Превод от електронното издание "Всички за Сирия" на статията на журналиста Фауаз Таллу, публикувана на арабски език на 31 август 2015. Някои казват, че да си бежанец в Европа е благодат. Но други виждат само опасности от пристигането там и ще ти кажат, че е божие наказание и че са безумци тези, които пътуват за Европа, и залагат всичко на една карта. Ще ти кажат, че положението в освободените райони не е толкова лошо, че са живели сравнително Повече [...]
Едва освободила се, поне временно, от гръцката драма Европа отново затъва в управленска криза. Сега причината е в увеличаващите се потоци от имигранти и бежанци. Надеждите на политиците, че проблемите ще се разминат не се сбъднаха и отново под натиска на обстоятелствата ще трябва да търсят решения. Този път обаче ще е още по-трудно от кризата в еврозоната.
Докато подготвях материала "ЕнерГЕПИйна калинка №1 в кабинета Борисов №1 - документи" се натъкнах на новина, която не се сдържам да споделя с вас. Оказва се, че не само през първият си мандат, но и през настоящият той (ББ) пост...
Продукти:
400г бутертесто
400г сини сливи
½ ч.ч. захар
1ванилия
1ч.л. канела
щипка кардамон
щипка сол
1- 2с.л. краве масло
Приготвяне:
Сладките пити са ми любими, защото обичам съченание на тесто с плодове. Приготвям ги за близките си или, когато очаквам гости. Понякога тестения ми слой е пандишнаов, но за днешната рецепта избирам маслено, многолистно тесто. Измивам сините сливи. Срязвам на две и почиствам костилките. Размрязявам тестото. Разточвам леко. Премествам в правоъгълна тава. С част от бутертестото облепям отвътре околния ръб на съда. Редя плодните лодки върху тестото. Смесвам захар, канела, ванилия, щипка кардамон и сол. Поръсвам плодния слой с пикантно- сладката смес. Поливам на зиг-заг с разтопено, краве масло. Пека на умерена фурна, четиридесет минути. Оставям да изстине. Режа на парчета. Севрирам с топка сладолед, заквасена сметана или маскарпоне.
Снимките на 3-годишния Айлан Кюрди, които обиколиха света
Войните в Близкия изток лишават 13 милиона деца от образование
Жените са мнозинство в правителството на Франция
„Трябва да се положат всички усилия, за да може по-скоро да получим положителни резултати и да свалим санкциите“.
И още:
„Санкциите са патологията на международните отношения и на никого не са нужни“, заявил още Коцев, който изразил надежда, че България да създаде газов хъб заедно с Русия.
Къде тук виждате противоречие с тона и съдържанието на практически същите разсъждения от върха на държавата, изразявани досега от Борисов?
Малка подробност от пейзажа на посланическото нахалство е фактът, че този път той формулира познатата от думите на Борисов теза вече от името на посолството:
„Аз нямам никакво съмнение, че всички лица, в чиито ръце е този въпрос, работят сериозно. Убеден съм, че ще се намери правилното решение“, отзовал се той като ехо на Борисов по въпроса за бъдещето на „Южен поток“.
Този шум се вдига около присъствието на Бойко (Коцев) на антивоенен фестивал „Тишина” в Самара. Типично: руските милитаристи и агресори организират…антивоенен фестивал. На него посланикът на една принадлежаща към двата западни съюза НАТО и ЕС държава демонстрира солидарност с агресорите и милитаристите, следвайки зададения от своя Голям началник в София тон през главата на явно бламирания в случая външен министър Даниел Митов, изолиран като солов играч в прозападното говорене ( заедно с президента Плевнелиев и военния министър Николай Ненчев).
Петата колона на Путин тук отдавна призовава Митов да бъде отстранен и ето че Коцев косвено решава въпроса като на практика го отстранява с изявата си, която демонстрира пред целия свят доминиращата линия Борисов-Коцев срещу маргиналната на Митов и Плевнелиев.
Дали пък това не е тъкмо провокация с цел да се види, че не Даниел Митов „кара влака” на външната политика и така да бъдат „умилостивени” началниците в Москва?
Или пък направо е опит Митов да бъде отстранен, като го сблъскат с Борисов, който трябва да избере: да си посипе главата с пепелта на собствените документирани изказвания в стила на посланика в Москва и да подкрепи Митов срещу нахалството на Коцев или пък да ( поне) да си замълчи, да остави Митов в унизителната позиция на бламиран външен министър и да предизвика оставката му?
Двамата Бойковци са си от един екип още от времето, когато деляха началнически постове в МВР:
Бойко Коцев беше зам.-вътрешен министър, а Бойко Борисов бе главен секретар на МВР по едно и също време. С решаващата дума на Борисов Бойко Коцев стана представител на България в ЕС в Брюксел, а през 2012 г. беше назначен и за посланик в Русия. Така че Митов „не върви” пред този тандем и тъкмо това явно иска да му покаже формално подчиненият му стар другар на Бойко Борисов.
Иначе Борисов избирателно се зъби на „ченгетата”, но само ако му пречат или си позволяват да му противоречат. Но за такива, като Коцев, Божидар Димитров и т.н., е покровител и съмишленик.
На теория съществува и вариантът Коцев да е получил вече „вкусно предложение” от Москва, в случай, че бъде отзован от поста и заменен с друг- нещо, което той си проси на висок глас. Пожарникарят ни обаче ще потуши и този пожар в името на основния приоритет. Той не е нито прозападната ориентация, нито съдбата на България, а неговата лична съдба на властник. В името на този висш интерес той би жертвал ВСЕКИГО, ако зависи от него.
Share on Facebook
Георги Боков (“Боката”) и Васил Коцев (“Чадърджията”) тези дни тракат възторжено с гнили зъби и тресат полуизтлели кокали в победен казачок: рожбите им напредват по служба!
И службата е все в полза на Матушката.
И на кремълското й свърталище…
Продължаваме с разходката на Цветан из Адриановата вила в Тиволи, край Рим – предишния път пристигнахме в Тиволи и вилата, а днес ще разгледаме навътре.
Приятно четене:
продължение
Друго живописно място е била гората на свещенната
където е ловувала богинята Артемида, пресечена от бурен поток представящ река Пеней, което не открихме днес.
Под земята императорът е изградил подземения свят на Хадес (където Орфей е слязъл да търси своята Евридика), до който се стигало през тунели от различни части на вилата. Оставихме влажните тунели на археолозите, с надежда те да открият статуя на тракиеца Орфей.
Едно от най впечатляващите съоръжения е
Това е кръгъл басейн с остров по средата заобиколен от колонада. Островът е бил достъпен с помощта на подвижен мост. Там вероятно се е намирало частното студио на Адриан, където той се е оттеглял от грижите за империята, за да се наслаждава на любимите си занимания: рисуване и архитектура
е най-известната сграда на вилата, но по времето на Пиранези тя е била напълно погребана. Той е изкопан едва през 1950г. Пиранези рисува големия купол с формата на чадър, толкова много обичан от император Адриан. Въпреки, че архитектът Аполодор от Дамаск нарича този тип свод тиква. Ние още можем да видим детайлите на стените, а на преден план две огромни парчета от свода, който е срутил върху земята
Как изглежда днес Канопуса след разкопките. На преден план е останало вече само едно огромно парче от свода. Пред този храм е изкопан 119x18 м басейн пълен с шарани и костенурки.
Canopo - Adrian's Villa, 00019 Tivoli Metropolitan City of Rome, ИталияЗа този „пещерен“ храм е докарана оригинална статуя на Серапис от Египет, която днес е във Ватикана.
Въпреки срутванията ние можем да познаем нишите в пещерата на Канопуса, която представлява дълъг тунел, пробиващ хълма.
Караитидите са наредени покрай басейна пред Канопуса
Под арките на Канопуса има амазонки и други елинистични герои
Седя и си мисля да попитам Арес, който е вдясно :
– Къде ли е погребан Антиной?
А той мълчи, може би за да не го обезглавят като съседите му
Еврика, може би в търбуха на крокодила?
In vino veritas! (Във виното е истината!) – заключи Дионис
В заключение трябва да споменем, че Адриановата вила и била използвана след смърта му от няколко императора като дори е била място за заточение на пленената сирийска царица Зенобия от Палмира. Но дойдоха варварите и счупиха ръцете на богинята на любовта и….
Паметникът на Маргьорит Юрсенар (Marguerite Yourcenar), която през 1924 г. посещава заедно с баща си Вила Адриана и започва да пише ,,Мемоарите на Адриан“ чак до 1951 г.
Аз дойдох ,
Аз видях,
Аз снимах и преснимах …
Благодаря Ви, че бяхме заедно с Адриан, Пиранези и Юрсенар!
Купуваме си билети по 1 евро за местния САТ автобус 4Х и продължаваме за вилата на кардинал д’Есте в Тиволи, където има още артефакти от Адриановата вила.
Писа грешният брат Цветан Димитров, Преображение, 2015
снимки: Цветан Димитров
Литература:
itinerary and images
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът
Други разкази свързани със Рим – на картата:
Рим
2004 - 2018 Gramophon.com