(http://nellyo.wordpress.com/)
Медийни империи в преследване на политически дневен ред
В рамките на британското парламентарно разследване (комисията Leveson) Мърдок отрича да е използвал медиите си за лобиране в полза на собствените си корпоративни интереси.
ProPublica разказва как точно е ставало лобирането в полза на сделката за придобиване на BSkyB. Ако досега за лобирането можеше да се съди чрез анализ на медийното съдържание, сега се вижда и кореспонденция (163 страници), станала публична в рамките на разследването, която показва тактиката на NewsCorp, например търсенето на подход към ключови фигури с труден характер.
Лобирането достига високи нива в държавата, медиите коментират изумителната интимност на сегашния премиер с фамилията Мърдок и способността на Рупърт Мърдок да влияе, а понякога и да контролира политическия дневен ред. Като примери се посочват инициативите на премиера за ограничаване на правомощията на регулатора Ofcom, за намаляване на таксите на ВВС, за дерегулиране в областта на електронните медии.
Коментар на лорд Дейвид Пътнам за The Guardian:
- Това е история за една медийна империя, която последователно и умишлено подкопава демокрацията в Обединеното кралство, САЩ, Австралия и другаде не просто в стремеж за печалба, но в стремеж за власт. Зад димната завеса на свободния пазар една медийна империя се опитва да дестабилизира демократично избрани правителства и независими регулатори в преследване на политически дневен ред.
- Законодателството в областта на конкуренцията в един бързо развиващ се сектор като медиите трябва да позволява да се вземат решения, основани както на много вероятно, така и на действително господство на пазара.
- Информацията и свързаните с нея индустрии не са като всички останали поради това, че те имат огромно влияние върху широка гама от мнения и поведение, всъщност – върху здравето на обществото, или както уважаваният историк Хенеси казва: Тези дебати са за нищо по-малко от същността на суверенитета през 21 век.
Разследването Leveson показва докъде води изумителната интимност на медии и власт дори в държава като Великобритания. Признанията на премиера (Have we all got too close? Yes.)
След успеха на първата фаза – диагностиката – предстои по-трудното, предложенията за промени. Защото, казва лорд Пътнам, една успешна медийна среда не е случайност и медийният плурализъм не е съпътстващ продукт от функционирането на нерегулирани пазарни фактори.
Паралелно с това Ofcom събира доказателства дали NewsCorp, собственик на 39.1% от BSkyB, изпълнява изискванията на закона към носителите на лицензии (fit and proper test). При отрицателен отговор корпорацията може да бъде принудена да се оттегли от BSkyB.
The New Yorker: Защита чрез емотикон
The Telegraph: Ще съсипе ли скандалът кариерата на Камерън
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/04/30