(http://e-vestnik.bg/)
Опасните банки гиганти
Ханс-Кристиан Мюлер
Според мнозина твърде ожесточената конкуренция между банките е факторът, който води до избухване на кризи. Всъщност обаче експерти установяват, че е вярно точно обратното твърдение - по-слабо централизираната система с множество малки финансови институции, които усилено се конкурират помежду си, изглежда създава по-голяма стабилност от системите със силно концентриран банков пазар.
В крайна сметка банковата търговия отново трябва да стане скучно занимание. След избухването на кризата на финансовите пазари преди три години тази идея привлече множество последователи. Банките трябва отново да станат стабилни, надеждни и непрекъснато да полагат грижи за клиентите си на местните пазари, както във времената, когато банковата търговия все още не е била “свежарска” и глобална, а клиентът е бил цар.
Наистина, в някои отношения историята сякаш се повтаря и банките отново се насочват към местните пазари, които дълго време пренебрегваха, използвайки предимството, че там се сблъскват със слаба конкуренция благодарение на намаляването на броя на конкурентите заради множеството “спасителни” сливания през кризисния период. В същото време чрез засилване на регулацията и пряка намеса правителствата се опитват да наложат дисциплина и стабилност в ръководството на банките в Ню Йорк, Лондон и Франкфурт.
“Резултатът от сегашното развитие най-вероятно ще бъде една по-слаба конкуренция”, отбелязва Ксавие Виве от испанския университет в Навара в специализирана статия, публикувана неотдавна. Това е вторична последица, чиито ефекти икономистите вече обсъждат. Спори се дали за банките е преимущество да срещат по-малко конкуренция и дали това е благоприятно за системата като цяло. Дали пък няма опасност банките отново да станат лекомислени, тъй като липсва дисциплиниращият ефект от конкуренцията?
По въпросите колко силна конкуренция е необходима и колко може да бъде поета от сектора, експертите са разделени в два лагера. През последните месеци се появяват множество научни изследвания, които категорично твърдят, че по-стабилна е слабо концентрираната система с множество малки финансови институции, които усилено се конкурират една с друга. По този начин връщането на “домашните” пазари може да зачеркне плановете на правителствата в бъдеще да направят банковата система стабилна на всяка цена.
Кризата бе причинена от стадния инстинкт
Улрих Хаймесхоф (от университета в Дюселдорф) и Андре Уде (университета в Бохум) посочват признаци, потвърждаващи тази теория, в изследване, което неотдавна бе публикувано в “Journal of Banking and Finance”. Според данните на учените през последните 13 години особено слаби резултатите са отчитали финансовите институции, в чиито страни концентрацията в банковия сектор е твърде висока - само няколко големи банки, които са разпределили пазара помежду си.
Като критерии за успеха на банките се използва изчислената вероятност от фалит - колкото по-висок е показателят, толкова по-силно намалява годишната печалба на банката в течение на времето и толкова по-ниска е средната рентабилност на банката. Авторите все още не са успели да обработят данните от последната криза. Въпреки това обаче е сигурно, че точно страните, които бяха най-тежко засегнати от банковия срив (като САЩ или Великобритания) имат значително по-концентриран пазар, например, от Германия, чиито финансови институции като цяло успешно преминаха през сътресенията. На 100 000 германци сега се падат около 3 банки, което е повече от съотношението в почти всички други страни в Европейския съюз.
“Подозренията, че кризата бе предизвикана от конкуренцията в банковия сектор, са неоправдани”, твърди Торстен Бек, изследовател на банковия сектор в холандския университет Тилбург. “Вината по-скоро бе на стадния инстинкт, който караше всички да поемат еднакви рискове. Фактът, че почти всички банки се поддадоха на фаталната мода да изпробват силите си в рискованата търговия със сложни ценни книжа, няма нищо общо с конкуренцията”, пояснява експертът. Според него е дразнещо, че сега никой в управляващите кръгове изглежда не вярва в дисциплиниращата сила на конкуренцията. Един поглед към миналото показва, ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/07/30