#ДАНСwithme – С деца на протест

https://eneya.wordpress.com/2013/06/21/%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d1%81withme-protesting-with-kids/

Била съм на по-малко от 6, когато ме заведоха на първия протест семейството ми. Някъде из нас още ги има онези лепенки с лъвчето. Това и онзи спомен за скачане като пощурели. Не знаех какво точно става, но виждах, че семейството ми беше развълнувано и за тях беше важно. А щом за тях е важно, значи и за мен е важно. И затова съм го запомнила. За мен идеята да изляза на протест, ако не съм съгласна с държавното управление винаги е била напълно нормална концепция. Дали заради избора, дали защото съм на мнение, че ако не си съгласен с нещо, игнорирането му няма да го накара да изчезне, а че трябва да бъде изкарано наяве… не съм напълно сигурна.

Знам със сигурност, че онези протести… някога, са повлияли на начинът ми по който гледам на живота, по един или друг начин.

Дали защото са ми показали, че родителите ми имат силно развито чувство за гражданска позиция. Дали защото са сметнали, че нещо е достатъчно важно, за да го видя и да го запомня, дали защото може би не е имало на кой да ме оставят да ме гледа. :)

Смятам, че децата имат място на протестите, които текат в момента, защото отново засяга не само родителите им, но и тях самите.

От една страна, среда, в която децата не виждат социална и публична реакция, не осъзнават, че е възможно да има гражданско неподчинение, гражданска реакция, но не просто индивидуална, а глобална, няма да знаят, че имат правото да кажат мнението си и да излязат навън да го защитят, когато порастнат. Вярно е, че всяко поколение трябва само да извоюва свободата си… но като гледам моето, може би е хубаво да има ярък пример пред себе си и в спомените си.

От друга страна… идва въпросът къде е границата? Какво значи „дете“. Има ли на протеста едно петгодишно? А едно петнадесет годишно? И кой ги взима тези решения? А реалността ще се съобрази ли, че някой там е малолетен и няма да го закача, докато не порастне, а ще го пази и ще го защитава и няма да извършва нерености? Дали?

Това, което най-силно ме вълнува е… а защо да не са там? Наистина ли изразяванеот на гражданска позиция е нещо страшно и опасно, което трябва да се прави от хора, които се подготвят за опасности? Толкова ли е опасно да имаш мнение и да искаш да го изкажеш и защитиш, че само пълнолетни могат да го вземат?

А вашите спомени  и мнения за протести и с деца на протести и дори като деца на протести какви са?


Filed under: бръмчащи мисли, политическaта отговорност Tagged: #ДАНСwithme, протест ден 7, с деца на протест

Моите мисли за тези протести и защо и аз искам оставката на Орешарски

http://feedproxy.google.com/~r/delian/~3/AISQl7XCfAs/blog-post.html

Не съм особено активен в блога от години. Многократно бях помолен да коментирам тези протести. За разлика от февруарските протести, в тези протести сега, аз участвам.
Особено след като българските комунисти оттеглиха подкрепата си, защото (цитирам) това са протестите на богатата и дебела българска ит интелигенция.
Аз бях потресен от начина, по който бе избран за председател на ДАНС господин Делян Пеевски. Преди това имаше не малко неща, които ме подразниха. И след това имаше доста, които ме подразниха. Например вчера имахме пореден зам-министър с подозрително минало, който го назначиха и уволниха за по-малко от 24 часа.
Но работата с Пеевски бе огромна издънка. Но не само тя. Промяната по закона за ДАНС бе изключителна издънка. Оказва се, че промените дават имунитет на председателят на ДАНС срещу извършване на тежко престъпление. Сега си представете, че той убие някой? Не може да бъде уволнен или подсъден. Ето това е потресаващо! Аз смятам че Борисов се "примадонва" като казва, че искали да го убият. Обаче не мога да не отбележа, че сякаш законът за ДАНС е преправян с идеята да позволи или спаси председателят, в случай че извърши тежко престъпление. Никой друг държавен служител в тази държава в момента няма имунитет срещу това. Така можем и Хитлеров преврат да си направим. И ми се ще някой да попита депутатите, КОГА ЩЕ ОПРАВЯТ И ТАЗИ ГЛУПОСТ?
И така, аз подкрепям протестите и смятам, че това правителство трябва да си ходи моментално. Можех да им простя, ако бяха реагирали най-късно в събота (след фаталният петък). Те реагираха в сряда, и то половинчато.
За мен тези протести не са "събуждане на гражданите". Това може да го каже само някой, който е бил заспал и не е виждал протестите преди против Закона за горите (по времето на ГЕРБ) на Орлов Мост, не е виждал протестите против заменките (ГЕРБ, Тройната коалиция), протестите против подслушването (НДСВ, Тройната коалиция, ГЕРБ), протестите за Странджа (НДСВ), протестите за Витоша (СДС, НДСВ, Тройната коалиция, ГЕРБ), протестите за беззаконието и убийствата (от 1994-та година поне до сега, всяко правителство) и какво ли не. Трябва да си бил много заспал за да си мислиш, че хората са се е събудили сега.
Аз се гордея, че в тази страна живеят будни граждани! Надявам се и аз да съм като тях.

В последните дни ми казват:

Почитатели на БСП (и не само) ми казват - защо сега протестирате, по времето на ГЕРБ нямаше протести? Буквално не знам как да отговоря на това, освен че когато бе протеста за закона за горите по времето на ГЕРБ, почитатели на ГЕРБ ми казваха - защо сега се събудихте еколозите, по времето на БСП и НДСВ никой не протестираше (което е напълно игнориране на протестите против заменките, Пирин, Витоша, Странджа). Няма какво друго да им кажа на тези хора, освен че те не се различават едни от други. Едни и същи са. Те виждат само това, което искат да виждат и така създават вътрешната си справедливост. Гордея се, че има и други. Които защитават каузи, а не партии.

Казват ми (под една или друга форма) - недейте да сваляте правителството, ще дойдат други л..на. Това изказване е толкова слабо, че тази истинска "социалистическа" логика, може да бъде разбрана само от истински "социалист" (моите извинения към социалистите, но тук имам в предвид тези, които са си мълчали с години в името на партията)! Какво всъщност ми казват те - яжте тези л..на, за да не дойдат други? Има една американска детска приказка, която третира тази тема, те не са я чели. Те предпочитат "Овчарчето Калитко". Изводът от приказката е, че да, и в единият и в другият случай ще ядеш л..на. Но в единият случай и проявяваш малодушие. Това е всъщност твоят (и моят) избор в тези протести - дали да бъдеш или да не бъдеш малодушен. Е, аз направих моят избор и протестирам. Те очевидно са направили своят дългогодишен избор и си траят. Уважам правото им на избор, доколкото те уважават моето право и не ме агитират да бъда малодушен.

Казват ми (включително вчера и Кутев, и Станишев го приказваха по телевизора) - изборът на Пеевски беше лош, обаче изборът на Борисов за главен секретар бе къде къде по-лош. Извинявм се на честните социалисти, обаче тук отново се връщаме на тоталитарната "социалистическа логика". Нека някой ми обясни, как грешка от миналото оправдава грешка от бъдещето? Как това, че Борисов бил избран за генсек, оправдава случаят с Пеевски? Това е плача на дете, дето реве и вика "мамоооо, защо те да могат а аз не?". И аз тук се налага да вляза в ролята на майка ви, за да ви науча на морал - ПРЕСТЪПЛЕНИЕ НЕ ОПРАВДАВА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. Много ми е тъжно, за тези хора, които мислят, че това е самодостатъчно оправдание за ситуацията. Много.

Казват ми, вие протестиращите не знаете какво искате. Не е вярно, ние много добре знаем какво искаме. На тези протести идват всякакви хора, аз познавам такива гласували за ГЕРБ, гласували за извън парламентарни партии, но и много гласували за БСП, дори такива гласували за БСП и АТАКА. Те са там, на протестите. Това не са протестите на случайни хора, които никога не ги е имало (виж другите протести). Това не е революцията на игнорираните хора, не представени в парламента. Ние гласувахме. Ние сме представени в парламента. Но НИЕ СМЕ ГРАЖДАНИ. Ние не обичаме лидери, страстно и безпричинно. Ние не се захласваме по дълбоките сини очи на Станишев. Нито по секси брадата на Местан. Нито по мускулите на Борисов. И ние определено не вярваме, че Волен е месия. Ние ви даваме мандат, за да работите в наша полза, но този мандат не е вечен и не важи за всякакви решения. Всяко решение подлежи на оценка, и това че съм гласувал за вас, не ви дава оправданието да взимате лоши решения, нито ме задължава да не протестирам против вас. Естествено че ще протестирам и още как.
Та за това дали ние сме разединени и не сме знаели какво искаме - всеки участник естествено има различни идеи за света и присъствието си там. Но ние сме обединени от това, че ЗНАЕМ КАКВО ИСКАМЕ. И то е моралната ПОУКА. Искаме оставката на Орешарски. Каква ще е поуката, ако кабинета се запази? Че след такава издънка можеш да оцелееш. Е, това не е моята поука. Аз искам поуката да бъде - определени грешки са непростими. Предпочитам да свалям правителства през 3 месеца, отколкото да трябва да се свивам от страх да не дойде по-лошото (виж приказката за л..ната).

Същият е отговорът ми на приказката "Дайте шанс на правителството да поработи малко за народа". Само "тоталитарен социалист" може отново да намери смисъл в тази логика, в която има вътрешно противоречие. Аз например очаквам правителството да започне да работи единствено и само "за народа", още от първият си ден. Дори този, който казва това изречение е очевидно съгласен, че това не се е случило до сега (изречението предполага бъдеще време). И също така, не изключва "да има и други изключения" в бъдеще. Това изречение говори много лошо, за този, който го употребява. И много тъжно.

Казват ми - това правителство си е заминало, Орешарски поиска временен мандат. Нека изчакаме да променят изборният кодекс. Е, аз не искам да чакам. Кой ще пише този изборен кодекс или нова конституция? Гарантира ли това по-добър резултат? Гарантира ли ти, че ти ще си пак по-морално представен в парламента, или отново този, който е взел твоят мандат ще може да си го интерпретира както си иска? Очевидно се връщаме отново в приказката за л..ната. Това е просто нов призив за проява на малодушие. Правителството трябва да си ходи. Ако има консенсус за изборен кодекс, може да се съберат, да излъчат временно правителство и в паралел да си го напишат. Но изборният кодекс не оправдава това правителство да остане на власт. Правителството не пише изборен кодекс. Не му е в правомощията. А ако правителството падне, и отидем на нови избори, няма проблем - и тогава може да се пише изборен кодекс, ако само това ни е болката на сърцето.

Казват ми - протестиращите имат дилема, как да сменят правителството без това да доведе ГЕРБ на власт. Това въобще не е вярно. Такава дилема въобще не съществува. Както казах ние искаме да дадем поука. Който и да дойде на власт, ще го свалим и него, ако не си е взел поука. Поуката не може да бъде "можем да се отървем след такава издънка". Не можете да ми твърдите, че изборът ми е или Цветанов, или Пеевски. Ако това е вашият избор, това не е моят. Предпочитам да свалям правителства през 3 месеца, отколкото да се примирявам с такъв избор (или да се смирявам, заради такъв избор). А вие, прочетете отново приказката за л..ната.

Казват ми държавата има нужда от правителство. Съгласен съм, но не е задължително това да е ТОВА правителство. Няма права нито обратна връзка между това правителство на Орешарски и нуждата от правителство. Ако падне кабинета, може да се избере ново такова в парламента, ако ще и с консенсус само докато се прави нов изборен кодекс. Може отново премиер да е Орешарски, тъкмо може този път той да си избере министрите. Но дори и това да не стане, президента назначава служебно правителство. Държавата не умря, докато имахме такова. Приказките за парите от ЕК са смешни, гласуването на програмата е догодина. Преговорите биха се затруднили, но няма абсолютно нищо фатално.

Казват ми "дайте шанс на това правителство да разкрие далаверите на Цветанов". В такова изказване има безброй глупости и ТОТАЛИТАРИЗЪМ. Далаверите на Цветанов ще ги разкрива прокуратурата, а не правителството, и правителството няма нищо общо с това. НЕ И В ДЕМОКРАТИЧНА ДЪРЖАВА. Освен ако не искаме да преминем към ТОТАЛИТАРИЗЪМ, дори и в името "на добра цел". Няма и не може да има нищо общо между оставането на правителството на власт и разкриването на далаверите на Цветанов.

Казват ми, това са протестите на ГЕРБ - това са глупости. ГЕРБ никога не можаха и преди и сега да съберат толкова много хора на протест. Между впрочем, толкова не можа никога да събере и БСП от поне 15 години насам.

Казват ми, протестите са платени - 40 лв на протестиращ. Ако бе така - 20000 протестиращи средно (за това имам друго писание) * 7 дни * 40 лв = 5.6 милиона нови пари само до момента. Дай боже да сте прави, икономиката ще полети. Ама не би.

Казват ми, протестиращите са извозвани с автобуси. Говорим за поне 300 автобуса, това не само че представлява огромен процент от автобусният парк в страната (двойно над работещите автобуси в столицата), но и няма как да се скрие физически. Това ще са великите нови невидими автобуси. Говори много за тези, които предпочитат да се смиряват със ситуацията и да си казват оправдавайки своето си мижитурство с, лошо стана това с Пеевски, ама ония протестиращите са платени. Дано съвеста ви, ви прости.

Казват ми, само софиянци протестират, в провинцията не протестират. Това не е вярно, протестите в провинцията са същите по размер, които бяха февруари тази година. Имаше 1000 души в Пловдив, има и сега. Да твърдиш подобно нещо е да игнорираш хората извън София. Да твърдиш глупости, като едва ли не те са винаги съгласни с всичко това, което партията каже. Това е гигантска обида, и някак си не може да обясни защо например областният в Благоевград не може с дни да си влезе в кабинета, или защо Аспарухов мост го блокират всеки ден. Просто сега, за разлика от преди, протестите в София са много-много по-големи, без да има хора докарани от синдикатите (които нещо са зачезнали, заминали на море и въобще не се обаждат тези дни).

Казват ми, правителството ще свали цената на тока (до 5%) и ще увеличи минималната работна заплата. Не мога да разбера как това оправдава тази колосална издънка? Кой е този, дори от електората на издънилите се партии, който би продал държавата заради 20лв (към мин. работната заплата) или задържане на цената на тока? Ако има такива, то съответните партии напълно си заслужават този електорат, и този електорат напълно си заслужава тези партии. Ако има други обаче, които са на друго мнение, които смятат че е станала непростима грешка, то е редно да ходим на избори, за да може партиите да се изправят пред негово величество избирателят, да му поискат (този път наистина) прошка и вот на доверие и да видим какво ще стане. Ако са толкова уверени, че ще получат същите гласове и протеста е инсцениран, и няма издънка, то какъв е страхът от нови избори? Положението ще се успокои, ще влязат същите партии в същите пропорции в парламента (БСП няма да загуби гласове, защото това те не биха могли да оправдаят с печатане на бюлетини от ГЕРБ), ще си изберат отново Орешарски. Ако обаче, говорим за обективна издънка, то е редно да има избори. Както и да го въртим, време е за избори.

Но от всичко най ме потриса поведението и стреса на политиците:

Българските политици от всички партии показват систематична невъзможност да проумеят, че гражданите могат да се съберат да изкажат СВОЕТО мнение, а не мнението на агитатор докарал ги с автобус, било то партиен, или синдикалист.

Българските политици се ошашкват тотално от това, че няма един човек, с който да отидат "ДА СЕ РАЗБЕРАТ", а се налага да си свършат работата, отчитайки се ПРЕД ВСИЧКИ граждани.

Българските политици, тотално се потрисат от невъзможност да проумеят, как може толкова хора да отидат на протест ЗА СВОЯ сметка (за това смятам, че и концентрацията е по-голяма в София, защото идват ПЕША, и метрото го позволява).

Не могат да разберат, как тия хора идват за да изразят СВОЕТО мнение, без да са организирани от никой, освен от факта, че има и ДРУГИ, които са заявили ДОБРОВОЛНО, че искат да изразят подобно мнение.

Без тези хора да са обединени в ПАРТИЯ. Без да са обединени в СИНДИКАТ. Без да са обединени от ЕДИН ЕТНОС. Нито дори ЕДНА РЕЛИГИЯ. Те са обединени само от МОРАЛ, който някак си не се е случило да бъде споделен от политиците, които не разбират ситуацията.

Вчера Станишев се извинява на симпатизантите си. Време беше. Трябваше да минат 6-7 дни, за да преживее КАТАРЗИС (думата на деня) и да разбере, че трябва. Защото Станишев вероятно осъзнава, че ако отиде на избори, а това рано или късно ще се случи, те ще му искат и сигурно и ще му видят сметката. И ето това е интересният момент тук. Той смята, че запазването на цената на тока, или добавянето на 20лв към минималната заплата, е достатъчна цена, за преживяването на това, което те опитаха да направят. Колко от симпатизантите му са готови, да продадат държавата за 20лв? Нека видим на избори.
Оправданието е "социалистическо" (нека ме извинят социалистите, обаче както казах тази дума олицетворява траещите си в името на партията хора за мен, а имаме над 45 години примери в това) - ние разбираш ли правим лошо, ама то е защото лошите са около нас, и искат да дойдат на нашето място, и да правят, и те лошо. Трябва да си истински "социалист" за да можеш да осмислиш тази логика. Е, аз не мога. И познавам доста, гласували за социалистите, които вече не я смилат.

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване