Автори: Банян Ямин, Самира Мубайед, Мирна Барк, Жорж Стифо Текстът е обръщение на представители на християнски общности в Сирия към американските политици, които трябва да гласуват закон, свързан със защитата на "Цезар: дезертьор от сирийските власти, който изнася хиляди снимки и документи, доказващи използването на мъчения в арестите в Сирия. Текстът е публикуван в The Hill на 11 май 2017. *** Миналата седмица, по време на заседание на Комисията Повече [...]
Автори: Банян Ямин, Самира Мубайед, Мирна Барк, Жорж Стифо Текстът е обръщение на представители на християнски общности в Сирия към американските политици, които трябва да гласуват закон, свързан със защитата на "Цезар: дезертьор от сирийските власти, който изнася хиляди снимки и документи, доказващи използването на мъчения в арестите в Сирия. Текстът е публикуван в The Hill на 11 май 2017. *** Миналата седмица, по време на заседание на Комисията Повече [...]
Време е за книжния ни блиц за април, който беше изпълнен със интересни събития и нови книги. В навечерието на Пролетния базар на книгата искаме да ви споделим скромна част от книжките, които прочетохме през изминалия месец. А вие с кои книги поставихте началото на пролетния сезон? Петрана Петрова “Женски работи” (изд.“Колектив“) е сборник с разкази, четени или...
Днешните сесии на деветте европейски енергийни борси, в това число и България, дава шанс за положителен отговор на този въпрос. Втори ден цената на тока на нашата борса е №1 по най-ниска стойност и сравнението изглежда така (за по-добър ...
Американската компания SpaceX към 2020 ще изпрати към Марс два автоматични кораба Red Dragon . За плановете на компанията е разказал директорът на Отдела по изучаване на планетите към НАСА Джим Грин .
Станцията 'Касини' , прелитайки покрай Титан , направи снимки на метановите облаци в атмосферата на луната на Сатурн. На изображенията може да се видят въглеводородните морета и езера.
Американската компания SpaceX проведе първо огнево изпитание на централния блок на тежката ракета носител Falcon Heavy на своя полигон в щата Тексас, по информация от 10 май от твитера на компанията.
По информация от агенство Синхуа, на 10 май в Пекин е стартирал експеримент по имитация на пребиваване на човек в условия близки до лунните. Първите четири доброволци - две жени и двама мъже са били изоливани в симулатора 'Юегун-1' ('Храм на Луната -1 ')
Watch our video tutorial: How to Make Paper Venus Flytrap:
За неизкушените в “подробностите” по темата за МВР, новият вътрешен министър Валентин Радев на пръв поглед не каза нищо особено тази сутрин в интервюто си по БНТ. А и КОЙ да го поровокира да напусне пиедестала на авторекламата? Комбинацията от самодоволство и загриженост за кадрите ( с която от първия си ден на поста министърът се подмазва на системата. За нея може да няма кадри ( за истинската полицейска работа на терена на улично-квартирно-автоджамбазкия бандитизъм, от който много хора са престанали да се оплакват в полицията при предсказумия й отказ да противодейства), но има изобилие от синдикални организации.
Е, не е новина, че и този министър замазва истината за милиционерщината, която не си е отишла ни най-малко от България. Но какво да се прави, инерцията е непосилна. Видя се когато отнесе един от малкото свестни хора, които се опитаха да действат почтено в самотната си лодка в нея, какъвто беше министър Вучков, подал оставка поради своята явна несъвместимост с главния охранител на държавата Борисов.
“Новината”, която новият министър все пак предложи ( нали всички гледат сутрешните блокове и трябва да “нахрани” журналистите от другите медии с “нещо”), беше замислена като позитивно послание като похвала за добре свършената работа в борбата с призрака на бежанците. Под нейния знак премина цялата предизбрна част на 2016 г., в чието навечерие Бойко Борисов вдигна националистическата вълна в тази борба с предсказанието си за възможния да се случи всеки момент ужас -да ни прегазят 10 милиона бежанци. На гребена на тази апокалиптична прогноза се качиха най-безскрупулните лъжци в политика. Всеки от тях, когото не го беше срам, захлеби от баницата на внушавания стра. Най-лакомите са днес са в изпълнителната и законодателната власт. Нарекох ги лъженци, сред които лъженец на годината е най-едрият- самият Борисов.
След като изцедиха всяка капка келепир от темата, подпалвачите на страхове от бежанците днес рапортуват колко добре са се справили с измислената от тях опасност, за която са похарчили 130 милиона евро(пейски) средства. И ето че Валентин Радев вече ведро се шегува: желащите да “нахлуят” в България бежанци вече са толкова малко, че само един-двама се появяват на границата. Не за друго, а защото са се объркали нещо…
Положението наистина напомня на “най – добрите” години през комунизма, когато границата можеше да поиска да прекоси с цел бяство в НРБ, а не обратното, само много, объркан чужденец. Или луд. Докато желание за обратното- да напуснат НРБ, дори с риск за живота, имаха хиляди граждани ( и селяни). Заради тях се строяха загражданения и стреляше на месо по границата. В това отношение не се е променил манталитетът на охранителите на България, управлявана от охранителя Борисов. Неговите апологети направиха нужното да разгласят по света и у нас, че трябва с всички средства да покажем на мигрантите, че тук ще ги бият, ще гладуват и т.н. ( по Андрей Райчев). И те, с цялата чувствителнст на мигрантските мембрани, явно схванаха посланието.
Нима каналджиите, ако имаше още тълпи желаещи да пристигав България, са по затворите? Или пък не знаят как да заобиколят уж завършената ( за да не кажем “съвършената) система от бодлива тел? Едва ли. При огромната печалба от бизнеса с трафика, те са непобедими в държавата, в която пазителят на закона е олицетворение на корупцията. Той ти дава разбрешеш, че напразно се жалваш от (примерно) квартирен обир. Били неразкриваеми, заявил наскоро един такъв пазител на нашата сигурност на моя позната, която предоставира дори видеазапис на бандата, заснета от съседен магазин.
Комбина. Това е думата, с която моята позната си обяснява това демонстративно нежелание да се навреди на бандитите. Някой да се съмнява? Или да си въобразява, че ако имаше желаещи мигранти каналджиите щяха да намерят начин да ги прехвърлят през границата у нас?
Валентин Радев каза обаче и нещо още “по-интересно”. Новоназначеният главен секретар Младен Маринов, когото наричам главен охранител на съветския МОЧА в София порад отлично свършената от него поръчка на руското посолство в рамките на мандата му начело на СДВР, изненадал ( приятно, както се подразбира) своя благодетел, който го издигна на поста, с предложение кой да запълни освободения висок пост в СДВР.
Има, има кадри за ( високи постове) в МВР. Има и кой да дакрува. Системата на МВР може да страда от липса на бачкатори, но работи като добре смазана машина поо отношение на приемствеността на ключовите позиции. Там “случаен” човек не може да се намърда. Предишният главен секретар Светлозар Лазаров покровителстваше Младен Маринов охранява МОЧА и да ръководи боя над демонстраните среку КОЙ. Лазаров беше издигнат от Цветлин Йовчев, който пък беше кандидатура на едни другари библиотекари. Тях пък отдавна са ги назначили от Москва да държат фронта – тихият в службите, но и шумният в политиката. Така че, можем да не се съмнваме. Овакантеният пост начело на столичната полиция, поради заслужено повишения в шеф на нациналната полиция Лазаров, ще бъде зает по същата логика със същите препоръки и задачи.
А Радев се радва като (президента) Радев, че приютява под крилото си правилните кадри, които ни кроят ушанката.
Share on FacebookПродължаваме заедно с Анжело на неговия хаджилък. В началото кацнахме в Тел Авив и посетихме курорта Нетания, обиколихме от Кесария до Тиберия, Галилейското езеро. После влязохме в Йордания, разгледахме Петра, след която бяхме край Мъртво море, в Йерихон и Витлеем. В днешния – седми – ден на ред е Йерусалим.
Приятно четене:
част седма
Ден 7
На седмия ден, казват, и Господ почивал. Но не и ние! Използвахме го, за да тръгнем по стъпките на Христос към Голготата, а след това се върнахме и към корените му.
Денят започна с посещение на магазин за свещи, кръстчета, статуетки и всякакви други джвръчки, жизнено необходими за всеки поклонник – да ги освети на Божи гроб и след връщането си от Светите земи да ги раздава за радост и з… завист!
Елик многократно ни предупреди да не купуваме нищо от уличните търговци, тъй като те ще ни пробутат ментета, а тези араби са честни и „правилни“, т.е. християни. Не мога да твърдя със стопроцентова сигурност, че вярата му в търговците е била подкрепена с финикийски знаци, но все пак алъш-веришът е измислен по тези земи. Пък и видима разлика в качеството и вида на най-купуваните артикули не забелязахме.
адрес: Caritas Str., PO Box 583, Bethlehem
GPS: 31.7209313, 35.2043627
тел.: +972 2 275 7450, +972 2 275 7451
факс: +972 2 275 7453
email: info@kings-souvenir.com
Натоварени с всичко необходимо се отправихме към Йерусалим, като първо спряхме на Маслинения хълм или Елеонската планина, откъдето Христос се е възнесъл. Сега тук се намира Rehavam Observation point, откъдето има прекрасна гледка към Стария Йерусалим. Тук са проповядвали пророците и Христос, оттук Месията ще влезе в двора на храма през зазидана Златна порта. Затова векове наред набожните евреи са погребвани тук, в долината Кедрон, за да пазят ред и да са сред първите, които ще Го последват при Второто пришествие.
След това продължихме надолу по склона край
построена през 1888 г. от цар Александър III, когато борбата за надмощие в Светите земи между Великите сили е в своя зенит. Тук е погребана принцеса Алис, майка на принц Филип, херцог на Единбург (и съпруг на баба Елизабет II), както и леля ѝ, Великата княгиня св. Елизавета Фьодоровна, арестувана и убита по личното нареждане на Дзерджински.
Следващата точка от програмата беше
На арамейски „гет-шамна“ означава преса за зехтин. Тук, близо до пътя от Йерусалим до Витания, често се отбивал Христос, тук довел учениците си след Тайната вечеря и оттук бил отведен след предателството на Юда Искариот. През 1681 г. трима рицари от Сараево – Павел, Яков и Антон – откупуват имота и го даряват на францисканския орден, който се грижи за него и досега.
Над скалата, върху която Исус се е молил в нощта преди залавянето му и върху която капещата пот се превръщала в кръв, Скалата на агонията, се намира
Скалата е в олтарната част на храма и е оградена с трънен венец с преплетени маслинови клонки от ковано желязо. Църквата е огледален образ на Златната врата на Йерусалим. Вляво мозайките представят целувката на Юда, в средата е молитвата на Христос, а вдясно – отричането на Петър. Подът и таванът са решени както в катедралата в Аахен. През остъклени отвори на пода могат да се видят останките от по-старите църкви.
Първата църква, построена на това място през 4 в., е византийска трикорабна базилика, изгорена – вероятно от персите, завладели Йерусалим през 614 г. Кръстоносците изграждат нов храм, но и той е разрушен след падането на Йерусалимското кралство. Съвременната църква е издигната през 1919 – 1924 г. по проект на Антонио Барлуци и носи името „Църквата на всички нации“, защото е построена с даренията на 16 държави. При нашето посещение се провеждаше литургия на полски, от полски свещеник, като „резервацията“ за такова събитие се прави години предварително.
Наблизо се намира
Оттук тя се е възнесла на небето. В криптата, огромна пещера, се слиза по широко стълбище, осветено със свещи. Тя е построена през 12 в. от кръстоносците, по времето на кралица Мелизанда, която също е погребана тук. В църквата, която от 1852 г. е под юрисдикцията на арменската (дясна част) и гръцката (лява част) православни църкви, след като през 1757 г. са отнети правата на францисканците, се намират и олтарите, посветени на Йоаким и Ана – родителите на Девата.
След това се отправихме към
По времето на Стария завет планината Сион съвпада с името на Града на Давид: „Давид превзе крепостта Сион: това е Давидовия град“ (Царства, кн. 2, 5:7).
По времето на Исус, хиляда години по-късно, паметник от гробницата на Давид е преместен в настоящата планина Сион. Гробницата е разрушена през 133 г. и случайно преоткрита през 1158 г., като оттогава е почитана от евреи, християни и мюсюлмани. Дали това е наистина гробницата на царя не е толкова важно, тъй като близо 900 г. сълзи и молитви са осветили мястото.
Гробницата е кенотаф, масивен каменен блок, покрит с бяло кадифе, на което са избродирани символи и текстове, традиционно свързвани с Давид. Върху него са поставени сребърни корони от Свитъците на петокнижието, донесени в Израел от разрушените по време на Холокоста синагоги в Европа. Зад него се намира алков, (предполагаема) част от синагога от 5 в., което го прави най-старият запазен в Йерусалим.
Най-големият празник, на който евреите се молят в гробницата, е
Това е „светилище“ на ултраортодоксалните евреи, затова мъжете и жените са разделени при молитва и има строги изисквания към облеклото, най-вече на жените, а мъжете трябва да са с покрити глави. Туристите могат да получат бели шапчици за еднократна употреба (безплатно!) на входа.
След посещението на гробницата минахме покрай сефарадската синагога и през портата Сион влязохме в
Портата носи следите от куршуми от щурма на израелските сили на 6 юни 1948 г. в опит да разкъсат блокадата на Стария град, окупиран от Йордания, както и от 1967 г., когато израелските парашутисти си възвръщат, къща по къща, града.
Следващата ни спирка беше
оцеляла при разрушаването на Храмовия комплекс (Втория храм) от римляните след въстанието от 70 г. Терминът
е директен превод на арабското „el-Mabka“ (المبكى) или „Място на стенанията“ заради обичаят евреите тук да оплакват падането на Храма. Стената, сама по себе си, не е религиозен символ за евреите. В различните времена достъпът на евреите до Йерусалим и Стената бил забранен или значително ограничен, като по времето на Константин I това е било позволено само един път годишно, на Тиш’а бе-ав (תִּשְׁעָה בְּאָב), който се отбелязва като ден на национален траур за всички евреи, тъй като на този ден са се случили много беди на еврейския народ:
Достъпният за туристите участък е дълъг 57 м. и висок 32. През деня Стената не е толкова интересна, както през нощта, може би защото ги няма наоколо атрактивните ортодоксални евреи. Осигурено е постоянно полицейско присъствие – това е едно от малкото места, където се демонстрираше въоръжена закрила.
Обичаят да се поставят бележки с молби към Господа датира от началото на 18 в. и се свързва с името на големия еврейски мъдрец равин Хаим бен Атар. Той пръв посъветвал страдащите по този начин да отправят молба към Бога.
Милиони пилигрими и туристи от целия свят ежегодно идват в Йерусалим за да видят Стената на плача и да оставят бележка с молитва между нейните камъни. Равинът на Западната стена Шмуел Рабиновиц ежегодно получава хиляди писма, адресирани до „Йерусалим, за Бог“, като поставя тези писма в Стената. В модерните времена се предлагат и off-line услуги за предаване на молитвите чрез електронни съобщения, които по-късно се разпечатват и поставят в Стената. Тези услуги се предлагат от Израелската телефонна компания и от много благотворителни уеб-сайтове.
Според хе́рема (חרם, ḥērem – табу, анатема) на равин Герш е строго забранено четенето на молитвите от Западната стена. Те, според юдейския закон, не могат да бъдат изхвърлени. Съществуват различни тълкувания какво да се прави с тях – изгарянето е „по-чисто“, докато погребението – „по-почетно“. Равин Рабиновиц два пъти годишно погребва записките в еврейското гробище в долината Кеброн.
Традицията да се оставят послания към Бога в Западната стена е възприета и от представителите на други вероизповедания, както – разбира се – от публични и политически фигури. Между тях са папа Йоан Павел II (2000), сенатор Килъри Клинтон (2005) и папа Бенедикт XVI (2009), който публикувал съдържанието на своята записка. През юли 2008 г. сенатор и кандидат-президент Барак Обама сложил в Стената своята молитва, написана на листче от хотела. Студент от семинарията откраднал бележката и я продал на пресата, след което тя била публикувана. Това предизвикало вълна от критики във връзка с нарушението на конфиденциалността, неотменимо свързана с молитвите към Бога.
Разбира се, ненадминатият в мъдростта си български народ е създал виц и по този повод:
Известен български политик от близкото минало бил на посещение в Израел и поискал да се помоли при Стената на плача.
От Западната стена поехме по т.нар.
който плътно приляга до древните стени и дава достъп до още 485 м. от тях. Някои туристи слагат бележки с молитви и по тях. Тунелът се намира под сградите на Мюсюлманския квартал. След полицейската проверка тръгнахме по тесните улички към Via Dolorosa. Мрежата от сокаци образува някакъв вариант на „Капалъ чарши“ в Истанбул, доста по-мръсен и по-хаотичен. И както само на негрите е разрешено безнаказано да разказват вицове за чернилките, вероятно само местните имат „правото“ да си правят шеги с евреите. Затова тук можете да си купите фланелка с надпис „Розов Фройд“ (Pink Freud) или „Оръжия и Мойсей“ (Guns N’ Moses).
(още Via Crucis, „Пътят на кръста“), е тясна и крива уличка, която свързва старата римска крепост Антония с храма „Възнесение Христово“. Тя е с дължина около 600 м. и на нея се намират 9 от 14-те спирки на Исус по пътя към Голгота. Те са:
От Via Dolorosa влязохме на територията на храма „Възнесение Господне“, където е разпънат Христос, а по-късно и погребан (Йоан 19:17-18). Голгота (Γολγόθα, Κρανίου Τοπος; (גולגלתא, „лобно място“, от арамейски gûlgaltâ, букв. „череп“ – вероятно носи името от черепите на престъпниците, екзекутирани на това място. Тогава мястото се намирало извън градските стени, тъй като еврейските обичаи забраняват екзекуциите и погребенията в пределите на града.
Първата църква е построена по заповед на Константин Велики след Никейския събор през 325 г. и осветена на 13.09.335 г., когато е и храмовият празник. Гробът на Исус, както и повечето християнски реликви, са открити от Елена, майката на императора, която ги видяла насън. Били издигнати три сгради – кръгла църква, наречена „Възнесение Христово“ – над празния гроб, базиликата „Мартирий“ и между тях – параклис, указващ мястото на разпятието, Голготата. Църковният комплекс е разрушаван и възстановяван многократно.
Персите разрушават всичко през 614 г. Халиф Хаким отново руши през 1009 г. През 1149 г., след завземането на Йерусалим, кръстоносците издигат настоящата църква, като под един покрив са гробницата и Калвариума на Исус. Тук са и параклисите на Адам, на св. Елена и на намирането на кръста. Последната голяма промяна е извършена през 1809-1810 г., след пожара от 1808, под ръководството на архитекта Николай Комнин.
Отделните части на храма са под егидата на различни църкви – ортодоксалната, католическата, арменската, сирийската, коптската и етиопската, като Гробът Господен (кувуклия, Κουβούκλιον, Cubiculum) е общ (определен е график). Това деление води до разпри между представителите на различните църкви, като се стига и до юмручно „право“, както и до проблеми с поддръжката на храма (приказката за орташкото магаре). За да се намали възможността една от църквите да пречи на останалите, ключът от храма се пази от арабската фамилия Джауд Ал Гадия (جودة آل غضية) с представител в момента Адиб Джауд, а правото да отключва и заключва вратата се полага на Уаджих Нусейбе, от мюсюлманската фамилия Нусайбе (عائلة نسيبة). Тази традиция продължава от 638 г., когато арабите за първи път завземат Йерусалим и патриарх Софроний предава ключовете на халиф Омар ибн Хатаб. След прекъсване от 88 г., когато градът е под управлението на кръстоносците, през 1187 г. Саладин превзема града, но обещава на Ричард Лъвското сърце, че Нусайбе ще отключват храма. През 1192 г. назначава Джауд за пазители на ключа.
Последните пет спирки на Христос са на територията на храма:
10. Исус е съблечен;
Малка вита стълба вдясно от входа води до Голготата, където са следващите две спирки на Сина Божи:
11. Христос е прикован е на кръста;
12. Издъхва на кръста. Гръцки параклис, под чийто олтар има сребърен диск, отбелязва точното местоположение на кръста;
Стъклена витрина покрива разцепена скала от Голгота – когато Исус издъхва на кръста, става земетресение и скалите се напукали (Матей 27:51). Под хълма в библейски времена е погребан Адам – Христовата кръв достигнала черепа му и така първите хора били опростени, а човешкият род – изкупен.
От Голгота по друга стълба се слиза при „Плочата на помазанието“ – тук съгласно древния юдейски обичай, тялото на Исус е помазано с благовония и завито в бял плат. След което е пренесено и положено в изсечена наблизо скална гробница – гробницата на Йосиф Ариматейски.
Върху плочата, която се намира точно срещу входа на храма, се поставят предварително закупените за освещаване предмети. Всъщност „освещаването“ е по-скоро символично – мраморната плоча е поставена тук през 1810 г. и няма реална връзка с Христос.
Вдясно от входа е истинската светиня за християните – Божи гроб. Тук на Велика събота преди православния Великден Йерусалимският патриарх се моли и получава Благодатния огън, който по-късно се разнася по целия свят от присъстващите на церемонията свещеници.
Според легендата през 1579 г. представители на арменската църква убеждават султан Мурад ІІІ да не допусне Йерусалимския патриарх Софpоний ІV до Божи гpоб, а богослужението да се води от Арменския патриарх. Софроний остава да се моли пред вратите на храма. Изведнъж се чува гръм и една от мраморните колони се разцепва и от пукнатините започва да струи Благодатния огън, който запалва свещите на поклониците.
След посещението на Божи гроб около 16 ч. се върнахме във
чието име на иврит означава „домът на хляба“ и първоначално е известен като Ефрат (אפרתה, плодоносен). Градът многократно се споменава в Библията и се почита като родното място на Давид и на Исус (Матей 2:1). Източно от Витлеем, в Бейт Сахур, се намира Полето на овчарите, където Ангелът Господен им съобщава новината за раждането на Спасителя (Лука 2:10-11). Върху пещерата е построена гръцка православна църква, а през 1950 г. Барлуци построява друга – францисканска.
Йосиф и Мария пристигат във Витлеем от Назарет, тъй като Йосиф е от рода на Давид, а Витлеем е „градът на Давид“ (Лука 2:4). Тук идват тримата влъхви, следвайки звездата над града, да поднесат дарове: злато като на Цар, тамян като на Бог и миро като на Човек. Още от зараждането на християнството пещерата, в която е роден Исус, се смята за свещена.
Запазен е нейният осмоъгълен олтар. Под него всъщност се намира пещерата на Рождеството. Точното място е отбелязано със сребърна звезда с 14 лъча, т.н. Витлеемска звезда, с надпис на латински «Hic de virgine Maria Iesus Christus Natus est» – „Тук се роди Исус Христос от Девата Мария“. Някога звездата е била позлатена и украсена със скъпоценни камъни. Изчезва през 1847 г., като това е поредния повод за търкане между православни и католици. През същата година по нареждане на султан Абдул Меджит I и с негови средства е поставено настоящето копие. Над нея, в полукръгла ниша, има 16 лампади, като 6 принадлежат на православните, 6 на арменците и 4 на католиците.
Над месторождението на Исус литургия могат да водят само православните и арменците. За католиците е отделено друго място – в южната част, до входа, където са били яслите, в които е положен Божия син. Всъщност основната част на яслите е изнесена през 7 в., по времето на папа Теодор I, и се намира в Рим, в катедралата „Санкта Мария Маджоре“. Това, което е останало, е облицовано с мрамор и представлява една по-скоро символична вдлъбнатина в пода, над която горят 5 лампади.
Разрушена при бунта на самаряните, през 6 в. – 530 г., църквата отново е изградена от Юстиниан. По време на кръстоносните походи тя става седалище на епископа на Витлеем и Аскалон. През 1100 г. на празника на Рождеството тук е коронясан Бодуен I, а през 1118 г. – Бодуен II. Около катедралата възникват много манастири и пилигримите задължително посещават района. Отвън тя изглежда като крепост, а първоначалният вход е снижен и стеснен, за да се попречи на османските нашественици да влизат с конете си в нея. Известна е като „Вратата на смирението“, тъй като посетителят може да влезе само приведен (като Индиана Джоунс в храма в Петра). След завземането на града от Саладин (1187 г.) християнският клир е разгонен. След 5 години двама католически свещеници и един дякон получават разрешение да се върнат, но църквата е отдадена на Сирийската християнска църква. От 1271 г. започнали отново пилигримажите, а от 1277 г. – и богослуженията.
Всъщност
оцеляла от домюсюлманския период. Според легендата, църквата е оцеляла заради чудотворната мозайка с поклонението на влъхвите, на която те са изобразени с персийски одежди. Когато посетихме
тя беше в последния, трети етап на реставрационните работи, започнали през септември 2013 г. Интериорът на църквата беше целия в скелета, тъй като се реставрираха стенните мозайки и за посетителите бе достъпна сравнително малка част от кораба. Базиликата се управлява от гръцката и арменската църкви, и францисканския орден. Те имат свои манастири, като гръцкият се долепя до югоизточната стена, арменския – до югозападната, а католическия – до северозападната.
От 2012 г. църквата е в списъка на световното културно наследство на Юнеско (№ 1433)
ВитлеемС това организираната част на екскурзията за деня приключи. След вечерята отново се върнахме към църквата на Рождеството и, вече самостоятелно, посетихме францисканската църква „Св. Екатерина Александрийска“, намираща се в непосредствена близост. Построена е през 1881 г. върху руините на църква на кръстоносците (августински манастир) от 12 в. Преди това тук е имало византийски манастир от 5 в., посветен на св. Йероним Блажени (Стридонски), починал тук. Светецът е автор на каноничния латински текст на библията. Заради превода си от гръцки на латински на Светата книга, той е избран за патрон на преводачите, които празнуват на 30 септември, датата на смъртта му. В иконографията той е изобразяван с книга (заради литературното му наследство), с череп (символ на аскетизма му и тленността на човека) и с лъв (според легендата опитомил див звяр). Статуята на св. Йероним се намира пред манастира. Зад него, на фасадата, е статуята на Дева Мария.
През 1947 г. Барлуци реставрира двора и колонадата, като завършва работата едва през 1953 г. В църквата се намират параклисите „Св. Йосиф“ и на Невинните младенци, а пред нея – клоатърът (фр. cloître – покрита галерия) от времената на кръстоносците. Католическият патриарх на Йерусалим извършва ежегодно служба на среднощната меса на Бъдни вечер, която се посещава от много поклонници и се излъчва по телевизиите на цял свят.
Ако застанете на Ясления площад (Manger sq.) с лице към „Рождество Христово“, то вдясно, зад арменския манастир, на около 300 м. се намира „Млечната пещера“. Според Библията в нея се скрило семейството на Йосиф, когато Ирод наредил избиването на младенците. Кърмейки невръстния Исус, Божията майка опръскала с млякото си тъмния камък, който веднага променил цвета си. И християни, и мюсюлмани смятат мястото за свещено, като се счита, че то увеличава шанса за забременяване и увеличава млякото на кърмачките. Над пещерата се намира францисканска църква, построена върху останките на храм от 5 в., с даренията на словашки и италиански вярващи. През 2007 г. е извършена реставрация на пещерата, като стените ѝ са почистени и е възвърнат някогашния ѝ блясък.
Денят ни завърши с продължителна разходка по Звездната улица (Star Str.), главната търговска артерия, свързваща северната и южната част на стария град. До Интифадата през 2001 г. тук е имало близо 100 магазина. След това, с намаляването на туристическия поток, повечето са били затворени.
Сега, със стабилизацията, броят им отново нараства. Всеки четвъртък магазините работят целодневно. В много случаи продаваните стоки се изработват буквално пред очите на туристите.
Тук, и на съседните тесни улички, има много табели, указващи за извършващите се реставрации в града, спонсорирани от различни държави – Япония, Белгия… Не забелязахме американско присъствие, вероятно по политически причини.
Разходката бе един чудесен завършек на този дълъг ден.
Автор: Анжело Ангелов
Снимки: Сава-Калина
Още снимки от © Сава-Калина:
Israel: Jerusalem (2016-04-06)
Palestine: Bethlehem (2016-04-06)
Други разкази свързани с Израел – на картата:
Израел
2004 - 2018 Gramophon.com