Спомен за копнеж по свободата с холандски рок

http://ivo.bg/2017/03/16/%d1%81%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd-%d0%b7%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bf%d0%bd%d0%b5%d0%b6-%d0%bf%d0%be-%d1%81%d0%b2%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81-%d1%85%d0%be%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b4/

Поздравявам всички свободолюбиви читатели, които оценяват холандската победа  на европейските ценности срещу евразийското мракобесие, с изпълнението на Radar Love на холанската група Golden Earring.

Резултат с изображение

https://www.youtube.com/watch?v=Zf53Pg2AkdY

За автора на тези развълнувани думи това парче е откровение от времето на отнетата му за две години свобода в една сливенска казарма ( 1973-1975 г. ).

Неизвестен за мен “диджей” много често озвучаваше с това парче сутрешния крос на цял полк войници, които по тъмно ( “униформа- голи до кръста”, гласеше заповедта през по-голямата част от годината) тичахме в ритъма на парчето, което дори не познавахме от “цивилизацията”. Било е хит за своето време от същата тази 1973 г. , когато в края на март ме остригаха и подгониха в стадото на казармената еднаквост.

Кой , как и защо пускаше по високоговорителите холандския хит, придобил световна известност ( вместо някой съветски марш ) , за да озвучава стандартните сутрешни 3 километра бягане на цял полк войници в НРБ, не знам.

Апропо, в същата тази казарма, поради недоглеждане на цензурата, се запознах за първи път и с наличния в библиотеката автор Александър Солженицин чрез издадената на български в момент на кратко размекване негова книга “Един ден на Иван Денисович”. Трябваше ми многократно връщане в текста назад, за да се уверя, че той описва концлагер в Съветския съюз, а не някъде там при фашистите.

Но това е почти друга тема.

Share on Facebook

Най-продаваните книги – 16 март 2017

http://azcheta.com/naj-prodavanite-knigi-16-mart-2017/

Класация на Ozone.bg – 6–12 март 2017 г. 1. Да оцелееш като родител, Елисавета Белобрадова, Сиела 2. Детски и домашни приказки, Братя Грим, Deja Book 3. Дневник от панелните блокове, Колектив, Пощенска кутия за приказки 4. Междупанелни войни, Никола Крумов, Пощенска кутия за приказки 5. Женски работи, Колектив, Пощенска кутия за приказки Класация на книжарници...

"Касини" е видял 'фонтани' от мехурчета в моретата на Титан

http://www.spacenewsbg.com/news/16/March/2017/4710

Новите снимки на моретата на Титан , направени от сондата Касини през февруари тази година, указват на наличие на гигантски 'фонтани' от мехурчета от азот във въглеводородните морета на този спътник на Сатурн, по информация от Лабораторията по реактивно движение на НАСА.

Успешен старт на Falcon 9

http://www.spacenewsbg.com/news/16/March/2017/4709

Компанията SpaceX проведе трети успешен старт на РН Falcon-9 за 2017г. Половин час след старта , от носителя се е отделил комуникационният спътник.

"Ерата Бойко" свърши. Какво следва?

http://radankanev.blogspot.com/2017/03/blog-post_16.html


От София до Варна се нагледах на другарката Нинова, която призовава българите да поискат промяната. 

И промяната със сигурност ще дойде. 
"Ерата Бойко" свърши, доминацията на ГЕРБ е зад гърба ни - те се намират в период на интензивно мартенско снеготопене. 
Борисов ще бъде погребан от избирателите като варварски владетел - заедно с всичките си слуги, роби и наложници, с конете и патериците...

Но може ли Нинова да донесе промяна? Може ли БСП да бъде алтернатива? Могат ли комунистите да борят мафията и корупцията? Да спрат кражбите?
Естествено, че НЕ!
БСП е майката на корупцията в България, партията, създала теорията и практиката на политическата кражба. Кражбите в България започват преди 70 години - с ограбването на земята, добитъка, дюкяните и имотите на българите. И оттогава, властта не спира да краде. 
Върхушките на ГЕРБ и ДПС не са нищо повече от разклонения на БКП и нейните служби, с фалшив десен и либерален профил. Честните хора с десни убеждения, които гласуваха десет години за Бойко, даваха властта на същите ченгета, крадци и мошеници, които искаха да задържат извън властта. 

Днес, оригиналните комунисти искат да се представят за алтернатива на себе си. Както каза Трайчо Трайков, все едно Ирена Кръстева да бъде алтернатива на Делян Пеевски... 

Не бива да допуснем това. 
След края на фалшивата десница, която управляваше досущ като комунистите, идва време за истински десни решения. Идва време за единна и силна десница, която да бъде не подчинена на комунисти и крадци, а тяхна мощна алтернатива. 

Но нашата десница е разделена от 15 години. Разделена първо от отношението към Симеон Сакскобургготски, после от отношението към охраната му. Десницата се делеше поради подчинение, мишкуване и Стокхолмски синдорм към продукти на комунистическия режим, мошеници и фалшиви герои. 

А дясното може да бъде единно, но около истински ценности, идеи и политики. Да обедини почтените хора, които през последните години гласуваха и за НДСВ, и за ГЕРБ, и за СДС, и за ДСБ, Синята коалиция, РБ. Да привлече младите семейства, които правят кариера в "новите професии", да защити малкия бизнес, да престане да се прави на елитарна и гнуслива. Да включи българите, живеещи в чужбина, в българския политически живот. 

Да се бори безкомпромисно до налагане на румънския модел в правосъдието; 

Да наложи истинска децентрализация и да върне властта в семействата, малките фирми, общностите и общините; 

Да постави образованието на пиедестала, на който е било през Възраждането, когато без собствена държава, българският народ е бил по-образован от днес. 

Да защити националния интерес в тежката криза, в която се намират Средиземноморието, Черноморският басейн, Западните Балкани. Да се бори за нов национален идеал - пълноценна роля в нова, Единна Европа.

Тогава и само тогава десницата ще бъде водеща сила в България, ще получи над един милион гласа и ще изпъни историческите си задачи. 
Тези цели са постижими. Отвъд епохата на #БайКОЙ. И този път не завършва, а започва на 26-ти март. 


Vandaag ben ik Nederlander*

http://ivo.bg/2017/03/16/vandaag-ben-ik-nederlander/

Холанците, които се изправиха срещу вълната от популизъм в европейската и световната политика, спечелиха убедителна победа в родината си. Но тя е и победа за всички, които се надяват популистката напаст в собствените им страни да получи отпор.

В случая с България, това би означавало:

  • залез на звездата\петолъчката на падроне Бойко Борисов, която блести с отразената светлина на неотразимия селяндурски популизъм на неговия патрон Тодор Живков
  • солидарно потъване с нея на скачения съд на социалпополузма на БСП, преливащ вече със своя евроскептицизъм по московска поръчка
  • отлив от прилива на примитивното чуждомразие, представяно като “патриотизъм” от т.н. патриоти
  • съпротива срещу най-големия опит за колективен подкуп в най-новата ни история, осъществяван чрез намалени цени на лекарства и горива срещу завишени количества бюлетини в полза на поредния руски проект за нахлуване на московски пирати на абордаж в българския парламент ( по подобие на “Атака” през 2005 г.)

За голямо съжаление, това са пожелания, които в рамките на оставащите броени дни до изборите в нашата принизена от популизма земя едва ли ще повторят резултата от изборите в “ниската земя” Нидерландия. Което не пречи да поздравим холандците за добрия пример, за здравия разум и за това, което са, обобщено от коментатор в ivo.bg , назовал се AWACS, по следния начин:

Холандците са:

– открили Австралия (и я нарекли Нова Холандия);

– забелязали удобното място и основали Ню Йорк (като Ню Амстердам);

– изобретили микроскопа (Льовенхук);

– първия отпечатан атлас с морски карти, 16-и век;

– първата доктрина за свобода на мореплаването;

– пръв модел на подводница, 17-и век;

– Eразъм Ротердамски издига християнския хуманизъм и философия на нов етап, Бенедикт Спиноза е с най-решаващ принос за рационализма и Просвещението;

– родили художници като Рембранд, Ван Гог, Халс, Вермеер и стотици още като никъде другаде;

– първият пазар за изкуство, 17-и век;

– първия съвременен парламент, Генералните щати, преди Британския;

– първата транснационална компания, Ост-Индийската, с дадено право да извършва самостоятелен отвъдокеански бизнес, бъде многонационална, ООД, издава акции и облигации;

– първата концепция за пряка инвестиция в икономиката и първата пазарно-ориентирана икономика, 17-и век, както и първата национална “капиталистическа” държава;

– първата банкнота в Европа и втория вестник в света, след Германия;

– първият модерен финансов център;

– олимпийския огън, запален в Амстердам през 1928 г., официален от Берлин 1936 г.;

– първата компакт-касетата за касетофона, 1962 г., в завода на Филипс, Айндховен, която да зачеви ролката на магнетофона;

– първия компакт-диск, 1979 г., заедно със Сони, който да замени грамофонната плоча, после първия DVD, 1995 г.;

– първия Blue-ray, пак със Сони;

– началото на Блу-туута, заедно с шведски инженери, през 1990-те, и на Wi-Fi технологията, 1991 г., заедно с АТТ;

*Vandaag ben ik Nederlander, в превод на Български: Днес съм холандец

Share on Facebook

През ключалката на зловеща енерГЕПИйна седянка

http://gikotev.blog.bg/drugi/2017/03/16/prez-kliuchalkata-na-zloveshta-energepiina-sedianka.1515706

Вчера (15/03/2017г.) в зала Библиотака на хотел Радисън (дето е срещу Народното събрание) се е провела зловеща седянка на групичка набедени енерГЕПИйни "експерти", които са хвърляли боб за бъдещето на сектора след изборите за 4...

Градината на Дядо Йово. Познавате ли го?

http://bogomil.info/5052

Дядо Йово не бил истински дядо, но всички му викали така, още от както се родил. Той имал градина, хубава и плодородна, цялата с дръвчета – ябълки и сливи. Наследил я бил от своя дадо – стар и жилав балканджия, който се трудил цял живот за нея.

Дядо Йово, бил обаче мързелив. Сутрин ставал едвам-едвам от постелята, протягал се, пиел кафе. После излизал и говорил с хората пред къщичката си. Като станело обяд, отивал в селската кръчмица и въздишал как по другите села хората имат я прасета, а я крави, а той само една градина. Следобед, Дадо Йово се прибирал, дремвал малко, хапвал една ябълка и една слива от градината и пак се замислял колко е зле живота му.

Градината започвала да се обвива в бурени, а той все нямал време за нея, защото бил зает с мисли за какво имат другите и защо е толкова трудно и той да има едно прасенце.

Един ден дошъл един човек и казал:

– Дядо Йово – градината ти загива, дай аз да я гледам, ще ми даваш някой лев, а аз ще се грижа за нея и ще ти давам по един килограм ябълки на месец и малко сливи.

Дядо Йово помислил и рекъл:

– Брех, момче, арно!

Стиснали си ръцете…

Минали 4 години.

Дядото се сетил, че има градина и отъшъл да я види. Не могъл да я познае – всички дръвчета били изсъхнали, а зелената тревица била жълта и отъпкана.
Отишъл той да види момчето и да го пита какво става. Едвам го намерил.

– Абе момче, какво става – запитал дядото, нали имахме сделка.

Е дядо, рекло момчето, суша беше, нали знаеш как е сега. Трудно е, но ето ти малко ябълки и ако се съгласиш да ми дадеш градината за още време, ще направя помпи и ше вземам вода от реката и ще поливам всеки ден, обещавам.

Повярвал му Дадо Йово, стиснали си ръцете …

Минали още 4 години.

Ни ябълка, ни слива. Чул Дядо Йово, че в близкото село има друго момче, дето обещава, че знае как да удвои реколтата два пъти само за година. Станал рано дядо Йово и беж за другото село с рейса в седем часа. Да е там рано-рано.

Видял той другото момче, говори с хората и казва светли думи:

– Из селата има едни други, само лъжат хората, ама нищо не правят с градините им. Вече години наред. Аз знам как да направя вашите градини още по-плодородни.

Извадил той огромна ябълка от джоба си и я показал. Светнали очите на дядо Йово. Казал си:

– Това е то моя човек. Еха.

Заоблизвал се. Отдавна не бил хапвал ябълка и попитал:

– Абе, момче, колко ще струва да се грижиш и за моята градинка?

Момчето го погледнало и рекло:

– Нищо, тук има едни хора и дават пари, ще ползваме тези пари, да направим големи ябълки и сливи, за да може всички да са щастливи. Ти, дядо, само трябва да си гледаш живота, ние ще се погрижим за твоята градина. Спокойно.

Зарадвал се дядо Йово и си стиснали ръцете…

Минали 4 години

Ни ябълка, ни слива, ни по-малка, ни по-голяма. Отишъл да види градинката си – същата, ако не и по зле. Ядосал се Дядо Йово и отишъл в кръчмата. Пийнал 2-3 ракийки и си споделил болката с Буля Маря. Тя казала, че нейния племенник, работи в друга държава и какви градини е оправял, та няма как да не оправи и градинката на Дядо Йово.

Зарадвал се стареца. Върнал се младежа от Испания. Казал, му, че за 800 дни шял да направи градинката му за чудо и приказ, а той трябвало само да стои в къщи и да пие ракийка, да гледа през прозореца и даже му обещал, че след като продаде повечето от ябълките, ще му даде и прасе.

Скочило му сърцето на стареца (вече бил старец, да), просълзил се. Целунал ръката на племеника и отишъл да си гледа живота.

Минали години.

Градинката ставала все по-зле и по-зле, ни ябълка, ни слива, ни прасе, ни Дядо Йово.

Гътнал се стареца с надежда, че ще остави на внучето си барем едно прасенце.

Дошло внучето на погребението на дядо си. Видяло градината, видяло и момчетата, дето се грижат за нея. Хванало една гьострица и ги подпукало. Обадил се на приятели и за 2 години оправили градината. Сега градината цъфти и дава и ябълки и сливи, ама кой да се сети, че трябвало да се хванеш сам да си я оправиш, а не да чакаш някой друг да ти оправи градинката.

Аз познавам много Дядо Йововци, и млади, и стари. А Вие?

Остра конкуренция за о’скара (бира) с лика на бай им Тошо

http://ivo.bg/2017/03/16/%d0%be%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%ba%d1%83%d1%80%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b8%d1%8f-%d0%b7%d0%b0-%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d1%80%d0%b0-%d1%81-%d0%bb%d0%b8/

Надлъгването между фаворитите за о’ скара ( бира ) в българската политическа механа си заслужава паралелния прочит на простотиите, изречени от тях за зарибяване на шараните, на които обясняват, че рибата се вмирисва откъм опашката. Щото сме на опашката на Европа, но ни внушават, че главата на рибата не  е виновна за това вмирисване.

За какво по-конкретно става дума в този сюжет с рибите на сухо?

Корнелия Нинова излиза едни гърди напред пред онзи, в чиято мъжественост няколко пъти публично се усъмни.

Прав се оказа Борисов, че БСП крадат идеи от ГЕРБ. Например прегърнаха идеята да се кланят на Тодор Живков в родния му Правец-  бивша неофициална   столица на Живковизма, настояща на хаджилъка от мъка по стъпките му и бъдеще духовен център на  новата коалиционна култура на мирно съвместно ( да не се бърка със съветско вече) съществуване между псевдолеви и псевдодесни.

НА СНИМКАТА: На поклонението на паметника на Живоков в Правец Борисов вече не му е личен охранител, а е държавен служител на най-висок пост в милицията, падрон- полицията.

Резултат с изображение за Борисов паметник на Живков снимка

НА СНИМКАТА: Поклонението пред духовния бащица Живков в Правец стана емблема на новото ръководство на БСП, което тръгна по стъпките на Борисов в това отношение.

Резултат с изображение за Бойко Борисов тодор Живков снимки

Напълно в духа на последния завет на Живков, обявил социализЪма за “недоносче”, другарите му се юрнаха да строят капитализЪма без Живков, но по Живковски.http://www.dnevnik.bg/politika/2017/03/15/2935629_nema_labavo_v_pravec_da_se_stegnem_za_izbornata_pobeda/

А по същото време в Пловдив следовникът на Живковите завети Бойко Борисов изръси нова порция чутовни глупости от рода на онази, че България била обявила война на СССР ( повторена два пъти от него, но останала , “незабелязана” от избирателно незрящите български медии).

Този път Борисов разшири територията на обратното си виждане за историята в регионален мащаб. “Ситуацията на Балканите никога не е била толкова предвоенна”, каза този негпрамотник, за когото думата “никога” никога не е била пречка да направи някое идиотско обобщение. В случая – по отношение на Балканите, известни от поне век и половина, като “барутния погреб на Балканите” с нейните междусъюзнически войни и атентати, предизвикали поне една световна такава.

Това прозрение на Борисов може да бъде простено на един прост човек, които иска да се разбере с останалите прости хора, за да ги накара да му гласуват. Но в следващото изречение Борисов се изява не просто като прост, а си проси аплодисментите директно от Путин. Защото защитава неговата теза, че му е позволено да си вземе Крим, защото това било същото като онова, което се е случило Косово.

“Имаме прецедент Косово и Крим. Ако се обособи една общност и сложи едно знаме в Кърджали, как ще се развият нещата там?” , заяви буквално той.

Ако не броим алюзията със знамето в Кърджали ( за което някои от нас са предупреждавали като аналогия със знамето в Крим, но Борисов едва сега “прогледна” за това сравнение), е буквален цитат на основната московска опорна точка. Който и путинист да попитате по света на какво основание подкрепя руската агресивна политика срещу Украйна, той веднага ще се опита да излъже, че в Крим е станало същото, като в Косово. Макар никоя чужда ( още по- малко ядрена и “велика”) сила да не си и присвоила Косово- да не говорим, че войната за Косово беше международна операция за спасяването на населнието й от започналия вече геноцид чрез насилственото преселване на десетки хиляди косовари от армията на Милошевич, докато в Крим нито един руснак не беше пострадал, че да предизвика военната намеса на съседна Русия.

Щадящите Борисов пак ще кажат, че на него му е простено, щото е прост, но пък е справедлив. Ето, не бои да се озъби и на Америка. Плямпа, че сме плащали едновременно милиарди на Русия и на Вашингтон ( заради мариците). Напъва се да подражава на източноевропейския Наполеон, на какъвто се прави Орбан. Интересно е дали неговият кандидат-депутат Георги Марков пак ще го посъветва  да го последва и в призива му за борба срещу международните капиталисти, какъвто Орбан отправи вчера, призовайки националистките лидери в Европа да се вдигнат на мирен бунт срещу ”нечестивия съюз на брюкселските бюрократи, либералните световни медии и ненаситните международни капиталисти”.

При такова състезание мантрата, че май няма да има явен победител на предстоящите избори, придобива малко по-друг смисъл, от чисто математическия: който и от двамата конкуренти за о’скара (бира) да грабне статуетката с лика на бай им Тошо, победител пак ще е неговият Правешки дух.

 

А това го говореше Борисов само преди 4 години- мислите ли, че междувременно се е променил?http://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=7065&pid=34055

Свързано изображение

Share on Facebook

Бяла книга за бъдещето на Европа

https://nellyo.wordpress.com/2017/03/16/white_book_europe/

През март 2017  беше публикувана Бяла книга за бъдещето на Европа  с подзаглавие  Размисли и сценарии за ЕС-27 до 2025 г.

Сценариите, предложени в Бялата книга, вече са широко обсъждани, поради което отново и тук – нека да е достъпен текстът (на български език).

 


Filed under: EU Law

Шматки в Копривщица

http://patepis.com/?p=71627

Днес Бистра ще ни води с влак до Копривщица. Приятно четене:

Шматки в Копривщица

Хората казват, че като човек е млад, трябва да извърши разни щуротии, че да може на старини хем да има какво да разказва, хем да има опит и да се кротне. Историята, която ще ти разкажа днес, драги читателю, е именно от този тип. Главни герои сме аз и една приятелка, а дестинацията е Копривщица. На пръв поглед нищо особено – популярен туристически обект, изградена инфраструктура, няма какво толкова да се случи. Да, ама не!

Има предостатъчно материал за разказ, дори за пътепис. Защото ние и двете с приятелката сме шматки, а щом като сме шматки – непременно ще ни се случи някоя щуротия. Искаш ли да разбереш какво правят две шматки в Копривщица? Искаш? Ами да започваме тогава!

Шматка (съществително) – заблеяно лице, най-често от женски пол, което е способно абсолютно случайно и естествено да се окаже на странно място по странно време и като цяло си търси белята. Шматката обича приключенията повече от шоколада и когато приключенията не я намират сами, тя си ги създава.

Всяка фентъзи книга започва с призоваването на героя за велики дела. В моя случай, това призоваване дойде под формата на съобщение от моята приятелка – ние с нея сме колежки от университета – за разходка. До Копривщица, за един ден, с влак, след три дни. Когато се окопитих от шока – все пак не получавам подобни предложения всеки ден – и потиснах виковете на побелялата бабичка в главата си (тя е много досадна и ми пречи да бъда спонтанна) казвам ОК. На влак никога не съм се качвала, а в Копривщица има мнооооого неща за снимане. Плюс това с нея не сме се виждали на живо отдавна и ето ти още един повод да си поговорим, а пък тя има свободен ден от работата…

Така започва нашето приключение в Копривщица.

Майчице, къде ми е гарата?

Вечерта преди заминаването решавам все пак да си напиша домашното – зер, моята приятелка е много спонтанен и позитивен човек, и е способна да тръгне за навсякъде без каквато и да е подготовка, обаче аз така не мога. Затова надлежно проверявам къде се намира копривщенската гара. И ченето ми увисва – защото гарата е буквално „на Мачу Пикчу в царевицата“ – сиреч на 10 километра от градчето. Съответно изпадам в паника – как точно ще се доберем до града тогава? Гледала съм прогнозата за времето и знам, че ще е към 3 градуса Целзий и ще вали. В сайта на Копривщица пише, че имало било маршрутка от центъра на градчето до гарата, която извозвала пътниците от и до всеки влак.

Обаче, нали съм българка, в моята глава се завърта друг сценарий – ами ако маршрутка няма? Тогава какво ще стане? Все пак отиваме в делничен ден и то извън сезона – като нищо от общината може да са си спестили бензина и да няма превоз. Съответно онова, което си представям е как висваме с колежката като прани гащи на гарата и само гъз път да види. Тая идея хич не ми харесва и я споделям с приятелката. Тя обяснява как то нямало логика. В България сме, контрирам аз, тук нищо няма логика и се залавям да търся алтернативен превоз. Намирам – ама последният автобус от Копривщица за София тръгва в три следобед и на нас това ни е много рано за връщане, така че питам друга позната, дето е по-светната, как стоят нещата с превоза. Успокояват ме, че има ли влак, има и транспорт и отново се връщам към първоначалния план, макар че съм доста песимистично настроена.

Майка ми заявява, че никакъв приключенски дух не съм имала. Аз обяснявам, че някой го е източил от бидона много отдавна. Въпреки това оставаме на първоначалната идея – ще се ходи до Копривщица с влак за един ден. Да видим…

Да гониш бързия влак или за центъра за градска НЕмобилност

Същинската част на историята започва в 6.10 в уречения ден петък. А трябваше по план да започне в 5.50, ама на – успала съм се. Скачам от кревата със скок дъга и хуквам да се обличам. Грабвам храната и фоточантата, приготвени още от предишната вечер (за мое щастие) и марш към трамвайната спирка. Стигам там към 6.20, проблемът е, че трамваят току-що замина под носа ми. Та трябва да чакам следващия, който ходи до Централна гара. Обаче ние с приятелката ще се чакаме в 6.30 пред касите на гарата. А часът е 6.25 и аз още не съм мръднала. Затова прибягвам до крайни мерки – взимам първия попаднал ми трамвай (след 6 минути чакане) и ще се прекачвам. Дано стигна навреме. Влакът тръгва в 7.20.

Звъня на моята спътница да й кажа как стоят нещата. И тя е позакъсняла, но вече е на линия. Обяснявам как се е получило и я пращам да пита кога тръгва влакът за Копривщица – бързият влак, де. Тя ми пише есемес, че тръгва в 7. Греда! Все пак оставам да чакам трамвая – още 6 минути плюс – и газ към касите на Централна гара. Да гоня бързия влак. Стигам пред касите, но усмихната касиерка заявява, че влакът току-що тръгва, та не можем да се качим, естествено.

Затова казвам на колежката да купи тя билетите за следващия наличен влак към същата дестинация. Тя поне, за разлика от мен, знае какво прави. Така че се сдобиваме с билети за пътническия влак, който тръгва в 9.12 и два часа време за убиване. Цена на билета за отиване и връщане – под 10 лева. Направо без пари. Аз проклинам на ум Центъра за Градска Мобилност, местоживеенето си, Фандъкова и който там отговаря за разписанието на влаковете. Та, изтървахме бързия влак и сега ще чакаме.

Изток, запад – модерно БДЖ

Чакалнята на централна гара, София

Въпросните електронни табла. Човек като ги гледа, се чувства наистина европеец. Като споделих тия мисли с приятелката, тя ми каза, че добре, че не съм виждала същата гара през 2014та. Понякога невежеството наистина благословия.

Централна гара, противно на брътвежите на цялата ми рода, се оказа доста модерна работа. Направо разбираш, че си в Авропата. Чистичко, електронни табла, на български и на английски, масички и столчета от хром никел, на всеки половин час съобщават кой влак от кой коловоз тръгва, като съобщението неизменно завършва с думите“дежурната смяна Ви пожелава приятен път“. Абе, с две думи, очарована съм.

Централна гара - вътре в чакалнята, София

Чакалнята – пълен изглед към мозайките (зад странната лампа с форма на дърво се мъдри гербът на София). Авропа от всякъде.

Сядаме на приказка на една маса, тя си поръчва кафе, и почваме да си лафим. Кой какво направил, кой къде е отишъл и пр. Няма да те отегчавам с подобни женски клюки, драги читателю, затова превъртаме лентата час и половина напред, когато ставаме с ясното намерение да си намерим влака.

Майтапя се, че ако и този го изтървем по някаква причина, отиваме на кафе някъде из София. Смеем се и тръгваме да обикаляме периметъра. Зер, вода трябва да си купим, и други джунджурии за пътуването. В гарата има ескалатори, чистичко и подредено, виждат се и служители на реда. Авропата, авропата. Ако Бай Ганьо е трябвало да се мота в тая гара, нямало да тича след влака през коловозите. Чудим се ние от кой перон тръгва нашия влак. На таблото пише серийния номер на влака, дестинацията, цената и нещо, което решавам, че е минути закъснение. Затова решаваме да попитаме. Преди това обаче, аз – закалена след качването на разни фериботи – решавам да проверя какво пише на заветната хартийка от БДЖ – зер на билетите за фериботите има и номер на каюта, и името на кораба. Греда! Нищо подобно – БДЖ явно очаква да гледаме на боб, защото дори вагон нямаме. Красота… Значи отиваме при касите да питаме…

При касите, на долния етаж забелязвам друг светещ екран – на който съкращенията са разшифровани. Оказва се, че тръгваме от 7 ми коловоз. Дотук добре. Знаем къде отиваме поне. Затова решаваме да позяпаме – на същото ниво има курдисан цял локомотив с вагонче, от старите парни машини. Много е красив и не можем да не се снимаме до него.

Копривщица с влак

Въпросният влак – много елегантен, като изваден от онези кутии с детски влакчета. Много ги обичах като дете и затова когато видях този, не можах да не му се порадвам. От БДЖ имат точка за декорация – срещу касите имаше и макет на нещо като офис в старата гара – със старите телефони и пишещи машини, но от бързане (понеже заседна ли да снимам нещо такова, не ми мърдат 45 минути) пропуснах да ги щракна. Следващият път. Колкото до декорацията – постарали са се.

Снимаме се и продължаваме към коловозите – те са като гейтовете на Пирея – разделени на изходи. По едно време моята приятелка започва да се чуди дали е изток или запад. На опулената ми физиономия, тя обяснява, че коловозите са разделени на източни и западни и се чуди накъде да ходим.

Централна гара София - Копривщица с влак

Перонът – с новички пейки, стар влак и носталгичния надпис „Железопътен завод“ на заден план. Този влак не е нашият, на съседен коловоз е. Обаче пък се оказа фотогеничен.

Копривщица е на изток на картата, разсъждавам аз, и се насочваме натам. Успокоявам приятелката, че и да се объркаме, имаме половин час да разберем къде сме.

Влакът, който говори

Централна гара София - Копривщица с влак

На гарата текат проверки – папарашка снимка през прозореца на влака на един от представителите на контролните органи (нали съм шматка, не знам как се казват.)

Не знам защо, винаги съм си представяла гарата, като място пълно с пушеци и глъчка, нагъчкани хора и стари раздрънкани влакове. Не познах – пероните на Централна гара са чисти, нови и празни. Има много електронни табла и часовници – точни, между другото. Аз съм очарована и започвам да щракам – с телефона, защото на пероните е забранено снимането и с професионалната техника може да си изкарам някоя глоба. Пък не ми се пишат кофи мастило в районното, така че го раздавам папарак. Колежката следва примера ми и се въртим по перона.

Централна гара София - Копривщица с влак

Нашият влак – новичък и почти без драсканици по него. На снимката се чете и дестинацията – просто ченето да ти увисне. Моето определено увисна. Чак такава модерност от БДЖ не бях очаквала.

По едно време чувам някакъв звук – пиукане като на новите седмици (онези, дето струват по милион едната – сещате се, големи и сини и извънземни) – и се оглеждам. Оказва се, че на нашия коловоз вече се е композирал влак – и то какъв! Новичък, лъскав, съвсем леко надраскан с графити. Приближаваме се ние и гледаме зелен светещ надпис, на който си пише дестинацията на влака – Копривщица. Значи влакът ни е тук! Супер, поне този няма да го изпуснем. Качваме се и ченето ми увисва!

Централна гара София - Копривщица с влак

Вътре във влака – купета няма (за щастие), седалките са с новичка и чиста (!) тапицерия (противно на брътвежите на цялата ми рода, че трябва да измия всичко с Доместос преди да седна във влак на БДЖ). Вижда се и електронното табло, на което изписват както крайната дестинация, така и всяка следваща гара по линията. Това се съобщава и на глас преди всяка гара (на запис). Впрочем, влакът е с климатик, така че вътре е много приятно.

Няма дървени купета и стара разкъсана тапицерия – има меки тапицирани сини седалки, светлинно табло и чистота. Ти да видиш! Сядаме бързичко до машиниста – кабината му е разделена от вагона със стъклена врата – вътре се виждат светкащи копчета като в самолетна кабина – и се настаняваме удобно. Влакът е почти или направо абсолютно празен и тръгва, за мое огромно учудване, по разписание. Цепи секундата.

Тутуууу!

Централна гара София - Копривщица с влак

Проверка на документите на влака преди тръгване. Толкова бях изненадана от подобен контрол (по мое мнение вътре можеш и ядрено оръжие да пренесеш от точка А до точка Б), че нямаше как да не документирам момента. Отново папарашки кадър.

Влакът е почти безшумен, а на всяка гара приятен женски глас съобщава как се казва гарата, за недочулите. По едно време при нас се появява спретнат господин в униформа – кондукторът, явно.

– Здравейте, здравейте! Вие за билетите ли? – питам жизнерадостно аз.

– Да, ако може. – смее се той и ние чинно му подаваме хартийките. Той ги преглежда, къса малко от едната страна и ни ги връща с думите:

– Приятна разходка.

– От далеч си личи, че сме шматки, нали? – питам аз и той махва с ръка.

– А, не това е само днес.

– Повярвайте ми, не е. – отговарям и двете с колежката се заливаме от смях.

По пътя влакът спира на най-различни гари и гарички и аз изучавам архитектурата им – едни са напълно изтърбушени и издраскани, други са стари и красиви по своему.

Гара Буново – Копривщица с влак

Една от първите гари по пътя – на мен поне ми прилича на типичната гара – мъничка, старичка, непосещавана. Мрачният ден само допълва картинката. Снимка през стъклото на влака.

Гара Златица – Копривщица с влак

Гарата в Златица – може би една от най-красивите по пътя. И вероятно една от най-големите. Интересното е, че гарата в Пирдоп е абсолютно същата (до най-малкия детайл), само че е оранжева на цвят. Явно Златица и Пирдоп вървят в комплект не само в моята глава, а и в тази на архитектите от едно време. Отново снимка през прозореца на влака – на преден план се вижда човек с палка (началник-гарата, може би?), който е излязъл да посрещне влака (и вероятно да даде свободен коловоз). Понякога е абсурдно как корабното движение ти е по-ясно от влаковото… Може би защото корабите не се движат по релси…

Ние не спираме да дърдорим за нещата от живота през целия път, та общо-взето надуваме главите на кондуктора и жените от БДЖ, които седят малко по-назад в същата част на влака. Ама какво да се прави. Неусетно стигаме до нашата си гара. Когато женският глас съобщава, че следващата гара е Копривщица, и двете реагираме с бурни одобрителни възгласи. Човек би казал, че не сме очаквали изобщо да пристигнем. Служителите на БДЖ се заливат от смях и кондукторът усмихнато ни пожелава приятна разходка. Аз отвръщам, че вероятно ще се видим по-късно същия ден.

– Ама как, вие само за един ден ли? – недоумява той. Ние кимаме и се хилим.

– Аз казах ли Ви, че сме шматки? – отвръщам аз и слизаме.

Здравей Копривщица! Шумахер в действие.

Копривщенската гара няма нищо общо с Централна гара – мъничка, старичка тухлена постройка насред гората. Решавам да не я снимам на отиване, защото не си знаем транспорта и първо трябва да го намерим. Решаваме да следваме тълпата (на гарата слизат доста хора) и заобикаляме постройката. Там, о чудо – наистина ни чака маршрутка. Бързаме да се качим, че да не ни оставят да киснем тук до следващия влак. Шофьорът потегля по завоите, при това със завидната скорост на Шумахер от пит стопа, а аз се сещам, че сме забравили да проверим кога е следващият влак за София. Споделям с приятелката и се псувам на ум. Ама пък от друга страна – по-добре да се доберем до градчето, там все някой ще знае. Затова решавам да се огранича с проверяване на разписанието на БДЖ на телефона. Има обратен влак за София в 18.55. Пристига в 21.20. Звучи ни добре и двете с приятелката решаваме да вземем него. Все пак билетите ни са с отворен час на връщане. Междувременно нашият шофьор определено се изявява като пилот от Формула 1 – имам книжка и имах удоволствието да гледам маневрите му от първия ред. Може да не съм кой знае какъв шофьор, но мога със сигурност да кажа, че така не се прави.

Все пак стигаме здрави, читави и цели до автогарата в Копривщица – ниска постройка в центъра на градчето – и е време да си платим билета за превоза – по три лева на калпак. Плащаме и питаме в колко часа да чакаме за обратен курс следобед. Шофьорът отговаря в 19.20. Аз се опулвам и обяснявям, че ние ще вземем влака в 18.55. Той клати глава и отсича, че за този влак няма курсове. Та, волю-неволю, ще трябва да вземем последния влак за София – бързия влак в 19.45. Мразя да хващам последния влак за каквото и да е, ама какво да се прави. Затова слизаме на автогарата и се чудим откъде да започнем.

Аз мааам гащи в дъжда

Още на слизане, приятелката започва да зъзне и заявява, че било много студено. Не думай, отвръщам аз (понеже съм се опаковала с пуловер, шал, шапка и ръкавици, а тя е с дебело яке, но тениска и тънко горнище на анцуг) и натяквам, че съм й пратила прогнозата за времето още преди три дни. Тя си признава, че видяла някакъв линк, но не го прочела. Смеем се и отиваме при информационното табло като избягваме локвата пред него.

Копривщица ни посреща навъсена,

с много мокър сняг, който преминава бързичко в дъжд. Вадя апарата от чантата, но две минути са ми достатъчни да заключа, че така няма да стане. Затова й искам найлонова торбичка. Тя ми дава – в нея пребиваваше една тарелка ягоди, купена незнайно защо от Билата на Централна Гара – аз я късам отпред (найлоновата торбичка, не тарелката) и навирам черното чудовище вътре. Тя се възхищава на оригиналната идея, а аз уточнявам, че първо не е моя и второ, че съм се научила да си пазя техниката по трудния начин по време на една екскурзия до Италия преди седем години. Това обаче, драги ми читателю, е тема на друг пътепис, така че няма да споделя историята тук.

Мартеници, Копривщица

Витрина на магазин – много беше мартенска и ни впечатли с куклите в народни носии. Иначе, повечето магазини бяха напълно и тотално затворени.

Решаваме да вървим покрай реката, по тротоара и първо да огледаме. Аз имам план да снимам традиционните копривщенски къщи и да посетим разните там забележителности. За последен път съм била в Копривщица преди повече от десет години, та ми се искаше да видя забележителностите отново. Плюс това, шарените къщи стоят много хубаво на снимка. Моята приятелка пък иска да се разходи, така че решихме първо да пообиколим и после да разгледаме някой музей.

Паметникът на въстаниците, Копривщица

Паметникът на въстаниците в центъра на града. Венците от трети март все още си стоят, както и една обесена (по думите на моята приятелка) мартеница, кордисана най-отгоре.

Копривщица

Една от къщите в горната махала на Копривщица – тъй като е далеч от туристическия маршрут, няма почти нищо напудрено или рекламно по нея. А дърветата на преден план – тук всички се познават, та няма вероятност някой да краде някого – са предвидени за отопление. Ако човек не знае къде е снимано това, не би го свързал с шарения възрожденски град.

В нормални дни в Копривщица няма игла къде да се хвърли – претъпкано е със семейства с деца, тръгнали да провеждат урок по история на открито, чуждестранни туристи, окичени с апарати, хора дошли за „яденье и пийнье“ и други подобни. В този ден сме само ние, двете шматки. Копривщица е странно празна, заведенията изглеждат мрачни, неприветливи и затворени, почти не се вижда жив човек. Вероятно за това допринася и дъждът, който, признавам си, беше доста неприятен. Къщите, които през туристическия сезон са напудрени и шарени, сега изглеждаха малко посърнали и сиви. То и небето си беше сиво.

Копривщица

Близо до площада уличките все още са красиви, наконтени и възрожденски. Честно казано, ако човек не е виждал как изглеждат тези градчета, няма как да си представи доста от сцените в нашата класическа литература. На това място, историята определено оживява. Неслучайно Копривщица е архитектурен резерват.

Дърдорим си ние с моята приятелка и се шляем из Копривщица – попадаме на паметник в центъра и решаваме да го заснемем. Тя, приятелката, е същата шматка като мен и също обича да снима, та поне за това няма кой да ми дига гири. Щракаме венците от трети март и решаваме да се катерим по едни стълби от другата страна на баира, за да видим има ли хубава гледка към Копривщица – да направим красиви снимки. На мен, като ми кажат „снимки“, аз веднага кълва – на каквото и да е – така че неусетно вече се катерим нагоре.

Винету Келешев

От горе не се открива кой знае каква гледка – планината е сива, небето е сиво и изобщо е пълно със стълбове на енергото – затова решаваме да разгледаме горната махала, до която случайно сме се добрали. Речено-сторено. Виждаме един хълм с рядка горичка и полянка, а в подножието чешма и стълби. Отиваме натам, че ни се виждат много интересни и забелязваме, че горе пасат два коня. И аз, и приятелката ми обичаме конете и изобщо животните, та решаваме да се приближим и да ги разгледаме отблизо. Тя се чуди какво правят сами коне тук, а аз отговарям, че вероятно сме попаднали на дърварски коне, от онези, които ползват за влачене на дънери през гората. Бавно се изкачваме по стълбите и разсъждаваме, че щом като си пасат тук сами, вероятно ще са вързани и ще можем да се приближим до тях. Наистина и двете обичаме животните и се умиляваме от конете. Освен това, аз искам и да ги снимам.

Тъкмо сме се качили до края на стълбите и почваме да се катерим по наклона, който води към полянката с конете. Почти сме стигнали до нея, когато единият от двата коня, мъжкият вероятно, ако се съди по по-нататъшното му поведение, започва да се движи и за мой ужас тръгва към нас. За части от секундата съобразявам, че първо този кон не само че не е вързан, но дори не е и спънат (т.е. предните му крака изобщо не са вързани един за друг) и че второ – има ясното намерение да ни прогони (или прегази). Следващото нещо, което ми идва на ум е, че един кон тежи средно между половин тон и осемстотин килограма и как хич не ща да ме прегази.

Копривщица

Конете – на преден план ядосаният мъжки – може да се види колко лошо гледа и накъде сочат ушите му. При конете, накъдето сочат ушите, натам е насочено пълното внимание на животното. Ако е спокойно, ушите му сочат настрани. А ако не е – в нашия случай беше доста изнервен – ушите са насочени направо към натрапника. Както може да се види, този красавец изобщо не е вързан. Което стана и причина за нашето приключение.

Проклинайки на ум тъпия си акъл, че и този на колежката, решавам да премина към дела, защото иначе ще ни събират часовникарски бригади от тая поляна. Жив човек не се вижда наоколо, така че или се справяме сами или… Колежката се катери след мен и застива (от ужас, както си призна по-късно). Вдигам ръка, свободната от апарата де, с отворена длан към животното и започвам да му говоря:

– Здравей красавецо – започвам аз с равен тон. Гледам да говоря ласкаво и спокойно на коня, който обаче не спира да се движи, а напротив, устремява се към нас със стабилна крачка. Видимо иска да ни прегради пътя към кобилата. Вероятно я пази. – Много си хубав – продължавам аз с ръка във въздуха.

Конят не спира и затова просъсквам на колежката – достатъчно високо, че да ме чуе и да реагира:

– Назад! – тя тръгва да отстъпва с вдигнати ръце, все едно сме се изправили пред терорист с Калашников, аз след нея като не изпускам коня от поглед. – Много бавно и спокойно! – продължавам да й говоря аз. Паниката няма да ни помогне – конете знаят, че са големи и прекрасно могат да използват това си предимство. Ако усети, че сме паникьосани, може да нападне. Малко като кучетата.

Така отстъпваме още няколко метра и се изтегляме от ръба на поляната. Конят спира там и продължава да ни гледа втренчено. Ушите му, както и очите, са насочени право към нас и в цялата му стойка се чете „разкарайте се от тук!“.

– Няма нищо да ти направим хубавецо! – продължавам ласкаво да говоря на коня и все пак вдигам апарата за два-три бързи кадъра. Добре, че затворът не вдига много шум. Животното продължава да ни гледа лошо, но иначе не тръгва да ни гази. Все още.

– Продължавай да отстъпваш! Бавно! – просъсквам на приятелката и продължаваме да отстъпваме заднишком. Усещам, че й иде да хукне презглава – поне така ми изглежда. А направи ли го, конят тръгва след нас.

– Може ли вече да се обърнем с гръб? – пита тя притеснено.

– В никакъв случай! – отговарям аз като гледам да не изпускам коня от поглед. Той пристъпва от крак на крак в края на полянката и хич не ми харесва.

– Гледай го в очите и отстъпвай бавно назад. Добър кон, нищо няма да ти направим! – обръщам се към коня за всеки случай.

На ръба на стълбите спираме и аз отново почвам да говоря:

– Довиждане красавецо! – и слизаме благополучно долу.

Конят не спира да ни гледа лошо, но вече ушите му се врътват настрани – това е добре, значи няма да ни напада. Въздъхвам с облекчение – май сме се отървали – той едва ли би слязъл по баира, че да ни гони по улицата.

Снимам чешмата и продължаваме по улицата. Обяснявам на колежката, че вероятно кобилата е бременна и той я пази и че сме се отървали на косъм. И се чудя на глас кой кретен е оставил отвързано подобно агресивно животно. Айде, ние сме шматки, ама все пак? А ако избяга…

Копривщица

Чешмата под полянката с конете. Може да се види как мъжкият продължава да ни гледа лошо от ръба на поляната. Не ни изтърва от поглед. Иначе чешмата е красива – пишеше, че е построена сравнително скоро (през 2001, мисля) в нечия памет, но не се зачитах много.

Тя казва, че се била вцепенила от ужас, но пък изглеждало че аз знам много добре какво правя. Че знам – знам, ама ако кажа, че не съм била притеснена, ще излъжа много сериозно. Между смелостта и липсата на избор има доста тънка граница – а аз определено нямах избор. Затова й разказвам откъде знам как да постъпя – хем да разсея количеството адреналин в кръвта си, хем за да обясня защо съм се държала така. Че човек не знае кога кое умение ще му потрябва.

Историята е кратка – преди осем-девет години, от училището ни водиха на посещение в Семинарията. Нали и двете училища имат за патрон Свети Иван Рилски, та бяха решили да ни направят нещо като викторина. Семинаристите обаче представа си нямаха, че ще имат гости така че се заприказвахме и след като ни разходиха из корпуса, решиха да ни покажат нещо интересно – а именно, кобила с конче. Кончето беше мъжко, на седем-осем месеца и доста ячко. Ние веднага го налазихме да го погалим – беше много сладко – но класният на момчетата ни предупреди, че кончето е агресивно и да внимаваме. Аз бях от последните, които тръгнаха да се отдалечават от кончето. Тъкмо се бях обърнала с гръб, когато един мой съученик, келешът му с келеш, решил да снима животинчето. Със светкавица. И то пощръкля. Та аз се оказах лице в лице с кон почти на задни крака и трябваше да реагирам бързо, ако не ща да ме сгази. Затова вдигнах двете си ръце пред себе си, с дланите към животното и започнах да повтарям „Спокойно, спокойно“. Кончето взе, че ме послуша, а моите съученици и класната казаха, че било много впечатляващо как съм го успокоила. Сигурно, аз не помня много какво съм направила. То, обикновено така става в екстремни ситуации. Действаш по инстинкт. Когато разказах вкъщи случката, баща ми ми обясни, че много правилно съм постъпила – кон се спира с вдигнати нагоре ръце.

Та така се научих какво да правя в подобни ситуации. В оня момент, като разказвах историята, се сетих за Винету – ама не за знаменития герой на Карл Май, а за небезизвестния българин – Винету Келешев (който преди десетина години искаше да си смени фамилията на Вождов, че звучало по-добре, не знам дали е успял). И то не толкова заради самото име, а заради нелепата ситуация – да се превърна по неволя в дресьор на коне.

Какво да правите, ако се озовете лице в лице с агресивен кон и няма кой да ви помогне?

Както видяхме от горе, на всеки може да се случи да попадне в подобна откачена ситуация, така че ето няколко съвета от мен (приеми ги на доверие, драги читателю, вече имам опит в подобни ситуации).

  • Ако конят тръгне да се изправя на задни крака и вие не сте на гърба му – ВЕДНАГА се отстранете от обсега на копитата му! Може да ви разбие черепа и да ви убие на място.
  • Вдигнете ръце пред себе си, така че животното да ги вижда че са празни и започнете да му говорите с РАВЕН И ЛАСКАВ ТОН! Запазете, доколкото е възможно, самообладание. Паниката само ще ви вкара в беля.
  • Гледайте го ПРАВО В ОЧИТЕ. Ако отклоните поглед, може да нападне, особено ако е като коня от горната история.
  • В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не обръщайте гръб на животното – със сигурност ще последва нападение.
  • Не викайте, не правете резки движения – очевидно защо – и ако се налага (както се наложи на нас) се изтеглете от периметъра, който животното пази. След като минете извън него е много малко вероятно то да Ви нападне.
  • Не се опитвайте да посягате към влачещи се поводи, юзди и подобни – това се прави само по филмите и то от хора, които знаят какво правят. Конете са огромни животни и ако усети, че искате да го уловите, животното може да ви повлече заедно с повода.
  • Не се забивайте в коларските команди, ако не сте сигурни дали ползвате точно тази команда, която Ви трябва. По принцип командата за назад е „Ус“, но тези думички варират в различните региони на България така че може да се окаже, че вместо да спре, му казвате да тръгне в галоп. По-добре говорете на чист български, животното ще ви разбере, конете са умни.

С тези съвети се надявам, че никога няма да Ви се налага да ползвате горната информация. Ако все пак ви се наложи – успех и умната.

Шизофрения и класно училище

Копривщица

Малко от бекстейджа на Копривщица – стар камион и камара дърва в един двор нагоре по баирите. Това го няма в пътеводителите…

Отдалечаваме се ние от конете и си приказваме с приятелката ми. След като вече съм разказала историята уточнявам, че съм го направила, щото нямаше накъде (не съм чак такъв Рамбо) – зер никой не беше наоколо да ни спаси. Тя добавя, че принцът на бял кон го нямало. Аз избухвам в смях и обяснявам, че двата коня пред нас ми стигаха и не принц на бял кон, а на собственика на конете щях да се зарадвам. Кикотим се и продължаваме между къщите.

В момента сме в бекстейджа на Копривщица – далеч от класическия туристически маршрут и в края на градчето. Къщите, макар и строени в същия стил, вече не са шарени и напудрени, а типично български – неприветливи, с боклуци из дворовете и струпан

Джеф Безос – г-н Онлайн пазаруване

http://azcheta.com/jef-bezos-i-vekat-na-amazon-brad-stoun/

Обичам бизнес книгите. Особено тези, които обещават да ми разкажат едновременно за два мои любими и на пръв поглед почти несъвместими свята – на технологичните компании и на книгоиздаването, каквато се оказа „Джеф Безос и векът на Amazon“. Тук е моментът да си призная, че не ползвам Amazon (моите предпочитани онлайн платформи за пазаруване са eBay...

Страховит трейлър повдига очакванията към ТВ версията на „Американски богове“ [видео]

http://azcheta.com/strahovit-trejlar-povdiga-ochakvaniyata-kam-tv-versiyata-na-amerikanski-bogove-video/

Мрак, много кръв и страховито засилване на очакването – това ни предлага новият трейлър към телевизионната екранизация на „Американски богове“ на Нийл Геймън. Продукцията на канадския канал STARZ, която ще можем да гледаме от 30 април, е дело на Брайън Фулър и Майкъл Грийн. В главните роли на противипоставящите се Нови и Стари богове са Рики Уитъл, Емили...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване