/Поглед.инфо/ Като страна Украйна е доста разделена и Европейския съюз трябва да действа много внимателно, за да не провокира сериозен конфликт.
Възкръсналият роман на Джон Уилямс „Стоунър“, разказващ за живота на обикновения американец Уилям Стоунър, бе определен за Книга на годината от британската верига книжарници Waterstones, съобщи ВВС. Търговците отличиха романа след като преиздадената му преди няколко години версия направи през 2013-та голям пробив в европейските класации, разчитайки предимно на препоръки „от уста на уста“. След препубликуването...
/Поглед.инфо/ Наближава годината 2014, когато ще си спомним за смъртта преди 1000 години на цар Самуил, който пада, поразен от сърдечен удар, когато вижда ослепените си 15 000 войници след поражението си в Беласица от византийския василевс Василий ІІ. Ще се върнем в паметта си и към всички тогавашни събития от различен характер в средата на българското царство, което постепенно върви към падение.
/Поглед.инфо/ 34-годишният почерпен пловдивчанин Димитър Желев реагирал доста емоционално на акт, съставен му от полицията за хулиганство, научаваме от в. "Марица".
Варненските свещеници, които бяха в основата на бунта, довел до касирането на първия избор за Варненски митрополит, са притеснени, че може...
В „Пирогов" е оказана медицинска помощ на продавачката, която беше нападната от чужденец вчера, съобщиха от пресцентъра на "Пирогов"....
Това че делникът ни става все по-забързан, а свободното време е дефицит, не значи, че жените ще направят компромис с любовта към обувките...
/Поглед.инфо/ Емигранти от Турция са вкарани в България с "подводница", твърдят полицаи. Става въпрос за машини, които се предвижват под вода на дълбочина до 20 метра и побират до 10 души без екипажа, пише "България днес".
/Поглед.инфо/ Нов, по-прост и ясен текст, предложен в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), избягва казуса с "фаталната запетайка", заради който съдът отменя електронните фишове на КАТ. Това стана ясно, след като на сайта на парламента бе публикуван проекта за промени в ЗДвП, внесен от Министерския съвет, информира "Труд".
С достъпни материали заедно с Ива, Вяра и Дари (Страната отвъд дъгата) може да направите eленчета от шишарки...
Повече от 4,5 млрд. лева ще изхарчим в двете седмици около Коледа и Нова година, изчисляват търговци. Потреблението през декември...
/Поглед.инфо/ Народният представител от ГЕРБ Георги Марков напуска групата на Бойко Борисов и става независим. Молбата му вече е депозирана пред председателя на парламента Михаил Миков.
/Поглед.инфо/ 37-годишният Ивайло Болгуров, убил с нож съквартиранта си след нелепа свада в къща на столичната ул. "Латинка", ще лежи 8 години в затвора.
/Поглед.инфо/ Доброволци, организирани от районните кметове, се включват в борбата за намаляване на бездомните кучета в София. Засега пилотният проект на общината е за район “Надежда”, пише “24 часа”.
В редица спорове с приятели за Живота, Вселената и Всичко останало (както един галактически стопаджия обобщаваше) стигаме до все едни и същи конфликтни точки: за предимствата на теория или практика, тяло или душа, разум или емоции. Често съм обвинявана, че се крия зад чужди теории. Малката, синтезирана енциклопедия на Бен Дюпре (преподавател по класическа литература...
/Поглед.инфо/ Все повече румънци и българи получават помощи в Германия. Всеки десети от тях в Германия получава подобни обезщетения по програмата Харц-4, пише германският в. Frankfurter Allgemeine Zeitung ("Франкфуртер алгемайне цайтунг").
На международното летище в китайския град Шенжен бе открит нов терминал, който може да бъде определен като най-странния в света....
/Поглед.инфо/ Бившият зам.-шеф на парламента и на ДПС Христо Бисеров ще бъде изправен пред Софийския градски съд през януари 2014 г.,съобщава в. "Стандарт".
/Поглед.инфо/ Електронната рецепта трябва да замести хартиената до края на 2014 г. Това стана ясно след заседание на Надзорния съвет на здравната каса. На него фондът и Българският фармацевтичен съюз подписаха споразумение за сътрудничество при въвеждането на електронната рецепта, съобщи "Стандарт"
Днес звършваме пътешествието на Ирина през Мароко. В началото се качихме на връх Тубкал, после видяхме каньона Дадес и се разходихме из Сахара с камили, а днес ще посетим водопадите Узуд,
Приятно четене:
част трета
Ден осми
Часът е 5.30 сутринта и е време за посрещане на изгрева. Времето е ясно и снимки ще има. Изкачваме се отново на близката дюна. Този път вятърът духа по-силно от предния ден, затова търсим завет и подходящ изглед към изгрева.
След около 30 минути започват да се показват и първите лъчи, а заедно с тях пълзи и слънцето, за да заеме своето място. Разбира се ние сме заредени с фотоапарати и пози не жалим. Междувременно събирам набързо пясък от пустинята в две шишета за подарък.
След поредицата от снимки, качваме се на камилите и се отправяме към хотела, където ни чака душ и вкусна закуска. А на последната преяждаме подобаващо – кифлички с канела, козуначени кифлички, солени питки, сладки питки…..и портокалов сок, прясно изцеден, в изобилие. Не можеш да им устоиш!
Похапнали доволно, качваме се отново на буса и потегляме. Днешният ден минава почти в път. Спирки за забележителности не са предвидени. Наш спътник е Абдул, шефът на камиларите. Той ни кани на вкусен обяд в родната си къща, на около 2 часа път от Мерцуга. По пътя спираме в
един огромен магазин, в който се продават най-различни сувенири и предмети, изработени от камък. По камъка личат различни вкаменили се черупки на охлюви. Някога този район е бил под вода. С течение на времето водата изчезва, а морските обитатели се вкаменяват в скалите. Днес от камъка се правят дори мебели -маси, мивки и други. Омар се изкушава и си купува набързо една маса за вкъщи, която му излиза около 200 евро. Добра цена за такава красива вещ.
Продължаваме по пътя и не след дълго паркираме в близост до къщата на камиларя Абдул. Той ни прекарва през огромната си градина, сред множество палми, за да ни доведе до двора на къщата. Масата е вече разпъната и започват да се принасят големи плата с вкусни манджи. Запознаваме се и с четири от 7-те му деца. За спомен от тази среща остават подарените ни камили от палмови листа, сръчно наплетени току-що от един от синовете му. След няколко снимки с най-малките момиченца от голямата фамилия, се сбогуваме и потегляме за
където ще пренощуваме.
В късния следобед се добираме до хотела ни Аячи (Ayachi). Той носи името на най-високия връх в околността – Jbel Ayachi, 3 465 м, Висок Атлас. Хотелът е обзаведен в стар стил, а духът на старата аристокрация все още се усеща.
Момчето от рецепцията ни посреща с традиционния марокански чай и новината за Wi-Fi. Възползваме се от последното за бърза проверка на e-meil-и, Facebook и изпращане на някой друг sms. Малкото часове до вечеря прекарваме в бърза разходка из града. Няма почти никакви забележителности. В центъра, пред сградата на полицията и общината, има огромна червена ябълка – символ на града.
Този регион е добре известен с отглеждането и износа на ябълки. Други срещани култури тук са орех, кайсия, слива, жито, царевица, нар и други найразлични зеленчуци. В града забелязваме и църква – първата, която виждаме откакто сме в Мароко, и няколко гнезда на щъркели. Както и в Маракеш, тук има много щъркели. Момчето от рецепцията ни обяснява, че мароканските щъркели зимуват в Кения.
Така се изнизва поредният ден от нашето пътешествие. Време е за вечеря и сън, защото и утре ни предстои дълго пътуване до Маракеш.
Ден девети
Ето, че дойде и последният ден, защото утрешният е изпълнен само с полети. Осем дни в Мароко минават като един, толкова бързо, че дори не можем да оъзнаем какво ни се случва. Този ден е отделен за
(Cascades d’Ouzoud, 1 068 м). Още след отдалечаването ни от Миделт, започват да се нижат обширни зелени поля – гледка, която през последните дни беше рядкост, дори на места и липсваше. Минаваме през няколко по-големи града – KasbaTadla и Beni-Melllal, където се забелязват и блокове на фона на традиционните берберски къщи.
Ouzoud Falls, Мароко
Други отличителни белези тук са и няколко големи магазина, навярно част от по-голяма верига. След няколко часа път, почти към обяд спираме на паркинга при водопадите.
Мястото е известна туристическа дестинация и това личи -наоколо има доста сергии и капанчета.
са високи 110 м и се намират във Висок Атлас, в провинцията Азилал (Azilal), на 150 км североизточно от Маракеш. Тук могат да се видят Зелените градини, мелници, овощни градини и величественият пролом на реката Ел Адид (El Adid), на арабски Реката на робите (Slaves’River). Самата дума Оuzoud идва от берберски и означава “маслина”, заради намиращите се тук маслинови дървета. Местни обитатели са маймуни, които дебнат туристите в ръцете и търсят нещо да отмъкнат за похапване.
След поредица от снимки, покупка на сувенири и бърз обяд, отправяме се към финала на това пътешествие – град Маракеш, откъдето и тръгнахме. На около 2 часа път преди
претърпяваме лека авария с буса. Това налага смяната му с друг, чийто шофьор отново се казва Азис. Всъщност, оказва се, че всички шофьори носят това име. И за огромно съжаление, аварията проваля плановете ни за последна разходка из Маракаш.
Пристигаме към 22 ч., оставяме раниците в хотела и се отправяме за вечерята, която е в едно местно ресторанче на площада Джамаа Ел Фна. Ястията вече са с типичните марокански подправки, т.е. доста люти. Остава ни единствено време за един финален пазар за подаръци от вече затварящите сергии в медината.
Вече минава полунощ и се отправяме към уникалния
който е един достоен завършек на тази вълнуваща мароканска приказка, в която ние сме главните участници. Хотелът се помещава в малка къща от 17-и век. Обзавеждането и разположението на стаите те пренася в един съвсем различен свят. Заключването на вратата на стаята става с катинар, а самата врата е като на двукрилен гардероб. На вътрешната стена пък има декоративни прозорчета с решетки и дървени капаци, които гледат към площадката на етажа и съседните
няколко стаи. За баните няма врата, а само завеса. В някои от баните дори има и прозорец, през който гостите могат да наблюдават и без да искат какво става вътре.
След кратки разяснения за утрешния план на прибиране, отправяме се по стаите, за да стягаме багажа и лягаме. Последен сън на мароканска земя!
Ден десети
Тази сутрин е тъжна. И въпреки приятнатаобстановкана терасата на хотела, където ни чака закуската и откъдето се наслаждаваме на Маракеш отвисоко, настроението не се подобрява особено. Музиката пък ни осигурява Момчил, който изпълнява няколко рок-парчета на една от китарите, които висят по стените.Часът е вече 9 и е време за тръгване. Настъпи денят, в който казваме ЧАО на Омар и Мароко с надеждата един ден тази приказка да се повтори.
Отново сме на летището в Маракеш, откъдето ни чака дълго прибиране към родната България. Чао, Мароко,и до нови срещи!
Край
Автор: Ирина Салчева
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Мароко – на картата:
Мароко
/Поглед.инфо/ Само България успява да бие Великобритания по пристрастяване към телевизията, пише британският вестник The (Daily) Mail ("Дейли мейл").
Масивен инфаркт е покосил 44-годишния инженер Цветан Нейков - брат на актьора Любо Нейков. Това съобщиха близки до семейството на...
Безскрупулен единак и зъл гений. Така в ъндърграунда описват 29-годишния Асен Колев-Хастара. Легендарният автокрадец няма много приятели,...
/Поглед.инфо/ „Къде си, бе, българин? Хайде изчезвай от Клиниката по хематология! Ходи да се лекуваш в София!".
/Поглед.инфо/ През 2012г. за трета поредна година България се е наредила на първо място в света по „страдание”, посочва проучване на Gallup International (Галъп интернешънъл).
/Поглед.инфо/ През 2012г. за трета поредна година България се е наредила на първо място в света по „страдание”, посочва проучване на Gallup International (Галъп интернешънъл).
Няма как да не ти се свие сърцето, когато погледнеш безкрайната опашка от възрастни хора пред социалната кухня. Хората стоят и...
Предколедно групите, източващи банкомати, са ни приготвили нова изненада. Нововъведение, използвано от крадците, им помага да припечелят...
Юлия Георгиева Фото Румен Сарандев 400 варненци на ръба на оцеляването всеки ден ще получават купа топла супа и парче хляб през...
Поради аварии днес без вода ще останат абонатите в района на горната зона на кв.Виница до 19 часа Припомняме, че във връзка с плановия...
Халфът на Черно море и националния отбор на Черно море Георги Илиев заяви, че правилната селекция и добрата работа на треньора Георги...
Парламентът ще заседава извънредно. В дневния ред на заседанието е предвидена една-единствена точка - обсъждане на второ четене на...
Овен Засилват се маниакалните депресии, обърнете внимание на близките с проблеми. Ден на призив, отворени са каналите към други светове....
Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа към 31 октомври 2013 г. е отрицателно в размер на 443,0 млн. лв. ...
14 и 15 декабря танцевальная компания SaltCreekBallet представляет бессмертный балет П.Чайковского “Щелкунчик”. Он поставлен выпускниками Вагановского училища (ныне – Академия русского балета имени А.Вагановой), бывшими солистами балета Малого (ныне – Михайловского) оперного театра, педагогами-балетмейстерами Жанной Дубровской и Сергеем Казадаевым в лучших традициях русского классического балета. В спектакле принимают участие ведущая солистка Бостонского балета Миса Куранага и солист Хьюстонского балета Илья Казадаев, а также студенты Школы при Salt Creek Ballet. Миса Куранага родилась в Осаке (Япония), училась в Школе американского балета в Нью-Йорке. С 2003 года – в компании Boston Ballet, ...
The post Най-полицейските държави в света според Блумберг. България на осмо място appeared first on ExtremeCentrePoint.
2004 - 2018 Gramophon.com