(http://e-vestnik.bg/)
Странната смърт на социалдемократическа Швеция
Извън Скандинавия Швеция най-общо е известна с две неща: социалната демокрация и книгите на Стиг Ларшон. Това може да се промени, тъй като ако социологическите проучвания преди изборите на 19 септември са верни, първото може да свърши като някой от труповете, които толкова често се срещат във второто.
Очаква се изборите да донесат отново победа на десноцентристкото правителство, което спечели вота преди четири години. Наистина, основната десноцентристка партия - Умерената коалиционна партия (УКП) - би могла да измести социалдемократите като най-голяма самостоятелна партия в Швеция за първи път от 30-те години на 20 век. Успехът на десноцентристите не само опровергава широко разпространеното извън Швеция мнение, че тя е социалдемократически рай, но също така подкопава социален модел, който буди завист у чужденците, но е смятан за скъп от шведите.
Социологическите проучвания тази седмица показват ясна преднина за четирипартийната десноцентристка коалиция, водена от лидера на УКП (и сегашен министър-председател) Фредрик Рейнфелд. Гласовете за социалдемократите биха могли да паднат дори под 30 процента. Рейнфелд може все пак да има проблеми при съставянето на ново правителство заради вероятното влизане на крайнодесните Шведски демократи в парламента. Но ако той успее, за първи път след войната десноцентристко правителство ще бъде преизбрано, след като е изкарало пълен мандат.
От години Швеция представлява нещо като нирвана за левицата. За социалистите навсякъде това беше страна, който успяваше по завиден начин да съчетава високите данъци и големите държавни разходи с висок жизнен стандарт и силна икономика. Преди пет години левият британски в. “Гардиън” я нарече “най-успешното общество, което светът някога е познавал”. И все пак резултатите от тези избори вероятно ще потвърдят, че тя решително клони надясно.
Защо?
Рейнфелд има късмет, че управлява именно в това време. Преди година Швеция беше в дълбока рецесия, а същото се отнасяше и за неговата популярност. Сега, след като тя отново изскача напред и е на път да се превърне в икономиката с най-бърз растеж в Западна Европа, същото се случва и с подкрепата за него. Той изглежда по-приятна и сговорчива личност от своята съперничка Мона Салин. Коалицията на Салин с Партията на зелените и с Лявата партия е трудно управляема. И въпреки че Швеция е известна с прогресивните си възгледи, нейният пол може да бъде недостатък.
Все пак три по-дълбоки фактора би трябвало да провокират размисъл у социалдемократите навсякъде. Първият е, че избирателите изглежда повече ценят компетентното управление, отколкото идеологията. Предишните десноцентристки правителства бяха склонни да стават жертва на вътрешни борби, подсилвайки убеждението на социалдемократите, че за тях е присъщо да бъдат управляващата партия.
Правителството на Рейнфелд обаче е и единно, и компетентно. Външният министър Карл Билд върши впечатляваща работа, като издига образа на Швеция и упражнява влияние. Финансовият министър Андерс Борг показва истинска вещина в справянето с финансовата криза и нейните последици. БВП на Швеция расте стабилно, а безработицата пада. Следващата година се очертава да има бюджетен излишък. Швеция току-що се изкачи на второ място в класацията за конкурентност на Световния икономически форум, като изпревари Америка. Контрастът с голяма част останалите страни в Европа е поразителен.
Втората тенденция е растящото недоволство от “шведския модел”. Шведите няма да станат привърженици на тачъризма или на споделяната от Чаеното парти омраза към данъците. Дори избирателите и политиците от десницата подкрепят консенсуса, равенството и разширяването на обществените услуги. Никой не защитава драстично намаляване на най-високите данъчни ставки върху доходите (почти 60 процента) или на ролята на държавата. Все пак десноцентристите не са толкова щедри в плащането на социални помощи, намаляват данъците за хората с по-ниски доходи и съкращават броя на помощите за болест. Избирателите изглежда одобряват това.
Швеция все още има твърде висока безработица, особено сред младежите, неквалифицираните ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/09/18