(http://e-vestnik.bg/)
1001 начина да крадеш в България
Цял километър подземни маркучи за източване на бензин от рафинерия, използване на бедни и неграмотни хора за измами със социални осигуровки и данъци - българите притежават тонове находчивост, както разкриват отново и отново данъчните и полицията, пише Франс прес в кореспонденция от София.
Престъпници наемат във фирми фантоми фиктивен персонал с декларирани високи заплати.
Шест месеца след учредяване на предприятието почти всички служители представят болнични листове за по няколко месеца.
Обезщетенията получава шефът на фирмата, а мнимите болни - роми, клошари и наркомани - трябва да се задоволят със символично възнаграждение от собственика мошеник, който впоследствие изчезва нейде в безкрайността.
Със задълбочаването на кризата в България експлоатацията на най-онеправданите се е превърнала в печеливш бизнес, отбелязва Франс прес.
Собственици на фирми, свързани със или принадлежащи към мафията, “забравят” да плащат данъци и такси, а после обявяват за собственици неграмотни лица (често от ромски произход), които получават по 200-300 лв., за да “купят” едно такова предприятие и така оцеляват, казва за АФП началникът на Икономическата полиция Дарина Обретенова (виж тук).
Според българското законодателство новият собственик, неразполагащ с каквито и да било средства, трябва да плаща дълговете, най-вече към фиска и службите за социално осигуряване, а предишният се измъква безнаказано от задълженията си.
Така например болен от рак пловдивчанин станал фиктивен собственик на 17 фирми, дължащи на държавната хазна 29,6 млн. лв.
Мошениците действат и на по-скромно равнище, атакувайки главно възрастни хора.
Една от най-ефикасните измами в България, където корупцията е ендемично явление, е да се обадиш по телефона уж от името на съдия, готов да си затвори очите за автомобилна катастрофа срещу подкуп.
Кражбата, била тя най-обикновена или находчива и изпипана, също разполага с благодатна почва.
Група особено изобретателни престъпници в съучастие с четирима полицаи източила тонове бензин от бургаската петролна рафинерия с помощта на подземен маркуч до тръбопровода, свързващ рафинерията с пристанището (виж тук).
Както и в много други страни, поскъпването на цветните метали превърна кражбата на кабели в процъфтяваща дейност - дотам, че цели квартали остават без стационарни телефони или електричество.
В края на август комуникациите между Германия и Азия бяха затруднени за десет часа, тъй като крадци на медни проводници в Ямболска област бяха отрязали по невнимание оптичен кабел (виж тук).
Друг вид престъпност създава опасност от жп катастрофи - в Каспичан крадци отмъкнали кабел (виж тук), дълъг 1400 метра, прекъсвайки комуникациите между няколко гари, допълва Франс прес.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/10/06