07/25/10 21:30
(http://e-vestnik.bg/)

Глобалната война срещу терора - скъпа и изгодна

Осама бин Ладен. Снимка: от тв екрана

Конгресът на САЩ публикува доклад за финансовия компонент на онова, което американците наричат “Global war on terror” - “Глобална война срещу терора”. Кампанията бе обявена от Джордж Буш младши през 2001 г. и общите разходи са достигнали вече над 1 трилион долара. Ще отбележим, че става дума само за допълнителните разходи на САЩ извън редовното финансиране, което получават Министерството на отбраната и разузнавателната общност.

От една страна, сумата изглежда колосална. Разходите на САЩ за Втората световна война примерно са стигнали близо 4 трилиона долара с оглед на инфлацията. Тогава обаче войната е била водена с пълно напрежение на държавната икономика и е отнела живота на стотици хиляди американци. Войната във Виетнам е струвала “едва” 800 милиона долара, макар че и в нея САЩ са изгубили десетки хиляди души, а виетнамците - милиони.
Каква е тайната на този феномен - днешната прескъпа кампания (дори е трудно да я наречем война)? Ако погледнем отблизо обаче, нещата си застават на мястото.

Първо, през изтеклите десетилетия войниците от армията на САЩ доста са “поскъпнали”. Цялата стойност на униформата и снаряжението, необходими за един войник от Първата световна, е била 1700 долара. До началото на Втората световна сумата дори е спаднала малко - на 1500 долара, заради масовото промишлено производство. Екипировката на войник от виетнамската епоха обаче е излизала вече 3500 долара, а един днешен боец срещу тероризма струва над 17 хиляди. Уредите за нощно виждане, топловизорите, модерните хай-тек платове и материали, прецизната оптика и електрониката никак не са евтини.

Жалките брезентови войнишки палатки са вече минало. Днешните морски и “обикновени” пехотинци хвърчат през океана, за да прекарат отпуска си вкъщи, отмарят в шатри с климатици, сателитна телевизия и широколентов Интернет, чрез който един войник може да си води блога в паузите между две престрелки и да качва клипчета в Ютюб. Налага се командването да позатяга и социалното осигуряване. При все че военната професия де юре е на почит, де факто тя далеч не е от най-престижните и най-добре платени.

Второ, по обективни причини бойните действия стават все по-скъпоструващо начинание за една съвременна държава. Всички научнотехнически постижения се внедряват най-напред във военната индустрия, а военните нямат навика да пестят от тактико-технически данни. На практика цялата военна техника и компонентите й се произвеждат в САЩ, където работната сила струва доста и това качва себестойността.

Цената на един модерен изтребител отдавна надхвърля 100 милиона долара, цената на една подводница със ситни стъпки наближава втория милиард, а цената на всеки самолетоносач заедно с групата от спомагателни кораби е колкото бюджета на една средна централноевропейска държава. Само от амортизация на техниката, използвана за десет години, се събират вече десетки милиарди.

Да не забравяме и това, че в САЩ играе роля т. нар. психологическа граница, нещо добре дошло за оръжейните производители. Според социолозите, щом за кратко време загинат над хиляда американски военнослужещи, това силно разклаща рейтинга на действащата администрация. Затова военните от САЩ предпочитат да се сражават с техника, дистанционно, вместо да пращат в битката войници.

Наистина тук има смисъл, но само ако бъдат предотвратени страничните щети, с други думи - разрушенията и жертвите сред мирното население. Както знаем, това е последна грижа за американските военни, които изсипват бомби и крилати ракети твърде щедро - “за всеки случай”, напоследък и с помощта на дистанционно управляеми бойни средства. А преценката колко е опасен обектът зависи от доста посредствения черно-бял образ на съответния монитор.

Трето, самите Въоръжени сили на САЩ вземат все по-малко и по-малко участие в бойни действия. Задачите до голяма степен се прехвърлят върху т. нар. ЧВК - частни военни компании. Фактически става дума за организирани групи от ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване