Такъв е сезонът. На печени чушки и огромни салати от огромни сладки домати. Малко песто, бяло саламурено сирене, препечен хляб и вечерята е готова. За десерт се полагат грозде и смокини. Дори Даниел забрави за шоколадовия сладолед. Но има и някои неща, заради които в този сезон е препоръчително да включим мощностите на печката, като например за да си приготвим рататуй, капоната, печени патладжани, шакшука или просто провансалски гарниран хляб.
От тънките гарнирани хлябове, които са като пица, но се приготвят в големи правоъгълни тави, най-любим вариант за мен е провансалският писаладиер (Pissaladière). Любим ми стана след като научих по-подробно за него по време на ваканцията ни в Прованс преди пет години. Писаладиер беше една от първите традиционни за региона храни, които започнах да приготвям веднага след пътешествието. За тези пет години изпробвах много рецепти, на които попадах, дали от книги или от други блогове и сайтове за храна. Макар съставките за писаладиер винаги да са еднакви, в различните рецепти се казваше за различно тесто, различно количество и степен на карамелизация лук, различно количество аншоа и маслини, различни подправки, дори различни начини за гарниране (като подредба на продуктите и презентация). Това, което се знае със сигурност, е че не трябва да се пренебрегва качеството на продуктите, защото вкусът на една семпла храна като тази, зависи най-много от тях. И дори да не намираме месести черни маслини от областта на Ница, заменянето им с други, би било добре да стане с добри, макар и не задължително черни. Едно предложение на Дейвид Лебовиц е гръцка каламата, но дава съвет да не споделяте с никой провансалец, че използвате гръцки маслини за неговия писаладиер.
Сред най-първите ми опити за писаладиер получавах дебела гарнирана пита или подобие на фокача с лук и аншоа върху нея, докато не схванах, че писаладиер трябва да бъде с тънък, като при пица хляб, много лук и достатъчно аншоа и маслини, за да ме накара, когато планувам приготвянето му, да сложа и бутилка с розе в хладилника (по възможност от предния ден). Затова не потърсих повече рецепти за тестото, само сравнявах такива с любимото ми бързо тесто за пица, с което продължих започнах да приготвям писаладиер.
Що се отнася до избора ми за степен на карамелизиране на лука, моят е колкото повече, толкова по-вкусно. За това се изисква и малко повече време, с често разбъркване към края на готвенето. Но всичко е заслужено, защото силата на вкуса, който получавам е пропорционален на времето за готвене на лука. Колкото повече, толкова повече! (Това не съм го измислила аз.) Представи си този сладък лук със солената аншоа върху хрупкавото тънко тесто и съм сигурна, че и ти веднага ще сложиш поне едно розе да се охлажда.
След като вече обсъдихме маслините, останаха още две съставки, без които не си представям Прованс и провансалската кухня. Едната, съвсем предсказуемо е чесънът. Другата, без съмнение е мащерката. За нея би било по-добре да говоря като за подправка, макар и да е съставка. Мащерката от своя страна е една от любимите ми подправки и една от любимите ми билки за чай. Освен да я добавя към лука, докато се карамелизира, аз поръсвам от нея и върху самия писаладиер, преди да го изпека. А ако вече се чудиш – за готвене винаги използвам прясна мащерка. Ароматът ѝ е по-богат и жив. А когато усетя заедно ароматите на прясна мащерка и суров чесън, тогава се завръщам тук и продължавам да мечтая.
С тази последна лятна публикация, бих искала да ти пожелая весел и спокоен завършек на сезона. Хубавите емоции могат да дойдат спонтанно и неочаквано, но със сигурност може да ги предизвикаме с добра храна, която е споделена. Ще се завърна вероятно някъде през септември. И един съвет – не пести розето!
След толкова много опити, накрая се позовавам върху рецептата на Дейвид Лебовиц от книгата му My Paris Kitchen. (Нека заглавието на книгата не те подвежда, както за писаладиер, чиито традиционен регион е Прованс и по-точно областта на Ница, така и за други рецепти от нея, които са от цяла Франция.)
Лебовиц споменава, че обезкостяването на маслините не е задължително, дори в повечето случаи се добавят цели в плънката. Ако избереш такъв вариант, предупреди хората, на които ще сервираш писаладиер с цели, необезкостени маслини, да бъдат внимателни.
За 6 порции или 12 големи квадратни разреза с размер около 10 см.
За тестото:
За гарниране:
Замесване в статичен миксер: В купата на миксера се измерват брашното, солта и маята. Добавят се зехтинът и 150 мл хладка вода. Разбъркват се грубо на ръка с приставката за тесто и след това (с поставена на миксера приставка) тестото се омесва на средна скорост 5 минути. Ако изглежда сухо се добавя още малко вода. Тестото трябва да бъде стегнато и еластично. Прехвърля се в купа намазана с малко зехтин и се покрива със стреч фолио. Оставя се да почине 30 минути.
Замесване на ръка: В купа се измерват брашното, солта и маята. Разбъркват се и към тях се добавят зехтинът и 150 мл хладка вода. Замесва се тесто. Ако се усети сухо се добавя още малко вода. Тестото се прехвърля върху леко набрашнен плот и се измесва 5-6 минути докато стане гладко и еластично. Ако тестото лепне по време на измесването, плотът се наръсва с малко брашно, но се внимава тестото да не се утежнява с повече от него. Тестото се прехвърля в купа намазана с малко зехтин и се покрива със стреч фолио. Оставя се да почине 30 минути.
В голям широк и дълбок тиган или в чугунена тенджера се загряват три супени лъжици зехтин на умерен към силен котлон. Добавят се лукът, клонките мащерка, чесънът, солта и захарта. Разбъркват се хубаво, така че лукът да се овкуси равномерно и да се покрие с мазнина. Тогава котлонът се намалява на умерен към слаб. Лукът се готви един час с често разбъркване, като след половината време от готвенето, разбъркването трябва да става още по-често. В зависимост от силата на котлона, времето за готвене може да варира. Лукът не трябва да се запържва, а да се готви бавно, докато придобие светъл орехов цвят. Ако има нужда, по време на готвенето силата на котлона се променя.
Когато лукът е готов се сваля от котлона. Клонките на мащерката се отстраняват. Лукът се посолява с прясно смлян черен пипер.
Фурната се нагрява на 220ºC. Не използвам вентилатора. Голяма тава с приблизителни размери 42×33 см се намазва с тънък слой зехтин. Тестото се изважда от купата и без да се премесва се поставя в центъра на тавата. Разстила се с ръце до краищата на тавата. Върху тестото се разпределя карамелизирания лук, като се покрият и краищата. Върху лука равномерно се разпределят филетата аншоа и маслините. (Ако желаеш, може да подредиш аншоата във форма на ромбове, в които да поставиш по една маслина. Тази подредба ще изисква повече аншоа.) Поръсват се с 1-2 супени лъжици зехтин и прясна мащерка.
Тавата с писаладиер се поставя на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 30 минути. Краищата на тестото трябва да придобият златист цвят, а плънката на места да бъде с дълбок карамелен цвят. Изважда се от фурната, оставя се да постои 3-4 минути и се нарязва на квадратни парчета (с ножица е най-лесно). Писаладиер се сервира топъл или със стайна температура, задължително с охладено розе.
Писаладиер – провансалски тънък хляб с карамелизиран лук, аншоа и маслини е публикация на Йоана Петрова от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана
Преводът от испански на заглавието на световния хит №1 за 2017-та г. и №1 в YouTube за всички времена DESPACITO означава БАВНО, а в по-свободен, нашенски превод означава ЛАБАВО. (Из)родната ядрена мафия, обаче, НЕ го харесва и му се прот...
Американският стрийминг гигант Netflix обяви, че придобива издателството за комикси Millarworld, известна със заглавия като Kingsman и Kick-Ass. Американските медии обаче обръщат внимание, че компанията има все по-големи нужди от свободни парични потоци, с които да оперира, а дълговете й в момента възлизат на близо $20 млрд. С покупката Netflix си осигурява права за създаване на...
Книгата ми “Убийството на една революция” може да се закупи от сайта на “Сиела” във формат, подходящ за е-четци, Kindle, Android устройства, Apple устройства и PC/Mac: закупи в електронен вариант.
Петя може да е завършила „Книгоиздаване“ и да работи като редактор в издателство, но по душа е пътешественик, на когото му е невъзможно да остане прикован задълго на едно място. От година насам едновременно с книгоиздателските си проекти дерзае неуморно и в полето на етнологията по линия на магистратурата „Етнология и културна антропология“. Пътува постоянно из села...
Книгите за посетителите в сградата на централния офис на КТБ, които бяха предоставени от самият Василев и разпространение през медиите в средата на май 2015-та г. дават отговор на въпроса, който никой "не забелязва". Ето откъс ...
Преди почти година СЕМ с две решения отне лицензиите за телевизионна дейност на две телевизии – ТВ Седем и Балкан Българска Телевизия ЕАД.
Тези телевизии имат славна история, в частност – в последните години – според обвинителния акт на Прокуратурата на Република България от юли 2017 те имат общо с модела КТБ.
Но в правовата държава отнемането на лицензия става на базата на закон.
Лицензиите са отнети на основание “установяване на неверни данни в декларациите по чл. 111.” Това са декларации за отсъствие на правни пречки, включително че кандидатите за лицензия не са лица, които “през последните пет години, предхождащи кандидатстването за лицензия, са обявени в несъстоятелност или са в производство за обявяване в несъстоятелност или в ликвидация” (чл.105, ал.4, т.5).
Според СЕМ тъй като през 2016 г. са открити производства за несъстоятелност на двете търговски дружества, се отнемат лицензиите за неверни декларации – нищо че данните са били верни към момента на подаване на декларацията. СЕМ намира, че възникването на правните пречки за доставчик, който вече притежава лицензия,
е нарушение на критериите за допустимост за издаването й, което като последица налага принудителното й отнемане.
ВАС (тричл. състав) отменя решението на СЕМ за ТВ Седем ЕАД:
СЕМ, в противоречие с лимитативните посочени в закона предпоставки, е отнел индивидуалните лицензии на [фирма] за доставяне на аудио-визуални медийни услуги с наименование „ТV7” и „СУПЕР7” и е заличил от Публичния регистър на СЕМ програми „ТV7” и „СУПЕР7”. Предвид изложеното настоящият състав приема, че обжалваният акт е издаден в противоречие с приложимия материален закон и следва да бъде отменен.
Решението на петчленния състав на ВАС от 7 август 2017 оставя в сила решението на тричленния състав:
[…] проблемът, който очертава параметрите на правния спор, е свързан с въпроса дали лицензията може да бъде отнета на припознатото от органа основание и без ЗРТ да го е уредил нарочно. Отговорът му е отрицателен.
ВАС посочва още, че
Отнемането на лицензията е само един от способите по чл. 121, ал. 1 ЗРТ за прекратяването й – вж. т. 2 на текста. Отделно основание с идентични правни последици е прекратяването на юридическото лице, титуляр на лицензията – чл. 121, ал. 1, т. 3 ЗРТ. В случая на производство по несъстоятелност, приключващо с решение на съда по чл. 735, ал. 3 вр. ал. 1 ТЗ, прекратяването на лицензията би било резултат от евентуално постановеното заличаване на търговеца. Т.е. според обективното право разрешаването на колизията между критерия към кандидатите за лицензия и действието на вече издадена при последващо несъответствие с него е поставено в зависимост от изхода на производството по несъстоятелност, който би могъл да рефлектира върху съществуването на правния субект – носител на лицензията, респ. способността му да осъществява дейността, предмет на лицензионния режим.
Детски писатели ще издават книги, в които протагонистите ще бъдат млади мюсюлмански бежанци, съобщи The New York Times. Авторите са избрали да се насочат в тази посока, за да хуманизират и да придадат по-личен характер на нарастващия бежански конфликт сред младите читатели. Вълната от детски книги за бежанци мюсюлмани ще излезе сред най-лошата бежанска криза,...
„Игра на омраза“ (изд. „Ибис“) от Сали Торн беше моят избор за августовския Gembox. Очаквах историята на Луси и Джош с нетърпение и тя не ме разочарова. Техните „игри“ са доказателството, че любовта и омразата са двете лица на една монета. Финансовите неуспехи на издателствата, в които двамата герои работят, са довели до сливането и създаването на...
Берлинската стена, чието построяване започва на 13 август 1961 г. по същия безапелационен начин ( без някакви си всенародни обсъждания и пречее либерални глезотии), по който се взимаха решенията в условията на всяка (комунистическа) диктатура, беше уникална не само по своята разделителна за един народ символика, но и с факта, че на практика беше акт на вътрешно противопоставяне чрез самозазиждане срещу външната привлекателност на света.
Искате да бягате от хубавия живот в нашата страна? Не може! Ще стоите тук и ще ви застреляме, ако решите да не се съгласите. Това на практика декларираше съоръжението , замислено като преграда срещу желанието на германските ( демократични) мигранти да изберат с риск на живота си “света на експлоататорите”.
В Израел хората плачат пред Стената на плача, а в Берлин – пред стената на палача.
За всички е ясно, че палачът е СССР. Но е трудно той да бъде ясно заклеймен по този начин дори днес заради политическата коректност, която изисква Германия да припознава СССР като част от решението на собствения й проблем, т.е. от излекуването на държавата от нацизма в съюз с демократичния Запад, водеща част от който днес е демократична Германия.
В навечерието на годишнината от издигането на Берлинската стена обаче в политически коректния мълчалив заговор срещу крещящата историческата истина едно събитие направи пробив. https://www.kommersant.ru/doc/3383585
От името на първата жертва на сговора между германския нацизъм и съветския болшевизъм Полша най-после посочи официално на ниво външен министър солидарната вина на СССР за разпалването на Втората световна война. Една птичка може да не прави пролет, но пробив- да. Пукнатини, като тази, имат способности да вещаят скъсване на един бент – скъсване с практиката да се премълчава историческата истина в името на правото на по-силния да пише историята.
Share on Facebook2004 - 2018 Gramophon.com