Краят на лятото е, но все още има време за студени супи. Тараторът и гаспачото са много хубави предложения, но идва момент, в който започват да омръзват. Също като вариациите на манджи с чушки и домати. В момента купувам от тях в несметни количества и виждам как сметките за седмичния пазар са видимо намалени, заради сезонността на тези зеленчуци, но както споменах, независимо от вариациите, в които ги приготвям – салата, лятна манджа (любима, въпреки всичко), шакшука, миш-маш, пълнени чушки, пълнени домати, печени мариновани чушки, панирани чушки, доматен сос с нещо си – пак моето небце има нужда да вкуси нещо друго, да разнообрази от познатите ястия. Ако и ти си като мен – любопитен за вкусове, тогава може да погледнеш с други очи на зеленчуковата супа от предния ден (изобилстваща от тиквички), която се е съхранявала изстудявала в хладилника, но на следващия не претопляш, а само я изваждаш на стайна температура 30 минути преди вечеря. Или пък може да погледнеш още по-встрани и да опиташ царевицата – друг сезонен продукт – в по-различен вид от варена или печена на жар. Не че и така не е вкусна, но в супа ще е много по-интересна, не мислиш ли?
Обичам млечната царевица заради естествения ѝ сладък вкус. Опитвала съм няколко рецепти за крем супа с нея, но не винаги са били постигани очакванията ми за една наистина кремообразна, плътна и изпълнена с вкус супа. Обикновено, супите които съм приготвяла с царевица досега бяха плътни и ароматни, но неприятни за ядене заради люспите на зърната, които колкото и да смилам остават. Вариантът кремообразната течност да се мине през цедка отново не даваше за мен добри резултати, защото цялата плътност оставаше в цедката, а онова, което трябваше да сервирам като крем супа беше твърде воднисто и без всякакъв характер. Това не ми попречи да опитвам нови рецепти и най-после намерих тази, която наистина изпълни очакванията ми за една крем супа от царевица. Не беше трудно, не беше и целенасочено. Просто един ден, едно от предложенията за рецепти от ежедневния абонамент от epicurious.com, беше за студена супа от царевица и кокос. Гарнирана с кубчета авокадо, кокосов чипс и пресен кориандър. Хм, трябваше да я опитам. Дословно. Без импровизации.
Да опитам нещо ново, с надеждата то да бъде добро е най-голямата мотивация да започна изобщо. И щом опитах вече готовата супа, макар и малко топла, започнаха надграждания и добавки, като в първия момент си помислих „Ау, тук чудесно биха се вписали едни сотирани скариди!“. Може би с нещо контрастиращо на сладникавия вкус, като скариди със сумак. А може би и нещо пикантно с тях? Нямах много време за тези си идеи, които всъщност трябваше да продължат с пазар за скариди, затова тези планове остават за следващия път, когато вече ще бъда подготвена за импровизации. Авокадото, поръсено със сок от лайм и допълнителен сок от него в супата, също са отлична добавка. Кориандърът е подправката, без която не бих си я представила и точно тя дава добър контраст на сладостта и кадифения вкус.
Не харесваш кориандър? И аз не го харесвах първите един-два-три пъти, когато съм опитвала нещо с него. Но дай му шанс. Небцето има нужда от време да свикне с този непознат за нас вкус и след това дори да го търси в определени храни и съчетания от съставки. Той е подправка като всяка една друга – има си характер и място в… характерни храни.
Рецептата е адаптирана от epicurious.com
Видеото, което следва е на част от процеса на приготвяне на супата и е пробно. Снимам с камера, която е закрепена на главата ми (като челник) и от нея се виждат всички мои действия и движения. Ако ти харесва подобна идея и смяташ, че може да ти помогне като навигация, бих правила такива видеа и занапред, особено за по-сложни рецепти (тази определено не е от тях). Би било по-лесно от стандартното видео, защото не е необходим човек с камера – аз съм човекът с камерата, която следва моя поглед. Какво ще кажеш?
След първоначалния шок от комбинацията на продукти и що за супа е това, вероятно ще се запиташ защо трябва да вариш и кочаните от царевицата, заедно с нея. Не е задължително, ако идеята не ти харесва, но целта тук е повече вкус. Нещо като съвета на Хестън Блументал, картофите винаги да се варят с обелката, което всъщност не е учудващо, но не е само за да се запазят повече хранителни вещества в тях, а за по-богат вкус. Предложението му всъщност е към целите картофи, които се варят да кажем за картофено пюре, да се добавят обелки от кората на други картофи. Звучи налудничаво? Това е Хестън Блументал, все пак и той знае как да се създаде повече вкус в едно ястие, било то и картофено пюре. Струва ми се, че за това ще трябва да си поговорим друг път. Наред е студена супа от царевица, която аз намирам за по-вкусна, когато се сервира със стайна температура – нито студена, нито гореща. Може да опиташ всички варианти на сервиране и сам да прецениш кой ти допада повече.
За 2-3 порции.
Продукти:
Царевицата се почиства от обвивката и косата. С нож се изрязват зърната, като кочаните се запазват.
В тенджера се нагрява зехтинът, добавят се лукът, джинджифилът, куркумата и 1/4 чаена лъжица сол и се сотират 4-5 минути на умерен към силен котлон или докато лукът започне да омеква, но без да покафенява.
Кочаните от царевицата се счупват на две и се добавят в тенджерата заедно със зърната царевица, картофът, кокосовото мляко, водата и кората от лайм. Оставя се да заври, котлонът се намаля до умерен и супата се вари около 25 минути или докато парчетата картофи уврат.
Тенджерата се отстранява от котлона. Изваждат се кочаните и кората от лайм. Съдържанието се изсипва в блендер и се пасира докато се получи кремообразна смес.
Сместа се минава през цедка, за да се отделят люспите на царевичните зърна.
Крем супата се овкусява с останала 1/4 чаена лъжица сол или на вкус. Охлажда се на стайна температура, а след това в хладилник.
Преди сервиране, авокадото се обелва и нарязва на кубчета. Поръсва се със сок от лайм. Супата се гарнира с парчетата авокадо, кокосов чипс и пресен кориандър.
Студена супа от царевица с кокос и авокадо е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
На 18-ти август тя заяви буквално следното: "В края на месеца ще дойде работната група от страна на Росатом. Знаете че има такава работна група, която е създадена във връзка с решаването на въпроса по отношение на ... да, в края на ...
Президентът пазеше оглушително мълчание от миналия петък, когато Бойко Борисов влезе в ролята на турски адвокат, та чак до този вторник, когато се обади с кратко съобщение по исканията за свикване на КСНС. И в него обаче той не даде оценка на премиерската „дипломация“, парира и опитите да бъдат обсъдени произтичащите от подобна самодейност рискове. Клишетата отдавна не работят и е време за ясно отношение, но Плевнелиев очевидно предпочита да си измие ръцете с овехтели „набелязани мерки“.
watch video: print template: see more:
Под надслов „Почисти и прочети“ за четвърти пореден път ще се проведе кампанията„Стара хартия за нова книга“, организирана от „ЕКОПАК“ и книжен център Greenwich с медийната подкрепа на „Аз чета“. От миналата година инициативата е национална, като освен в София, събития ще се проведат и в Хасково, Варна и Русе. Децата отново ще имат възможност да научат повече...
Сигурна съм, че в някакъв момент всеки родител се е чувствал безпомощен да отговори на детските въпроси кой е измислил това или онова и как работи то. В такива ситуации “Изобретенията в 30 секунди” (изд. „Enthusiast“) на д-р Майк Голдсмит може да окаже спешна книжна помощ. Авторът е подбрал 30 новаторски идеи – от тоалетното казанче до космическите кораби...
Вече писах, че нашенските мегапатриоти, за които антитурската реторика е политическа манна небесна, млъкнаха в момента, когато началникът Бойко Борисов заигра с турската карта. Явно фантазията ми е бедна- мълчаливците проговориха.
Проговориха в защита на ползите от политиката на Борисов да си общува с Ердоган, който наистина скандализира Европа и Запада с автократичните си забежки, но пък очарова Русия като брат-близнак на Путин в това отношение.
Минаха се няколко дни и само бившият главен спекулант на републиката по антитурско нахъсване на електората ( си ) Волен Сидеров още не е похвалил Борисов за правилната му политика спрямо Турция. Но няма да се учудя и той да се метне на амбразурата – мълчанието му вече е твърде нетипично за него и е равносилно на одобрение ако се има предвид какво може, когато включи на вълната на истерическите аналогии и апокалиптични предсказания за опасността от турския ятаган.
Няколко дни бяха нужни и на БСП да се окопити от турския гамбит на премиера и да го оцени най-сетне като негативна стъпка, която “озвучава” турския шантаж на Европа. Което беше ясно още от заявеното намерение на Борисов да “посредничи” между Анкара и Брюксел в ситуация, когато западните партньори България сипят серия от призиви към Ердоган да прекрати масовата разправа с политическите си противници ( явни или измислени). От БСП мислиха, мислиха какво да измислят, за да не прозвучат като плитиците от Запада и накрая стигнаха до същото заключение: че Ердоган се опитва да извива ръцете на Европейския съюз. Борисов, “откриха” те, се поставя в услуга на турската политика.
Не така мислят обаче мобилизираните в подкрепа на Борисов негови сподвижници в подялбата на властта. Те изведнъж взеха да съзират ползи в сътрудничеството със същата Турция, която употребяваха довчера в своя политичеки речник като “кумчо вълчо” в приказките си пред своите електорални чеда. Дори и външният министър Даниел Митов, след дълго, “звучащо” вече като форма на несъгласие с Борисов отсъствие от публичността, в телевизионно интервю днес “озвучи” ( ако използвам изразните средства на “прогледналата” БСП) подкрепата си за т.н. посредничество на Борисов между Турция и Европа. Направи го наистина дипломатично, но достатъчно ясно. И доста късно, за да повярваме, че му идва от сърце с цяла седмица закъснение.
Турският ход на Борисов беше похвален днес и от вътрешния министър Румяна Бъчварова като негова лична инициатива ( а тя вече се спряга и за евентален кандидат за президент на ГЕРБ).
Същевременно темата изскочи на върха на противоречията в Реформаторския блок, където май само от ДСБ съзират нещо осъдително в соловите акции на Борисов в отношенията с Турция.
Както се вижда, само официалната опозиция, на каквато се прави БСП , “озвучава” тихо това несъгласие след дълги колебания. Всички останали постепенно станаха “съгласни” ( ако не се брои вътрешната опозиция ДСБ в РБ).
Единственото, което ми идва на ум по този повод, е саркастичното подмятане от времето на пълната диктатура, приложимо и към лицето на частичното й подобие днес: “как ги постигате тези успехи, другарю директор?”, питаха навремето подмазвачи, удивени угоднически от правотата на началството, което никога не греши.
“Другарят директор”, разбира се, приема аплодисментите като заслужени и вярва в тяхната искреност. Докато не му дойде времето на някой пленум да го “сготвят” точно онези, които са му ръкопляскали най-френетично.
Ако метафората ми не е напълно ясна, да го кажа направо: Борисов трябва да се страхува не от т.н. опозиция, петимна да образува с него широка коалиция, а от своите ласкатели. (Не)веднъж принудени да гълтат отровата на унижението, те ще му отмъстят. Рано или късно.
Share on FacebookКампания събира катинари в подкрепа на реформата в детското правосъдие
Продължаваме с джипа на Георги през Източна Европа на север към нос Северен в Норвегия. Започнахме с преминаването на Трансфагарашан в Румъния, спряхме в Музея на авиацията в Кошице, а днес от Полша ще пристегнем в Рига, Латвия
Приятно четене:
част трета на
Сутринта живота изглеждаше по-светъл Закусихме, хванахме фотоапаратите и обиколихме близкия център – широк площад, много кафета, що годе добър ред по улиците, усещане за простор
Не, че имаше нещо специално за гледане (нито пък бяхме набелязали нещо специално), nо все пак е добре да се поразходиш и позяпаш…
Например някакво супермаркетче, от което да позапасим с някоя друга Зубровка
Междувременно наблюдавахме, как двама полицаи разпитваха група младежи, изглеждащи на бездомници, и видимо пияни (все пак бе около 9:00ч)
Приключихме разходката, платих в хотела, натоварихме багажа и – отново на път.
Допълних резервоара в
– нафтата бе по-евтина от България.
По пътя навсякъде се виждаха катедрали, някои от които доста авангардни
Влязохме в
и около километър след знака за новата държава бяхме спрени от полиция – проверка на документите.Пост-съветското пространство си личеше Работиха бързо и ни пуснаха
Започнаха да се проявяват къщи с по-немски изглед и архитектура. Ремонтите/чаканицата не спираха – ей тук съм си излязъл от колата и снимам:
Шофьорът на камиона зад мен бе много ухилен:
Навряхме се в старата част на
– големичък град, а в центъра уличките са идиотски тесни, без да са еднопосочни. Местното население отказваше да говори руски, не предлагаше местна кухня, та се задоволихме с японска – суши. Поне суши-то бе добро и ни засити… Впоследствие разбрах, че Каунас е столицата на националистите …
Прелетяхме останалата част на Литва и бързо-бързо навлязохме в
Дърветата около пътя вече не бяха високи/огромни така, както бяха в Полша
ни посрещна с мащабите си. Винаги ми е харесвал този град – съвременни ‘стъклени’ небостъргачи или други оригинални сгради си хармонираха добре с древни огромни сгради
Намерих едно хотелче в самия център, настанихме се. Преместих колата на близкия платен паркинг – тук по улиците бе забранено паркирането – синя зона и т.н…
Веднага хукнахме по
(на 100 м от хотела). Навярно не всички знаят, че в Рига е заснет съветския вариант на Шерлок Холмс (според мен – много добри серии), като филма е заснет точно на тази улица Jauniela
Jauniela, Centra rajons, Rīga, LV-1050, Латвия
Заседнахме в едно ресторантче с класически музиканти – бе странна работа, защото се конкурираха с рок-състава на съседното барче (просто там нямаше манджи, а народа наблягаше на бирата)
За старт направих следната комбинация водката е хрянова – интересен вкус:
След бирата (и водката за мен) преминахме на тъмно рижко пиво и риба за съпругата? А за мен – хубаво джоланче с хрян (не се подлъгвайте по черния цвят на дебелата кожа – вътре бе като крем)
В Рига вече започна да се чувства севера – към 23:30 навън си бе светъл здрач
След обилната вечеря се разходихме из Стара Рига прибирайки се към хотелчето под акомпанимента на музиката от барчетата…
Нощния живот в Рига кипеше някакси спокойно – имаше доста народ, който кротко си пийваше…
Но за нас бе време за сън…
Сухата статистика:
Изминати за деня: 513 км
Средна скорост: 71 км/ч
Максимална скорост: 136 км/ч
Общо от тръгване до пристигане (с почивките): 9ч 40мин
Общо изкачени (по височина) 3,6 км
Общо спускане (по височина) 3,7 км
Максимална надморска височина: 361 м
Очаквайте продължението
Автори: Георги Георгиев
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Латвия – на картата:
Латвия
2004 - 2018 Gramophon.com