07/30/10 21:45
(http://e-vestnik.bg/)

Какво се крие зад “либералния империализъм” на Кремъл

През август 2008 г., след руско-грузинската война, отношенията на Русия с постсъветските й съседи стигнаха до най-ниската си точка за всички времена. Нито една страна от региона не призна независимостта на Абхазия и Южна Осетия, тъй като това би застрашило собствения й стремеж към териториална цялост.

Общността на независимите държави (ОНД) стигна до връхна точка на осмиването на годишната си среща в Кишинев, Молдова, на 9 октомври м.г. Заглавието на “Независимая газета” казва всичко: “Среща на върха за 30 минути. Лидерите на ОНД нямаха какво да си кажат”. От 11-те членове на ОНД пристигнаха само шест: Русия, Беларус, Украйна, Армения, Азербайджан и Киргизстан, като тогава Молдова временно бе без президент. Само един от президентите на средноазиатските републики си направи труда да дойде.

Излишно е да се казва, че на срещата не бе постигнато нищо. За да се влошат допълнително нещата, президентът на Русия Дмитрий Медведев отказа да се срещне с президентите на Украйна Виктор Юшченко и на Беларус Александър Лукашенко. Всички се разотидоха веднага след половинчасовата среща. Насрочената гала вечеря бе отменена. ОНД е едновременно отроче и провал на Русия.

Как Русия сложи край на това положение и какво трябва да направи, за да изгради още по-конструктивни отношения със своите съседи? Тя има най-добри отношения със съседи, които никога не са били част от Съветския съюз: Китай, Финландия и Норвегия. Руските грешки са очевидни. Тя се опита да се наложи над бившите съветски републики чрез “замразени конфликти”, като подкопаваше техния национален интегритет. В добавка Кремъл натрапи на другите страни безсмислената Организация на Договора за колективна сигурност. Освен това руската монополистична газова политика и нефункциониращия митнически съюз усложниха ситуацията.

Фундаменталният проблем е, че всички се отнасят с подозрение към истинските намерения на Русия. През април 2005 г. тогавашният президент Владимир Путин разсея всички съмнения, като в годишното си обръщение към нацията заяви, че “разпадането на СССР е най-голямата геополитическа катастрофа на века. Десетки милиони наши съграждани и сънародници се озоваха извън руска територия. Старите идеали бяха унищожени”. Путин се представи като неоимпериалист и от този момент отношенията на Русия с всичките й съседи тръгнаха надолу.

Все пак има един светъл лъч: частните преки чуждестранни инвестиции, които преживяха бум след 2000 г., без да предизвикват особени разногласия. През септември 2003 г. Анатолий Чубайс разбуни духовете, въвеждайки концепцията за “либералния империализъм”, като на практика каза, че Русия ще си възвърне влиянието в бившия Съветски съюз чрез корпоративни инвестиции.

Тези думи могат да изглеждат провокативни, но руските газови компании се заеха с инвестиции надолу в петролни рафинерии и бензиностанции в стремеж към вертикална интеграция. Руски металургични компании и вериги за продажби на дребно извършиха хоризонтална интеграция в голям мащаб, което бяха направили също толкова добре и у дома. Компании за мобилна комуникация и за потребителски стоки приложиха своите успешни бизнесмодели в чужбина.

И изведнъж тази политика стана главната руска външна политика в региона. В сърцевината си тя не е нищо друго освен пазарноикономическа интеграция, но ако някои руснаци предпочитат да я наричат “империализъм”, могат да го правят. Тази международна интеграция повиши стандартите на производството и услугите и подобри икономическата ефективност в целия регион.

През миналата година другите руски политики към съседите се промениха радикално. Докато Путин агитираше за Виктор Янукович в украинските президентски избори през 2004 г., през януари т.г. Русия се държа доста благопристойно по време на президентската кампания в Украйна. Всъщност може би руската сдържаност помогна на Янукович този път, след като той спечели без подозрения за измами. Естествено отношенията между Русия и Украйна станаха значително по-добри, отколкото след предишните избори, когато Русия използва всички възможни методи на границата на войната, за да бъде победен опонента. Един ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване