(http://socialevo.net/)
Как се променя бизнесът на мобилните оператори?
Преди две седмици българският мобилен оператор Vivacom пусна собствена платформа за приложения Viva Apps, която вече е достъпна в Google Play. На платформата засега има около 10 безплатни приложения и явно съдържанието тепърва ще се изгражда и промотира. Но по-важният въпрос е защо телекомите инвестират в подобни услуги?
Печалбите на мобилните оператори се увеличиха повече от два пъти през последните 10 години, но растежът се дължи основно на приходи от пренос на глас, съобщения и данни. Постъпленията от традиционните услуги на телекомите като разговори и текстови съобщения вече бележат спад в развитите пазари въпреки нарастването им в развиващите се икономики поради органично увеличаване на броя на абонатите. Трансферът на данни става все по-важно перо в портфолиото на мобилните оператори, а на големите пазари потреблението на интернет през мобилни устройства нараства почти двойно всяка година. Пред следващите 3-4 години може да се предвиди стабилен растеж в този сегмент, но след този период вероятно ще се достигне точка на насищане и постъпленията от трафик на данни ще стагнират.
Мобилните оператори имат нужда от алтернатива – нови услуги, които имат силни перспективи за растеж и могат да компенсират спада от традиционните пренос на глас, съобщения и данни. Подобна алтернатива могат да бъдат услугите с добавена стойност, като мобилни приложения, електронни плащания и пазаруване, рекламни услуги, грижа за личното здраве, решения „в облака“, достъп до видео и телевизия само с интернет връзка и други. Тук бизнес моделът е основно в създаването на повече стойност за потребителите и респективно клиентите на мобилните оператори. Бариерите за навлизане в тези сегменти са ниски и основните конкуренти не са други телекоми, а интернет играчи с огромни ресурси като Google и Facebook.
На база на избраната стратегия за развитие и предлагане на услуги с добавена стойност мобилните оператори вероятно ще попаднат в една от следните групи: даващи възможност за ползване и достъп до услуги или доставчици на решения за дигитален лайфстайл. Вероятно и печалбите на мобилните оператори ще се свият от актуалните 30-40% в глобален план на 10-12%. Все пак конкуренцията в тези сегменти ще е по-голяма.
Снимка: Socialevo
Подобни статии:
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/10/20