Академическият ексорцизъм в отделни университети

http://feedproxy.google.com/~r/blogspot/JTvzU/~3/6awV0UinVls/blog-post.html

(фри)волен  превод от руски

Не съм сигурна комично ли е или е трагично, когато решавайки да си прочистиш душата, съзнанието и де що ти се е омърляло с малко Пратчет, се окаже, че си се набутал обратно в собствената си действителност. Но както е речено по-надолу: "Нас е трудно да ни влачиш, да се бутаме можем и сами." :) Е, поне вече знам къде са измислили системите за управление на качеството. :) Тъй също ме напомня тоя текст, че понякога ми се иска да знам какво работят, ако не Главните, то поне някои По-Обикновени Философи, но съдейки и по текста тая информация не се извлича лесно.
А, да, заглавието май няма много общо с оригиналното, но ми хареса как звучи руската интерпретация. То и останалото не е доказано колко общо има. Така че, ако сте фенове на фен преводите на фен преводите, забавлявайте се! Ако не, мен и без това ме няма, не мисля да го изживявам. ;)

Беше четвъртък следобед. Членовете на съвета на Невидимия Университет, най-старото и престижно магическо учебно заведение в целия свят на Диска, обичаха да се събират в четвъртък следобед. Залата за Събрания, където можеше да се полюбуваш на витраж, изобразяващ Архиканцлер Сломан, осенен от Специалната Теория за Слуд, беше топло и уютно местенце, още повече там винаги можеше да разчиташ на среща с чашка чай и парче шоколадов сладкиш в четвъртък следобед. Под клюмането на островърхи шапки безжалостно отмятаха дневния ред с дължимия фалш и прикрити прозявки.
Когато до срещата със сладкиша кажи-речи не беше останало време, Архиканцлер Муструм Ридкъли почука по протритата кожена тапицерия на стола и каза: „Още едно въпросче от дневния ред, господа. Съдейки по всичко, лорд Ветинари, нашият милостив владетел, счита за нужно да ни подложи на малък … тест. Напълно възможно е  да сме му досадили по някакъв начин, да сме направили някой малък гаф …“
-          – Става въпрос за Възможната улица, нали? Още не се е намерила? – попита Деканът.
-          – Не, с тази улица всичко е наред. Тя се е преместила само временно. Сигурен съм, че времевият континиум ще я догони още в четвъртък, не по-късно. Чиста случайност, която не можеше да не се случи.
-          – Е, просто да седим и да чакаме да настъпи таумически разряд, който вече е станал, само защото си казал, че не може да стане по никакъв начин ….
Деканът видимо се забавляваше.
-          – Господин Декан, продължаваме нататък, а това ще го оставим, - отряза Архиканцлерът. („Да продължиш нататък, а това да го оставиш“ беше политически термин, който означаваше „направих нещо, за което следва горчиво да се срамувам, ако вече не ми е хвръкнала главата, така че най-добре да замажем въпроса преди народа да се е развълнувал“.)
-          – Ще разрешите ли, Архиканцлер? – попита Пондър Стибънс, който оглавяваше Факултета по Необмислено Приложена Магия, а беше също и прелектор на университета, което означаваше „този, на когото натрисат всякаква гадна работа“.
-          – Да, Стибънс?
-          – Може би трябва да оставим това преди да продължим нататък, сър? Така ще сме го оставили по-далеч, когато вече сме се придвижили.
-          – Чудесна идея, браво! Задвижи го, - каза Ридкъли и отново погледна зловещата светлокафява папка, лежаща пред него.
-          – Господа, както и да се е случило, Негова Светлост е назначил господин А.Е.Песимал, за който нищо не ми е известно, като инспектор по работата на университета. Неговата задача, предполагам, се заключава в това с шутове и крясъци да ни набута във Века на Плодовия прилеп.
-          – Това всъщност беше миналия век, Архиканцлер, - отбеляза Стибънс.
-          – Е, какво пък?! Нас е трудно да ни влачиш, да се бутаме можем и сами, - каза Ридкъли. – Той внесе няколко … малки предложения за подобряване …
-          – Вярно ли? Сега ще се повеселим! – възкликна Деканът.
Архиканцлерът избута папката вдясно от себе си и каза:
-          – Думата е Ваша, Стибънс.
-          – Да, Архиканцлер. Хм. Благодаря! Ъъъ… Както знаете градът никога не ни е облагал с данъци …
-          – Доколкото там са наясно какво ще се случи, ако опитат, - злорадо отбеляза Деканът.
-          – Да, - отвърна Стибънс, - макар че не. Боя се, че времето, когато малко преобразяване или двойка огнени кълба са били достатъчни, е отминало. Няма да е лошо да разгледаме предложенията на господин Песимал …
Магьосниците свиха рамене. Това в крайна сметка можеше да запълни времето до поднасянето на чая. Особено се открояваше библиотекарят, който бидейки орангутан не можеше да се свие толкова колкото другите.
-          – Преди всичко господин Песимал се интересува с какво се занимаваме тук.
-          – Да се занимаваме? Че ние сме водещото магическо учебно заведение! – възкликна Ридкъли.
-          – Да, но преподаваме ли?
-          – Разбира се, когато нямаме друг избор, - отвърна Деканът. – Показваме им къде е библиотеката, бъбрим си понякога с тях и даваме дипломи на оцелелите. Ако някой има проблем, вратата ми винаги е отворена, образно казано.
-          – Образно казано? – попита Стибънс.
-          – Да. В действителност е затворена, разбира се. Да не би наистина да искаме да се сблъскаме с тях?!
-          – Стибънс, обяснете му, че не правим нищо, - каза Професорът по Съвременно Руносложение, - ние сме учени.
-          – Ха, интересен въпрос наистина, - каза Ридкъли и намигна на Стибънс. – Например Вие, Главният Философ с какво се занимавате?
Сянка на безпокойство легна на лицето на Главния Философ.
-          – Ами-и-и, ъъъ … - каза той, като си прочисти гърлото, - длъжността на главния философ в Невидимия Университет традиционно …
-          – Да, но какво правите? И правихте ли го последните шест месеца повече, отколкото през предишните шест?
-          – Като задавате такива въпроси, Архиканцлер, позволете ми да се поинтересувам пък Вие с какво се занимавате? – раздразни се Деканът.
-          – Аз администрирам – спокойно отвърна Ридкъли.
-          – Тогава трябва нещо да вършим, за да има какво да администрирате.
-          – Подобни забележки подриват основите на бюрокрацията, Декан, затова ще се направя, че нищо не съм чул.
-          – Виждате ли, господин Песимал се интересува защо не публикуваме отчети за резултатите … ъъъ, от извършената от нас работа, - каза Стибънс.
-         –  Не публикуваме? – повтори Професорът по Съвременно Руносложение.
-          – Резултати? – не разбра Завеждащият Катедрата по Неопределените Изследвания.
-          – Уук? – уточни Библиотекарят.
-          – Колежът Браснек сега публикува свой Журнал по Неопределени Изследвания четири пъти в годината, - смирено каза Стибънс.
-          – Да. В шест екземпляра, - уточни Ридкъли.
-          – Никой уважаващ себе си магьосник няма да  тръгне да разказва на другите за плановете си – възмути се Професорът по Съвременно Руносложение. – Освен това, как може да се измери мисленето? Може да се преброи колко стола е издялал дърводелеца, но как ще изчислите колко е мислил, за да достигне същността на столовостта?
-          – Именно! – подкрепи го Завеждащият Катедрата по Неопределени Изследвания. – Аз самият работя вече 15 години над своята Теория за Всичко! Вложил съм в това невероятно количество умствени усилия! Тези 67 страници не ми се дадоха даром, искам да ви кажа!
-          – Чел съм Списанието на този Колеж, - каза Ридкъли. – Там имаше такива работи като „Диатумически аспекти на сиренето в мишките“. Или пък беше на мишките в сиренето. Или в сиропа.
-          – И за какво беше тази работа? – заинтригува се Деканът.
-          – О, не мисля, че е предназначена за четене. По-скоро за това, да бъде написана. Като се абстрахираме от факта, че никой не знае какво е това „диатум“, най-вероятно е за някаква изчанчена магия. Колежът Браснек, о, да! Преди беше Школа за фокуси Браснек!
-          – Ъъъ  … Господин Песимал отбелязва и че Колежът Браснек е привлекателен за студентите и това е от полза за града., - каза Стибънс. – Всъщност той ни предлага да разгледаме възможността …, ъъъ, … за привличане на нови студенти с помощта на реклама.
Той спря, защото усети внезапно охлаждане на пространството, но реши да се осмели да дочете до края: „За да бъдат привлечени младежи, даже такива, които по-рано не са имали влечение към магическия занаят“. Той пише, че колежът Брасек раздава на всички първокурсници магически кълба и ваучери за жаби или жабоподобни същества.
-          – Да станем привлекателни за студентите?! – повтори Архиканцлерът. – Господин Стибънс, самата същност на произволен университет се заключава в това, трудно да попаднеш там! Помните ли декан Рустър? Той поставяше капани, за да не позволи на студентите да попаднат на лекциите му! „Радвам се на всеки млад талант, - казваше той, - но момче, което не може да забележи опъната тел, и да ми го подаряват не ми трябва“. Той смяташе студенти, които не могат да отворят вратата с нужната предпазливост и да видят къде стъпват, за професионално непригодни. Виждате ли, опитите да се любезничи със студентите водят до курсове от рода на сравнителна дърворезба и дипломиране на студенти, които мислят, че „въртиопашка“ са две думи и не усещат миризмата на сяра, когато видят табелата „Човешки ресурси“.
