(http://e-vestnik.bg/)
Слабият съсед е опасен като силния в многополюсна Европа
в. Файненшъл таймс
Срещата на върха, посветена на сигурността, между Никола Саркози, Ангела Меркел и Дмитрий Медведев тази седмица, изглеждаше като неосъществимо събитие. Франция искаше нещо грандиозно, Германия искаше нещо разумно, а Русия искаше да сключи изгодна сделка. Така че шансът те да намерят общ език не беше особено голям. Срещата в Довил, Северна Франция обаче може да се окаже неосъществимо събитие с последици. Когато един ден историците погледнат назад, те може да я определят като момента, в който лидерите са се изправили пред истината, че живеят в една многополюсна Европа.
Самият факт, че тази среща се проведе, бележи край на крайния субективизъм на Европейския съюз. През 90-те много мислители вярваха, че Европа се превръща в “постмодерен” континент, който вече не разчита на баланса на силите. Националният суверенитет и разделението на вътрешните от външните работи бяха смятани за много по-маловажни. ЕС и НАТО щяха постепенно да се разширят, докато всички европейски държави не бъдат обединени от един модел на действие. Доскоро изглеждаше, че се случва точно това. Централна и Източна Европа бяха преобразени, в Грузия и Украйна имаше демонстрации на сила от страна на прозападно настроени народни маси, а Турция се приближава стабилно към присъединяване към Европейския съюз.
Сега обаче перспективите за еднополюсен европейски ред се свиват. Русия, която никога не се е отнасяла благосклонно към разширяването на НАТО и ЕС е достатъчно силна, за да призове открито за нова архитектура на сигурността. Турция, подразнена от начина, по който някои страни членки на ЕС блокират преговорите за членство, води все по-настойчиво независима външна политика и търси по-сериозна роля на международната сцена. Като прибавим към това факта, че САЩ, чиито ръце са заети с Афганистан, Иран и възхода на Китай, престана да бъде постоянна сила в Европа, можем да видим, че се задава една многополюсна Европа.
В резултат на това вместо единен ред на няколко нива, ориентиран около ЕС и НАТО, наблюдаваме появата на три полюса - Русия, Турция и ЕС - които разработват “политики на съседство”, целящи да засилят позициите си в застъпващите се сфери на влияние на Балканите, в Източна Европа, Кавказ и Централна Азия. Наистина една война между големите сили е малко вероятна, но съперничеството се засилва, а съществуващите институции не можаха да предотвратят Косовската криза през 1998 и 1999 г., нито да забавят надпреварата във въоръжаването в Кавказ, спирането на доставките на газ за ЕС през 2008 г., да предотвратят руско-грузинската война, или да овладеят нестабилността в Киргизстан през тази година, да не говорим да постигнат напредък в разрешаването на така наречените замразени конфликти.
Основният парадокс е, че ЕС прекара голяма част от последното десетилетие в защитаване на една система, която самите му членки виждат, че не функционира добре. Те се противопоставиха на исканията на Москва за преговори по сигурността, за да запазят статуквото. Тъй като официалните институции се оказаха парализирани от съперничеството, ЕС, Русия и Турция все повече ги заобикалят. Например някои страни членки на ЕС признаха независимостта на Косово въпреки противопоставянето на Русия, Русия призна независимостта на Абхазия и Южна Осетия въпреки противопоставянето на ЕС, а Турция, заедно с Бразилия, формулира отговор на иранската ядрена заплаха, без да се консултира с НАТО. Като защитават илюзията за ред, европейските лидери рискуват да превърнат безпорядъка в реалност.
Ето, че стигаме до срещата в Довил. Дневният й ред е правилен, но не и участниците. Ние смятаме, че вместо да договаря ново споразумение, или да организира нова среща между Париж, Берлин и Москва, ЕС трябва да даде началото на неформален “триалог за сигурността” със силите, които ще оформят неговата сигурност през 21-и век - Русия и Турция. Ако ЕС предложи ...
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2010/10/22