(http://e-vestnik.bg/)
Как белгийците си изхвърлят боклука (или какво още има да учим от Европа)
По улиците в белгийските градове няма кофи за боклук. (Важно уточнение - става въпрос за градовете във фламандската част на страната). На самите улици и в кварталите също няма боклук. Къде и как тогава си изхвърлят боклука тези белгийци? За човек като мен, идващ от България, това се оказа изключително интересен въпрос. Някак, така съм свикнала да виждам преливащи кофи с отпадъци по всички улици на София (централни или периферни), разпилени боклуци около самите кофи, разнасяни от вятъра или разкъсани пликове с отпадъци от бездомните кучета, които редовно тършуват около кофите.
В Белгия няма подобни гледки, веднага се набива на очи, че нещо липсва. Хем няма кофи за боклук, хем няма боклук по улиците, а и бездомни кучета няма. Оказва се, че в Белгия има специален ден - най-често неделя, в който хората оставят торби с боклук пред домовете си и на следващия ден - понеделник, рано сутрин минава камион и ги събира. По улиците, пред някои жилища могат да се видят големи кофи за боклук, като тези в България, но там най-често хората от кооперацията или от няколко къщи в района, слагат всички торби с точно определен боклук, който предстои да се събере следващия понеделник. Тук всички са задължени да изхвърлят боклука си разделно и в специални торби. Има предварително подготвен график за цялата година, който се дава на гражданите на съответния град. Там пише за всеки месец, в кой ден от седмицата какъв тип боклук се събира. Има например специален ден, отбелязан на календар, за събиране на елхи - 8-ми януари. В София, често могат да се видят въргалящи се около кофите елхи, седмици след новогодишните празници.
На гърба на програмата за годината, за изхвърляне на боклук са изписани 14 вида боклук, които трябва да се хвърлят в 14 отделни и различни по цвят торби. Подробно са описани видовете отпадъци, които влизат в различните категории.
Една от популярните категории боклуци са пластмасовите опаковки, бутилки, метални кутийки (от бира, от Кока-кола) и картонени кутии (като тези от прясно мляко). Тук влизат и козметични отпадъци - дезодоранти. Всички те трябва да се поставят в сини торби. Втората най-популярна категория са хранителните и органичните отпадъци, които се слагат в зелени торби. Тук влизат - трева, боклуци от градината, от кафе, торбички от чай и т. н. Сините и зелените торби се събират два пъти всеки месец - в един ден, но различен от деня, в който се събират домашните отпадъци. Домашният боклук е третата най-популярна категория. Тук влизат всички отпадъци, които не се включват в някоя от предишните групи. Те се поставят в кафяви торби и също се събират два пъти на всеки месец. Четвъртият тип е хартията - картони, книги, вестници, папки. Те се поставят в оранжеви торби или в кашони. Изрично е споменато, че тук не влизат фолио, както и мокри хартии. Те се събират веднъж месечно. Петият най-известен отпадък е стъклото. Хората събират стъклените бутилки и буркани вкъщи, и после отиват да ги изхвърлят в специални ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/06/30