06/21/10 04:11
(http://e-vestnik.bg/)

Дянков и Борисов се опитаха да крият от Европа. Провал - лихвите скачат, доходи падат, инвестиции няма

Вицепремиерът Дянков и премиерът Борисов в началото на мандата. Никой не е очаквал, че техните предвиждания и обещания ще се провалят толкова драстично. Снимка: Sofia Photo Agency

Ако някой е имал илюзии, че Бойко Борисов води България към еврозоната и към просперитет, може би е време да се приземи. Основната политическа цел на правителството беше влизане в предверието на еврозоната (ERM II) тази година и в самата еврозона до края на мандата 2013 г. Това е много добра цел, защото постигането й означава сигурност и стабилност, а оттам ниски лихви, много инвестиции, висока заетост и бърз растеж на доходите.

За да се случи това финансовият министър Симеон Дянков обяви неговата основна цел - балансиран държавен бюджет (б. р. - тоест да се изравняват приходи и разходи). И за всеки месец доказваше на медиите колко много успехи е постигнало правителството в баласирането на бюджета. Но сега разбираме, че това е ставало не с реално намаляване на разходите, а с натрупване на огромни неразплатени задължения (за болници, за възстановяване на ДДС, за различни доставчици, за пенсии, заплати и т.н.). Които, на всичкото отгоре, Дянков и Борисов се опитаха да скрият от българското общество, Европейската комисия и Европейската ценрална банка, за да влязат, макар и с измама, в ERM II. И когато през март-април разбраха, че бюджетът излиза напълно от контрол, решиха да обявят огромния дефицит, но да стоварят вината на правителството на Сергей Станишев, като “открият” скрити задължения за 2.15 млрд. лв.

Малко след това Дянков ни убеждаваше, че еврозоната си остава основна цел и можем да кандидатстваме и влезем в ERM II още в началото на 2011 г. Сега обаче разбираме, че и през тази година правителството ще наруши правилата за дефицит в ЕС като надхвърли тавана от 3% (б. р. - тоест разходите ще превишават приходите). С актуализацията на бюджета стана ясно, че дефицитът в бюджета на касова основа ще бъде 4.8% от БВП (3.2 млрд. лв.), а на начислена основа - 3.8% (2.5 млрд. лв.). И то не само заради по-ниските от очакваните приходи, а и заради допълнителни разходи за 500 млн. лв.

Това означава, че влизането в ERM II и еврозоната отново се отлага, този път за неопределеното бъдеще. И още по лошо, означава, че не можем да имаме доверие на правителството. Не случайно комисарят Оли Рен обяви, че Европейската комисия започва проверките за бюджетни манипулации с България. Този път Бойко Борисов няма с кого да се оправдае (въпреки че има опити за оправдания с финансовите проблеми в ЕС). Той се провали с основната си цел - еврозоната. Сега лично той като премиер е виновен за високите лихви, ниските инвестиции, високата безработица и ниските доходи. И ако има някакви политически амбиции, трябва да признае публично, че се е провалил, да сложи точка на популизма и да започне да прави реформи.

Говорят като Маргарет Тачър, действат като Уго Чавес

Сигурно е много трудно на неикономистите да се ориентират за случващото се в държавата и икономиката. Ситуацията е объркваща и необичайна. Вчера си говорих с Лъчезар Богданов от Industry Watch за крайно неразумното управление на правителството на Бойко Борисов  и той определи ситуацията много точно: “Говорят като Маргарет Тачър, действат като Уго Чавес”.

Всички се нахвърлят на Симеон Дянков, че не дава пари и е свил бюджета, защото той говори за реформи и рязане на разходи. А като се погледнат данните се вижда, че Дянков е отпуснал хазната и държавата никога не е харчила толкова много пари. Хората се объркват от тази шизофренична среда и много от тях започват да повтарят популистката теза на социалиста от БСП Сергей Станишев ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване