(http://patepis.com/)
Манастир Хорезу (Румъния)
Днес Цветан ще ни води до един румънски манастир – Хорезу.
Приятно четене:
Манастирът Хорезу
на Брънковяну
Хорезу (Horezu)
е малко градче на подкарпатския път Търгу Жиу – Ръмнику Вълчеа. В близките гори има много сови и градчето носи името на тяхният крясък: ,,ху-ху-рее-зу“.
Наперената гигантска статуя на
влашкия господар Константин Брънковяну
(Constantin Brâncoveanu; 1654 — 1714), стърчи в центъра на градчето. Наричан от турците „алтън паша“ заради корумпирането с жълтици на алчните турски чиновници. Васал на Високата порта,той лавирал между интересите на Русия, Австрия и Турция от друга страна. Преместил столицата на княжеството от Търговище отново в Букурещ, където построил двореца Могошоя в любимия си стил. После открил типография, където отпечатъл много книги на църковно-славянски, тогава официален богуслужебен език в оцелялите от турската експанзия Влашко, Молдова и Черна гора. През 1690г. като венец на своя стил ,,брънковяну“ той
основал своя манастир Хорезу или Хурези
Занаятите и търговията процъфтявали във Влашко. Затова Брънковяну приел сделката с лукавия султан да увеличи двойно данъците в замяна неговия трон да стане наследствен.
Днес Хорезу се опитва да е конкурент на нашия Троян със своята керамика и дървообработване. Моят колега Боян тества и одобри избора ми за якото трикрако столче.
Надписът над българската керамика е, че тя не се продава защото глазурата е с олово! Негативна реклама за нашите троянски грънци!
Не съм усетил вкусът на оловото в нашето гьовече, което ползваме в къщи, а за вкусът на сготвеното в румънско гьовече нямам мнение.
Спряхме край пътя при сергията на бай Данчо от Половраг. От него си купихме еко-мезе за домашната ни цуйка (троянска сливова ракия). На изхода от градчето направихме завой почти на 350 градуса и продължихме през вилната зона към манастира Хорезу
Horezu 245800, РумънияВляво е новата двуетажна гостоприемница-архондарика.Тя има 12 килии с парно и отделни бани. Местта са общо за 20 поклонника. За предварителна резервация звънете на тел.+40 250 86 00 71
Главната манастирска църква е посветена на ,,Св.Константин и Елена“. Нормално, все пак Констатин Брънковяну е бил кръстен на св. Константин
Главната църква (католикона) е обградена от жилищния корпус с килии, които са свързани с коридори и аркади. Между тях има стълбища и лоджии, поставени върху богато украсени колони в стил брънковяну. Вдясно се вижда входът на старата трапезария
На верандата спретнахме влашка трапеза. Каквото Бог дал или бай Данчо и бира ,,Noroc” (Наздраве) и ,,Чукач“ от румънския МОЛ. Дългото червено чушле беше много лют дар от монахините. За компенсация от тях имаше по една сочна попска круша.
Като примерни православни гости не нарушихме святата манастирска тишина с песни, макар да имахме достатъчно ноти
Луксозната килия за принц Чарлз беше на наше разположение за 100 леи. Чистота и тишина цареше тук.
Noapte buna! Лека нощ!
Сутринта се разбудих от ритмичните удари на манастирското клепало. Бърз душ и освежен бодро закрачих към църквата.
Дворът беше празен. Всички монахини бяха влезли в църквата на утринна литургия.Това ми даде възможност да направя спокойно няколко снимки на църквата: отвън в преддверието и вътре в притвора.
От църквата долитат ангелските гласове на монахините, затова леко открехвам вратата и влизам на пръсти в притвора
Под мъждукащата светлина на свеща са изложени за поклонение съкровищата на манастира- мощите на светиите
Това са мощите на св. великомъченик Теодор Тирон, оцелели след смърта му на кладата. Амин!
Този богато украсен саркофаг с акантови листа е бил подготвен за ктитора, но за съжаление е останал завинаги празен. Защо?
За своите заслуги Константин Брънковяну към православието (като св. Петър Цетински) бил отличен с орден св.Андрей от руския цар. Но неправителствените организации го обвинили за руски агент и той се принудил да върне ордена. Новият султан Ахмед III изпратил аскер да го арестува и заедно със синовете и съветника ги хвърлили в истанбулския зандан Еди куле.Там той бил разследван 4 месеца да каже къде е скрито златото. Но курумпираните от него турци се застъпили пред султана и той му предложил да докаже верноста си към него като приеме исляма. Настъпило време разделно.
Пред погледите на посланиците на Великите сили Константин Брънковяну гордо отказъл, но турците му дали още време да размисли, докато отрязали главата на съветника му.Той отново отказъл и тогава тези ислямисти отрязали главите на синовете му и накрая резнали и неговата глава. После главите им били набити на пики и изложени на входа на Сарая. Труповете им били хвърлени в Босфора, но били тайно извадени и погребани от нещастната му съпруга Мария. За да не бъдат опозорени от турците, телата им били погребани на скрито място в Букурещ в църквата на св. Георги Нови.
Чак в 1914г. бил открит надгробният надпис след почистването от восъка на стар свещник. Така и тези свети мъченици Брънковени са били тайно погребани също като Левски. Всичко това е нещо обикновенно за „присъствието“ на османския халифат на Балканите.
Една вечна мъждукаща светлина на кандило срещу стенописа ни напомня за нещастния монарх с многобройната си челяд от четирима сина, седем дъщери и съпругата му Мари(й)ка.
От 1992г Константин Брънковяну заедно с четирите си сина Константин, Стефан, Раду и Матей. и финансовия си министър Шербан Кантакузин са почитани като великомъченици за православната вяра на 16 август от Румънската православна църква. Амин!
Ажурната дърворезба на иконостаса е позлатена. Вляво е иконата на св.Прокопий, чийто мощи са положени при основаването на манастира от св. Константин Брънковяну
За мое съжаление нашия св. Прокопий Варненски е друг светец, различен от този римски воин светец просиял векове по-рано!
В манастирският двор запалихме по една свещ за нашите близки. От новата трапезария вляво замириса на пресна мамалига ку брънза (качамак със сирене)- обичайната закуска за румънските монахини.
Скромната закуска беше приготвена за гостите: горещо кафе в термос и вкусни маслени бисквити. Благодарим! Vă mulțumim!
Болничната църква ,,Възнесение Богородично“ на която е ктитор Марика, съпругата на Брънковяну е зад стените на манастира
В нея е стенописът с оригиналната тема ,,Истинския живот на един монах“
На връщане минахме покрай старият хамбар, където нощем совите ловят мишки. На близо останаха още два скита
Накрая една снимка от поклонението ни в манастира Хорезу. За този обект на световното културно наследство ЮНЕСКО казва, че той е ,,най-красивия и най-фин екземпляр на румънската архитектура“.
Боже пази България и Румъния!
Писа грешникът Цветан Димитров, Игнажден, 2015.
снимки: Цветан Димитров
Литература:
1. Teodor Danalache, Manastirea Hurezi, crestinortodox.ro
2. Teodor Danalache, Mormantul Sfantului Constantin Brancoveanu, crestinortodox.ro
Автор: Цветан Димитров
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Другата Румъния – на картата:
Другата РумънияСвързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2016/02/23