/Поглед.инфо/ Украйна може да си върне статута на ядрена държава в отговор на действията на Русия в Крим, предупреди във Върховната Рада в Киев депутатът от националистическата партия “Свобода” Михаил Головко, пише "24 часа".
Ето за такива неща си заслужава да се живее! Ок, не само за такива, но това което искам да кажа, е че трябва, просто трябва да отделиш от ценното си време за тези малки сладки, лепкави удоволствия. Дори за твоя изненада, кексчетата със супер лесния тофи сос ще бъдат в чиния пред теб, още преди да се усетиш. Една от най-хубавите черти на британските sticky toffee puddings е, че могат да се ядат топли, полети с топлия сос. Но само могат, защото и охладени до стайна температура или дори на следващия ден те са все така сочни, пухкави и лепкави.
Преди да ме обвиниш в писане на глупости, искам да ти кажа, че малко импровизирах по рецептата. Но само малко. О, да, има десетки варианти на лепкавите тофи пудинги и нека ти покажа моите фаворити. Това са вариантът на Джема, която винаги е забавна във видео рецептите си и вариантът на Стефани от joyofbaking.com, от която най-накрая разбрах защо се добавя сода бикарбонат при фурмите. В някои рецепти, като моята например, дори содата се вари заедно с фурмите. Какъв е смисълът? Не загубва ли содата свойството си да набухва, след като вече един път е накарана да отдели въглероден диоксид? Не знаех защо се прави това, но следвах рецептата. Нали затова е рецепта, за да се спазва. Когато разбрах, че содата се добавя за да омекоти по-твърдата външна част на фурмите си помислих, че това може да се избегне, още повече че дъхът на сода се усеща в топлите кексчета. Слава Богу, само докато са топли. После металната миризма изчезва.
В двете видеа ще забележиш различен подход към фурмите. В първото те са смлени, докато във второто са нарязани на малки парченца, които се смесват със сода и се заливат с вряла вода, за да омекнат. Тук няма грешен метод, всичко опира до твоето желание, макар че, все пак си мисля, че тази сода може да се избегне. Къде са фурмите в моята рецепта, ще попиташ. Ами няма ги. Замених ги със сушени сини сливи, към които добавих сода, но вече си мисля, че това е напълно излишно. Добре, това го оправих, поне за себе си. Обаче все още недоумявам защо британците наричат почти всичко пудинг. Варен крем, мус, въздушни кексчета, десерти, които се варят преди да се изпекат и разни други сладости, които се ядат горещи. И не само десерти. Но дори лепкавите кексчета да са се приготвяли на пара, в днешните рецепти съвсем не се иска това. Понякога даже не искам да ги мисля тези неща, по-важно е какво искам аз и какво мога да направя.
Мога. И ти можеш, защото е лесно. И тофи сосът е много лесен и познай какво? За него не се иска термометър, последователно добавяне на съставките и зорко следене на процеса. Нещата при този десерт се случват някак естествено с лекота, но ако ти кажа, че няма къде да сбъркаш, това не означава да не внимаваш какво правиш, нали?
Адаптирано с промени от книгата Step-by-Step Baking.
Ако досега четенето ти беше скучно, то аз имам нещо по-добро за теб и това са тези прекрасни малки кексчета. Сочни и пухкави, във вътрешността си дори наподобяват брауни, но по-лепкаво, завършени със сметаново-карамелен сос, в които танцуват обилно количество запечени орехи. Това е, което ти трябва – рецептата, без да умуваме откъде идва всичко и защо така се прави, то просто работи.
Разбира се, рецептата е успешна и с фурми (в оригинал) вместо сушени сини сливи. Те са едната промяна, която направих. Другата е добавянето на запечените орехи в тофи соса. Просто ми се искаше и нещо хрупкаво към пухкавите кексчета.
Посочените дози са за 6 порции.
За кексчетата:
За тофи соса:
Фурната се нагрява на 190°C. Подготвят се 6 тимбала (купички за крем карамел) с вместимост 200 мл, които се намазват с разтопено масло, включително и ръбовете им.
Сушените сини сливи се слагат в тенджерка със содата (ако се използва) и се заливат с водата. Слагат се на умерен към силен огън и се оставят да заврат. Варят се 5 минути и се оставят настрана да се поохладят.
Пюрират се заедно с течността, докато се получи гладка смес.
В купа се пресява брашното с бакпулвера и се добавят захарта, маслото и яйцата. Разбиват се с миксер докато се всичко се смеси.
Добавя се пюрето от сини сливи и всичко се разбива за кратко.
Накрая се разбърква внимателно с шпатула, за да се хомогенезира.
Сместа се разпределя в подготвените форми. Поставят се в тава за печене и се пекат в предварително нагрятата фурна за 25 минути.
Междувременно се подготвя сосът. Орехите се запичат в сух тиган на силен огън за 4-5 минути. Разбъркват се често. Оставят се настрана да се охладят.
В тенджерка се смесват захарта, маслото и сметаната. Загряват се на умерен огън докато сместа заври.
Разбърква се и се вари за 3 минути.
Изпечените и охладени орехи се нарязват на едро.
Сосът се отстранява от огъня. В него се добавят щипка сол и ореховите ядки. Разбърква се добре.
Изпечените кесчета се оставят за 3-4 минути във формите и тогава се изваждат от тях.
Оставят се върху решетка за да се охладят, ако няма да се сервират топли.
Сервират се залети с топлия сос.
Кексчета със сушени сини сливи и тофи с орехи е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
/Поглед.инфо/ Вече нееднократно ви разказахме как правилното хранене може да ви помогне срещу редица коварни заболявания. Плодовете и зеленчуците са доказан фактор в битката срещу болестите, но ето, че и един типично български специалитет може да има своето предимство в това отношение, пише likealady.com.
2004 - 2018 Gramophon.com