Грабителски атаки

https://asktisho.wordpress.com/2018/01/25/its_organic/

Когато човек остане без цел

Го спохождат панически атаки.

Когато повече е дал, отколкото е взел.

Ги преодолява някакси…

Тихомир Димитров 

Тарт или тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

http://feedproxy.google.com/~r/kulinarno-joana/feed/~3/9sKVjAhfv5Y/

Нали съм ти казвала, че дюлите са много хубаво нещо. Този зимен сезон обаче ги позабравих. Имах някакви намерения да си изпека няколко със захар, канела, звездовиден анасон и ликьорно вино, но тази мисъл всеки път изчезваше с подминаването им в магазина. Бях устремена към бързия седмичен пазар, решен от бързи гозби и всичко това не включваше десерт, защото така или иначе по всяко време у дома има кексчета.

Тарт с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Но чудо на чудесата успях да вдигна глава и да погледна по-добре в едно от списанията, които купих от семейното ни пътуване до Атина. Това беше моментът, в който веднага се вкопчих в предложеният там тарт с лук и дюли. Беше едновременно като ликуване и шанс този път да не подминавам касетките с дюли и освен да опитам храна, на пръв поглед създадена точно като за мен, да сложа и няколко от плодовете със захар и подправки, да се пекат за десерт.

Този тарт ме привлече преди всичко заради карамелизирания лук. И той като дюлите е много хубаво нещо, даже още по-хубаво, когато се съчетае със солени пикантни сирена. Идеята да се добавят печени дюли, ароматизирани с канела, карамфил и сладко вино ми се стори още по-привлекателна и наистина си помислих, че тази храна е създадена за мен. Обичам всички компоненти в тарта поотделно, затова вместо да си представям комбинацията им, просто я опитах.

И като заговорих за компоненти, докато преглеждам записките си по рецептата, установявам, че:

  • тя не е бърза
  • тя не е сложна, макар да изисква някои продукти, които е необходимо да се набавят специално
  • отделните компоненти като приготвяне и изпичане на тарта, карамелизиране на лука и изпичане на дюлите могат да се направят поетапно и предварително

Което пък ме навежда на мисълта, че:

  • този тарт е идеален за парти, събиране с приятели, предястие за вечеря и изобщо за събитие, за което всичко може да се приготви от предния ден и да се сглоби и запече преди сервиране

Тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

От всичко споменато в точките по-горе, искам да ти подскажа, че от тази рецепта могат да се приготвят няколко индивидуални тарталети, ако смяташ, че ще бъдат по-удобни за сервиране на твоите гости. Разбира се не е задължително да има специален повод или гости, за да опиташ интересно приготвена храна. Самата храна е добър повод. Да бъдем любознателни, да опитваме, да сме експериментатори, да съчетаваме с вина… са все добри поводи за приготвяне на храна.

Тарт с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Тарт с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Рецептата е по идея от гръцкото списание Γαστρονόμος. Предложеният вариант в списанието е изпечените дюли да се пасират, пюрето да се разпредели в тарта, а върху него карамелизирания лук и сиренето. Идеята за съчетаване на съставките ми хареса, но видях тарта представен по различен начин, а именно много карамелизиран лук с парченца от ароматизираната с подправки дюля, върху които е запеченото сирене. Дюлите се изпичат с мавродафни, но все още не съм намирала тук от това вино, затова го заменям с марсала. Би могло да се използва и друго подсилено сладко вино като портвайн.

Ароматите в тарта са силни, зимни и притеглящи към чаша плодово червено вино. Вкусовете от сладко и солено са балансирани, а за бъде тарта добре завършен е хубаво да се използва солено и ароматно сирене като гръцкото кефалогравиера. Може да потърсиш от него в Бакалия (ако някой знае друг магазин в София за гръцки продукти, ще се радвам да сподели) или да използваш пекорино, или дори отлежал чедар.

За 1 кръгъл тарт с диаметър 26 см или за 1 правоъгълен тарт с размери 35 x 10 см, или за 10 броя индивидуални тарталети с диаметър 8-9 см.

За тестото:

  • 250 г брашно
  • 1 чаена лъжица сол
  • 150 г студено масло, нарязано на кубчета
  • 1 яйце

За дюлите:

  • 1 голяма дюля или две по-малки, почистени и нарязани на кубчета
  • 100 мл марсала или портвайн
  • 1 пръчка канела, за предпочитане цейлонска
  • 1/8 чаена лъжица смлян карамфил (ако не желаеш силен вкус на карамфил, използвай 1-2 гвоздейчета, вместо смлян)
  • 1 супена лъжица кафява захар

За лука:

  • 2 супени лъжици зехтин
  • 2 тънки парчета бекон, нарязани на ситно
  • 1 кг жълт лук, нарязан на полумесеци
  • 1 дафинов лист
  • 2-3 стръка мащерка
  • 1 стрък розмарин
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • 80 г кефалогравиера, настъргано (може да се използва пекорино, пармезан или отлежал чедар)

За завършване:

  • 80-100 г кефалогравиера, настъргано или натрошено на дребни парчета (може да се използва пекорино, пармезан или отлежал чедар)

Приготвяне на тестото

Тестото лесно се замесва в кухненски робот. Брашното и солта се смесват в него. Добавя се маслото и се разбива за кратко докато се образуват трохи. Накрая се добавя яйцето и сместа се разбива също за кратко време докато тестото се събере на топка.

При приготвяне на тестото на ръка, в купа се смесват  брашното и солта и към тях се добавят кубчетата масло. Разтриват се с ръце докато се образуват трохи. Добавя се разбитото с вилица яйце и се омесва гладко тесто. Месенето не трябва да продължава дълго, а само докато сухите съставки се хидратират равномерно и се образува тесто.

Тестото се оформя на топка, притиска се леко във форма на диск или квадрат в зависимост от избраната форма, в която ще се пече. Увива се в стреч фолио и се охлажда в хладилник 30 минути.

Фурната се нагрява на 190ºC. Охладеното тесто се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина 5 мм на кръг или правоъгълник, в зависимост от избраната форма, в която ще се пече. Ако се правят индивидуални тарталети, формата на разточеното тесто е без значение.

За кръгъл или правоъгълен тарт, разточеното тесто се пренася във формата за печене като се притиска плътно по дъното и стените на формата. Излишното тесто по краищата се отстранява.

За индивидуални тарталети, от разточеното тесто се изрязват кръгове 1-2 см по-големи от диаметъра на формите, в които ще се пече. Кръговете тесто се поставят плътно във формите, излишното тесто по краищата се изрязва. Подготвените форми се охлаждат отново в хладилник 10-15 минути.

Предварително изпичане на тестото

Върху тестото във формите се поставя хартия за печене и тежести – керамични топчета или боб, или ориз.

Приготвяне на индивидуални тарталети

Индивидуалните тарталети може само да се надупчат с вилица на няколко места, без да се слагат тежести. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат с тежестите 20 минути. След това тежестите се отстраняват и тестото се допича още 18-20 минути за голям тарт и 10-12 минути за индивидуални тарталети или докато тестото се запече добре и придобие златист цвят на повърхността. Изваждат се от фурната и се охлаждат. Тестото може да се приготви и изпече два дни предварително. След като се охлади се освобождава от формата и се съхранява покрито на стайна температура.

Приготвяне на дюлите

Фурната се нагрява на 200ºC. В тава се смесват дюлите и всички съставки към тях.

Приготвяне на дюлите

Тавата се покрива с алуминиево фолио. Дюлите се задушават така 30 минути. След това фолиото се отстранява и се допичат още 20-30 минути или докато омекнат. Охлаждат се. Може да се приготвят до два дни предварително. Съхраняват се в кутия на хладно място.

Приготвяне на лука

В дълбок и широк тиган или в тенджера се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон. Изсипва се беконът и се запържва около минута. Добавят се лукът, дафиновият лист, клонките мащерка и розмарин. Посоляват се със сол и котлонът се намалява до умерен към слаб. Лукът се готви 30-40 минути с често разбъркване, което към края на готвенето трябва да бъде още по-често. Необходимо е да се следи силата на котлона – ако лукът се пържи и загаря бързо, котлонът се намалява още. Готвенето му трябва да става бавно, докато лукът омекне и придобие орехов цвят.

Приготвеният карамелизиран лук

Когато е готов, останалото от клонките мащерка и розмарин се отстранява. Лукът се поръсва с прясно смлян черен пипер. Разбърква се със сиренето. Лукът може да се приготви един ден предварително и да се съхрани в кутия в хладилник.

Сглобяване и запичане на тарта

Независимо в каква форма е изпечено тестото за основа на тарта (или тарталети), хубаво е да се освободи от формата преди в него да се сложи пълнежа. Изпеченото тесто за основата се поставя в подходяща тава. В него се разпределят карамелизираният лук и парченцата дюля. Отгоре се поръсва с настърганото сирене. Тартът или тарталетите се запичат под грила на фурната докато сиренето се разтопи. Ако всички компоненти, особено лукът и дюлите са били приготвени предварително, тогава тартът или тарталетите се запичат в предварително нагрята фурна на 200ºC докато сиренето се разтопи и плънката се затопли. Сервират се топли (не горещи) или със стайна температура.

Тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Още рецепти с карамелизиран-лук

Други предложения с дюли

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Тарт или тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Тарт или тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

http://feedproxy.google.com/~r/kulinarno-joana/feed/~3/4_vKVfJRgTQ/

Нали съм ти казвала, че дюлите са много хубаво нещо. Този зимен сезон обаче ги позабравих. Имах някакви намерения да си изпека няколко със захар, канела, звездовиден анасон и ликьорно вино, но тази мисъл всеки път изчезваше с подминаването им в магазина. Бях устремена към бързия седмичен пазар, решен от бързи гозби и всичко това не включваше десерт, защото така или иначе по всяко време у дома има кексчета.

Тарт с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Но чудо на чудесата успях да вдигна глава и да погледна по-добре в едно от списанията, които купих от семейното ни пътуване до Атина. Това беше моментът, в който веднага се вкопчих в предложеният там тарт с лук и дюли. Беше едновременно като ликуване и шанс този път да не подминавам касетките с дюли и освен да опитам храна, на пръв поглед създадена точно като за мен, да сложа и няколко от плодовете със захар и подправки, да се пекат за десерт.

Този тарт ме привлече преди всичко заради карамелизирания лук. И той като дюлите е много хубаво нещо, даже още по-хубаво, когато се съчетае със солени пикантни сирена. Идеята да се добавят печени дюли, ароматизирани с канела, карамфил и сладко вино ми се стори още по-привлекателна и наистина си помислих, че тази храна е създадена за мен. Обичам всички компоненти в тарта поотделно, затова вместо да си представям комбинацията им, просто я опитах.

И като заговорих за компоненти, докато преглеждам записките си по рецептата, установявам, че:

  • тя не е бърза
  • тя не е сложна, макар да изисква някои продукти, които е необходимо да се набавят специално
  • отделните компоненти като приготвяне и изпичане на тарта, карамелизиране на лука и изпичане на дюлите могат да се направят поетапно и предварително

Което пък ме навежда на мисълта, че:

  • този тарт е идеален за парти, събиране с приятели, предястие за вечеря и изобщо за събитие, за което всичко може да се приготви от предния ден и да се сглоби и запече преди сервиране

Тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

От всичко споменато в точките по-горе, искам да ти подскажа, че от тази рецепта могат да се приготвят няколко индивидуални тарталети, ако смяташ, че ще бъдат по-удобни за сервиране на твоите гости. Разбира се не е задължително да има специален повод или гости, за да опиташ интересно приготвена храна. Самата храна е добър повод. Да бъдем любознателни, да опитваме, да сме експериментатори, да съчетаваме с вина… са все добри поводи за приготвяне на храна.

Тарт с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Тарт с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Рецептата е по идея от гръцкото списание Γαστρονόμος. Предложеният вариант в списанието е изпечените дюли да се пасират, пюрето да се разпредели в тарта, а върху него карамелизирания лук и сиренето. Идеята за съчетаване на съставките ми хареса, но видях тарта представен по различен начин, а именно много карамелизиран лук с парченца от ароматизираната с подправки дюля, върху които е запеченото сирене. Дюлите се изпичат с мавродафни, но все още не съм намирала тук от това вино, затова го заменям с марсала. Би могло да се използва и друго подсилено сладко вино като портвайн.

Ароматите в тарта са силни, зимни и притеглящи към чаша плодово червено вино. Вкусовете от сладко и солено са балансирани, а за бъде тарта добре завършен е хубаво да се използва солено и ароматно сирене като гръцкото кефалогравиера. Може да потърсиш от него в Бакалия (ако някой знае друг магазин в София за гръцки продукти, ще се радвам да сподели) или да използваш пекорино, или дори отлежал чедар.

За 1 кръгъл тарт с диаметър 26 см или за 1 правоъгълен тарт с размери 35 x 10 см, или за 10 броя индивидуални тарталети с диаметър 8-9 см.

За тестото:

  • 250 г брашно
  • 1 чаена лъжица сол
  • 150 г студено масло, нарязано на кубчета
  • 1 яйце

За дюлите:

  • 1 голяма дюля или две по-малки, почистени и нарязани на кубчета
  • 100 мл марсала или портвайн
  • 1 пръчка канела, за предпочитане цейлонска
  • 1/8 чаена лъжица смлян карамфил (ако не желаеш силен вкус на карамфил, използвай 1-2 гвоздейчета, вместо смлян)
  • 1 супена лъжица кафява захар

За лука:

  • 2 супени лъжици зехтин
  • 2 тънки парчета бекон, нарязани на ситно
  • 1 кг жълт лук, нарязан на полумесеци
  • 1 дафинов лист
  • 2-3 стръка мащерка
  • 1 стрък розмарин
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • 80 г кефалогравиера, настъргано (може да се използва пекорино, пармезан или отлежал чедар)

За завършване:

  • 80-100 г кефалогравиера, настъргано или натрошено на дребни парчета (може да се използва пекорино, пармезан или отлежал чедар)

Приготвяне на тестото

Тестото лесно се замесва в кухненски робот. Брашното и солта се смесват в него. Добавя се маслото и се разбива за кратко докато се образуват трохи. Накрая се добавя яйцето и сместа се разбива също за кратко време докато тестото се събере на топка.

При приготвяне на тестото на ръка, в купа се смесват  брашното и солта и към тях се добавят кубчетата масло. Разтриват се с ръце докато се образуват трохи. Добавя се разбитото с вилица яйце и се омесва гладко тесто. Месенето не трябва да продължава дълго, а само докато сухите съставки се хидратират равномерно и се образува тесто.

Тестото се оформя на топка, притиска се леко във форма на диск или квадрат в зависимост от избраната форма, в която ще се пече. Увива се в стреч фолио и се охлажда в хладилник 30 минути.

Фурната се нагрява на 190ºC. Охладеното тесто се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина 5 мм на кръг или правоъгълник, в зависимост от избраната форма, в която ще се пече. Ако се правят индивидуални тарталети, формата на разточеното тесто е без значение.

За кръгъл или правоъгълен тарт, разточеното тесто се пренася във формата за печене като се притиска плътно по дъното и стените на формата. Излишното тесто по краищата се отстранява.

За индивидуални тарталети, от разточеното тесто се изрязват кръгове 1-2 см по-големи от диаметъра на формите, в които ще се пече. Кръговете тесто се поставят плътно във формите, излишното тесто по краищата се изрязва. Подготвените форми се охлаждат отново в хладилник 10-15 минути.

Предварително изпичане на тестото

Върху тестото във формите се поставя хартия за печене и тежести – керамични топчета или боб, или ориз.

Приготвяне на индивидуални тарталети

Индивидуалните тарталети може само да се надупчат с вилица на няколко места, без да се слагат тежести. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат с тежестите 20 минути. След това тежестите се отстраняват и тестото се допича още 18-20 минути за голям тарт и 10-12 минути за индивидуални тарталети или докато тестото се запече добре и придобие златист цвят на повърхността. Изваждат се от фурната и се охлаждат. Тестото може да се приготви и изпече два дни предварително. След като се охлади се освобождава от формата и се съхранява покрито на стайна температура.

Приготвяне на дюлите

Фурната се нагрява на 200ºC. В тава се смесват дюлите и всички съставки към тях.

Приготвяне на дюлите

Тавата се покрива с алуминиево фолио. Дюлите се задушават така 30 минути. След това фолиото се отстранява и се допичат още 20-30 минути или докато омекнат. Охлаждат се. Може да се приготвят до два дни предварително. Съхраняват се в кутия на хладно място.

Приготвяне на лука

В дълбок и широк тиган или в тенджера се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон. Изсипва се беконът и се запържва около минута. Добавят се лукът, дафиновият лист, клонките мащерка и розмарин. Посоляват се със сол и котлонът се намалява до умерен към слаб. Лукът се готви 30-40 минути с често разбъркване, което към края на готвенето трябва да бъде още по-често. Необходимо е да се следи силата на котлона – ако лукът се пържи и загаря бързо, котлонът се намалява още. Готвенето му трябва да става бавно, докато лукът омекне и придобие орехов цвят.

Приготвеният карамелизиран лук

Когато е готов, останалото от клонките мащерка и розмарин се отстранява. Лукът се поръсва с прясно смлян черен пипер. Разбърква се със сиренето. Лукът може да се приготви един ден предварително и да се съхрани в кутия в хладилник.

Сглобяване и запичане на тарта

Независимо в каква форма е изпечено тестото за основа на тарта (или тарталети), хубаво е да се освободи от формата преди в него да се сложи пълнежа. Изпеченото тесто за основата се поставя в подходяща тава. В него се разпределят карамелизираният лук и парченцата дюля. Отгоре се поръсва с настърганото сирене. Тартът или тарталетите се запичат под грила на фурната докато сиренето се разтопи. Ако всички компоненти, особено лукът и дюлите са били приготвени предварително, тогава тартът или тарталетите се запичат в предварително нагрята фурна на 200ºC докато сиренето се разтопи и плънката се затопли. Сервират се топли (не горещи) или със стайна температура.

Тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера

Още рецепти с карамелизиран-лук

Други предложения с дюли

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Тарт или тарталети с карамелизиран лук, дюли и сирене кефалогравиера е публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

От кой пол е (истам)булката Нинова, която зовеше Борисов да се бори с нея като с мъж

http://ivo.bg/2018/01/24/%d0%be%d1%82-%d0%ba%d0%be%d0%b9-%d0%bf%d0%be%d0%bb-%d0%b5-%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bc%d0%b1%d1%83%d0%bb%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d1%8f%d1%82/

С изказването си от парламентарната трибуна днес, в което призова управляващите да си “чуят църквата” по повод заклеймената от БПЦ Истанбулска конвенция, Корнелия Нинова утвърди неконвенционалния си образ на (истам)булка .

Едновременно с това тя потвърди позицията си на самоопределил се женски мъж, предизвикващ\а на терена на мъжкарство Борисов, любител на собствения си публичен образ като мачо Номер едно в републиката още от времето, когато тя беше превърната в соцмонархия в рамките на противоестествения брак по сметка между БСП и нейния Сакскобургготски, ментора на въздигнатия от т.н. цар негов пазвантин Бойко.

Спомняте ли си призива на Нинова, която пожела публично да се разберат с Борисов като мъже?

“ Изненадана съм от мотива на Бойко Борисов да откаже дебати с мен с аргумента, че съм жена. Първо, това е обида към всички жени, които той смята за недостойни за политически разговор. Не се притеснявайте, че съм жена, господин Борисов, отдавна чакам да се разберем като мъже”. 

Ако сте забравили, насладете му се. http://m.btvnovinite.bg/article/bulgaria/borisov-s-zheni-trudno-se-nadgovarjam-ninova-da-se-razberem-kato-mazhe.html

Последно: жена или мъж го играе Нинова?

 

images

Или става дума за някакъв трети пол?

При Борисов, доколкото е знайно от поведението му на любител на демонстративното женско подчинение на принципа на “качването” на самеца, практикуван на правата на властовия афродизиак в глутницата, няма такива съмнения.

Да не говорим колко са уважените от неговото мимолетно мъжко внимание ощастливени (ма)дами, за някои от които дори не си е правил труда да си свали панталоните.

Басирам се, че за този мой намек Борисов ще премълчи възмущението си благоразумно по подобие на американския актьор Стивън Сегал, за когото в България някои хора знаят доста скандални подробности по същата линия. Защото не се знае дали и в България някоя конвенция, подкрепена от Бойко по невъзможност да откаже ратификация, няма да отприщи съответни признания, като онези закъснели женски откровения в САЩ.

Но да се върнем към факта, че БПЦ хвърли кръста на Нинова ( т.е. на опозицията, доколото немощната столетница може да бъде определена като такава) и мъжът Нинова се метна да го вади като спасителен пояс за себе си от ледените води на европейското презрения към нея\ него и партията й\му с настървението на калоферски мъжага на Богоявление.

Да играе обаче тази нетрадиционна соцполовава мъжкарска роля никак не отива на една другарка, която се бори с (несъществуващото от кръв и плът в Истанбулската конвенция,  плашило за примитивни избиратели),  т.н.  трети пол.

Не за друго, а защото Нинова самата трябва да се определи дали е мъж , призоващ\a Борисов да се сборят като мъже или е нещо трето, свързано с Третия Рим, какъвто претендира да бъде нейният руски ориентир.

Share on Facebook

Възход и падение

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/01/24/vyzhod-i-padenie.1589981

Първо да напомня, че през 2015-та г. България постига АБСОЛЮТЕН РЕКОРД по износ на електроенергия към съседите, за цялата си 1337 годишна история. Това е възхода. А както е тръгнало от началото на 2018-та много преди нейния край страната...

Над 400 гости посетиха премиерата на биографията на Стоянка Мутафова „Добър вечер, столетие мое!“

http://azcheta.com/nad-400-gosti-posetiha-premierata-na-biografiyata-na-stoyanka-mutafova-dobar-vecher-stoletie-moe/

Премиерата на посветената на Стоянка Мутафова книга „Добър вечер, столетие мое!“, състояла се на 23 януари, събра над 400 души в русенската Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Автор на биографията е дъщерята на голямата българска артистка – актрисата Мария Грубешлиева-Муки. Любимката на поколения българи влезе в залата под нестихващи аплодисменти и овации. Повече за събитието можете да...

De Profundis: РУМЕН РАДЕВ ИЛИ ЛАНСКИЯТ СНЯГ НА ЕДНА ПРЕЗИДЕНТСКА ГОДИНА

https://asenov2007.wordpress.com/2018/01/24/de-profundis-%d1%80%d1%83%d0%bc%d0%b5%d0%bd-%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%b2-%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d1%81%d0%bd%d1%8f%d0%b3-%d0%bd%d0%b0-%d0%b5%d0%b4%d0%bd/

Пламен Асенов, специално за Faktor.bg – http://www.faktor.bg/bg/articles/mneniya/lacheni-tsarvuli/de-profundis-rumen-radev-ili-lanskiyat-snyag-na-edna-prezidentska-godina

Президентът Румен Радев вече цяла година неуморно си президентства в президентството.

Защо? – би попитал хлевоустият британски драматург Джордж Бърнард Шоу в ролята си на заядлив театрален критик.

За да докаже, че не е нито руски агент, нито президент на БСП – най-сериозно отговори на този въпрос хлевоустият български политолог Андрей Райчев в ролята си на винаги-готов-да-услужа президентски ПР. И още по-сериозно добави: „Това става видно от дейността му през последните 6 месеца”.

Оп-п-па-а! Другарят Райчев пак се изказа внушително неподготвен – помага си с ръце и всичко останало, но не и с някакви аргументи. В по-въздигнатите интелектуални среди, към които той дращи да принадлежи, подобно нещо се нарича „голословно твърдение” и не се брои за особен принос в кой да е висок разговор. Но по телевизора, поднесено като за обикновената българска публика – може, нали. Може, защото минава – всеки път, или почти всеки…..

Въпреки това обаче, точно този път изглежда другарят Райчев нещо не е разбрал както трябва. И съответно – пак предаде четата, независимо дали без да иска или съвсем нарочно.  Защото ако вникнем в изказването му, веднага изскачат два животрептущи въпроса.

Първо, това ли му е работата на един истински български президент – да доказва, че не е чуждий шпион или поне мекере на Кремъл, плюс да опровергава ширещото се сред народа мнение, че е нещо като политически заврян зет на другарката Нинова, който ако не слушка, няма и да папка. Сериозно, няма ли президентът съвършено други задължения по Конституция, колкото и калпава да е самата тя?

И второ – ако това е доказвал човекът през вторите 6 месеца от управлението си, както твърди Райчев, то какво е правил през първите 6 месеца?

Доколкото схващам, като някакво уж доказателство, че президентът Радев вече се е разгърнал в най-добра светлина и обществото го е оценило по достойнство, Райчев цитира резултат от социологическо проучване, според което около 60 на сто от хората харесват и подкрепят държавния глава.

Този резултат, съотнесен към едно по-раншно изказване на прословутия турбо червен професор Иво Христов за наличието на 80 процента дебили в държавата, само доказва отдавнашните съмнение на умните български социолози, че едни 20 процента от анкетираните тук винаги крият истинското си мнение.

Другият вариант е, че дебилите в държавата са наистина само 60 процента и професор Христов дълбоко се заблуждава.

Райчев, Райчев, ако са ти платили за цялата тази твоя грозна и нелепа словесна акция в защита на президента, трябва да върнеш парите на хората. А ако не са ти платили, трябва да им се извиниш, задето безплатно им създаваш проблеми. Защото всъщност президентът няма нужда да бъде защитаван, той го прави достатъчно добре и сам.

Прави го по метода на мимикрията, ако някой не е наясно.

Първата посока на тази президентска мимикрия е опитът на човека Румен Радев от козируващ войник да се превърне в политик, който разбира играта и участва в нея пълноценно. С други думи – от бастун да стане гъвкав опортюнист.

Подобна трансформация, ако изобщо е възможна, става бавно, но в случая опитът може да е успешен, защото има още цели 4 години мандат. През това време Румен Радев ще мине съответно и през много политически сблъсъци, най-вече с Бойко Борисов, в които практически ще се учи на занаят.

Да, противоречието между президент и премиер няма как да се избегне, тъй като то е заложено в самата Конституция, която в България изначално е призвана да създава напрежение между институциите, а не да внася нужния баланс между тях.

Страхувам се обаче, че работата с политическото обучение на президента може да стане като в онази приказка за магарето, дето тъкмо го научили да не яде и то взело, че умряло. Например ако за президентския вот през 2021 Р. Р. се почувства вече политик на място и поиска втори мандат, но Б. Б. вземе, та го бие. Защото нали се сещаме – тогава едва ли насреща му ще бъде пусната пак Ц. Ц. с идеята изборите да бъдат загубени от ГЕРБ.

Втората посока на президентската мимикрия е свързана наистина с отношението на Радев към Русия. Да, опит да внуши на българското общество, че е еманципиран от Кремъл и неговите интереси в България и Европа, той наистина прави. Обаче толкова видимо се мъчи с този опит, че чак звучи смешно и жалко на моменти. Да си спомним дори само призивите за отпадане на санкциите срещу Русия, които Радев си позволи насред Варшава – точно в Полша, европейската страна, която е сред най-загрижените за противодействие на агресивната руска политика.

Несръчен политически ход или съзнателна провокация беше това от негова страна? Кой да ти каже. Така или иначе обаче, ясно е, че опитът му да се представи за истински натовски генерал и човек, обърнал гръб на Кремъл, далеч не е толкова успешен, колкото твърди Андрей Райчев.

За това изобщо не спомага фактът, че Радев не само не хукна веднага, но и още отлага да направи официално посещение в Москва. Това въобще не компенсира поредицата негови изказвания – а и мълчания – в руска полза. Нито намалява анти българската стойност на поканата, която той отправи към Путин да дойде в София точно по време на българското председателство на ЕС. А какво да кажем за лобизма в полза на шведските самолети „Грипен”, който в края на краищата доведе дотам да се върнем към идеята руснаците да ни закърпят старите МИГ-ове. Как да определим също характера и дейността на служебното правителство, което Румен Радев назначи, освен като напълно безхарактерно по отношение на българския национален интерес и напълно некадърно по отношение на българския дневен ред.

Ма като си питаш, кой ли ти отговаря.

Разбира се, продължава да липсва от президентската биография и очакваното истинско обяснение за ролята на генерала от КГБ Леонид Решетников при издигането на Радев за кандидат-президент на БСП. Тази последната тема само бе заметена под килима и явно се разчита, че времето вече е спуснало върху нея пелената на забравата.

Третата мимикрия на президента Румен Радев се отнася до неговите отношенията с партията-майка – БСП.

Да си имаш за вицепрезидент истинско червенокосо червенотиквениковче; да си имаш цял съветнически екип от правоверни комунисти; да браниш присъствието в него на другия „червен Иво”, който няма и не може посмъртно да получи разрешение за достъп до съответното ниво на информация; да правиш ред политически ходове, включително връщане на закони, в синхрон с опозиционната политика на другарката ЧервеНинова – и въпреки всичко през цялото  време клакьорите ти да твърдят, че се еманципираш от любимата партия, ето кое се нарича не другояче, а политическо нахалство.

Да, Румен Радев има нужда от известна еманципация в това отношение и той го знае или поне инстинктивно го усеща. Усеща, че пред обществото не бива да се показва като твърде зависим от БСП президент – не само защото тази партия е политически западащ проект и може повече да навреди на имиджа му, отколкото да му притури, но и защото тя отдавна не е единственият и истински изразител на руските интереси тук. Подобни изразители се нароиха доста, а президентът е длъжен да е президент на всички тях, нали така?

От друга страна, Румен Радев няма как да се еманципира твърде много от БСП, защото тогава пък на вътрешно-политически тепих ще остане сам срещу ГЕРБ и лесно ще падне жертва в неравна борба.

С други думи, след изминалата първа година от мандата на президента можем да заключим, че ланският сняг отново си е тук и отново си е съвсем същия, тоест, цялата ситуация около Радев продължава да е твърде деликатна, интересна за наблюдение и все още с неясна посока на развитие. В негов собствен интерес е да не се поддава на клакьорски глупости, а да си дава реална сметка за нещата от живота и наистина да съдейства за положително развитие на България.

В края на краищата, всички българи имат нужда от политически умел, принципен и морално достоен държавен глава – колкото и на мен лично да не ми се вярва, че точно сегашният е способен да бъде такъв.

 

Забележка:

Всички читатели, които, освен от политика, се интересуват и от литература, могат да намерят нови и интересни текстове на другия ми блог – Оксиморонният свят /написано в Гугъл/ или на адрес http://www.passenov.wordpress.com

„Мистър Мерцедес“ изглежда добре и на хартия, и на малкия екран

http://azcheta.com/mistar-mertsedes-serial/

Маниакалните пориви на един социопат, мечтаещ за значимост, достигат връхната си точка в ранна мъглява утрин. Група безработни цяла нощ чакат търпеливо интервюто за работа, след което животът им може да се подобри. Само че, както често става, не само не се подобрява, но и… приключва. Откраднат мерцедес се врязва в тълпата, оставяйки след себе си...

Митко Новков представя „От Мърквичка до Минотавъра“ в София

http://azcheta.com/mitko-novkov-predstavya-ot-markvichka-do-minotavara-v-sofiya/

Литературният критик Митко Новков ще представи последната си книга „От Мърквичка до Минотавъра“ (изд. „Жанет 45“) в столицата на 25 януари. Премиерата ще се проведе в Галерия „Академия“ на НХА от 18:30 ч. с участието на проф. Боян Биолчев, д-р Пламен В. Петров и под музикалния съпровод на Николай Иванов ОМ. Д-р Пламен В. Петров описва книгата така:...

Британският орган по конкуренцията: сделката Fox – Sky не е в обществен интерес поради риск за медийния плурализъм

https://nellyo.wordpress.com/2018/01/24/murdoch-3/

Когато беше предложено на правителството на ГЕРБ  да въведе оценка на плурализма при допускане на медийните концентрации, първата страница на Труд беше заета от заглавието Държавни юзди за медиите слага кабинетът. И идеята отпадна от програмата.

Вероятно в медиите на Мърдок и другите засегнати издатели и собственици  също е имало кампания срещу контрола за плурализъм – но той е въведен и действа. Според  прессъобщение от 23 януари 2018  конкурентният орган (CMA) в Обединеното кралство е взел решение, според което  поемането на пълния контрол  над Sky от Fox не е в обществен интерес  поради съображения, свързани с медийния плурализъм.  Още информация от сайта на правителството на Обединеното кралство:

Плурализъм

Плурализмът на медиите е централен въпрос за демократичния процес в Обединеното кралство и като такъв е  защитен от закона. CMA  установява, че ако сделката приключи, както е предложено, тя няма да е в обществен  интерес.  Murdoch Family Trust (MFT), който контролира Fox и News Corporation (News Corp), засилвайки контрола си над Sky, би имал твърде голям контрол над доставчиците на новини във Великобритания във всички медийни платформи (телевизия, радио, онлайн и вестници) и следователно твърде голямо влияние върху общественото мнение и политическия дневен ред. Новините на MFT се гледат, четат или слушат от близо една трета от населението на Обединеното кралство и имат  дял от потреблението, който е значително по-голям  от всички останали доставчици на новини, с изключение на BBC и ITN.

Поради контрола си върху News Corp, фамилията Мърдок вече има значително влияние върху общественото мнение и  поемането на пълния контрол  над Sky от Fox ще го укрепи още повече. Въпреки съществуването  и на други медийни услуги, предоставящи новини в Обединеното кралство, CMA временно е установила, че те няма да бъдат достатъчни, за да неутрализират увеличеното влияние на MFT, ако се даде ход на сделката.

Стандарти за електронни медии

В разследването на CMA са разгледани и редица доказателства, за да се разбере дали Fox, Sky и MFT имат истински ангажимент към стандартите на електронните медии в Обединеното кралство. В това отношение се констатира, че Fox, който ще упражнява пълен контрол над Sky, не е вероятно да действа срещу обществения интерес. Като цяло Fox има истински ангажимент към стандартите   в Обединеното кралство. Тук е утвърден доставчик, притежаващ лицензии  повече от 20 години. CMA взе под внимание политиките и процедурите, които Fox  има, за да гарантира, че стандартите   са изпълнени.

Наистина преди 2012 г. имаше сериозни недостатъци в контролирания от МФТ вестник News of the world, който  спазваше закона и медийните стандарти. Но News Corp впоследствие е въвела процеси и процедури за справяне с проблема. CMA  е установила, че оттогава насам  няма опасения за стандартите в пресата на MFT.

Разследването разгледа неотдавнашните твърдения за сексуален тормоз срещу служители на Fox News в САЩ. Макар да са сериозни, CMA смята, че те не са пряко свързани с постигането на стандартите за радио- и телевизионно разпространение в ОК и не поставят под съмнение ангажимента на Fox или MFT към стандартите  за електронни медии в Обединеното кралство.

Ан Ламбер, ръководеща групата за независими разследвания, заявява:

Плурализмът на медиите е централен въпрос за нашия демократичен процес. Много е важно никоя група или индивид да няма твърде голям контрол над нашите медии или прекалено голяма власт, за да може да повлияе на политическата програма.

Ако сливането Fox / Sky продължи съгласно предложението, то ще бъде в противоречие с обществения интерес. Това би довело до факта, че фамилията  Мърдок ще има твърде голям контрол върху доставчиците на новини в Обединеното кралство и твърде голямо влияние върху общественото мнение и политическия дневен ред.

Следващи стъпки

CMA изложи редица потенциални възможности за справяне с тези проблеми, посочени в обявлението за обществени средства за защита.Органът предложи евентуални средства за защита, като взе предвид и обявяването от компанията Fox на 14 декември 2017 г., че е договорила продажбата на някои активи, включително интересите им в Sky, на The Walt Disney Company. Докладът на CMA ще бъде финализиран и предоставен на министъра по въпросите на цифровите технологии, културата, медиите и спорта до 1 май 2018 г.  Той  ще вземе окончателното решение за предложената сделка.

В момента тече триседмичен период на консултации по  констатациите на СМА.

Цитат на деня

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/01/24/citat-na-denia.1589911

Преди малко беше разпространена новината, че Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) е отказала покана за среща в Министерството на енергетиката, която е била насрочена за днес, съобщава вестник "Дневник". В края ...

Милена Стефанова от „Софтпрес“ е първият гост на „Издателите“ за 2018 г.

http://azcheta.com/milena-stefanova-ot-softpres-e-parviyat-gost-na-izdatelite-za-2018-g/

Милена Стефанова от „Софтпрес“ ще бъде първият гост на съвместната рубрика на „Аз чета“ и Читалище.то „Издателите“ за 2018 г. Тя е един от създателите на компанията и има важна роля за нейното развитие от водещо издателство за компютърна литература през първото й десетилетие до издателство с богато портфолио във всички жанрове. Срещата с нея...

ICAL за православния календар, именните дни и официалните празници обновени за 2018

https://georgi.kodinov.net/?p=1218

За 12 поредна година (от 2007) обнових iCal календарите. Сега съдържат и данни за 2018. Както обикновено няма нови адреси. Така че ако сте се абонирали за календара просто си запазете абонамента. И не забравяйте да обновите и локалните копия ако имате ! Ето пак адресите (от предната записка) : Официални църковни празници: съдържа всички […]

В космическата надпревара - Google Lunar XPRIZE няма победители

http://www.spacenewsbg.com/news/24/January/2018/4923

Конкурсът, в който основната задача бе изпращането на Луната на безпилотен апарат за сметка на частни средства , е отложен за неопределен срок.

10 книги, които се появяват в любимите ни сериали

http://azcheta.com/10-knigi-koito-se-poyavyavat-v-lyubimite-ni-seriali/

През Седмицата на литературата и телевизията в „Аз чета“ избрахме да си припомним страхотните книги, които сме срещали в епизоди на популярни сериали. Разгледайте нашата селекция, за да откриете връзките между различните истории, любопитството и интересните ситуации, които подходящата книга може да провокира между героите:   „Приятели“ Няма как да не си спомним книжното предизвикателство, което...

Президентът Радев отново извади пред скоби отношенията с Русия, щял да ги вади и от ледената епоха

http://ivo.bg/2018/01/24/%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b7%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%82%d1%8a%d1%82-%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%b2-%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be-%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%b4%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4/

Под формата на отчет за първата му година на поста президентът Румен Радев отново използва възможността за послание към преливащата през границите на партиите и всякакви други организации (в безграничното си преклонение към една чужда държава) българска секта на русофилите. Уж говори за свършенето от него през 2017 г. , а отново се връща билизо век и половина назад, боравейки – типично за религиозните фанатици в политиката- с единствено възможния инструмент за влияние върху българското съзнание от проруски позиции: вярата.

“Вярвам, че 2018 г., в която отбелязваме 140 години от Освобождението на България, е възможност да изведем българо-руските отношения от ледената епоха, в която ги заварих“, кръсти се и днес Румен Радев в правата вяра.

 

images

Къде в това изрчение виждате прослувития прагматизъм, към който иначе Радев и подобните му политици у нас обичат да призовават, говорейки за здрав разум. Ако отношенията с неустоимата за Радев и останалите русофили държава са наистина толкова важни, че да бъдат изваждани пред скоби ( както връзките с нито една друга държава, видно от факта, че такава не е спомената в днешното изявление на държавния глава), то необходимостта от това би трябвало да бъде обоснована с някакви аргументи – с някаква принадена стойност на днешното руско влияние в България.

По липса на принадена стойност – по вина на държавата, която държи България изкъсо на дългия , простиращ се до времето на СССР синджир на монополната ни зависимост в снабдяването с основите суровини за енергетиката ( а оттам играе и определяща роля за формирането на цените на енергоресурсите в България на дребно и на едро) – Румен Радев прибягва към типично руския маниер да компенсира празнината с приказки за “ледената епоха” и с взор, обърнат 140 години назад. Да не говорим, че той прави едногодишен отчет, но това не му пречи да чертае насоки с пожелание за следващата година именно и само във връзка с Русия.

В отчета си Радев споменава като някакво постижение рутинният факт, че вече 4 пъти е гласувал в Европейския съвет  в качеството си на представител на България, но “пропуска” да спомене, че е вдигал ръка и за продължаването на санкциите срещу ( кръг от приближени на Путин олигарси и държавни служители в) Русия. Направил го е заради факта, че става дума за общо решение на държавите от ЕС, възмутени от руската агресия срещу Украйна, причинила “ледената епоха”, изпросена от Кремъл в неговите отношения с демократичния свят.

Явно е вдигал ръка по принуда, а не по убеждение. Което говори за лицемерие, опортюнизъм и нагаждачество.

И как точно ще вади отношенията с Русия от въпросната епоха президентът Радев? Ами като бръкне в кладенеца на бездънната благодарност за събития от преди 140 години, които само 7 години по-късно така са преобърнали връзките на българите с Русия, че за почуда на целия свят са били скъсани. Именно за почуда, защото се е оказало голяма изненада за Русия, че българите желаят и са готови да се борят независимост и от руските си ментори, за които по-късно патриархът на българското русофилство Иван Вазов ще напише, че ни носят ново иго ( в стихотворението си “На руските воини”, крито от българите през епохата на съветския колониализъм в България до степен, че в библиотеките страниците с тази негова реакция на руската агресия срещу България през есента на 1916 г. са били систематично късани от раболепните пазители на руско-съветското освободително реноме у нас).

Като казвам българите, имам право на обобщение, защото дори старите опълченци са се опълчили на руските заплахи, както пише Симеон Радев в “Строители на нова България”. http://ivo.bg/2018/01/18/нерде-ямбол-нерде-стамбулска-конвенц/

Симеон Радев свидетелства за ентусиазма и всеобхватността на българския патриотизъм срещу русофилството и руската политика срещу България в “ледената епоха” на руско-българските отношения:

Положително е само, че по градовете населението бе в грамадното си мнозинство националистическо и постепенно се ожесточаваше срещу Русия. След заминаването на генерала ( Каулбарс, императорският пратеник, изпратен в България да наложи по руски насилнически маниер руската политика, но принуден да си замине обратно след отпора, който получава от българските патриоти- бел. ИИ)  почнаха да се основават известните патриотични дружини, които играха по-сетне такава роля за подема на българския дух в страната. Те се състояха от решителни хора, фанатизирани в своето дело, и напоминуваха в някои отношения якобинските секции , които се прочуха във времето на Френската революция. Първият позив за устройване на тия дружини излезе от Русчук. Той бе подписан от една група запасни войници. Лозунгът им бе: “България за себе си, свободна и независима. На 17 – ти се обадиха опълченците от Севлиево. Те пък се считаха обидени, задето на младите войници се давало някаква преднина в народното дело”.

По повод създаването на тези патриотични дружини Симеон Радев уточнява в допълнителна бележка:

“ Идеята да се образуват дружества от запасни войници се появи най-напред у русофилите, но тя пропадна. Само Н. Константинов основа в Свищов таен комитет от няколко запасни”. пак там, стр.466

“Ледена епоха” в отношенията с Русия е имало по вина на самата руска империя само и единствено в онзи период на неуспешни русофилски опити за преврат и бунтове в казармите на младата България, подстрекавани от Русия. Империята се опитва да накаже българите за тяхното непокорство пред императора и с друго подстрекаване-  освен, че успешното насъсква сръбския крал Милан да нападе България, българофобът Александър III прави внушение на султана да си вземе със сила обратно Източна Румелия не за друго, а понеже непокорните българи са извършили съединението си в нарушение на Берлинския конгрес и така са обезсилили на практика статута си на османски васали.

А кой е бил виновен за онази ледена епоха в отношенията с Русия? Ето ( още веднъж, за опресняване паметта на президентските русофилски съветници) отговорът на Захари Стоянов.

КОЙ?

Кой въстана срещу нашето свещено дело — съединението на Южна със Северна България? Кой караше турците да навлязат в България и да пуснат малко кръвчица на братушките? Кой отчисли българския княз от редовете на армията си, за да го опозори и омаскари, когато той се намираше на границата срещу неприятеля? Кой си дръпна от нашата войска офицерите, които хрантутехме като просяци с единствена адска цел да ни съсипе войската, когато тя се намираше в път за бойното поле? Кой насъска сърбите да ни нападнат откъм гърба, когато ние бяхме въз друга страна? Кой настояваше най-много да се пратят турските комисари в Южна България? Ами я кажете, кой ни открадна княза от Софийския палат в това време, когато на неговата глава не бяха изсъхнали още лавровите венци от Сливница? Кой даваше честно и благородно слово, че ако си отиде тоя княз, то и съединението ще бъде пълно, и правата на България ще да си останат непокътнати, и конституцията ще си бъде в сила, с една реч, България ще да цъфти и вирее?

Така ли излезе? Кой изпрати подир няколко дена подлия Генерал Каулбарс да развращава, подкупва, лъже, бунтува и беснее? Кой подучи пичовите и вагабонтите да вдигат бунтове в Бургас, Сливен, Силистра и Русе, да леят кръв и въвеждат анархия, щото по тоя начин да се отвори път за чужда окупация? Кой унизи и се подигра с България като й препоръчваше за княз един развратен черкезин — Мингрели? Кой прибра под свое крило всичките чапкъни в България, а законните власти, в това число и В. Н. Събрание, за незаконни с единствена цел, да се продължи още в България безредицата, да се отчая и омаломощи българският народ и да каже: „Дойдете и ни спасете“. Русия, нашата фатална освободителка, покровителка, славянската, братската, християнската и великата Русия, с която сме една вяра и една кръв!

Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка! Аман, бей, аман! Лошо нещо било московлука… То не прилича ни на даалии, ни на кърджалии, ни на фанариоти! Право имали ония старци, съвременници на Екатерина, на Александра I и на Николая, които ни говореха: „Ще плачете за зеленото парцалче“. Видели тия и патили, на основание на факти и на събития говорели горните думи. Цял свят, хора, които не ни бяха ни в клин, ни в ръкав, припознаха нашата висока култура и благородните ни борби, само московците стоят настрана и викат: „Стрижено е!“ — Необяснимо. Царуванието на нагайката, монголското иго, татарщината и крепостното право може би да са едни от най-силните фактори, които са направили от руските държавни мъже зверове и идиоти. От друга страна пък, твърде е обяснимо тяхното подло поведение, защото хората искат да ни направят московци, прочее, правят ни всичките злини и пакости, които може да измисли развратният човек. Но и това е недоволно. Малко ли други държави има, които също така се стремят да владеят над чужди земи и народи. Между това, ние не виждаме тая подлост в техните стремления, тия адски и гнусни средства, каквито руската дипломация употребява над България.

И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка! Мълчете и не говорете, защото и природните стихии ще да въстанат и протестират срещу подобно едно престъпление! По-малък грях е да обереш черква и манастир, отколкото да клеветиш пред олтара на историята и на събитията, че руското правителство имало братски, честни и благородни намерения, когато е стъпило в земята ни да ни освобождава. Ще ни се смеят ташкенците, афганците, черкезите, бухарците и арменците, за които същата Русия не по-малко кръв е проляла. Ще ни кълне Полша, тая китка на славянството, която руските железни автократи три пъти хайдушки разделиха помежду три царства, с бесилници и с колове окичиха цели градове и села. Ще ни кълне още нещастна Босна и Херцеговина, която пак руските дипломати харизаха на Австрия, а ние идиотите заедно с много още идиоти славяни псувахме ли, псувахме Австрия, че ги узурпирала!

Но в София, в столицата на България, гдето живеят най-голямото количество интелигенти и патриоти, един развратен до в черната си душа калугер излиза дързостно пред очите на всички и говори, че народът е признателен на своята освободителка! Не е крив той. Криво е онова стадо, което е стояло гологлаво отпреде му. То трябваше да запита мръсния калугер, да каже добро ли, зло ли е направила тая покровителка на България от две години насам, то трябваше да му предложи горните въпроси, изложени начело на нашата статия.

Време е, трябва вече, щото българските деятели, офицери, учители и пр., когато говорят на своите подчинени и слушатели за вънкашните неприятели на отечеството, официалният московец със своите донски и кубански казаци да стои на първо място. Това учение трябва да се продължи дотогава, докогато в Петерсбург царствува Александър III. Защо московците не са десет или петдесет милиона? Колко любезно ще си решим и наредим аладжака!…

Share on Facebook

Все по-близо е ... радиацията от Македония (допълнена)

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/01/24/vse-po-blizo-e-radiaciiata-ot-makedoniia-dopylnena.1589880

Близо месец и половина продължава сагата със значително повишените показания на детекторите за радиационния фон в южна Македония. Но в последните дни се появи направление на преместване в посока юго-западна България. Индикаторът с високи...

Все по-близо е ... радиацията от Македония

http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/01/24/vse-po-blizo-e-radiaciiata-ot-makedoniia.1589880

Близо месец и половина продължава сагата със значително повишените показания на детекторите за радиационния фон в южна Македония. Но в последните дни се появи направление на преместване в посока юго-западна България. Индикаторът с високи...

Топ 5 на най-добрите сериали по книги, които Netflix излъчи през 2017 г.

http://azcheta.com/top-5-na-naj-dobrite-seriali-po-knigi-koito-netflix-izlachi-prez-2017/

Книжните адаптации винаги са имали своя дял от филмовата индустрия, но напоследък стават все по-популярни както в кината, така и на малкия екран. Настоящата година се очертава изключително обещаваща откъм телевизионни продукции по книги. Когато става дума за сериали обаче, през 2017 г. Netflix се наложи като най-големият играч в бранша. Американският литературен сайт Bookwitty посочва най-добрите адаптации,...

Правовата държава като обща ценност на Съюза, Полша и чл.7 ДЕС

https://nellyo.wordpress.com/2018/01/24/7_teu/

ЕК прие поредната препоръка относно принципите на правовата държава в Полша в допълнение към препоръки (ЕС) 2016/1374, (ЕС) 2017/146 и (ЕС) 2017/1520.

В уредбата за правовата държава са дадени насоки за диалог между Комисията и държава от ЕС с цел да се предотврати появата на системна заплаха за върховенството на закона, която би могла да прерасне в „очевиден риск от тежко нарушение“, който потенциално би задействал процедурата по член 7 от ДЕС. Когато в някоя държава от ЕС има ясни признаци за системна заплаха за върховенството на закона, Комисията може да започне диалог със съответната държава.

Европейският съюз се основава на общи ценности, залегнали в член 2 от Договора за Европейския съюз (ДЕС), в това число зачитане на принципите на правовата държава. Освен че изпълнява задачата да осигурява спазването на правото на ЕС, Комисията носи отговорност също така, заедно с Европейския парламент, държавите   и Съвета, да гарантира общите ценности на Съюза.

Съдебната практика на Съда на Европейския съюз и на Европейския съд по правата на човека, както и документите, изготвени от Съвета на Европа, по-специално въз основа на експертните познания на Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианска комисия), съдържат неизчерпателен списък на тези принципи и по този начин определят основния смисъл на принципите на правовата държава като обща ценност на Съюза в съответствие с член 2 от ДЕС.

Сред тези принципи са законността, което означава прозрачен, отчетен, демократичен и плуралистичен законодателен процес; правната сигурност; забраната на произвол от страна на органите на изпълнителната власт; независимостта и безпристрастността на съда; ефективният съдебен контрол със зачитане на основните права; и равенството пред закона.

В последната препоръка се изразяват нови опасения на Комисията във връзка с върховенството на закона, възникнали след приемането на предишните препоръки.

Комисията приканва полското правителство да реши посочените в настоящата препоръка проблеми в срок от три месеца от получаването на настоящата препоръка и да уведоми Комисията за предприетите мерки в това отношение.

Препоръката е изготвена едновременно с мотивираното предложение, представено от Комисията в съответствие с член 7, параграф 1 от ДЕС, във връзка с принципите на правовата държава в Полша.

Урсула Ле Гуин почина на 88 години

http://azcheta.com/ursula-le-guin-pochina-na-88-godini/

Урсула Ле Гуин, една от литературните икони на фентъзито и фантастиката, си отиде на 88-годишна възраст, съобщава The New York Times. Тя е починала на 22 януари в дома си в Орегон. Смъртта й бе потвърдена от сина й Тео, който сподели, че от няколко месеца майка му е била с влошено здраве. Урсула Ле...

Страници: 1

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване