08/05/10 21:35
(http://e-vestnik.bg/)

Източна Европа - жертвите на Холокоста и заграбените шедьоври

Хитлер разглежда заграбени картини. Снимка: Национален архив на САЩ

Проточил се спор в Съединените щати за това кой притежава огромна колекция от произведения на изкуството, конфискувана от унгарските съюзници на нацистите, е най-известният пример за спорната реституционна политика в бившата комунистическа Източна Европа, но в никакъв случай не и единственият.

Наследниците на евреина банкер барон Мор Липот Херцог подадоха иск миналата седмица срещу унгарското правителство във федерален окръжен съд във Вашингтон. Те също така съдят няколко държавни музея в опит да си върнат творбите. Но безброй други творби и колекции, които висят по стените на музеи в Букурещ, Белград или Будапеща, също някога са били собственост на евреи, които са били принудени от съюзниците на нацистка Германия да ги предадат насила или просто да ги изоставят, докато бягат, за да спасят живота си.

Другите примери на експроприирани произведения на изкуството едва ли ще са толкова ценни, колкото творбите, за които претендират наследниците на Херцог, включващи картини на Ел Греко, Ван Дайк, Веласкес и Моне и оценени на повече от 100 милиона долара. Но взети съвкупно, картините, скулптурите и други предмети на изкуството, разпръснати в цяла Русия, бившите съветски републики и други бивши комунистически европейски страни, може да надхвърлят тази сума. Никой обаче не знае това, защото в повечето случаи или няма достоверни архиви за това как музеите са придобили собствеността или липсват реституционни закони. В някои случаи липсват и двете.

Доклад, представен миналата година на конференция в Прага, която направи преглед на реституцията в десетки страни, ангажирали се с връщането на еврейската собственост, установи недостатъци при повечето европейски държави в това отношение. Тя обаче даде най-лошите оценки на Русия, на бившите републики от съветския блок в Европа и на тези от вече разпадналата се комунистическа Югославия.

От 18-те страни в тази категория, прегледът, направен от Конференцията за исковете и Световната организация за еврейска реституция, установи, че само Чехия и Словакия са приели закони, регулиращи реституцията на произведения на изкуството, и проучват произхода им. Докладът посочи Беларус, Босна, България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Македония, Полша, Румъния, Сърбия, Словения и Украйна като страни, които не са постигнали значителен напредък в изпълнението на ангажиментите от 1998 г. Тези задължения включват установяване на произхода на подозрителни произведения на изкуството, разработка на юридически процедури за възстановяване на собствеността и активно издирване на еврейските наследници на такива творби.

Преди Холокоста евреите са притежавали имущество в Европа на стойност между 10 и 15 милиарда долара според проучване от 2007 г. на икономиста Сидни Заблудоф. Според него по-голямата част е отнета и никога не е върната или платена, което означава между 115 и 175 милиарда долара по сегашните цени. Първоначално много западноевропейски правителства са платили компенсация само за минимална част от откраднатите активи, а източноевропейските държави от съветския блок не са платили почти нищо.

“Имало е заможни евреи в тези страни, които са притежавали произведения на изкуството. Те или са спазарили притежанията си, за да избягат, или изобщо не са успели да избягат”, обяснява Джуда Бест, вашингтонски адвокат и комисар в музея за американско изкуство Смитсониън във Вашингтон. Една от причините за липсата на прозрачност в Източна Европа може би са десетилетията на оскъдно внимание към района, докато беше от другата страна на Желязната завеса.

Когато през 80-те години международният интерес се насочи към Австрия като виновник вместо жертва на нацизма, страната прие и оттогава прилага закон, регулиращ връщането на заграбени произведения на изкуството. Много други западноевропейски страни още не са последвали примера й, независимо от положените усилия в периода непосредствено след войната. Между тях е Германия, която има добра репутация по други реституционни въпроси, но не е приела никакви нови закони ...

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване