(http://e-vestnik.bg/)
Русия - повърхностна промяна и неизпълнени обещания
Преди десет години гордостта на Руския Северен флот – подводницата „Курск”, потъна в Баренцово море, като загинаха всички на борда. Шокиран от трагедията, която показа деградацията постсъветска Русия, новият президент Владимир Путин даде публично обещание – да реформира не само въоръжените сили, но и самата страна.
Десет години по-късно Путин, който сега е премиер, отново е начело на нация, която е в криза. Горски пожари убиха 52-ма души, унищожиха над 1200 жилищни постройки и изпепелиха хиляди хектари гори.
Справянето с двете кризи на Путин не можеше да бъде по-различно. През 2000 година – непохватно и неподходящо. Той се върна от почивка твърде късно и отказа предложенията за международна помощ, въпреки че Русия не разполагаше с необходимата спасителна екипировка. Тази година Путин беше уверен, втурна се в района на пожарите, порица властите и обеща да възстанови унищожените домове преди началото на зимата.
Русия също изглежда като различна страна. Отминало е усещането на упадък, толкова очевидно в края на президентството на Борис Елцин. Увеличаващите се цени на енергийните ресурси увеличиха приходите в руската икономика. Средните заплати също се повишиха десет пъти.
Но вгледайте се по-внимателно и ще видите, че трансформацията е повърхностна. Русия все още страна с погрешно управление, небрежно отношение към сигурността и разбита инфраструктура.
Инструментите, които Путин използва, за да реформира Русия, бяха безмилостна централизация и управление на диктата на Кремъл. Трябва да се признае, това спря разделянето на Русия и овладя хаоса от ерата на Елцин. Но системата „като при цар” не е адекватен механизъм за управлението на страна с размерите на Русия.
Пожарите извадиха на бял свят недостатъците. Когато местната власт остава в ръцете на неефективни и корумпирани бюрократи, простите мерки за сигурност, като функциониращи горски правила или адекватни спасителни служби, са оставени да атрофират. Много време е нужно, за да може ресурсите, изпратени от Москва да достигнат своето местоназначение.
Това, което е нужно, за да приключи реформата на Русия е по-плуралистична култура. Изпълнителната власт трябва да бъдат критично следена от парламента и медиите. До момента Путин систематично отслабва тези опори на модерната държава.
Руските лидери говорят ентусиазирано за модернизирането на страната. Но това трябва да включва всичко – инфраструктура, политическа култура и управление, не само модернизирането на някои сектори на икономиката. Докато не бъде научен този урок, Путин все още няма да е изпълнил своето обещание от 2000 година.
По Агенция Фокус
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/08/12