(http://nellyo.wordpress.com/)
Съдът: Обсъждането на истинността на оценките на вицепремиера е безпредметно
Станаха ясни мотивите по дело за клевета, заведено от Мирослава Тодорова, съдия и председател на Съюза на съдиите в България (тогава), срещу вицепремиера Цветан Цветанов.
Съдът обсъжда следните изказвания на вицепремиера по бТВ:
(а)
Водеща: Вие я обвинихте, че покровителства едва ли не престъпността, организираната престъпност и мафията?
Цветанов: Абсолютно!
(б)
Цветанов: Има подходи, които се прилагат в съдебната система от подобни съдии, които всъщност са в услуга не на обществото, не на тези, които плащаме данъците си, за да издържаме съдебната система, а всъщност те подкрепят точно организираната престъпност.
Защитата на Цветанов поддържа – и съдия Екатерина Роглекова от Пловдивския районен съд приема - че налице е (1) разпространено + (2) негативно твърдение, но то (3) не подлежи на преценка за истинност, защото (4) не е твърдение за факт, а лично мнение, субективна оценка на един гражданин:
Що се отнася до верността или не, на така направената негативна оценка от страна на подсъдимия, то е добре известно от съдебната практика, че когато става дума за оценъчни съждения, лична преценка и мнение на подсъдимия за определени факти, то обсъждането на истинността на тази оценка е безпредметно. Това е така, защото начинът на мислене не може да се криминализира
Тезата (че няма твърдение за връзка с мафията) се обосновава чрез граматически и смислов анализ на израза едва ли не:
“….във въпроса се появява думата „покровителства”, следвана от „едва ли не”, като е известно, че уточнителното наречие „едва” внася допълнителен смисъл, който в случая е „не съвсем така”, „почти”, „приблизително”, „донякъде”, т.е. това е под съмнение.”
В заключение съдът намира, че
“подсъдимият Ц.Ц. с инкриминираните изрази на 24.01.2012 г. в допустимата от закона форма е изложил пред обществеността – публично в предаването „Тази сутрин” на БТВ своето критично и негативно мнение за дейността на тъжителката, с което е упражнил конституционното си право по чл. 39 ал.1 от Конституцията на Р.Б.”
*
Ше има обжалване, така че съдът ще се занимае с точността на граматическия и смислов анализ на съдия Роглекова и истинското значение на едва ли не .
Но става дума и за друго. Съдия Роглекова е приела следната хипотеза: гражданин изразява критичното си мнение за публична фигура (съдия). Прилагат се стандарти за граждански контрол върху публични фигури. Цитира се дори решението Обершлик.
Така ли е? Гражданинът в случая е силовият вицепремиер.
В тази хипотеза са съществени стандарти за баланс между свободата на изразяване на представителите на изпълнителната власт, от една страна, и авторитета и независимостта на съда.
Вероятно по този повод във Висшия съдебен съвет се е появила идея за изрична разпоредба в ЗСВ, която да съдържа “процедури, условия, ограничения или санкции, които са предвидени от закона и са необходими в едно демократично общество [...] за гарантиране на авторитета и безпристрастността на правосъдието”, в частност от изпълнителната власт.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2012/12/16