В тандема Сидеров – Борисов началникът е малкият човек. Големият Борисов козирува безмълвно, когато малкият Сидеров говори.
Да сте чували някога по какъвто и да било повод Борисов да е накисвал Сидеров? Не сте чували. Но Сидеров няма проблем да оповести, че неговият шеф Борисов е одобрил скандалното му обслужване на Путин с посещението си в Крим.
“Формално не съм длъжен, но коректно го предупредих. Той каза “еми да, “Атака” си има тази политика, това си е ваша инициатива”, ехидничи Сидеров пред БНТ злорадо от позицията на водещ атаман спрямо генерал Борисов.
Да се съгласиш, че “Атака” си има своя политика в толкова ключова област, е като да признаеш правото на Кремъл да си има своя квота във властта в София. Скандално е, но скандалният Сидеров няма проблем да накисне смълчания Борисов, преразказайки телефонен разговор с него без да срещне каквито и да било възражения.
Липсата на реакция от страна на началника на правителството ни потвърждава, че в прокремълския тандем истинският атаман е Сидеров. Процентите, които определят това с(ъот)ношение нямат нищо общо с подадените на изборите гласове за съответните партии. Става дума за други про(ду)центи. Хермарфодити от хибридиен вид.
Политическият анализ на това нагло поведение на Сидеров, посрещано с подчинено мълчание от обекта на неговото ехидство показва, че хитруващите марионетки на московската пета колона си постилат пред своите избиратели опозиционно килимче с оглед на предсрочни избори.
Властващият Борисов няма нужда да се оправдава, че ( пак) е властвал, но за Сидеров и компания е смертельно важно да могат да заявят, че са били във властова опозиция. По руска линия, която не е била оспорена от по-малко ангажирания с московското влияние Борисов.
Share on FacebookПовече от една трета (1/3) част от потребявания на стария континент природен газ идва от Русия съобщи и показа в нарочна инфографика през седмицата руската информационна агенция РИАНОВОСТИ. И макар данните да са за 2016-та година нещата ...
Около подготовката за разговора ми с Ивинела Самуилова на 30 април прочетох най-новата й книга „Пътеписи за душата на България“ (изд. „Хермес“). Освен интересни идеи за пътуване из страната, в нея открих и много вдъхновяващи цитати. Подбрах десет, които просто трябва да бъдат споделени: Не пропускайте интервюто с Ивинела във втория епизод на рубриката...
Не трябва да се разширяват правата на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ и тя да може да задържа.
Ставам все по-голям фен на творчеството на Иън Макюън. Законът за детето е втората негова книга, която чета, след Черните кучета. И отново съм омаяна.
Фиона е съдя във Висшия лондонски съд. Делата, по които работи са винаги предизвикателни и интересни. Професионалният и личният път неизбежно се пресичат понякога, макар и неволно и тогава дори и най-големият професионалист рискува да сгреши.Интригуваща история за човечността, която не бива да губим дори в най-сложните ситуации. И за дълбоката следа, която оставя обществото по един или друг начин върху всеки от нас.
Книгата, освен за лично прекрасно изчитане е много подходящ подарък за четящи съвременна художествена литература юристи и граждански активисти.
Препоръчвам.
Свят широк, антиправителствени протести много. Но един от тях привлече вниманието на света миналата седмица именно с това, че е бунт в “задния двор” на Путин и постигна мълниеносен успех противно на яловите протести в самата Русия. А и поводът беше “руски” по своя формат: измамата с оставането на власт на властвалия 10 години президент, прекроил удобно конституцията, за да управлява отново, но като премиер.
Номерът с размяната на управниците в Армения не мина, както при рокадата на Путин и Медведев, която също не мина без протести на стотици хиляди разгневени от измамата граждани на Русия преди 6 години. Но най-интересното, при всичките тези аналогии, беше в това, че протестиращите арменци направиха възможното да не предизвикват Кремъл с позоваване на руския модел на управление, който успешно отхвърлиха. Москва им се отплаща засега като се направи, че не вижда връзката между гнева на руснаците през 2012 г.и на арменците през 2018 г.
Пито, платено? Едва ли. Опозиционният лидер Никол Пашинян, журналист и за кратко политически затворник, призова за подновяване на протестите и поиска властта. Ни повече, ни по-малко.
Това е същият Пашинян, който каза в очите на Серж Саркисян да напусне поста си, а той се обиди и напусна срещата с него, за да се предаде само ден по-късно. Сега лидерът на арменския граждански бунт вече настоява за цялостна промяна в страната чрез отстраняване на досегашната Републиканска партия от ввластта. И все така в Армения и в Русия продължава играта на “ ние се правим, че не засягаме руските интереси, а вие се правите, че това е така”.
Фактът, че арменските демонстранти проявяват здрав разум и не дават причина на руската мечка да постъпи с тях, както с Грузия и Украйна , не означава че тъкмо Русия не е най-разтревожена от събитията в нейната военна база, най-важната от всички в “близката чужбина”. В момент, когато дори най-русифицираната до неотдавна бивша съветска република Казахстан се отдалечава все повече от руското влияние, включително чрез отказ от кирилицата и сближаване със САЩ, значението на Армения беше нараснало още повече за Москва.
Дали за руските власти това развитие на събитията е било изненада, на страничния наблюдател не му е дадедно да знае, но логиката по-скоро подсказва, че няма как съответните руски служби да не са имачи информация за надигащата вълна на недоволство в ключовата за Русия в региона страна. Което означава, че не са могли да я спрат.
Арменското послание отекна с самите руски опозиционни среди с анализи и коментари за необходимостта противниците на несменяемия Путин да си вземат поука. А за Путин няма нищо по - омразно и стряскащо от пробуждащата се гражданска съпротива. В това отношение арменския опозиционен лидер Никол Пашинян даде още един интересн пример: постави условие, че ще разговаря с изпълняващия длъжността премиер Карен Карапетян само в присъствието на журналисти. Карапетян се издаде от коя школа като отхвърли публичните разговори и по този начин предопоредели продължаването на кризата и “уличния натиск”.
Това са лоши новини за Кремъл. Как да употреби военната си сила, струпана в Армения, при положение, че арменците не й дават повод, а в същото време дават “лош пример” на самите руснаци и на все по-малкото й съюзници в руската периферия от бивши съветски републики?
Пред очите на Кремъл оживява като факт често употребяваната от самите руснаци поговорка: “лошият пример е заразителен”. От това, колко руснаци го смятат за “лош”, ще зависят и аналогичните процеси в Русия.
Share on Facebook
ЕКА и НАСА са подписали спроазумение за планове по изпращането на Марс на летателен апарат , който след това да се завърне на Земята с образци от почвата. Мисията ще стартира през 2020 и ще бъде първа по рода си , тъй като всички мисии до сега бяха не възвращаеми.
Макет на новият руски пилотиран космически кораб
Федерация' ще бъде подложен на серия изпитания в аеродинамическа тръба в Централния аерохидродинамически институт , по информация от ТАСС.
2004 - 2018 Gramophon.com