02/01/13 16:13
(http://socialevo.net/)

Йордан Недев откри първата за годината среща на Клуб investor.bg

Йордан Недев открива първата за годината среща на Клуб Investor.bg

Йордан Недев открива първата за годината среща на Клуб Investor.bg

Изминалата 2012 бе кризисна година дали и 2013 ще бъде такава? Този въпрос, както и подобни вълнуват финансовите директори и банкери у нас присъстващи на първата за годината среща на Клуб Investor.bg която се проведе на 30 Януари в София.

Има ли в България истински финансови директори? Финансови директори у нас почти няма, като повечето компании имат просто главен счетоводител.

Такова мнение изрази модераторът на срещата на Клуб Investor.bg Йордан Недев. Събитието бе първо за годината и бе посветено на работата на финансовите директори и предизвикателствата, пред които се изправят те.

Основна тема в дискусията беше характерът на работата на финансовите директори – дали те трябва да са стратезите на компанията, които да задават общата насока за развитие, или по-скоро тактически да обезпечават плановете на изпълнителните директори.

тема в дискусията беше характерът на работата на финансовите директори

Работата на финансовия директор (CFO) е да прави критики и да озаптява амбициите на изпълнителния директор (СЕО),

каза Веселин Денчев, финансов директор на Callpoint New Europe, по време на Клуб Investor.bg.

Според Денчев финансовите директори трябва да обясняват, когато планираният растеж е невъзможен в рамките на 1 или 3 годни, когато маржовете са нереалистични, или когато няма възможност за наемане на нови хора.

В работата на финансовите директори често се случва да има конфликт на интереси – когато например от тях се очаква и да правят плановете на компанията, и да водят отчетността по изпълнението им. Мнението е на Николай Гърнев, партньор одит услуги в Ърнст и Янг България.

“Плановете трябва да идват от други звена, а финансовият директор трябва да ги обезпечава финансово и след това да представя резултатите във възможно най-ясен и коректен вид. Една добре обяснена загуба вдъхва повече доверие от печалба, в която има скрити и неясни данни“,

сподели Гърнев.

Основна тема на дискусията стана отношението между финансовите директори и техните компании от една страна, и банките от друга. Изказаха се мнения относно срива на доверието между двете страни през последните години, като така и не стана ясно дали става дума наистина за доверие или по-скоро за различен тип търговски отношения.

В момента банките търсят добри клиенти, с които да вървят напред, въпросът е, че какво е добри е субективно,

заяви Кристоф Де Мил, изпълнителен директор на СИБАНК.

На въпрос за продажбата на лоши кредити Де Мил отговори, че

банките първо се опитват да преструктурират тези кредити със собствени сили, но банката е отворена към помощта на външни консултанти и продажбата на тези кредити с голям отбив в цената.

Добър помощник във финансовите процеси може да се окажат така наречените Business Intelligence (BI) услуги, посочи Иван Гатев, управител и директор продажби на Би Ти Ес ООД.

„Основните причини за това мое очакване, е, че имаме все повече финансови мениджъри, а не само счетоводители. Последните се нуждаят от счетоводната си програма, а финансовите директори от собствения инструментариум, който им дава възможност да правят различни сечения, за да си отговорят на въпроси. Докато за счетоводителя баланса е нужен в 1 или 2 месеца след края на отчетния период, за финансовият директор е хубаво да има баланс всеки ден, дори в реално време“, уточни Гатев.

Активно участие в събитието взеха и гостите на Клуба. Според представител на Фортон „вината за фалит на дадена компания е на финансовия директор, защото той не е успял да защити и подготви план Б, с който да консервира компанията, за да оцелее по време на кризата и да може да работи отново“.

Петър Миленков управляващ партньор в Некст консулт заяви,

Трябва да се върнем към основите и 2+2 да прави 4, а не колкото иска ръководството. Финансовият директор не трябва да се поддава на натиска от акционерите, ръководството или други, с цел да „нагажда“ резултатите.

Според Зоя Василева, управляващ партньор в Mattig Management Partners:

„Лошите кредити нямаше да са 20%, ако имаше финансови директори, такъв висок дял на лошите кредити говори за лошо структуриране, за липса на оборотен капитал. Финансовият директор трябва да осигурява финансирането в стратегически план, като е нужно да се създаде общност на финансовите директори, която да обяснява на фирмите кое как да се прави“,

 

Можете да разгледате снимки  и видео материали от първата за 2013 година среща на Клуб Investro.bg който се осъществява благодарение на подкрепата на СИБАНК и Би Ти Ес ООД

Снимка: Investor.bg

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване