(http://greentech-bg.net/)
Научна разработка позволява да „боядисате“ халбата си като батерия
Соларните клетки, които могат да се отпечатат или нанесат като боя върху определена повърхност, допринасят значително за намаляване на цената на соларната енергия и увеличаване на практическите възможности за нейното използване. Сега учените от Rice University са разработили и подобни батерии. Те са създали нови литиево-йонни батерии, които могат да се нанасят върху всякакви повърхности като боя – дори и върху бирени халби!, фаянсови и теракотни плочки, пластмаси, стъкло и метал. Тъй като те могат да се комбинират с миниатюрни соларни клетки, учените предвиждат създаването на огромен брой джаджи, които да се зареждат със слънчева енергия и да я съхраняват едновременно за тъмната част на денонощието.
Новата технология се състои в разделянето на компонентите на батерията в 5 различни разтвора, нещо като high tech комплект, който да се прилага „стъпка по стъпка“. Положителният колектор е базиран на въглеродни нанотръбички, катодът съдържа lithium cobalt oxide. Третият компонент е полимерен сепаратор на базата на полимерен продукт на компанията Arkema, наречен Kynar Flex. Анодът съдържа lithium titanium oxide, а отрицателният колектор съдържа медна боя.
Звучи доста просто, но екипът е установил, че за да се получат нещата, най-важната част е да се „залепи“ сепариращия слой. Те действително са тествали „боята – батерия“ върху бирени халби, както и фаянсови плочки, след което се оказало възможно да се запали лампа със съхранената енергия. Лабораторните продукти са били изработени с ръчно нанасяне на боята, но водещият автор Neelam Singh посочва, че ще бъде много лесно процесът да се прилага промишлено чрез обичайно използваните индустриални технологии за спрейно нанасяне на бои.
Много важен момент за поевтиняване на технологията е да се разработят практични методи за нанасяне на разтворите на открито, а не да се разчита на vacuum deposition или други техники в строго контролирана среда.
Ако разтворите за нанасяне на соларни клетки и батерии в процеси, напомнящ боядисване, се развиват паралелно, то това вероятно ще доведе до цяла нова генерация от архитуктерни приложения, приложения в интериорния и продуктовия дизайн, при които нови обекти и повърхности могат да трансформират и съхраняват слънчевата енергия за осветление или други цели.
Възможностите наистина нарастват неимоверно, ако се комбинират с ултраефективно осветление като например органични светодиоди (OLED – organic light emitting diode), което ще позволи създаването на повърхности с интегрирано осветление.
По материали от: Clean Technica
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/07/01