Мениджърът – футболните лидери споделят

http://smiling.webreality.org/blog/?p=7752

The Manager_Cover

Никога не бих си представила, че книга, свързана с футбола така ще ме увлече. Дори имах доста задръжки в началото. Нито “футболните” от заглавието, нито цветовете, нито снимката ми подсказваха, че тази книга е за мен. Но преди и с политика не си представях, че ще се занимавам някой ден, пък ето – ДЕОС.

Ключовата дума от заглавието “Мениджърът – футболните лидери споделят“, която ме накара да зачета книгата бе “лидер” и съм учудена защо книгата се казва Мениджърът, при положение че се говори основно за лидерство. Изключителни истории от реалния живот на футболни мениджъри и треньори, които с харизма, инстинкти, емпатия са успели да изведат отборите си към победа.

Книгата на Майк Карсън е завладяваща и поучителна, с много примери, за постижения, за пътя нагоре, за екипността, за ръководенето на екип в днешно време, за реалното лидерство, за разликата между мениджър и лидер, за успеха без да е заплатен със загуба на човечност.

Ролята на лидера … се отнася до създаването на условия за успех, като в същото време отговаря на множество очаквания, преодолява значителни препятствия, справя се с напрежението, оставайки винаги нащрек.”

“Просто правило – най-напред отборът, а после последователно всеки друг, който наистина се интересува от него.”

“Правех така, че всеки да се чувства важен, а това не беше лесно.”

“За да проработи един проект, отговорните за него хора следва да са обвързани с взаимно доверие и да не забравят, че в края на краищата са човешки същества, често подвластни и на емоциите на играта.”

“Споделянето на дългосрочна визия е надежден начин за установяване на трайна взаимовръзка.”

“Ясното разбирателство и точното разпределение на отговорностите са сред най-важните предпоставки за напредък.”

“Лидерът не може да ръководи успешно и авторитетно без необходимата подкрепа на структурите около него.”

“Лидерите, където и да било, трябва да създават чувство за принадлежност у своите отбори – принадлежност към нещо специално, съкровено, нещо голямо и трайно.”

Наистина доста ценна книга за ръководители на екипи, мениджъри в бизнеса и не само, лидери от всяко естество. Препоръчвам.

Цената на тока от АЕЦ - Русия : България = 1 : 4

http://gikotev.blog.bg/drugi/2015/07/27/cenata-na-toka-ot-aec-rusiia-bylgariia-1-4.1379397

На практика разликата в цените на електроенергията от атомните електроцентрали в двете страни е даже по-голяма, защото това сравнение, което ще видите за първи път в живота си ще засегне само т.нар регулиран пазар, т.е. цената на продукц...

Компромисът на последния автобус

http://feedproxy.google.com/~r/komitata/~3/IIojgTYgy2k/blog-post.html

разпокъсани размисли след „историческия компромис“

Поемам риска да кажа няколко изречения по историческия компромис, тоест по конституционните промени, договорени между РБ, ГЕРБ, ПФ и ДПС.

Първо, за него (за тях) може да се говори само в условно наклонение. Ако депутатите натиснат копченцата в пленарна зала така, както са обещали, само тогава този компромис ще е факт и ще можем да оценим ефекта му (им) върху българското общество. Засега можем само да теоретизираме.

Второ, благодарен съм на Евгений Дайнов, който спомена историческия прецедент:
От два дни чакам някой журналист да свърши журналистическа работа, ама както често се случва - налага се аз да играя журналист.Та, слушайте. "Исторически компромис" (Compromesso storico) е лансиран през 1973 година от лидера на Италианската комунистическа партия Енрико Берлингуер и лидерите на Християндемократите, вкл. Андреоти и Алдо Моро. Същината на компромиса е партията на Берлингуер да престане да седи в изолатора на политиката и да бъде допусната в нея; от гледна точка на християндемократите, идеята е комунистите да бъдат цивилизовани о откъснати от Москва чрез вкарване в реалната политика - на компромисите. Да, ама крайно левите веднага изригват, обявяват въоръжена борба срещу "предателството", отвличат Алдо Моро и го убиват.Не, че нещо, ама поне най-новата история трябва да се знае. Барем за контекст. Дано да не се повтори историята с Алдо Моро (от фейсбук)
В български условия това означава следното – ДПС беше пуснато от политическия изолатор, в който беше натикано след оставката на Орешарски и директно му беше прелято доверие от РБ,  жива кръв, за да подкрепи конституционните промени. Така стигнахме до парадокс – депутати, искали 2 години оставката на Делян Пеевски и самият Делян Пеевски да подпишат толкова важен законопроект, който поне на теория трябва да бъде стъпка от верига събития, които да изправят същия Делян Пеевски и голяма част от хората около него пред правосъдието.

Можеха ли РБ да действат по друг начин? Можеха, примерно, да откажат да подпишат компромисен законопроект, да излязат от правителството, да спечелят още поне 10% доверие и да отидат наесен на избори 2 в 1 (парламентарни + местни), а през октомври да влязат още по–силни в Народното събрание, където да започнат наново.

Два са недостатъците на този вариант – избори можеше и да няма (в парламента е пълно с партии и депутати, които знаят, че тоя мандат им е за последно), а да има само преструктуриране на мнозинството, т.е. ДПС и остатъците от БДЦ официално да заемат мястото на РБ, и така формираното ново „мнозинство на националното спасение“ да изкара до изборите през 2018г.,  и второ, също важно, – със сигурност поне една година щеше да бъде напълно изгубена за реформи, а може би и повече.

Този вариант правеше много вероятни и нови масови протести (не че са нещо лошо).

РБ се решиха на по–тежкия за тях вариант, да направят жертва и да пуснат ДПС от изолатора (това е същината на компромиса), но да придвижат реформата с една малка стъпка напред.

Не съм компетентен по конституционно право, за да оценя предполагаемия ефект, но изчетох внимателно всички анализи на авторитетни говорители за постигнатото, и като че ли повечето се обединяват около идеята, че предлаганите промени са изключително политическо постижение, но недостатъчни (първа стъпка).

Приблизително в този дух е и изявлението на „Протестна мрежа“:
Промените в Конституцията са слабо лекарство за болното българско правосъдие.

Затова и следните въпроси продължават да висят:

  • Вече възможно ли е да се появи прокурор, който да издърпа ушите на лошите и корумпираните? 
  • Ще започне ли реално борбата с корупцията и зависимостите? 
  • Достатъчно ли е с тези промени в конституцията и с допълнителни промени в законите да се постигне реален напредък?

Доста вода ще изтече, преди да можем да отговорим категорично. Промените в Конституцията трябва да минат през две гласувания в пленарна зала и да издържат и евентуална атака в Конституционния съд. Освен това, трябва да бъдат гласувани и множество съпътстващи поправки в закони, отнасящи се до правомощията на съдебната власт и до борбата с престъпността и накрая –трябва да има налице достатъчно компетентна и волева администрация, за да ги задейства.

Твърде много условности, над които виси въпросът – а ако по пътя се направят много компромиси, дали няма да го ручаме жабчето напразно? Дали промените няма да се обезмислят по пътя?

Такава вероятност съществува и най–добрият лек срещу нея е будното и бързо реагиращо гражданско общество.

В момента две формации на гражданското общество са свръхактивни по темата – „Протестна мрежа“ (ПМ) и „Инициатива Правосъдие за всеки“ (ИПВ). (Може би има и други, извинете ако съм пропуснал)

Постигнатият компромис беше тежко изпитание за ПМ. Единственото, което стана кристално ясно след него, е че ситуацията е навлязла в нов етап. Съвсем естествено, появиха се гласове на скептици и оптимисти. От фразата „недостатъчно добри промени“ скептиците наблегнаха на „недостатъчно“, а оптимистите на „добри“ промени.

Веднага се появиха и критици отвън, които заявиха, че „Протестна мрежа“ вече се е превърнала в неявен политически субект, навлязла е в реалната политика с компромисите и вече не е носител на чистите си идеали (намеквайки, че е време за нещо да я замести?).

Протест за оставката на главния прокурор Цацаров, 14. юли 2015г.

„Гладна кокошка просо сънува, другари“, бих репликирал аз. Иска ви се. „Протестна мрежа“ е мрежа, среда, което означава че дори на някой да му скимне да се отказва, или нарочените за лидери да тръгнат да правят компромиси, има достатъчно други, които няма да са съгласни и посоката ще бъде запазена.

Крайните цели на ПМ –  изваждането на мафията от властта, справедливото правосъдие, свободните медии, честните конкурси, бизнесът без политически чадъри, си остават и няма да мирясаме и да спрем натиска докато в България не постигнем някакви приемливи стандарти в тия области.

ИПВ също се състои от достатъчно решителни хора, за да вярвам, че и те няма да отстъпят.

Дори и двете структури от утре да изчезнат, ще се намерят достатъчно граждани, които да се самоорганизират, както показаха протестите от 14. и 22. юли.

Мога да оприлича постигнатия компромис на автобус, който пътува за депо – шофьорът е неприятен и ще ни остави 3–4 спирки преди нашата, но ще можем да се приберем още тази вечер. Другият вариант е да чакаме до сутринта.

Кой е по–добрият вариант? Аз традиционно съм оптимист, и съм положително настроен, но вие вижте, преценете сами. През нощта могат да ни намушкат или ограбят, а на сутринта може да е твърде късно.

А защо закъсняваме толкова много? Не знам, но в първия си мандат ГЕРБ разполагаше с конституционно мнозинство и не се възползва от него.

Случващото се сега е поправителна сесия, след много, много скъпи частни уроци.

Протест за гласуване на законопроекта, на министър Христо Иванов. 22. юли 2015г.

За любопитните – импровизираният разговор на Лютви Местан с активисти на „Протестна мрежа“ и Инициатива „Правосъдие за всеки“:


 „Протестна мрежа“ застава зад правото на своите членове да задават въпроси на политиците, които са отговорни за реформата или за нейното осуетяване.

ИзПодТепето с Пламен Асенов: ЧЕТИРИТЕ КОННИКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ АПОКАЛИПСИС /част втора/

https://asenov2007.wordpress.com/2015/07/27/%d0%b8%d0%b7%d0%bf%d0%be%d0%b4%d1%82%d0%b5%d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%be-%d1%81-%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d0%bd-%d0%b0%d1%81%d0%b5%d0%bd%d0%be%d0%b2-%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5-2/

Казват, че в момента Европа е изправена пред четири основни кризи, които могат да унищожат или поне да върнат назад европейския проект.
Както писа Пол Тейлър от Ройтерс, „единството, солидарността и международната репутация на ЕС са изложени на риск заради гръцката криза, ролята на Русия в Украйна, опита на Великобритания да промени взаимоотношенията си с блока и имиграцията през Средиземноморието”.
Деликатно ги описва, човекът, но все пак според него тези четири кризи са здраво свързани и преплетени, така че погрешният подход към една от тях може да утежни ефектите от останалите и да усложни още повече решението им.

Миналата седмица, в първата част на този текст, изяснихме основните силно негативни ефекти, с които е свързано евентуалното излизане на Великобритания от Европейския съюз. Стигнахме и до въпроса за тъй наречената „имиграция през Средиземноморието”. Тази имиграция, при която хора от различни арабски и северноафрикански страни по суша, въздух и вода търсят убежище в спокойна, толерантна и цивилизована Европа, е налице отдавна. Тя обаче се засили през последните години заради сътресенията, които преживява мюсюлманският свят.
Първо, в него бурно се развиха радикални групировки, които под булото на исляма си поставят различни цели, но работят за постигането им с едно и също средство – тероризъм.
Второ, ред ислямски държави се оказаха напълно неспособни да се справят както с тероризма, така и с другите социални, икономически, политически, ако щете и морални проблеми, които съществуват и отдавна се трупат в самите тях.
Трето, за засилване на имигрантския поток към Европа непосредствена роля изиграха събитията и резултатите от тъй наречената „арабска пролет”. Поредицата спонтанни „революции” в различни арабски държави, наречени с това общо име, всъщност доведоха до различни и противоречиви резултати.
Един от общите ефекти от всичко това обаче е именно стремежът на все по-големи маси хора да се махнат от местата, където идиоти постоянно водят войни, малоумници гърмят бомби всеки ден, тъпанари с автомати пречат на хората да правят нормална политика и на обществата да водят нормален живот, говеда учат всекиго как да живее, а ако не иска – убиват го с камъни или с нещо друго, все едно.
Както писах миналата седмица, според мен въпросът за имиграцията през Средиземно море всъщност е само един епизод от войната, която ислямският тероризъм започна срещу цивилизования свят с атаката в САЩ на 11 септември 2001 година. Мнозина и досега се опитват да я представят като война на цивилизациите, но тя всъщност не е такава. Това е война на простотията срещу ума, на наглостта срещу толерантността, на ненормалниците срещу нормалността, на беззаконието срещу закона, на безправието срещу правата…..
Такава е тази война.
Да, правилно се досетихте, като цяло тя включва не само „идеологията” на ислямския тероризъм – ако и доколкото при него изобщо може да се говори за идеология, а не просто за първична омраза, която иска да унищожи цивилизования свят, защото не го харесва. И защото със самото си съществуване той пречи на диващината.
Това с ислямският тероризъм е само най-видимата част, то е повърхността на нещата в момента. Но всъщност силите на злото включват и такива човеконенавистни идеологии като фашизма, комунизма и други „изми”. Всички те са смесени по безподобен начин, трудно е да ги различиш една от друга. В исторически план обаче, особено ако говорим за времето след Втората световна война, е ясно, че именно комунистическата система и нейните спецслужби създадоха взривоопасната смес от безмозъчни, но добре обучени убийци, които вилнеят по цял свят. А сегашните им руски наследници в Москва, макар и с по-малък капацитет, поддържат достойно традицията, наследена от съветско време.
В тази традиция се включва кой ли не.
Тук са разните африкански, азиатски и кубински убийци и терористи, които през 50-те и началото на 60-те години надяваха маските на тъй наречената антиколониална или национално-освободителна борба. По-късно се мина през европейското левичарско движение, което, особено през 60-те, опита да подрие устоите на континента. Не бива да се забравя директната съветска подкрепа за черните терористи на Арафат, за „Червените бригади” в Италия, за „Фракция Червена армия” в Германия, за Карлос Чакала. И досега сме свидетели и как Москва, независимо дали като комунистическа или „демократична” столица, не спира да подкрепя най-античовешките и терористични режими в света – Северна Корея на клана Ким, Иран на аятоласите, Ирак на Саддам, Сирия на Асад, Либия на Кадафи…..
Как пък веднъж не се объркаха тези хора да подкрепят нещо истинско, нещо, стъпило на пътеката на мира, демокрацията, разума, добросъседството…..
Така или иначе, смятам, че днешната арабска имиграция е епизод от войната на тероризма срещу демократичния свят, независимо дали терористите съзнателно я предизвикват и подклаждат или не, дали се инфилтрират чрез нея или не. Тази имиграция е опасност сама по себе си, макар да съм сигурен, че огромната част от бежанците са най-обикновени, мирни хора, които просто искат да живеят нормално.
И точно тук идва големият проблем. Той не просто съществува, а се използва и за множество спекулации по темата.
Защото всъщност дори слепият може да види, че като цяло представата на тези нормални бежанци за нормален живот е съвършено различна от европейската. Нещо повече, не просто представата, а част от принципите и законите, по които се изгражда и на които се подчинява техният нормален начин на живот, са абсолютно несъвместими с нашите норми. Няма да давам примери, това само ще затлачи разговора, пък и всички добре знаят поне част от тези разлики.
Важното е друго – така започват все по-усилено да се смесват два на практика непримирими свята. Тези светове са като взрив от две химически течности – докато са разделени, са безопасни, когато се смесят и сместа надхвърли определен обем, няма нужда дори от детонатор, „голямото Бум” си става само.
Това е истинският проблем с „имигрантите през Средиземноморието” , който Европа не забелязва или се прави, че не забелязва. Затова през последните седмици вместо да се договаря за квоти – коя държава колко души да приеме, ЕС би трябвало първо да се договори за принципи – при какви условия тези хора изобщо ще бъдат допускани в Европа.
Знам, ще ме обвините в човеконенавистничество. Само че нямам предвид онова, което си мислите.
Просто смятам, че по някакъв начин всеки човек, който влиза в Европа и иска мирен живот в общество, което зачита неговите права, трябва да има пълната готовност да спазва тукашните европейски закони и правила, с други думи – да зачита правата на домакините. Иначе цялата работа излиза малко абсурдна, щом в един момент гостът започне да дава акъл как да си наредим мебелите и да има претенции за допълнително супа, след като тя не стига за някои от децата на домакините.
Чрез договорите си за присъединяване, постигнати след дълги преговори и процедури, ние, българите, ние, румънците, ние, поляците, ние, народите от Източна Европа, точно това направихме – като преминахме през доста усилия и строг контрол, постигнахме максимално възможното сближаване на нашите собствени закони и правила с европейските. Сега за всеки е ясно, че тук имаме свобода на словото например и ако като общество и държава започнем да нарушаваме това базисно право, ще ядем шамари от европейските ни партньори.
Питам – защо за цели народи това съобразяване с правилата да важи, а за отделни хора или групи, които идват отвън, това да не важи?
Защо те могат да смятат, както често става, че ние, европейците, трябва да зачитаме техните права, защото това е наш цивилизационен принцип, а те самите не са длъжни да зачитат нашите права, защото това си е техен цивилизационен принцип?
Няма такъв филм, драги. Е, добре, де, все още го дават, но скоро вече не би трябвало, защото ако продължим да го прожектираме, лентата му ще се подпали и ще изгори целия киносалон.
В това отношение нещата с имигрантите са много подобни на случая с Гърция. Точно както гърците изнудват Европа във финансовата сфера, така пък гостуващите ислямски общности в Европа я изнудват на плоскостта на морала и принципите. Дългосрочното поддаване и на едното, и на другото изнудване е възможно най-лошият вариант на реакция за нас самите. Затова и неведнъж докато гръцката криза беше в най-големия си разгар, много разумни европейци призоваваха и продължават да призовават за разум и категоричност.
Не бива да се преговаря с терористи, защото това веднага увеличава техните апетити и техния брой. Не бива да се преговаря също с някой, който ти извива ръцете за пари, а после нарича теб терорист, задето си му ги дал. Но пък не му даваш още, докато не върне предишните.
В момента Европа има нужда от нов Чърчил, демократичен политик, който да ни върне здравия разум и чрез него да спре пълчищата от глупост и наглост, които ни превземат отвътре и отвън и искат да провалят живота ни.

/Следва продължение/

Забележка:
Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес http://www.passenov.wordpress.com


Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване