Продължавам скромното си участие в годишните класации, които обикновенно се правят по това време.
Ето и моята Жена на годината ( поне що се отнася до жените, ангажирани в политиката): запознайте с министъра на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен. http://clubz.bg/48286-kak_nemska_ministyrka_otkaza_da_si_sloji_hidjab_v_sauditska_arabiq
Тя е отказала да приеме унижението, налагано на ВСИЧКИ жени в Саудитска Арабия.
Вярно е, че “може да си го позволи” от позицията на германаски министър ( при това на отбраната- какъв ужас за саудитците!).
Но все пак е първа сред равни в това отношение.
И така, избирам Урсула фон дер Лайен за Жена на годината с пълното съзнание, че с този смел жест е направила повече за угнетените жени в деспотичния Ориент от хиляди други, някои от които са понесли повече рискове.
Личният пример винаги е важен.
Share on FacebookТреньорът на ПФК Нефтохимик Бургас 1962 и бивш футболист Христо Янев представя днес в НДК дебютния си роман „Единственият начин“. Премиерата е с начален час 18.00 в Зала 8, като създателят на „Аз чета“ Александър Кръстев е водещ на събитието. Участие ще вземе и управителят на изд. „Лексикон“ Йордан Антов. Гледайте тук прякото предаване, което осъществяваме...
“Най-сериозното политическо събитие за тази година е, че бе подложена под съмнение евроатлантическата ориентация на България. Това е политическото събитие, което произлезе в резултат на предизборната кампания и на президентския вот. Това е събитието, което ще маркира оттук нататък следващите действия в страната. Беше подложено на съмнение липсата на алтернатива на евроинтеграцията на България, което се случва за първи път”.
Ако смятате, че с горния цитат цитирам себе си, като автор на стотици писмени и доста устни предупреждения за горното, грешите. Казва го в интервю за един сайт политологът Антоний Гълъбов.
Ще прозвучи глупаво да кажа, че се “радвам” да прочета, как очевидната истина, върху която се опитвам да акцентирам от години, вече си пробива път. И все пак е удовлетворително да се види, че “най-голямата тайна” за най-големия проблем на България лъсва все повече. Трудно, но тя вече бива осъзнавана и признавана от доста разтревожени демократи у нас.
Действително, отиващата си година се открои с темата за руската намеса в България. “Най-после”- в смисъл, че най-напосле опасността беше призната за реалност.
Ако се върнете към предизборната кампания от изминалите месеци ще видите, че въпреки това коментаторският корпус, който е постоянно присъствие в телевизионният ефир у нас, упорито замиташе под килима тази тема. Което беше особено неадекватно на фона на факта, че в световните медии тя изплува , подобно на дълго утаявана на дъното на блатото тиня, размътена от безпардонното джапане на руския потуш в българската политика.
Примерите за изригналия интерес на световните медии към руската заплаха за България, които мога да дам, са ( досадно) много и няма да се връщам към тях. Ще посоча само най-прясното интервю на победителя на изборите Румен Радев. Акцентът в него, видно от въпросите на “Льо Монд”, е не друго, а проруската му ориентация. Още в самото начало го питат за нея, а той декламира като по устав, че бил натовски генерал. С тази рецитация предизвиква следващия въпрос: защо тогава настоява за отмяна на санкциите срещу Русия ( което е главната задача пред всяка московска пета колона в страните от ЕС и НАТО). Бившият генерал отговаря по-скоро по “варшавски” ( т.е. като от школата на Варшавския договор), отколкото по натовски: защото България страдала от санкциите ( на Русия!).
Щеше да бъде интересно френските журналисти да го бяха попитали (без да има до себе си суфльорите, които го готвят за публичните му изяви) какъв точно е ефектът от руските санкции върху България. За съжаление не са задълбали в тази посока, иначе трябваше или да лъже с още неверни обобщения или да признае, че ефектът от руските санкции върху българската икономика се движи в рамките на пренебрежимо малки стойности на фона на растящия български износ ( с 6 процента за тази година) към държавите от ЕС.
Русия “санкционира” през тази година България с повече от милиард евро плащания за корупционната далавера АЕЦ “Белене”, разиграна от нейната пета колона тук. Така осребри схемата 4+4+3 години в периода 2003-20012 г. (според разпределянето на отговорностите за нея и невидимите за публиката корупционни парични потоци), съответно спрямо годините на обгрижването на проекта от правителствата на Сакскобургготски, Станишев и Борисов, при когото разходите, изсипани в корупционния гьол бяха най-големи спрямо предходните периоди.
Същевременно през 2016 г. руските туристи продължиха да бъдат фактор в българския туризъм въпреки вайканията и другарските жалейки за вредата от санкциите. А и структурата на търговския (дис)баланс в търговията с Русия си остава все така постолониална. България налива пари в Руската икономика, внасяйки от огромната държава стоки за близо десет пъти повече пари, отколкото успява да продаде на ( уж оромния) руския пазар. Става дума за пазар, ограничен за български стоки със забранителни по своя смисъл регулации много преди санкциите – още в началото на 90-те години на миналия век. И никакви санкции не пречат България да продължи да бъде икономически васал на Русия.
Но у нас е така: когато фактите говорят, вместо (поне) да замълчат факторите ( на върха на държава) , те извъртат нещата в угодната им посока.
Мога само да се надявам, че реалистите измежду политическите коментатори, както и сред самите политици най-вече, ще стават повече и по-откровени в диагнозата си за нашето източно заболяване. То не се лекува с гол патриотизъм на думи, а с антибиотика на осъзнаването на симптомите и необходимостта от мобилизиране на съпротивителните прозападни сили на българския организъм не само в материалната сфера ( в която и най-заразеният русофилски болник не прави крачка на Изток като консуматор на блага), но и в областта на сблъсъка между евразийската схоластика на забраните и преследванията на свободомислието в името на силната държава, противопоставящи се на принципите на свободата на личността, върху която се гради и превъзходството на материална култура в държавите, в които властта служи на човеците, а не обратното.
Share on FacebookОт доста време се каним да ви споделим кои са нашите любими малки издателства, които уважаваме заради смелия избор на заглавия и вниманието, което влагат в работата си върху всяка една книга. Зимният панаир в НДК е чудесен повод не просто да ви говорим за тях, a и да ви подканим сами да се уверите в...
„Поети в кадър“ ще закрие втория си офлайн сезон с голямо четене на всички участници през 2016 г. Започнал първоначално като телевизионно предаване, в което поетите са представяни чрез кратки видео визитки, проектът по идея на Роберт Леви продължава на живо в уютното пространство на Читалище.то. Почитателите на поезията ще имат възможност да чуят в...
Каквото и да казват, няма по-хубав подарък от книгата. Нека да видим какво ни е подготвил третият ден на Коледния панаир на книгата, за да си изберем най-вълнуващите събития и представяния: 11:00 часа, на сцена, ет. 3 България – най-красивата, най-дивната земя, нашата родина. Нека да се докоснем до чудните й прелести, да усетим силата й...
Изт: heartfeltbooks.com
Преди време обичах да дразня роднините и за всяка Коледа им подарявах книги.
На всички. Без изключение. Различни книги, естествено!
После спрях да го правя, защото видях, че те, всъщност, не се дразнят.
Шегата настрана, книгата винаги е уместен подарък.
Защото има лична, емоционална, бутикова и колекционерска стойност.
Нека поясня:
Лична, понеже завинаги ще я асоциираш с човека, който ти я е подарил. Било с досадния роднина, било с някого, в когото си влюбен(а), това няма значение – важното е, че споменът си остава. В повечето случаи написаното надживява дори човека, за когото е предназначено.
Емоционална, тъй като подаряваш траен сувенир. Френската чуждица „сувенир“ се използва и за „спомен“, и за „подарък“ едновременно. В българския език. Ето, донесох ви сувенири от чужбина. Като подарък. За спомен от моето пътуване. Книгите в домашната библиотека са монумент на родовата ви памет.
Бутикова, защото две еднакви книги няма. Подпишеш ли копието с автограф веднъж, то става уникално. И не е задължително да си авторът, за да го подпишеш. Изпитвам „перверзно“ удоволствие да подписвам книги от Екзюпери или от Толстой, например. За подарък. Отделно, всяка книга остарява различно. Според начина на съхранение. Според навиците на своя притежател. След 50-100-200 години един роман може да струва колкото двореца, в който го съхраняват.
Колекционерска – букинистите ще ви обяснят защо. Ще ви разяснят кое копие е ценно и кое – не. Най-важното е копието да е рядко. Редки са копията с някаква грешка от печатницата, която се среща само в един екземпляр. Редки са книгите, които отдавна не са преиздавани и отпечатки от тях вече няма. Редки са копията с подпис от автора. Редки са книгите с автограф ЗА личност, оставила следа в човешката история. Редки са книгите с автограф ОТ личност, оставила следа в човешката история. Подобно на ценните платна, редките книги са обект на инвеститорски интерес и колекционерска страст от хилядолетия. Пардон, преди хилядолетия „платна“ е нямало, освен по корабите. „В началото беше словото“, все пак…
Но да с върнем към баналното ни ежедневие. И тук книгата винаги е уместен подарък.
Примерно, удобна е за четене в леглото. Зарядното й никога не свършва. Изморява очите, но цялата човешка цивилизация е изградена върху книги, които са писани, преписвани и четени на светлината от кандило… Пък и няма нужда да я сменяш всеки две-три години, за разлика от стандартното устройство. Книгата няма expiry date.
Удобна е за четене и на плажа. Да я намокриш не е фатално. Слънцето ще й нанесе само „козметични“ промени. Пясъкът е напълно безопасен.
Идеален спътник е за самотния пътешественик. Може би най-преданият другар. Натежи ли ти, ще я подариш на някой, който ще махне прилагателното „самотен“ от съществителното „другар“.
Да не забравяме за тоалетната. Онова познато изтръпване в краката, когато главата хем е интересна, хем пък и дълга… „Игличките“ след това. Постепенното възстановяване на кръвообръщението в крайниците. Литературата действително може да те накара да проходиш отново.
А самият аромат на хартия и печатарско мастило е толкова приятен, опияняващ…
Книгата винаги е уместен подарък.
Ето ги моите предложения:
Изт: така и така
Останали са ми няколко копия от „Душа назаем“. Ще ви ги изпратя с автограф, ако ме помолите учтиво.
2004 - 2018 Gramophon.com