(http://www.azcheta.com/)
Интереси блиокират споразумение за достъпа до книги за незрящи
САЩ и ЕС блокират споразумение улесняващо достъпа на незрящи хора и такива с нарушено зрение до книги във формати подходящи за тях, съобщава The Guardian.
„Споразумението за незрящите” се обсъжда в Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) от 2008 г., но досега преговорите са довели до незначителен напредък. При последния кръг от разговори в Женева, приключили в края на юли, преговарящите страни отново не стигнаха до вземането на конкретно решение.
През февруари Европейският парламент прие резолюция призоваваща ЕС да подкрепи обвързващо споразумение за слепите, но както изглежда без особен успех.
„През 2008г. екипът на Обама даваше положителни индикации, но оттогава администрацията е станала по-малко ентусиазирана.”, споделя пред The Guardian Джеймс Лав, директор на Knowledge Ecology International (KEI) – организация с нестопанска цел, занимаваща се с достъпа до информация.
В Европа и САЩ се намират някои от най-големите издателства в света, а много от тях не харесват идеята за международен договор, който ще ограничи правата им върху интелектуалната собственост.
Активистите се надяват на обвързващо споразумение, но делегатите от САЩ и ЕС настояват за “по-мека” мярка предлагаща само насоки и препоръки. Обсъжданията трябва да се възобновят през ноември, след края на изборите в САЩ.
„Това не е само правен въпрос – за нас това е и морален въпрос.”, казва Тереза Хакет, програмен мениджър в Electronic Information for Libraries, холандска организация с нестопанска цел.
По данни на Световната здравна организация хората с нарушено зрение в развиващите се страни са около 256 милиона. В много от развитите страни слепите хора вече имат достъп до книги, преведени на брайл и други достъпни за тях формати като аудио книги и книги с едър шрифт. Според ЕС обаче, дори и в богатите държави само 5% от книгите са достъпни за слепи хора.
Съгласно съществуващите закони за авторското право по-бедните страни не могат да имат достъп до тези преводи без изричното съгласие на държателя на авторските права. По оценка на ЕС по-малко от 1% от книгите са достъпни за слепите хора в по-бедните страни.
Според публикацията споразумение с обвързващ характер в рамките на WIPO ще даде възможност на незрящите хора в по-бедните държави да получат незабавен достъп до книги, които вече са били преведени в подходящи за тях формати в други страни. Това би довело и до огромно спестяване на разходи.
WIPO е специализирана агенция към ООН, създадена през 1974г., която се занимава с използването на интелектуалната собственост (патенти, авторски права, търговски марки и др.) като средство за стимулиране на иновациите и креативността.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/08/30