05/27/12 12:01
(http://ivanbedrov.com/)

Тютюневи досиета

След няколко дни част от медиите ще започнат да изпитват сериозна трудност с планирането на темите за предаванията си. До 1 юни остава в сила моделът:

  • Какво ще правим утре?
  • Ми, дай да спретнем една дискусийка За и Против забраната за пушене…
  • Чудесно! Андрей Слабаков още не си е тръгнал от предишното гостуване, ама ще трябва и още някой, да застане срещу него
  • Звънни на оная леля от здравното министерство
  • Къв й беше номера?
  • Чакай, имам го в последните набрани от миналата седмица… Готови сме, дай да запалим по една!

След 1 юни обаче темата няма вече да бъде актуална и с това водещите истории в медиите ще намалеят с 50 % от раз. Скъпите, евтини, отровни, свободни, стандартизирани яйца, салами, агнета и кашкавали засега остават. Е, парламентът все пак има два работни дни преди 1 юни, така че винаги може да промени картината в последния момент.

Този текст не е за Андрей Слабаков, а за медиите. Но ще започна с него. Той е лидер на протестите срещу пълната забрана за пушене на обществени места – и тук, и тук, и тук… Това е едно от хубавите неща в България – всеки може свободно да изказва позиция и да протестира срещу каквото си иска. Когато обаче медиите се намесят, те трябва да казват цялата истина. Изречението „Андрей Слабаков протестира срещу забраната за пушене“ на пръв поглед е вярно. Но е измамно, защото е непълно. Коректното отношение към публиката е да съобщиш „Лобистът на тютюневата индустрия Андрей Слабаков протестира срещу забраната за пушене“. Тук използвам думата „лобист“ не като правно понятие, защото лобизмът в България все още не е регламентиран. Използвам я като синоним на човек, който публично защитава определени интереси. На какво се дължи това съвпадение на интереси знаят само споменатият и индустрията.

Преди 3 години Андрей Слабаков разкри чии интереси защитава и от тази гледна точка той е коректен към публиката. В серия от еднакви интервюта той се афишира като „рекламно“ лице на марката KING, произвеждана от приватизираната фабрика на „Булгартабак“ в Пловдив – и тук, и тук, и тук, и тук. Думата „рекламно“ е в кавички, защото рекламата на тютюневи изделия е забранена, т.е. думата означава нещо, което на практика не може да съществува. Но и това не е най-големият проблем.

Цитираните интервюта не са обозначени като платени публикации. (поне в интернет изданията) Вероятно няколко автори едновременно и независимо един от друг са пожелали да говорят с Андрей Слабаков и да му зададат едни и същи въпроси. Случват се и такива работи, склонен съм да повярвам. Но и това не е най-големият проблем, още повече серията тютюневи интервюта не е нова и не е новина.

Големият проблем на медиите е, че непрекъснато канят поддръжници на различни каузи без да информират публиките си кой с кого е обвързан. Така заблуждават зрители и читатели, че има спонтанно породили се граждански прояви, т.е. лъжат. Такава е нашата професия, трябва да се мисли и да се действа отговорно. Иначе оставаме във вица за т.нар. обективна журналистика – един твърди, че Земята е кръгла, друг твърди, че е плоска и историята е обективна, нали?

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване