива коза, съвсем както са го правили пред-мохамеданските ти предци, и просто окачаш портрет/икона на първия имам Али ибн Абу Талиб на входа. Което би било една идея по-трудно, ако си сунит, където канонът не приема никакви икони. Нито че Али Абуталибович е точно имам. За исмаилите няма оруч, няма хаджилък, няма рамадан. Рамадан-байрям обаче има, защото е празник. Но има и навруз (нова година на пролетното равноденствие). Също и съветски Новый год има. Петте стълба на исляма не са пет задължителни житейски практики, ами пророкът Мохамед и негови четирима близки роднини по кръвна и сватовска линия. На тях наричат петте подпорни колони в традиционната памирска къща, където общата стая е достатъчно просторна, че да служи и за молитвен дом на много гости. Джамии няма. Единствено в Рушон, където бяхме спрели да обърнем внимание на крепостта Вамар, едно момиченце ни беше заведе до нарочно построена общинско-молитвената сграда. Пристъпвайки в нея, обичаят диктувал в никакъв случай да се загърбва олтарът (светая светих). Който не е нищо повече от празен миндер със завеска. В съседната соба, се сервирали курбаните, а във вестибюла висят портретите на Али и Ага Хан. Хоризонтални греди в архитектурния план пък са наречени на Шестимата пророци, които включват Мохамед и Христос на равни начала с четирима старозаветни. [caption id="" align="aligncenter" width="560" caption="Пу, да не ви е уроки! :)"]![Таджикски момичета – долина Бадахшан, Таджикистан Таджикски момичета – долина Бадахшан, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110213.jpg)
В музейчето към исмаилитско-зороастрийски храм край Ишкашим
се очакваше да ме впечатлят грънците и портретите на таджикските герои от най-ралични епохи, но предимно от след Октомврийската революция, а ме впечатли дребният ръст на синовете/племенниците на уредничката. Присвих недоверчиво очи, когато по-малкият заяви, че е 10 клас. Толкова невероятно ми се стори, че успях да го смутя с настойчивостта си: не питам на колко си години, а кой клас си. Независимо свидетелско показание обаче потвърди, че момчето е на 16 години. По-високото момче имаше изражение на тийнейджър, но пак не бих му дал заявените 17 години, ако и да имаше преждевременно появили се бръчки на челото. Приложих на ум аритемтичната операция изваждане и от 2011 получих рождени години 1994/1995 - точно в разгара на гражданската война, когато цял таджикски Памир е бил блокиран и подложен на режим на лечебен глад от силите на Емомали Шарипович. Осъзнах, че за първи път се сблъсквам с ефекта не системно детско недохранване. Страшно! Добре, че е бил Ага Хан и фондацията му, че да прекарва провизии на якове и мулека през високопланинските проходи откъм Киргизстан, че да има и оцелели. Ага Хан духовният лидер на исмаилитите, пръснати в изолирани общности по най-различни страни по света. Пряк наследник на първия имам, Ага Хан живее в разкош в "цивилизацията" (Швейцария), но за памирските исмаилити е жив бог от величината на Далай Лама в Тибет.на Ленин му бяха сложили рога (също от ибекс).
А в центъра на Ишкашим паметникът му си седи гордо на синия фон на сградата на райсъвета. В древната крепост оттатък пътя, държаща под обстрел цялата долина и неловко поделяна между войска и туристи през XXI век, граничарите ме приеха за брат (напук на предупежденията, че ще ме изблъскат с приклади) и за пореден път съжалих, че не съм се запасил с пакет цигари за подобни срещи на добра воля. Оттам се придвижихме до Ямдж да видим слънчевия часовник и къщата музей на Мубарак Вахански. Който писал апокрифна ерес на фарси, която хората криели под чергите си от съветската власт, както биха я крили и от талибаните. Майсторил добри рубаби - струнни музикални инструменти с тяло от прасковено дърво, покрито с овча кожа и струни от овчи черва. Говорят за него като за суфистки мистик. Звучи ми малко пресилено за самоук занаятчия, но веднага си възрзявям с примера за Георг Хених - лютиерът от баладата на Виктор Пасков.Ямчунска крепост е по-внушителна от Сагдийската с граничарите.
Там някъде оставихме Ричард (който страшно много прилича на Майкъл Пейлин и му е досадно, като му го нятякват) да се катери по ронещите се бойници и се изнесохме на ... баня. Топък минерален извор, изливащ се в ледения планински ручей на около 3100 м. Половин час в пещеричката пускат жени, следващия половин час - мъже. После на обяд в пармирската къща ни чакаха ... шоко и бонбо! Досущ същите съветски конфети, за които бабата на един съученик ходи с влак в Москва по време на олимпиадата, че да намери и да ни донесе. Ама тия сега били узбекско менте, оплаква се Отамбек, макар и етикетите им да са предимно на руски и украински без особена промяна в брандовете от епохата на брежневския застой. Помня, че "Буревестник" още тогава не ми беше любимата.![Чехли в хотела – долина Бадахшан, Таджикистан Чехли в хотела – долина Бадахшан, Таджикистан](http://patepis.com/wp-content/gallery/tj-tajikistan/tajikistan20110244.jpg)
Илюстрациите накуп:
![]() |
Tajikistan 2011: Dushanbe |
![]() |
Tajikistan 2011: Badakhshan Safari |
Други разкази свързани с Централна Азия – на картата:
Прочети цялата новина
Публикувана на 12/07/11 07:00 http://patepis.com/?p=27713
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2011/12/07