Някои думи за двата процеса, които според мен се развиват едновременно и са взаимосвързани – глобализацията и фрагментацията. Докато светът върви към превръщането си в едно все по-голямо село, то държавите на местно ниво се концентрират върху националната си същност.
Текстът е писан към края на 2011 година, затова някои от процесите днес не са включени, но вярвам, че не е болезнена липсата им.
Глобализация и фрагментация
Отново със задна дата да ви представя 12-тото Тортено предизвикателство – Февруари 2012, Тема: “МОДА” Участвах с две торти. Първата торта беше за РД на мама. Първоначалната идея нямаше нищо общо с крайната визия на тортата, както и нямаше нищо общо с модата, но накрая се получи една шапка с орхидеи, любими цветя на мама. [...]
Кошлуков се шегува в предаването „Фактора Кошлуков”, а Йорданка Фандъкова се „надява” ( сякаш нищо не зависи от нея) от екрана на проправителствената ТВ 7…
Това се разбра от техния разговор по темата за паметника на съветските окупатори, който стърчи над българската столица- и не това предизвикателно пъчене очевидно е проблемът в очите на управляващите, а „околното пространство”, за разкрасяването на което Фандъкова се „надява” да има международен конкурс. След което, може би, ще имаме все така застрашителен паметник на лъжата за благодарността ни за окупирането на България, но вече легитимиран от международно проектирани красоти.
Ех, Достоевски, Достоевски..Какво ли би казал, ако знаеше по какъв начин се спекулира днес у нас с твоето възклицание „красотата ще спаси света”- искат да я употребят за фон на доста грозни цели!
Както ще се убедите от цитатите, водещият Кошлуков (поне при прочита на текста, без да се долавя ироничната интонационна среда) звучи уж много сериозно , направо като съмишленик на инициаторите за демонтиране на паметника, но накрая приключва тирадата си с…”шегувам се, разбира, се”.
Ето шегаджийския разговор, цитиран от агенция „Фокус”:
„Водещ: А какво е мнението ви за прословутата дискусия за Паметника на съветската армия, който е на пъпа на града и го виждаш ясно и красиво, най-високо от всички други в София. Има инициативни комитети – искат да бъде преместен, да бъде премахнат от там. Никой не говори да бъде унищожен, но очевидно има огромни спорове дали там му е мястото, дали трябва да има паметник на такава армия тук, в центъра.
Йорданка Фандъкова: Те споровете… Там случаят е по-различен, защото за НДК говорим за нещо, което на практика почти го няма вече…
Водещ: Да, но другият голям паметник, който дразни обществеността, е този.
Йорданка Фандъкова: Но при другия случай както има „за”, така има „против”. Но това, което общината направи – ние обявяваме един конкурс, който се надявам да бъде и международен конкурс за цялото пространство, за оформянето на княжеската градина…
Водещ: Около паметника, да.
Йорданка Фандъкова: … и очакваме да получим едни много модерни и съвременни, добри идеи.
Водещ: Но в този конкурс включва ли се преместване на паметника?
Йорданка Фандъкова: Не сме залагали такова условие, за да може всеки…
Водещ: Заложете на всяка цена, госпожо Фандъкова.
Йорданка Фандъкова: … всеки, който има идеи, да ги разработи с, без и това как вижда това пространство.
Водещ: Да ви кажа нещо – както и да го виждате, това е армия окупатори. Няма никакво място в центъра на София! Нищо хубаво не е дошло. Не е умрял един съветски войник, не са за паметник. Махайте ги тия от там! Това е моето мнение. ШЕГУВАМ СЕ, РАЗБИРА СЕ „
Милен Радев Както се и очакваше руският президент Путин одобри закона, забраняващ на американски граждани да осиновяват деца от руски сиропиталища. Законът приет преди това от двете камари на руския парламент е замислен като незавоалирано “отмъщение” за американския т.н. “Закон Магнитски”. Този закон отнема на висши фигури от кремълската съдебна, полицейска и административна клика, влизащи [...]
Милен Радев Преди една година точно в коледните дни получих от Атанас Киряков неговия филм “Иван Кирков”. Отново и отново впечатлен и от филма, и от таланта и мъдростта на неговия главен герой реших да кача последните кадри в YouTube за да могат да ги видят и онези, които няма как да си набавят това [...]
Изображение от Illustrators.ru |
Няма нужда да ви убеждаваме в предимствата на онлайн рекламата пред традиционната. И все пак – някои от основните й плюсове пред традиционната реклама са:
Но с какво Facebook рекламата може да бъде полезна на вашия бизнес? Тя е важен инструмент от арсенала на онлайн рекламата, защото социалната мрежа отдавна не е място за безгрижно забавление. Особено за бизнеса. А с наближаването на Новата година идва и времето за годишни доклади, отчети и най-вече за равносметки. Нека да си припомним данните, които ни предоставиха от Facebook в началото на третото тримесечие на 2012 година.
Социалната мрежа (а покрай нея и рекламодателите) се радва на 1 милиард активни потребители месечно, като 58% от тях са активни всеки ден. Те прекарват средно по 06:35 часа месечно в мрежата от десктоп устройства. Мобилните потребители са нараснали с 61%. Активните посетители на Facebook през мобилни устройства възлизат на 600 милиона месечно.
По отношение на онлайн рекламата таргетирането по социални критерии като например харесвания и интереси, връзки с приятели, активности и пр. се оказва доста по-ефективно от гледна точка на бюджета, защото:
Всеки ден в света има около 3.2 милиарда харесвания и коментари. Това доказва, че Facebook е едно наистина ангажиращо място. С промяната в рекламите – техните позиции и размер – от Facebook обещават над 8 пъти увеличение в ангажираността с постовете от фен страници. Всичко това звучи чудесно, ако не отчитаме факта, че поради насищането на социалната мрежа с рекламодатели постовете сами по себе си достигат до много малка част от феновете на страницата. Адекватната комуникационна стратегия и целенасоченото управление на рекламните бюджети във Facebook преодоляват ограниченията, поставяни от социалната мрежа, и водят до реални резултати.
Според статистиката, предоставена от Facebook, рекламата в социалната мрежа повишава и физическите продажби. Анализите показват, че почти 50% от кампаниите във Facebook в световен мащаб водят до петкратно увеличение на възвръщаемостта на инвестициите за реклама. При 20% от кампаниите Facebook рекламата е довела до над 3 пъти увеличение на ROI.
Facebook рекламата е много полезна за разпознаваемостта на бранда, както и за увеличение на онлайн продажбите. Тя води до 31% по-голяма познатост на марката, 98% по-голям отклик на рекламата и до 192% по-голям дял на конверсиите в сравнение със средните стойности за онлайн рекламата.
И понеже най-важни са потребителите и тяхното доверие в бранда, данните сочат, че 92% от хората се доверяват на препоръка за продукт от семейство и приятели. При традиционната реклама (телевизионна, радио, печатна) този процент е едва 47%.
С нетърпение очакваме новите данни, обхващащи изцяло и последното тримесечие на 2012 година – най-активното време от годината, което кипи от есенно-зимни кампании. Дали ще се изненадаме от информацията – как мислите? Дотогава можем да си пожелаем една още по-успешна година за българския бизнес във Facebook!
2004 - 2018 Gramophon.com