-          – Длъжен съм да отбележа, че господин Песимал ни съветва да приемем 40% нетрадиционни студенти, - каза Стибънс.
-          – Какво значи това? – попита Главният Философ.
-          – Ами …, ъъъ… - започна Стибънс, но съветът вече беше решил да прибегне към дефиниране-по-пътя-на-надвикването.
-          – Да, ние приемаме всякакви, - отбеляза Деканът.
-          – Той има предвид такива, които традиционно не са силни в магията ли? – поинтересува се Завеждащият Катедрата по Неопределени Изследвания.
-          – Нелепо! – възмути се Деканът. – 40 % тъпаци!
-          – Именно! – възкликна Архиканцлерът.– Това значи, че трябва да намерим и толкова умници за запълване на останалата част от потока. Непосилна задача! Ако те вече бяха умни, нямаше да им се налага да постъпват в университета. Не, благодаря, ние ще продължим да приемаме 100% глупаци. Да приемаме тъпанари и да изкарваме умници, ето това вече е нашата игра!
-          – Някои от тях разбира се предполагат, че постъпват вече умни, - каза Завеждащият Катедрата по Неопределени Изследвания.
-          – Да, но ние бързо ги отказваме от тези глупости, - радостно се отзова Деканът. – За какво още е университетт, ако не да те накара да проумееш, че всичко, което си смятал за вярно е грешно?
-          – Добре казано! Незнанието е сила! Именно така Деканът е постигнал всичко в живота!
-          – Благодаря Ви, Архиканцлер, - сухо изкоментира Деканът. – Ще го сметна за комплимент. Правилно насоченото незнание е ключъът към познанието.
-          – Мисля, че на практика инспекторът има предвид хора, които заради своето раждане, възпитание, произход или ранно образование не са подходящи за прием по редица показатели, - бързо реагира Стибънс.
-          – Наистина ли? Сигурно не е лоша идея, – каза Архиканцлерът и в очите му заблестяха искрици. – И трябва ли да разбираме, че иска да наемем група чиновници, които хабер си нямат от аритметика и бутат всичко, което намерят с буквата „Р” в папката „Разни”?
-          – Едва ли е имал това предвид ...
-          – О, сега разбрах какво е искал да каже – че тук, видите ли, е университет, а не пункт за оказване на първа помощ. Не може просто да размахаме вълшебна пръчка и да направим света по-добър.
-          – Ами въобще ... – започна Стибънс.
Ридкъли раздразнено махна с ръка.
         – Да, да, добре, знам. Ние можем да махнем с вълшебна пръчка и да направим света по-добър. Но ако оправяме света с магия, ние всъщност значително ще го влошим. Ние съзнателно се въздържаме от употреба на магия, ето с какво се занимаваме, господа. Само си представете какво бихме могли да постигнем, ако решим да използваме своя ...,хм, ... интелект на политическата арена. Чудно, че още не ни го е предложил.
         – Интересно, той иска да знае имаме ли Етична Комисия, – каза Стибънс.
         – Доколкото нямаме такава, не мисля и че ни трябва, - каза Ридкъли.
         – Съдейки по всичко, става въпрос за експерименти с животни, – реши да уточни Стибънс.
         – Уук?
         – Именно, – потвърди Ридкъли, – за какво ни е да се занимаваме с подобни гадости като наоколо има толкова студенти? Като бях първокурсник ме превръщаха минимум един път седмично и нищо ми няма. Има ли още нещо, Стибънс?
         – Много още, – въздъхна Стибънс, – какво ли не.
Над Залата се сгъстиха облаци.
         – Е, какво, господа, – каза Ридкъли, за да разведри положението. – Мисля, че ви разбрах. Предлагам да предадем на господин Песимал, че незабавно ще разгледаме предложенията му.
Те го погледнаха с ужас. Той им намигна. Те си отдъхнаха.
         – Точно така, – каза Професорът по Съвременно Руносложение. – По най-задълбочен начин!
         – Под лупа, – подкрепи го Деканът.
         – Ще сформираме Комисия, – добави Завеждащият Катедрата по Неопределени Изследвания.
         – Сигурен съм, че господин Песимал ще се радва да го чуе, –каза Ридкъли. – Поставете го в дневния ред следващата година. Става, нали, Стибънс? Не, по-добре в годината следваща след следващата. Да, така ще е по-добре. Винаги съм казвал, че не бива да се бърза с неотложните неща.
И при тази радостна нота поднесоха чая с курабийки.

Тери Пратчет 

Варна се готви за седмото гостуване на Алея на книгата в морската столица

http://azcheta.com/varna-se-gotvi-za-sedmoto-gostuvane-na-aleya-na-knigata-v-morskata-stolitsa/

От 29 юли „Алея на книгата“ във Варна отново ще бъде за седми пореден път летен дом за книгите на над 50 от водещите български издателства и книготърговци. Началото на най-голямото пътуващо книжно изложение у нас бе положено именно в морската столица през 2010 г. До 7 август пространството от хотел „Черно море“ до Фестивалния и конгресен...

Автори в пет категории си оспорват наградите „Перото“ за 2016

http://azcheta.com/avtori-v-pet-kategorii-si-osporvat-nagradite-peroto-za-2016/

Автори в пет категории ще се борят за вторите литературни награди „Перото”, които ще бъдат връчени на 16 септември. Номинациите са определени от Експертния съвет към Националния център за книгата към НДК*, като към категориите „Проза“, „Поезия“, „Превод от български език“ и „Детска литература“ е добавена и още една – „Литературен дебют“. Ще бъде връчена и награда за цялостен принос.  Номинираните...

Музиката вече НЕ се поръчва от който плаща

http://gikotev.blog.bg/drugi/2016/07/22/muzikata-veche-ne-se-porychva-ot-koito-plashta.1466218

Тази основополагаща аксиома, със силата на неписан закон, в многохилядните световни икономически и търговски отношения снощи беше отречена и зачертана от (из)родната министър енерГЕПИка, при поредната и гавра с робите населяващи територи...

Държава за смет(ище)

http://reduta.bg/v2/article/%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B5

С риск да прозвучи зловещо, предлагам България да облекчи Турция, която трескаво търси място за „гробище на предателите“. След като приехме боклука на Палермо и Неапол, не виждам причина да не й осигурим терен. Той може и да е на роженските ливади, където догодина няма да се провежда събор, тъй като Цецка Цачева се обидила от освиркването й на тазгодишния. Ако не финансова изгода, така поне окончателно ще се затвърдим като държава от Третия свят.

„Волният народец“ на Тери Пратчет с филмова адаптация

http://azcheta.com/volniyat-narodets-na-teri-pratchet-s-filmova-adaptatsiya/

Книгата „Волният народец“ от „Света на диска“ на Тери Пратчет ще бъда адапатирана в пълнометражен филм от Jim Henson Company и Narrativia Limited, съобщава Entertainment Weekly. За адаптацията на сценария се грижи дъщерята на автора Риана Пратчет, която има опит като сценарист на видео игри. Допълнителна информация за продукцията не е известна, но се очаква съвсем...

Руснаците са горди да са жертви на собствената си пропаганда

http://ivo.bg/2016/07/22/%d1%80%d1%83%d1%81%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%b0-%d0%b3%d0%be%d1%80%d0%b4%d0%b8-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b0-%d0%b6%d0%b5%d1%80%d1%82%d0%b2%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%be%d0%b1%d1%81/

​„Левада-център“: С какво се гордеят руснаците ?
Пропагандата на Путин убеди народа, че няма смисъл да създават настояще и бъдеще, след като имат славно минало

Александър Плющев, Дойче веле

За това свидетелстват резултатите от проучването на „Левада-център“. Според тях, през последните години „гордеещите се, че живеят в Русия“ са нарастнали от 70% до 82%.

В тази гордост, сама по себе си, няма нищо лошо. Но, дяволът, както обикновено, се крие в детайлите.

Какво, всъщност, формира националната гордост на руснаците?
Най-много (44%) руснаците се гордеят със своята история, в която попадат и

„революционните традиции“

Вярно, в момента не е много ясно дали революцията със стогодишна давност е нещо добро или лошо? Защото пък, на всяка крачка се казва, че революциите, особено „цветните“ са нещо лошо. Но в същото време никой не осъжда болшевиките, нито съветската власт, установена с Октомврийската революция, се смята за престъпна, а, напротив-народна.

На второ място (38%) сред поводите за гордост са природните богатства на Русия. Тоест, хората на практика се гордеят: „Щом Бог ни е дал такива богатства именно на нас, явно не е случайно. Има нещо в нас, руснаците, което го е подтигкнало да бде щедър“.

Въоръжените сили са на трето място сред главните причини за гордост (36%) явно заради анексирането на Крим.

Но и тук раздвоеността на руснаците се проявява с пълна сила: гордеем се с въоръжените сили, но не сме престанали да се боим от тях. Всеки четвъртък признава, че е готов да намери начини, за да „отърве“ казармата – лично той или за детето си.

Руската култура,

с която се гордеят 34%, на пръв поглед изглежда най-безспорна. Впрочем, съвременното състояние на руската култура не създава особени поводи за гордост, така че явно пак става дума за миналото – от художника Серов до балета.

На пето място (31%) е доста абсурдният факт-руснаците се гордеят с големината на страната си. В XXI век размерите на една държава не означава нищо повече от територия. Трябва ли да се гордеем с милиони квадратни километри, на които не живее никой и, които не дават нищо на икономиката на страната?

Според данните от същото изследване едва малка част сочат, че се гордеят с образованието, здравеопазването, икономическите успехи, със съгражданите си (с други думи – със самите себе си) и с постиженията на руската наука: тоест, всичко, за което са необходими усилия, сериозни усилия и усъвършенстване.

Изводът, който може да се направи от това изследване е един – руската пропаганда напълно отработва държавното финансиране, което получава. Тя успя да внуши на руснаците, че може и да не се напъват да създават настояще и бъдеще, след като има с какво „да се гордеят“ в миналото. Да не говорим за богатите природни ресурси и обширната територия, които са винаги с нас.

Share on Facebook

Борисов kandidдат

http://ivo.bg/2016/07/22/%d0%b1%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%be%d0%b2-kandid%d0%b4%d0%b0%d1%82/

Премиерът Борисов огря днес, броени дни след обстойното си говорене пред БТВ, и от екрана на конкурентната й Нова телевизия.

Отказвам да го коментирам обстойно отново. Не желая да влизам в схемата на резоньорството, която той налага. Защото съвсем неотдавна беше и в удобната изповедалня на БНТ “Панорама”. Сумарно това означава, че облъчва рекордна зрителска аудитория в поверената му България чрез един ударен пропаганден маратон.

Че как няма да “уважи” и БНТ! Там забраняват коментатори, които го критикуват ( което знам от собствен опит на базата на сравнението с частните телевизии, където все пак се мъчт да демонстрират плурализъм и критичност към властта Му).
За благодарност шефовете на държавнта телевизия днес бяха оставени с поправка в закона(!) да управляват и след края на мандата на сегашното ръководство, изтичащ по закон на 9 август. Смениха закона, за да не сменят началството- това наистина е безпрецедентен стадий на демонстрирания приоритет на властта у нас във връзка с контрола й върху медиите.
Всички отзиви, поне от видяното в интеренет, побързаха да обявят, че днес началството на БНТ било бетонирано. Нищо подобно: бетонира се Борисов чрез този ход, държейки на къса каишка зависимите от неговата воля шефове на БНТ. Ако и когато реши, ще нареди да се отприщи процедура по избора на ново ръковоство- в случай, че помилваното старо прояви непослушание. Такъв е смисълът на поправката в закона, гласувна днес, според която шефове остават на постовете си до “стартиране на процедура” по избора на нови.
По-нахално заявяване на държавния контрол върху най-важната за “простолюдието” медия не се беше случвало през целия преход към упадъчния стадий на днешната демокрация, в който катастрофалният срив на медийната свобода е основно мерило за това какво се мъти в демократуните на гласуващите за запазване на удобното за тях медийно статукво в държавата. Сделката при това е очевидно сключена между видимо управящи и невидимо подкрепящата ги опозиция.
Прилича ли ви това на предизборна кампания на един кандидат за президент или да?
Казано на английско – български език Борисов е kandidдат, нещо като Candid Microphone , което у нас се превежда като “скрита камера”, макар в оригнал да означава “скрит микрофон” ( когато става дума за политик, по – важно е да чуваме откровенията му пред таен микрофон, отколкото да му гледаме омръзналата физиономия, но у нас политиците не попадат в този медиен капан, запазен за дребни гризачи, с чийто безобразийца бива захранвана масовата публика).
Ето защо той вече открито ни подготвя да ни “изненада” със себе си в ролята на Цар Обединител. Даде заявка днес, че обмисля промяна в мнението си за кандидата на своята машина за избори – президентът трябвало да бъде обединител, хвърли той задочен камък в градината на Плевнелиев, срещу когото Петата колона вие на умряло именно с твърдението, че разединявал българите, заемайки проатлантическа позиция. Съответно Борисов не отрече този път вероятността това да се “окаже” лично той въпросният обединител.
Другото му послание от днес също заслужава кратка реплика: да сме внимавали с изказа за Турция защото можела да ни залее с бежанци. Едно към едно това е подходът му и към Русия. Докато Турция можела да ни залее ( с бежанци), то Русия пък можела да ни остави на сухо като ни спре газа ( както ми заяви лично в отговор на мой въпрос защо охранява такава предано Монумента на окупационната червена армия МОЧА).
Както се вижда, Борисов води политика на невъздържано бръщолевене пред българската публика и на максимална сдържаност пред “големите”, като Путин и Ердоган, спрямо които се самоопределя за “малък” ( макар да е всъщност жалък).
Нито Русия ни спира кранчето ( с такъв послушен Борисов няма и защо да ни отчуждава с наказания- час по час премиерът ни се кълне във вредата от санкциите срещу Русия и в миролюбивите си намерения спрямо нея, сякаш може да бъде иначе и България “отново” , според него, да обяви война на СССР, т.е. Русия ), нито Турция може да пусне онези милиони бежанци да ни прегазят – по простата причина, че от многобройната маса мигранти само няколкостотин хиляди се намират в бежански лагери, чиито шлюзове предполагаемо ( според Борисов) могат да бъдат отворени, за да ни “залеят”. Премиеърт обаче ги “пуска” , докато Турция реално ги спира- той ги пуска, тя ги спира…
Плаши ни с най-лоши поличби, за да изглежда като наш спасител от собствените си внушения. Студената война днес му се струвала по-лоша от предишната. Че как иначе ще изглежда като победоносен пожарникар, който гаси с маркуча на разпалваните от него страхове ледените талази на студения огън, за който той вини безадресно и двете страни, заставайки в желаната от Кремъл разкрачена между Русия и Запада поза на “неутрален атлантик”?
Факт е обаче, че критиките срещу Борисов се натъкват на изкуствения медиен заслон, но не и на масово народно недоволство. Защото има късмета да управлява с парите на европейците. Иначе в корумпираната ни държава той щеше да бъде отдавна Цар Обед(и)нител. И понеже на власт го крепи “междунарното положение”, все повече се изявява като международен коментатор, връщайки се към зората на своите публични изяви, когато заяви ( пред пишещия тези редове в качеството му на водещ на предаването “В десетката” по БТВ) като главен секретар на МВР, че вътрешната политика за него е “лайно в целофан”.

Share on Facebook

Турският писател Бурхан Сьонмез: Обществото ни не трябва да бъде водено от антидемократична политика

http://azcheta.com/turskiyat-pisatel-burhan-sonmez-obshtestvoto-ni-ne-tryabva-da-bade-vodeno-ot-antidemokratichna-politika/

Турският писател, журналист и активист за човешки права и свобода на словото Бурхан Сьонмез e подложен на серия репресии от властите в страната си, но въпреки това остава силно ангажиран в отстояването на демократичните ценности. В интервю за dw.com пред Елизабет Грениер той говори за опита за военен преврат в Турция, за последвалите го събития и...

Истината е скрита в „Илумине“

http://azcheta.com/illuminae-amy-kaufman-jay-kristoff/

“Във времена на повсеместна измама да говориш истината е революционен акт.” Джордж Оруел “Илумине: Досието Illuminae_01″ (изд. „Егмонт България“) на Ейми Кауфман и Джей Кристоф е първата част от уникална трилогия, която от известно време няма как да не сте забелязали в книжарниците. Корицата й е прекрасна, оформлението й е интересно  и различно – истински шедьовър. Не съм виждала друг...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване