Наблюдението на новинарските сайтове от юли до началото на ноември 2012 г. регистрира няколко интересни нюанса в медийното отразяване на политическия живот. От една страна се запазиха устойчиви стари тенденции, от друга – започнаха да се оформят нови особености в присъствието на политическите субекти в новините. Какво показват детайлите? Първенецът Борисов: ...
САЩ публикуваха 17 от документите, открити в къщата на Осама бин Ладен в Пакистан
Използвайте скролера на прозореца, за да видите всички документи. Когато кликнете върху дадена картинка, тя ще се увеличи...
В брой 5 от 1935 г. на "Работнически вестник" органа на нелегалната по онва време БКП е отпечатано "Решение на ЦК на КП на България по повод декларацията на др. Попов и др. Танев". В него се твърди" Др. др. Попов и Танев не се солидализираха с линията на др. Димитров на процеса и пречеха на провеждането и." ..Тези два документа бяха придружени от статия на Васил Коларов, озаглавена "За поведението на др. др. Танев и Попов на Лайпциския процес" . В нея могат да се прочетат думите: "Но доколкото те се опитват да се оправдават, едва ли тяхната самокритика може да се счита за задоволителна".Те разкриваха двуличието на човек, който се ползуваше от случая, за да прояви своята зла отмъстителност. За фракционната дейнсот на Коларов и Димитров всякаква самокритика на Попов и Хаджитанев не беше достатъчна, а обвиненията им срещу тях бяха необходими, за да разчистят своя път към ръководното място в българската компартия, което те бяха заграбили. От тяхно име и с тяхно участие започна невиждана вакханалия, в която беше обхваната българската политическа емигация в Съветския съюз. В нейния разгар Георги Димитров беше провъзгласен за партиен вожд с пръв негов помощник Васил Коларов
Българската икономическа и обществена мисъл е на някакво първобитно ниво. Доколкото съществува някаква дискусия, тя е конкретното разбиране как да се прилага икономическия либерализъм в крайно ограничента му монетаристка форма. Но иде ли реч за самия него, всеки спор, всякакво друго мнение заглъхва. (За нашите кейнсианци ще пусна отделен постинг.) Само че икономическата теория и възглед за света не се изчерпват с монетаризма на чикагската школа; и изобщо те се изчерпва с теориите, базирани на неокласическия икономически модел.
У нас господства характерната още от Възраждането мания по модна теория, на която "се подчиняват всички мислещи хора". Има се предив мисбещите хара "там", в развития смят. От което би следвало да заключим, че нашите хора са особено мислещи. Но проблемът е другаде. Бъгарските икономически, политически и прочие елити страдат от дълбок комплекс за непълноценност, те не вярват в собствения си разум и в неговите възможности; а оценяват себе си, сравнявайки се с другите. Това е историческият порок и грях на елитите (умишлено не използвам руското понятие "интелигенция"). Показателна е творческата биография на бащата на българския модернизъм Петко Славейков. В теоретичните си статии той непрекъснато се позовава, оттласква и пак се връща към европейския модернизъм. За нашенските символисти това е още по-очебийно.
Но да се върна на икономическата мисъл. У нас например тотално липсва погелед към днешната икономическа реалност от гледната точка на институционалната икономика. Даже се питам понякога: а всъщност в основния икономически университет - УНСС, изобщо имат ли курс по институционална икономика? И печално си отговарям - едва ли.
Както и нямат курс за австрийската школа, независимо, че в контекста на сегашната глобална криза тя преживява истински ренесанс. Това, че някакви посредствени хора, заели конюнктурни синекурни длъжности в неправителствени организации повтарят "Хайек, Хайек, Хайек", не значи, че имат понятие от австрийците. Ако имаха, нямаше да се ограничават с позоваването си само на две негови - по същество публицистични творби, "Пътят към робството" и "Фаталната самонадеяност". Те са публицистика, следователно идеолия и могат да бъдат критикувани и оборвани от много различни теоретични позиции (не непременно леви). Истинският принос на Хайек са икономическите му трудове. Които нашенските му апологети очевидно не познават. Но за австрийците (вкл. Хайек) ще пиша отделно.
Сега ми се иска да представя на хората, които се интересуват от икономиката не само като числа, които са превъпъщение на изначални, едва ли не божествени истини - а претенциите на нашенските пишман икономисти от типа на Георги Ангелов (с когото за съжаление се съобразяват мнозина, дори управляващите) са, че те съобщават някаква изначална и всеобща истина, неподлежаща на дискусии - та идеята ми е да предложа на хората, които не са склонни априори да приемат, че има един бог и Георги Ангелов е неговият пророк, друга интерпретация на икономиката.
За идеологизираните нашенски следовници на пазарния фундаментализъм (който е идеология, а не научна теория) пояснявам, че институционализмът няма нищо общо с всякакви социалистически и социалдемократически идеи. И за тях ще е интересно, че политиките на Световната банка в последното десетилетие все повече трябва да бъдат интерпретирани в светлината на неоинституционализма, отколкото на чикагския монетаризъм.
И специално за на нашенските поклонници на безкрайно ограничения от теоретическа гледна точка икономически либерализъм, известен у нас като "монетаризъм" - заивършвам с идея на Ралф Дарендорф, изказана в начаото на 1990 г.. Междудругото, умишлено не давам в този постинг никакви линкове (кой е Веблер, кой е Полани, Хайек, какво е основното съдържание на основните им трудове). По правило давам такива. Сега не го правя, защото целта ми са хората, които действително се интересуват. Ако разбират, ще им са интересни и/или важни книгите. Ако не разбират, мога само да се надявам, че ще положат усилия да разберат. Не желая да зарибявам. Интересуват ме хора, които търсят. Защото горецитираният Георги Ангелов е пример на човек, който не е положил никакви усилия и не търси нищо. Та какво казва Дарендорф през 1990 г.:
"Пътят към свободата не е път от една система до друга. Той е път, който води към отворените пространства от безкрайните варианти на бъдещето, някои от които се конкурират помежду си. Тяхната конкуренция прави историята. Битката между системи е илиберална (сиреч извън либерализма, просто казано - няма нищо общо с него) заблуда.... Ако капитализмът е система, то срещу него трябва да бъде поведена не по-малко решителна борба, отколкото срещу комунизма. Всички системи означават робство, включително и "естествената" система на тоталния "пазарен ред", при който никой не се оэпитва да прави нищо друго, освен да защитава определени правила на играта, открити от някоя мистериозна секта на икономически съветници."
Отдавна не сме споделяли какво подготвяме за страницата ни с книги InBook за списание Intro, но го правим веднага. Май сме си го кръстили "Уникален месец", защото сме ти подготвили 5 наистина уникални книги. ОК, де, стараем се да го правим всеки път.
Започваме с "Всички сме уникални" на Сет Годин, която предстои да излезе малко по-късно този месец - истински must read за всеки, който мрази животът му да е еднотипен и обожава различното. Още следващата седмица ревю в "Аз чета" и предварителна продажба в "Книга за теб" - нали не се съмняваш :) После сме обърнали внимание и на "Докато простосмъртните спят" на завърналия се отново у нас Кърт Вонегът и "Къщата на джамията" на идващия пък за пръв път у нас (на хартия, но и на живо) Кадер Абдола. И за десерт - две наистина обръщащи стомаха, макар и коренно различни като стилистика, книги - "На пазар за съпруга" (тук Алекс е виновен, но ревюто идва още утре) и "Тихото слънце".
Иначе какво да ти кажем друго за новия брой на списанието - през май Intro обръща внимание на абитуриентите и тяхното навлизане в сериозния живот. Лицето на корицата е младият актьор Ованес Торосян, вероятно го познаваш от филмите Tilt и Aве. Той се появява за първи път както в списанието, така и на сцената на Народния театър, като този път влиза в образа на буен абитуриент и съвсем точно го пресъздава.
Този месец авторите на Intro са решили да прескочат показността на баловете и са подбрали и няколко успели младежи, които са изпреварили годините си и могат да послужат за пример на своите връстници. Темата допълват материали като "Записки по българските балове" и "Грешки на растежа", които разказват за празнуването на абитуриентските балове преди и сега, и какви са грешните пътища, по които човек може да кривне, когато е млад.
Адвокатът на обвиняемия казва на своя клиент: - Имам една добра и една лоша новина. Лошата е, че се получи резултат от кръвната ти проба и твоята ДНК съвпада с пробата от роклята на жертвата. - О, не! - ахва клиентът. - Свършено е с мен. А каква е добрата новина? - Нивата на холестерола и кръвната ти захар са паднали и вече са в норма, така че можеш да зарежеш диетите. Усмихни се, България! Братя Галеви и Гълъбин Боевски вече чуха лошите новини. Не е ясно каква диета е на мода в Бразилия, но поне дупнишките бизнесмени могат да са спокойни - неотдавна държавата отблокира сериозни квоти сирене и кашкавал от резерва за затворите.
Космическият апарата на НАСА Dawn разкрива все повече подробности за един от най-големите в Слънчевата система астероиди - Веста. Новите данни включват изображения във видимият и инфрачервения диапазон , които са направени от височини 680 и 210 км над повърхноста на астероида.
От ЕКА са съобщили , че е утвърдена нова научна мисия към ледените луни на Юпитер. Апаратът Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) е бил избран за реализация вместо другите кандидати NGO (New Gravitational wave Observatory) и ATHENA (Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics). По този начин апарата JUICE става първата голяма мисия , утвърдена в рамките на програмата на ЕКА Cosmic Vision 2015-2025.
На дебат като на дебат... Вчера цяла Франция следеше по телевизионните приемници така очаквания и единствен дебат между действащия президент Никола Саркози и кандидата на социалистите Франсоа Оланд. В продължение на два часа и петдесет минути двамата съперници кръстосваха шпаги на воля, размахваха боздугани, замеряха се с тиквено семе и т.н.. Сблъсъкът бе наистина впечатляващ, а
Първият полет на частният космически кораб Dragon към МКС , който бе отложен за 7 май , сега вече е отложен за неопределен срок. по информация от Associated Press по заявление от компанията SpaceX.
Вероятно следите новините и знаете, че Google имат проблеми с Oracle за използването и на най-малкото 'парче' Java код в Android. Но група разработчици са излезли с едно много просто решение, след като са си задали въпросите: Защо Android трябва да е базиран на Java/b...
Имало в сегашно време едно вечно безработно и откровено гламаво семейство. Живеело в забутаното село Стамболово и най-конвертируемото, което можело да предложи на пазара на труда, били децата. Двете малолетни братчета били харесани от педофил другоселец. Той се появил в забутания и гламав семеен живот с „Мерцедес”, с минало по английските затвори и с пари в брой. Появил се, за да сключи ясна сделка - недвижим имот срещу дупе плюс още малко джобни за две дупета. Гламавото семейство после разправяло, че не се е усъмнило в каква сделка го въвличат. Но какво направило то, за да се предпази - приело от чужденеца цяла къща, приело той да плаща електричеството, приело подаръците му и натоварило децата в колата му. После седнало да ги чака пред подарената си ограда и запълвало времето с вяра в Доброто. В онова Добро от приказките, където единствено продължават да се срещат толкова добри и толкова гламави герои. Където добрите имат широки сърца и се появяват в точния момент от живота на...
Проф. Димитър Йончев, д.н., е роден на 4 ноември 1944 г. Преподавател е в Нов български университет. Бил е депутат в 7-ото ВНС и 36-ото НС. Потърсихме мнението му за предстоящия в неделя втори тур на президентските избори във Франция. - Г-н Йончев, каква прогноза бихте направили преди втория тур на президентските избори във Франция? Според едно от последните допитвания Саркози продължава да изостава. Предизвестена ли е победата на социалиста Оланд, как се представи той на дебата със Саркози? - В дните след първия тур беше всеобща, за мен малко учудващо, увереността, че Оланд ще спечели. Първо разликата беше малка, но другото е, че в този вид събития не съм свикнал да виждам толкова увереност. Целият въпрос беше за преразпределението на гласовете, защото огромният сюрприз във Франция е 18-те процента на Марин льо Пен. Никога баща й не е надхвърлял 13 процента. Тези 18 процента изненадаха едва ли не и самите тях. И тъй като новият президент най-често след изборите прави...
През миналата година (2011-а) американският посланик у нас се оплака, че нашето правосъдие имало двойни стандарти – едни присъди се издавали за богатите, а други – за бедните. Не след дълго към това мнение се присъедини и германският посланик, който пак пред медиите обяви, че българската държава имала двойни стандарти – едни за местните инвеститори, а други за чуждите. Това ме накара да се замисля. Дали става въпрос за единично явление или за често срещана практика? Що е това “двоен стандарт” и има ли той почва у нас а и по света? Разсъждавайки, стигнах до изводите, че това по-скоро е често срещана практика, отколкото изолирани случаи… Във всяка една национална конституция, в хартите на Организацията на обединените нации, е записано, че всички хора са равни, раждат се равни, имат равни права. Това едва ли има нужда да се обяснява. Защо тогава се появява двойният стандарт? Или в обратен ред, щеше ли това да бъде записано във всяка конституция, в хартите на ООН, ако не...
Че на Капитан Андреево, както и на други гранични пунктове в страната се рекетира яко, се знаеше от дълго време. Това отдавна не е новина. Въпрос на време беше да се докаже, че банди, носещи митнически униформи, са се разпищолили и обират всеки ден пътниците, минаващи оттам. Тези наглеци с години са се облагодетелствали от тлъстите принудителни подаяния от страна на хора със съмнителна репутация. Те са взимали подкупите и срещу това да си затварят очите, когато дрога, алкохол или цигари без бандерол се прекарват с тирове. Години наред колегите им, които не са били в схемата, са си затваряли очите за безобразията, които се извършват на граничния пункт. За да се стигне до залавянето на организираната престъпна група, е трябвало да се следят рекетьорите дълго време. Време отнело и да се запишат безобразията им с помощта на спецразузнавателни средства. По време на акция „Митница” са заловени 32-ма рекетьори. Само у двама от тях са открити 14 хиляди лева, но в различни валути....
КA-BOOM! Номер 2 (след това)
Не знам дали на Хитлер или на Сталин (или хайде от мен да мине – на Клемансо) да я оприлича…
Цитирам ер-малък-ти-ви:
С нов проект
Лиляна Павлова променя картата на ЕвропаСлед почти нощната смяна на депутатите и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова се похвали, че е поработила до късно с екипа си снощи.
В студиото на „Тази сутрин” тя представи прясно отпечатана карта на нов пътен проект, с който
България може да се превърне във важен транзитен пункт в Европа. Новата инициатива предвижда изграждането на трасе по маршрута Русе – Велико Търново – Свиленград – Истанбул. Така европейският коридор номер 9 ще свързва по-бързо Босфора с „Дунав мост“, а оттам с Европа и Русия.
Отговор от информираното човечество:
- Русе – Капитан Андреево не е 300 километра (но ако променяме картата…)
- Най-краткият път от Турция до Русе не е през Капитан Андреево, а през Лесово
- 3млрд.лв за скоростен път с натовареност 7000 МПС-та, който щял да се изплати от такси … чудя се да се смея ли , да плача ли…
Накратко – двойка, седни си. Поредната „калинка“.
Споделете в Twitter | Споделете във Facebook
| | Абонирайте се за нашите публикации по RSS или email или Facebook
37-year-old Tzveta Tocheva left Bulgaria for a better life only to be murdered in cold blood in Detroit. "I don't understand what happened. Horrific crime," said Vito Valdez. Her eleven-year-old daughter, Dennizta, ran inside the family home to feed the dog, but by the time she came back to the car, her mom was dead. Police say she was shot.
Семинар на тема „Успешни онлайн търговци!", организиран от дигитална агенция Interactive Share ще се проведе на 31.05.2012 в СТЦ Интерпред, гр. София. На събитието в зала София на търговския център, собственици и управляващи е-магазини ще получат практическо обучение какви инструменти и онлайн ре...
Българката Цвета Точева (на 37 години) беше застреляна в колата си на 2 май в Детройт, съобщава електронното издание myfoxdetroit.com. Под заглавие „Майка убита в Детройт, след като напуска България в търсене на по-добър живот” изданието дава подробности за трагедията.
Ще променят ли Европа изборите във Франция? - част от разговор в предаването "Брюксел 1" на телевизия и радио "България он ер". Водещата Милена Милотинова разговаря с Божидар Чеков, българин, който от дълги години живее във Франция, и кореспондент на сп. "Тема" в Париж.
На 5 май 2012 г. от 19 ч. в Дома на „Лукойл Нефтохим“ в Бургас ще започне Благотворителен концерт „Да възродим духа на Храма“. Това е вторият концерт, който е част от многобройните мероприятия на Инициативен комитет за възраждане на Свято-Преображенския събор в Болград, създаден в социалната мрежа Фейсбук, но много скоро напуснал виртуалното пространство и свързал стотици родолюбиви сърца по целия свят.
Ама съвсем сигурен съм, че сме внесли оригинален принос едновременно в европейската политика и маркетинг, слагайки министър-председателят на вафла. И то само с един удар!
P.S. Бойко Борисов има кофти остатъчен вкус. Не знам дали това е случайност или предсказание…
Споделете в Twitter | Споделете във Facebook
| | Абонирайте се за нашите публикации по RSS или email или Facebook
Милен Радев Саркози закова снощи с тази сентенция социалистическия си конкурент Оланд: “Il y a une différence fondamentale entre nous: vous voulez moins de riches, moi je veux moins de pauvres.” – “Има една фундаментална разлика между нас двамата: Вие искате да се намали броят на богатите, аз искам да се намали броят на бедните“… [...]
Продукти за 4 порции:
1 агнешка плешка
500г коприва
2 връзки лук
1 връзка джоджен
1ч.л. сол
2- 3с.л. олио
Приготвяне:
Копривата и джоджена се измиват листо по листо на течаща вода. Режат се на ситно. Стръковете лук се почистват и измиват. Режат се по диагонал на кръгове. Месото се отделя от кокалите. Кълца се на ситно или се смила в блендер. Взема се тенджера. Налива се мазнина и се поръсва сол. Съдът се поставя на включен котлон. Добавят се зелениите и месото. Бърка се непрекъснато, за да не загорят продуктите. Полива се 1ч.ч. вода. Продуктите се оставят да се задушат на слаб огън 20- 25 минути. От време на време се разбърква.
Картофите се белят и измиват. Сваряват се до пълно омекване в тенджера с подсолена вода. Когато са готови, се излива количеството картофен бульон. Смачкват се на пюре. Взема се тава за печене. Маже се дъното и околния ръб с мазнина. Разпределя се половината от картофеното пюре. Отгоре се разпределят задушените продукти. Върху тях се нанася останалата част картофено пюре. Отгоре се оформят шарки с вилица. Пече се на умерена фурна, 30- 40 минути.
Владимир Шопов
Политическата криза в Европа се разраства и заплашва да направи „стария континент“ трудно управляем. Първоначално ефектът от икономическия срив бе предимно сваляне на правителства, но вече са видими доста по-сериозни промени. В основата на разместванията е възхода на по-крайните части на партийните системи. Кризата възражда крайната десница и левица и започва да притиска все повече основните играчи. Нараства и броя на новите партии, които изникват от продължаващата стопанска драма. Сглобяването на правителства става все по-трудно, а тяхната продължителност все повече намалява. По-трудно става и създаването на про-европейски кабинети. В известен смисъл, Европа си пожела подобна съдба, защото се сбъдва нейното клише за повече демокрация. Големият въпрос е дали това няма да я направи неуправляема.
Продължаващата криза започва сериозно да отслабва контрола на големите партии на „широкия център“ – социалдемократи/социалисти и християндемократи/консерватори върху политическия процес. Техният относителен дял в много европейски държави намалява, често драстично. Процесът е най-видим в страни като Гърция, където през 2009 година ПАСОК и „Нова Демокрация“ получават общо 77% от подкрепата на избирателите, при сега очаквани около 40%. Подобна динамика има и в Испания, макар в по-малка степен. През 2008-а Народната партия и социалистите получават цели 83%, но на изборите в края на миналата година падат до малко над 70%. Макар и с някои условности, близка картина видяхме и на току-що отминалия първи тур на президентски вот във Франция. Традиционните партии са на практика под обсада от двата фланга на партийните системи.
И от двете „политически предградия“ летят залпове по посока на Европейския съюз. Крайната десница атакува еврото, либералните утопии за свободно движение на хора, „оголването“ на националния суверенитет по отношение на сигурността и престъпността. Крайната левица стреля по неолибералния икономически консенсус за рестрикциите и съкращенията, разпада на националните индустрии и глобализацията, за която ЕС се явява опитна лаборатория. Все по-често двете крайности взаимстват една от друга и това прави техния натиск още по-гъвкав и труден за неутрализиране. Това може да се види в множество страни: Финландия, Холандия, Франция. Важното тук е, че големите партии на „широкия център“ традиционно са ядрото на европейския проект в отделните страни-членки и натискът от двата фланга все по-често ще ги принуждава да правят „големи коалиции“, за да удържат неговия дневен ред. По всяка вероятност подобен сценарий ще видим съвсем скоро в Гърция и Холандия.
Системната икономическа криза, гражданския натиск и възхода на крайните партии правят все по-трудно и поддържането на парламентарни мнозинства. На практика всички последни избори в най-тежко ударените страни бяха предсрочни – Испания, Ирландия /макар и само с около месец/, Португалия. Такъв е предстоящия вот в Гърция, подобен сценарий (засега) бе избегнат в Италия в последния момент. Словакия също мина по този път. Несъгласия, свързани с реакциите на кризата сега пращат предсрочно избирателите пред урните и в Холандия. В Чехия нещата вървят в такава посока. Нарастването на броя на представените в Парламента партии също става все по-важна причина за тази нестабилност. В споменатите държави това е най-видимо в Испания /от 10 парламентарни партии през 2008-а на 13 през 2011-а/ и Гърция /5 през 2009 година при сега очаквани между 8 и 10/. В Ирландия тенденцията не е толкова изявена /от 6 през 2007 г. на 7 през 2011-та/.
Стабилността на кабинетите също намалява и техния живот става все по-кратък. Доскоро това се приемаше за запазена марка на южните демокрации и най-вече на Италия с нейните прословути безкрайни политически въртележки. Със своя рекорд за преходен кабинет Белгия е в тази категория. Изненадващо за мнозина, но Холандия също се превръща в северно политическо копие на Италия. На „ниската земя“ за последните 10 години са сменили точно 5 кабинета и картината на задаващите се през септември избори не предполага по-лесни коалиции.
Недоволните от продължаващата криза и политическия отговор на нея продължават да нарастват. Партиите на европейския консенсус все по-малко успяват да удържат нарастващите критики и постоянно губят електорална територия от двете си страни. Кризата вече променя политическата система на Европа много отвъд рутинното недоволство по посока на тези, които са имали малшанса да управляват в момента. Промените ни водят към по-фрагментирани партийни системи и Парламенти, по-слаби правителства с по-къси мандати, по-нерешително отношение към ЕС и изборни кампании, в които въпроса за Европа ще прилича все повече на референдум. Ако този процес се задълбочи, скоростта на решенията на съюза около кризата с еврозоната ще ни се стори светлинна.
От друга страна, „старият континент“ ще сбъдне част от собствената си реторика и необратимо ще изложи европейския проект на острата светлина на демокрацията. Може би е лош късмет, че това се случва едва, когато той поставя повече въпроси, отколкото дава отговори. Но рано или късно този момент щеше да дойде и сега европейците трябва колективно да решат дали ще се лутат или ще намерят идея, воля и път за излизане от сегашния лабиринт.
Седмица преди частичните избори в Кюстендил за общински съветници членовете на ГЕРБ в местната структура се хванаха буквално за гушите. Водачът на кметската листа Виктор Янев, прясно изключен от ГЕРБ, обвини доскорошните си съпартийци в покровителстване на мафията. От ГЕРБ побързаха да отговорят, че Янев се заиграва с кмета Петър Паунов (независим, избран с подкрепата на десните партии) в опит да бъде припознат като човека на управляващите в Кюстендил, което нямало как да се случи.
Седмица преди частичните избори в Кюстендил за общински съветници членовете на ГЕРБ в местната структура се хванаха буквално за гушите. Водачът на кметската листа Виктор Янев, прясно изключен от ГЕРБ, обвини доскорошните си съпартийци в покровителстване на мафията. От ГЕРБ побързаха да отговорят, че Янев се заиграва с кмета Петър Паунов (независим, избран с подкрепата на десните партии) в опит да бъде припознат като човека на управляващите в Кюстендил, което нямало как да се случи.
Ето най-любимите ми снимки:
Останалите 140 фотоса можете да видите във фейсбук профила ми, като ще се радвам, ако харесвате и споделяте снимките ми със света.
Страхотното изпълнение на любимците ми от Кичево, Македония – “Стара копачка”
Архиви от фестивала от 2011-та година има тук, а първото издание е от 2006-та година и е тук.
Още няколко видеоклипа от тазгодишния фест – Румъния, пак Румъния, Македония, Украйна.
Firefox си остава един от най-популярните браузъри в света, който има милиони фенове. Компанията Mozilla, разработчик на програмата, е решила да им направи малък подарък: тя планира да предложи единен дизайн на Firefox за различните видове устройства. Това означава, че скоро браузърът ще изглежда по...
Всяка идея може да се опорочи до неузнаваемост и вместо добро да направи, силно да навреди. Имаше логика само за големите фирми (възможен критерии – регистрираните по ДДС) да важи изискването касовите апарти да са свързани с данъчните. Не виждам смисъл и логика малката бутка или магазинче да им се налагат такива изисквания. Точно такъв [...]
Следващата голяма стъпка на компания Apple ще бъде включването и към пазара за мобилни услуги. В това е уверен Whitey Bluestein, експерт по стратегическо планиране, който работи в тясно сътрудничество с такива компании като AT&T, Intel, T-Mobile, Verizon, Microsoft, Nokia и BestBuy. Според не...
това е творба на младата българска авторка Деси Денева, виртуална част от изложбата противоположни заедно - една инициатива на УниКредит Студио, галерия Индустриална, 3 - 26 май 2012
Google обнови услугата "Google Docs", добавяйки 450 нови шрифта, шаблони и функции за прибавяне на изображения. Последните могат да се добавят от "облачната" услуга Google Drive, от архивите на някои интернет-издания, както и директно от уеб камерата на потребителя. За да се изп...
Прокурор Росен Димов
В началото на годината главният прокурор Борис Велчев е издал методическо указание (виж приложение 1), което може да превърне прокуратурата в събирач на вземания. То задължава всеки прокурор, когато получи жалба от лизингово дружество, в която се казва, че не се плащат вноски да образува проверка, да издирва вещта (най-често автомобили) и да я връща на лизинговата къщата.
Въпреки, че е подписано от главния прокурор, указанието е буквално копие на идентично указание (виж приложение 2) издадено от скандалния прокурор Росен Димов по времето когато е бил апелативен прокурор на Пловдив.
Димов, който в момента е командирован във ВКП, е автор и на актуалното методическо указание.
Дребна подробност е, че жената, с която Димов живее на семейни начала - Илонка Каратодорова, през годините е била управител на лизингови дружества. В момента тя е зам.-изпълнителен директор на Пиреос Лизинг.
В указанията се посочва "трайна практика на ВКС", като се изброява серия от решения на съда. Нито едно от тях обаче няма нищо общо с цитираните в казуса факти и обстоятелства, според които досъдебно производство се образува "при валидно прекратен договор за лизинг". Валидно прекратяване на договора, коментираха юристи, е гражданско-правен казус и преценката за това може да направи само съда, но не и прокурор.
До този момент прокурорите отказваха да се занимават с такива казуси защото те са от областта на гражданско-правните взаимоотношения.
На практика в момента при всяка жалба на лизингова къща, в която се казва, че не са платени две-три вноски, прокурорите трябва да образуват проверка, да възлагат на полицията да изземва автомобила и да го връща на къщата.
По този начин репресивният апарат се използва за събиране на вземания. Лизинговите къщи печелят няколко пъти - веднъж като избягват 4% такса за гражданско дело, след това нуждата да доказват обстоятелството, че договорът е платен, а не става дума за инцидентно забавени вноски.
За това, че тези указания са в полза на лизинговите къщи, а не на правораздаването като такова свидетелстват и многобройните случаи, в които лизинговите къщи спират да съдействат на разследващите след като си получат обратно вещта.
Велчев: Указанията са задължителни единствено като насока и не отменят вътрешното убеждение на прокурора
Потърсен за коментар от Биволъ, главният прокурор Борис Велчев подчерта, че действително в практиката има проблем при прилагането на чл. 206 НК (обсебване) по отношение на лизинговите договори и в различни прокуратури в страната тази практика била противоречива. Това наложило да бъдат издадени методически указания, базирани на съдебната практика.
"Тези указания са задължителни за прокурорите единствено като насока при провеждане на разследването" - уточни Велчев. Тяхната цел била да осуетят предварителния отказ на прокурорите да проверяват подобни сигнали единствено с формалния аргумент, че се касае за гражданско-правни отношения.
Методическото указание обаче не може да отнеме правото на вътрешно убеждение на прокурора по всяко отделно дело - смята главният прокурор.
Не е ясно обаче дали прокурорите ще използват систематически това свое право, или просто ще следват указанията, защото противното може да повлияе негативно на кариерното им израстване.
Днес тръгваме на едно пътешествие, което (поне аз) сме виждали само по телевизията – хващаме моторите и тръгваме към крайния Север на Америка – там, където тираджиите карат по ледени реки. Започваме, разбира се, с по-южната и топла част на Канада ;) Александър ще бъде наш водач. Приятно четене:
Умрях от студ.... Забравих да спомена че подминахме бензиностанция станция, а следващата беше на около 150-200 мили разстояние. Аз я видях, но нищо не казах, и това не беше добро решение. Аз щях да изкарам, но колегата минаваше само 35 мили на галон (авторът използва необичайните за Канада неметрични единици. По принцип в Канада е валидна метричната система: метри, километри, килограми, литри – бел.Ст.) [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Ето тук на върха на прохода си осъзнахме грешката: Малко по-нататук колегата спря да премести гориво от едната страна на резервоара в другата, където всъщност се издърпва. Тук вече сме в Jasper, жалко защото заради тревогите с горивото не спряхме да направим снимки които иначе не бихме пропуснали: Май нищо не стана, но продължихме, очаквайки всеки момент да свърши горивото. Аз предложих да изкараме бензин от моя резервоар, но той не ще. За пръв път през това пътешествие видях лосове, ако го казвам правилно на български: Аз спирах за снимки, на колегата не му беше до това и той търсеше станция с гориво. Стигнахме до
Лафкадио Хърн е събрал 22 истории от цяла Япония в сборника „Жената на самурая”. Това са разкази, които през вековете са се предавали от уста на уста, някои са били записвани, но са си останали в местния фолклор. За мен това са японски приказки, в които читателят може да прочете невероятни разкази за любов, смелост, вярност, загуба, чест и духове. Чрез историите, повлияни от будизма, шинтоизма и конфуцианството, може много дълбоко да се усети духът на Страната на изгряващото слънце.
Сред разказите, които описват любовта най-затрогващи, за мен, бяха „Жената на самурая” и „Алената сватба”. Най-зловещ пък - „За една нарушена клетва”, който със сигурност може да послужи като сценарий на филм на ужасите. „За едно удържано обещание” е история за самурайската чест. Не мога да се спра на всеки разказ по отделно, затова пък ще напиша малко за самия писател, чиято история е изключително интересна и достойна да бъде описана в книга. Лафкадио Хърн е роден през 1950 г., син на гъркиня и ирландец. Той има трудно детство и 19-годишен заминава за Америка, където започва да се занимава с журналистика. През 1890 година, вече на 40, заминава като кореспондент в Япония и там намира истинския си дом и призвание. Жени се за дъщерята на самурай и приема японското име Коидзуми Якумо. Става професор по английска литература в Токийския университет. Хърн написва над десет книги за Япония и по този начин неговия труд има и историческо значение.
Много трудно е да се пише ревю за разкази, защото всеки път имам чувството, че ако акцентирам на някой от тези, които са ме впечалили, то другите ще бъда някак незаслужено пренебрегнати. Всяка история е уникална сама по себе си, идва от различна епоха и носи различно послание. Несъмнено всеки читател ще намери по нещо за себе си и това е най-хубавото, можеш да се изненадаш с всяка прочетена страница и да се потопиш напълно в този източен свят.
Имах кошмарен ден от буквално целодневно ходене по болници в качеството на придружител, но сред целия този лош сън, случващ се обаче в реално време, отново се сблъсках с „нещо политическо”. В един от претъпканите коридори на софийската бърза помощ, който напомня предверие на ада от примирено чакащи с часове болни и техните близки, ме спря и ми подаде ръка непознат по външност човек с репликата : „аз съм онзи кмет на Симитли, за когото пишете в книгата си”!
На бързи обороти си припомних случая, при който давам пример в „Президент на РъБъ” за страха, който цари в държавата от президента Георги Първанов. Той беше разкрит от местния вестник „Струма”,че все пак е бил за развлечение край Симитли на 1 март 2008 г., вместо да отиде на другия край на България на мястото на влаковата катастрофа по линията София-Кардам, отнела живота на 9 души. Едва след като информацията обаче плъзна в централните медии и след 5 дневно мълчание пазителите на президентското реноме измислиха някаква напарфюмирана лъжа за оправдание: бил е край Симитли, но не бил стрелял- т.е. не му е било хубаво, направо е страдал заедно с народа в деня, подходящ за национален траур ( да припомня също, че Първанов, бидейки гузен, на инат не отмени и приема си за 3 март- поредното удоволствие, от което не пожела да се откаже).
Междувременно една от причините Първанов да не може повече да лъже дали е бил изобщо в Симитли, беше пробивът на в. „Сега” с интервю, в което кметът Апостол Апостолов признава за височайшето посещение. В интервюта той си дава сметка какво прави и се ядосва на самия себе си с прогнозата, че това вероятно ще му струва затварянето на вратите на поне три министерства ( макар да е ясно, че Първанов формално да няма такива правомощия). На Апостолов обаче, макар и запален привърженик на БСП, работил активно за изборната победа на самия Първанов, му се оказва бедна фантазията за последиците от неговото „изпускане”. Защото в резултат на това на главата му стоварват цели 9 прокурорски проверки- както се казва в казармата, организират му „гонка по устав” за провинението да каже истината.
Припомняйки си всичко това, а и с мисълта, че малко преди края на управлението си Първанов демонстрира при едно от неговите посещения ( градейки проекта си АБВ) благосклонност към явно реабилитирания от него кмет на малкия град, очаквах моят герой от книгата, когото срещнах за първи път лице в лице, да ми е сърдит, че съм разгласил допълнително случая. Вместо това той искрено ми благодари, че съм написал истината и не без тържествуване в гласа добави, че всички прокурорски проверки са приключили в негова полза. „Всичко беше на лична основа”, многозначително ми каза той.
При управлението на президента Първанов произволът и насажданият страх от вендетата му бяха на лична основа. Това ми беше ясно и преди. Някой обаче ще се опита ли да изясни как е възможно държавният глава, който не разполага със законова база за това, да употребява прокуратурата като собствена тояга за партийно-админстративна-съдебна саморазправа с провинил се пред него представител на местната власт, чиято „вина”, отгоре на всичко, е съобщаването на истината. И този „някой” не е ли самата прокуратура, която и без това не страна от излишък на добър имидж?
Затова си помислих вчера, когато моят политически опонент Апостол Апостолов, защитен от писателския ми напън, но сплашван и притискан от другаря си по партия Първанов, ми стисна ръката с благодарност. „Малкият“ човек в негово лице беше намерил подкрепа срещу опасния началник от страна на друг „малък“ фактор и заедно се оказаха в рядката за нашата страна ситуация да са доказано прави ( макар и без виновникът да е получил заслуженото за бруталността си).
Беше ми наистина приятно сред морето от страдание в конкретната обстановка и в океана от лъжи и лицемерие в държавата ни, в която големите зъбати риби плуват като в свои води дори и след като си въобразяваме, че вече са изхвърлени на брега.
Поне 20 млрд. евро има „заровени“ в къщи и вили, каза премиерът Бойко Борисов по повод продължаващите втора седмица дебати в парламента по закона за гражданската конфискация. На конгреса на КНСБ той се обърна към присъстващите като гости депутати от опозицията и ги попита защо не искат да приемат проекта. „След ГЕРБ ще дойдете вие, а законът се прави за всички. Народът иска справедливост, иска ред, иска конфискация, ясно е, че са обрали държавата, но сега поне тези, които са видни имотитет им да бъдат прибрани отново в полза на ...
Корпорацията Symantec публикува поредния си доклад, в който се казва, че шансовете за заразяване на компютъра с вирус са по-големи при посещаване на сайтове с религиозна тематика, отколкото на порно ресурси. Така компанията развенчава едно от популярните схващания, битуващи в интернет. Според доклад...
Мобилните плащания все още не са станали основен метод на финансовите транзакции, но се очаква да надминат тези, извършвани чрез чекове и банкноти.
Ето още една новост от Google, която приближава Google Drive към желания инструмент за боравене с документи в облака. Google обявиха днес, че добавят шрифтове в Google Docs. Тъй като всички документи са вече в Google Drive, багодарение на тази актуализация сега можете да използвате … Подобни статии:
В сферата на онлайн маркетинга и управлението на корпоративни страници в интернет почти няма човек, който да не е чувал за ilyan.com и страхотните им проекти в уеб пространството. Вече над 18 години фирмата работи с български и чуждестранни клиенти, грижейки се за тяхната визуална комуникация и интернет присъствие. Съставен … Подобни статии:
И докато LG изоставя, макар и временно, Windows Phone, други компании продължават да упорстват в развитието на апарати, работещи с платформата
Според неофициална информация от източници на Wall Street Journal, на 7 май представители на социалната мрежа ще започнат срещи с големи банки, инвестиционни фондове и отделни инвеститори.
Foursquare продължава да расте и да се развива. И ако преди си мечтаех за момента, когато приложението на мобилния ми телефон ще ми казва дали даден обект наоколо е отворен, или не, дори не съм се и сещал да си помисля, че foursquare ще ми … Подобни статии:
Проф. д-р Никола Чаракчиев Български научен център – Чикаго Доклад на Шестнадесета поредна сесия на Българо-Американска Асоциация 29 април 2012, Чикаго по случай откриването на Фестивал „Български дни в Чикаго Пролет 2012” Въведение Изложеният материал е представен по специфичен и оригинален метод. Ние приемаме, че по-важни са тенденциите в разработката, отколкото фактите и логиката. Негативният лайтмотив има за цел да мотивира позитивни решения. ВСЕЛЕНАТА Светът е възникнал преди 13.7 милиарда години след Големия взрив. Този миг ще наречем Първи космически период. След Големия взрив започва Разширяване на вселената и този период е Втори космически период с предполагаема продължителност 30 милиарда ...
След като от Facebook направиха решителна стъпка и отмъкнаха Instagram под носа на Twitter, то сега микроблогът е на път да закупи апликацията за снимки, Camera+. Искаме да ви припомним, че Twitter бяха изключително близо до сделка с Instagram, но Марк Зукърбърг реши да обърка … Подобни статии:
Представете си, че имате едва 18 минути да представите своя идея, която наистина си заслужава да бъде чута от световната общественост. Един вид използвате словестен Twitter, но този път не се ограничавате до 140 символа, а до определена времева граница. В това предизвикателство са се … Подобни статии:
2004 - 2018 Gramophon.com