08/24/10 21:25
(http://e-vestnik.bg/)

Още градове в САЩ отхвърлят джамиите

В продължение на повече от 30 години мюсюлманската общност в предградието Мърфрисбъро спокойно практикувала вярата си в апартаменти или офиси и не привличала вниманието дори след атентатите от 11 септември 2001 г. Когато обаче лидерите й предложили да се построи ислямски център с училище и плувен басейн, те били изненадани от острата реакция на съседите. Противниците на този строеж организирали митинги и стотици се включили в шумен протест на градския площад, а някои от тях носели надписи “Пазете Тенеси свободен от терор”.

“Досега не сме преживявали такава враждебност. Това е нещо ново за нас”, казва преподавателят по инженерни науки Салех Сбенати, който отговаря за плановете за строеж на ислямския център. Джамията в Мърфрисбъро е на стотици километри от град Ню Йорк и гневните реакции на национално ниво по спора дали трябва да се строи ислямски център с джамия близо до Кота Нула (мястото, където се издигаха кулите близнаци на Световния търговски център, разрушени при атентатите от 11 септември - б.ред.).

Разпалените емоции в този спор обаче се появиха през последните месеци в общности от Калифорния до Флорида и породиха въпроси дали обществената нагласа към мюсюлманите в САЩ се променя. В щата Тенеси три плана за нови ислямски центрове в района на Нашвил - един от които впоследствие бе оттеглен - предизвикаха дебати и грозни прояви. Вярващите от една джамия открили нарисуван със спрей ерусалимски кръст на стената на сградата с надпис “Мюсюлмани, вървете си у дома.” Различни политици и евангелисти също са направили остри изказвания против мюсюлманската общност.

Посещаващите джамията в Мърфрисбъро, които заявяват, че винаги са отхвърляли екстремизма, са изумени от реакциите към тях. Петдесет и две годишният Сбенати, който е дошъл в САЩ от Сирия за доктората си преди три десетилетия, разказва със сълзи в очите проявите на доброта на съседите му след 11 септември. Веднъж той бил на паркинг в търговски център със съпругата си, която носи хиджаб и група местни жители специално се спрели и ги уверили, че няма от какво да се страхуват. Онзи ден обаче, докато стоял на 15-акровия парцел на джамията, за която се планира разширяване, минаващи коли клаксонирали, а шофьорите им му размахали средни пръсти. “Тежко е да се види такава промяна”, казва Сбенати.

Оповестено миналата седмица от сп. “Тайм” проучване сочи, че 43 процента от американците са с отрицателно мнение за мюсюлманите - далеч повече от тези, които са отрицателно настроени към мормоните (29 процента), католиците (17 процента), евреите (13 процента) и протестантите (13 процента). 25 процента от анкетираните смятат, че повечето мюсюлмани не са патриотични американци. Въпреки че общото равнище на антимюсюлмански настроения не се е променило особено след спора около проекта за джамия близо до Кота Нула, промяната в тона прави впечатление, казват богослови и други експерти.

Причините са различни - растящи страхове от местен тероризъм след стрелбата във Форт Худ и опита за бомбен атентат на “Таймс скуеър” в Ню Йорк, реториката на набиращото сила политическо движение на “Чаеното парти” и засилващото се недоволство от управлението на президента Обама. Все повече американци - всеки пети - мислят, че президентът е мюсюлманин, сочи неотдавнашно проучване на Форума “Пю” за религия и обществен живот.

Facebook TwitThis Google del.icio.us Digg Svejo Edno23 Email

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване